آنچه که باید درباره ی انحلال شرکت با مسئولیت محدود بدانید.

شرکت با مسئولیت محدود از رایج ترین شرکت های بازرگانی در کشور ما می باشد که عمدتاَ بین اعضای یک خانواده یا افراد فامیل و یا دوستان و آشنایان تشکیل می گردد.به موجب ماده 94 قانون تجارت،شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام و یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت می باشد.

بنابر دلایلی افراد ممکن است به فکر انحلال شرکت باشند که این دلایل در این نوع از شرکت ها به دو دسته عام و خاص تقسیم می گردند.

در این بخش ما به بررسی این دلایل عام و خاص خواهیم پرداخت و در نهایت به نحو خلاصه آثار انحلال این نوع شرکت ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دلایل مختلف عام انحلال شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود مانند هر شرکت دیگری در موارد زیر منحل می‌شود:

 • چنانچه هدفی که شرکت به سمت آن تاسیس شده محقق نشده باشد و یا غیر ممکن بودن دسترسی به آن و جود داشته باشد.
 • نقضاء مدت به این معنا است که محدودیت زمانی برای فعالیت های شرکت وجود دارد و این زمان سپری شود.شرکاء عملی به سوی تمدید آن انجام نداده باشند.
 • تصمیمات تمام شرکاء: آنجا که قرارداد تشکیل شده شرکت از طریق تمام شرکا منعقد شده است،بدین جهت خودشان می توانند با توافق همه شرکا از این قرارداد صرف نظر کنند.
 • منتفی شدن تعداد شرکا، در صورت از میان رفتن شرکاء و فقط باقی ماندن یک شریک، شرکت منحل خواهد شد.
 • درصورت ورشکستگی، ورشکستگی به معنی عدم توانایی شرکت در پرداخت وجوهی است که برعهده شرکت می باشد. گفتنی است که شرکت پس از ورشکستگی هیچ دخالتی در اداره امور شرکت نخواهد داشت و منحا خواهد شد.

به نحو خلاصه موارد عام انحلال این نوع شرکت را به این نحو می توان برشمرد:

1.انجام موضوع شرکت 2.انتقضاء مدت 3. منتفی شدن تعدد شرکا 4.ورشکستگی

این چهر مورد در بالا به شرح آن پرداختیم ولی توصیه می گردد حتما با کارشناسان متخصص در این زمینه صحبت کنید تا از راهنمایی های تخصصی بهره مند شوید.

سوالی داری؟ کارشناسان باتجربه موسسه حقوقی ثبت فردا با مشاوره رایگان پاسخگوی شما هستند. 02152712

دلایل خاص انحلال شرکت

در بند‌های «ب» ، «ج» و «د» ماده 114 قانون تجارت، موارد مختص به انحلال شرکت با مسئولیت محدود توسط مقنن شرح داده است. که شامل موارد زیر می باشد:

 • در صورت تصمیم عده‌ای از شرکا که مقدار بهره آنها بیشتر از نصف سرمایه شرکت باشد.(بند ب م ۱۱۴ ق. ت)این اکثریت، یک اکثریت سرمایه‌ای می باشد. بدین جهت اگر فقط حتی دو نفر از بیست نفر شرکا بیش از ۵۰% سرمایه شرکت را داشته باشند،هر زمان که بخواهند میتوانند شرکت را به استناد این بند منحل کنند.این بند جنبه الزام آور دارد و تحت هیچ شرایطی نمی توان اکثریت سرمایه‌ای را تغییر داد. مثلا نمیتوان اکثریت را ۸۰% یا ۲۰% قرار داد.
 • هنگامی که به واسطه ضررهای وارد شده به شرکت، نیمی از سرمایه شرکت از بین برود و یک نفر از شرکا تقاضای انحلال کند و دادگاه نیز دلیل های او را موجه بداند. شرکای دیگر نیز نخواهند سهمی را که در صورت انحلال به او تعلق دارد بپردازند و او را از شرکت اخراج کنند.

به نحو خلاصه موارد خاص انحلال این نوع شرکت ها را می توان به این نحو بر شمرد:

1.تصمیم شرکا 2.نصف شدن سرمایه شرکت

یک مورد نیز باقی می ماند که آن را به دلیل اهمیت آن جداکانه ذکر خواهیم کرد و آن مورد عبارت است از:

 • فوت یکی از شرکا: به موجب بند د ماده ۱۱۴ قانون تجارت در صورتی که یکی از شرکا فوت شود و بموجب اساسنامه شرکت، فوت شریک باعث انحلال شرکت باشد، شرکت منحل خواهد شد.
  علت وجود این بند، وجود جنبه شخصی بودن شرکت با مسئولیت محدود است یعنی در این شرکت تا حدی شخصیت شریک مهم است.
  قانون تجارت درباره موردی که هریک از شرکا محجور(محجور به کسی می‌گویند که توانایی دارا شدن حق و تکلیف را از دست بدهد. مثلاً دیوانه  شود.) شود سکوت اختیار کرده است. بنابراین محجوریت شریک موجب انحلال شرکت نخواهد بود .

در این راستا حتما با کارشناسان خبره مشورت بگیرید کارشناسان ثبت فردا آماده پاسخ گویی به سوالات شماهستند.

سوالی داری؟ کارشناسان باتجربه موسسه حقوقی ثبت فردا با مشاوره رایگان پاسخگوی شما هستند. 02152712

آثاری که پس از انحلال شرکت رخ می دهد به شرح زیر است:

 • تصفیه شرکت:تصفیه شرکت منجر به نقد کردن دارایی شرکت  ، دریافت مطالبات شرکت، پرداخت دیون و انجام تعهدات می‌شود. البته بدیهی است که برای انجام این اعمال شرکت باید شخصیت خود را حفظ کند.
 • اثربقای شخصیت حقوقی:باقی ماندن شخصیت حقوقی  برای شرکت آثاری دارد، از قبیل حفظ نام و اقامتگاه شرکت، باقی ماندن دارایی شرکت در مالکیت خودش، برعهده گرفتن تعهدات جدیدی که برای انجام تصفیه ضرورت دارد، امکان تقاضای ورشکستگی پس از انحلال؛ در صورتی که علت انحلال ورشکستگی نباشد. عدم قابلیت تبدیل شرکت به شرکتی دیگر، چون شخصیت شرکت تنها برای تصفیه و تقسیم اموال شرکت باقی مانده است.
 • مدیر تصفیه:کسی که امر تصفیه بر عهده اوست، مدیر تصفیه نام دارد. در شرکت با مسئولیت محدود امر تصفیه بر عهده مدیران شرکت است، مگر اساسنامه شرکت ترتیب دیگری مشخص کرده باشد.
 • تقسیم اموال شرکت:آن قسمت از دارایی شرکت که در مدت تصفیه مورد نیاز نیست به طور موقت بین شرکا تقسیم می‌شود. اما متصدیان تصفیه باید معادل بدهی‌هایی که هنوز موعد پرداخت آن نرسیده و همچنین معادل مبلغی که بین شرکا مورد اختلاف است کنار بگذارد.
 • تعلق اموال به شرکا: با از بین رفتن شرکت، اموال باقی مانده، به همه شرکا تعلق می‌گیرد. بنابراین شریکانی که اموالی غیر از پول را به عنوان سهم خود هنگام تشکیل شرکت، آورده باشند، حق مطالبه عین اموال را ندارند، بلکه به نسبت میزان آورده خود در شرکت، نسبت به عین این اموال حق مالکیت خواهند داشت.

در این راستا پیشنهاد می شود که قبل از هر گونه اقدامی حتما با متخصصین خبره در این زمینه مشورت نمایید.کارشناسان ثبت فردا آماده پاسخ گویی به سوالات شما و انجام خدمات و کارهای شما می باشند.

 

سوالی داری؟ کارشناسان باتجربه موسسه حقوقی ثبت فردا با مشاوره رایگان پاسخگوی شما هستند. 02152712

امتیاز این مطلب