آیا می دانید چه افرادی قادر به دریافت کد ایزو نمی باشند؟

 گواهینامه ایزو یک نوع تاییدیه است که نشان می‌دهد یک سازمان یا شرکت از استانداردهای بین‌المللی کیفیت و مدیریت پیروی می‌کند. این گواهینامه می‌تواند برای محصولات، خدمات، فرآیندها، سیستم‌ها و مدیریت‌های مختلف صادر شود. برای مثال، گواهینامه ایزو 9001 برای مدیریت کیفیت، گواهینامه ایزو 14001 برای مدیریت زیست‌محیطی، گواهینامه ایزو 22000 برای ایمنی مواد غذایی و گواهینامه ایزو 27001 برای امنیت اطلاعات است.

انواع گواهینامه ایزو:

  • سیستم مدیریت کیفیت (Quality management) ISO9001 نام دارد و به عنوان پایه‌ای برای تمام گواهینامه‌‌‌های ایزو محسوب می‌شود. این گواهینامه ایزو از سری گواهینامه‌های ISO9000 می‌باشد. در سال 1987 برای اولین بار استاندارد ISO9001 با عنوان سیستم تضمین کیفیت و با هدف ایجاد الگویی بین‌المللی برای استقرار سیستم‌های مدیریت و تضمین کیفیت تدوین و منتشر شد.این سیستم یکی از پرکاربردترین سیستم‌‌‌های مدیریتی به جهت دستیابی به بهبود مستمر محصولات و خدمات و نیز در ادامه افزایش رضایت مشتری و مصرف کننده در تمامی بخش‌های خدماتی و صنعتی است.
  • از دیگر انواع استانداردهای ایزو می‌توان به استاندارد سیستم زیست محیطی (Environment Management یا به تعبیر دیگر ISO14001 اشاره داشت که مربوط به سیستم مدیریت زیست محیطی است و استانداردهایی در این رابطه را شامل می‌شود.با توجه با این که پیش‌تر گفته شد که گواهینامه ISO9001 پایه تمام انواع گواهینامه ایزو است. برای دریافت استاندارد ISO14001 بهتر است ابتدا اقدام به دریافت آن کنید و یا اینکه هر دو را همزمان اخذ نمایید.اجرای این استاندارد به معنای رعایت اصول محیط زیستی در تمامی بخش‌های صنعتی و خدماتی کسب و کارهایی است که فعالیت آن‌ها بر محیط زیست تاثیرات آلایندگی داشته باشد. مزایای اخذ این ایزو کاهش آلودگی‌های آب، خاک، هوا و آلودگی صوتی را به همراه دارد.
  • IMS مخفف عبارت انگلیسی (Integrated Management System) و به معنای سیستم مدیریت یکپارچه است. در واقع می‌وان از آن به عنوان پیاده‌سازی و برخورداری همزمان از استانداردهای کیفیت، استانداردهای زیست محیطی و استاندارهای مربوط به ایمنی و بهداشت یاد کرد.IMS به خودی خود استانداردی محسوب نمی‌شود و فقط اصطلاحی است که داشتن و اخذ گواهینامه ایزو 9001، 14001 و 18001 را بیان می‌کند.
  • سیستم مدیریت سنجش رضایت مشتریان می‌باشدکه به عنوان یک استاندارد محسوب نشده و فقط شامل مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ و راهنمایی‌ها است. پیاده‌سازی این سیستم موجب افزایش خرید مشتریان قدیمی، درک درست خواسته مشتری، افزایش مشتری جدید و … را موجب می شود.
اخذ گواهینامه ایزو مزایای زیادی برای سازمان‌ها و شرکت‌ها دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:– افزایش اعتبار و اعتماد مشتریان و بازار
– افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها
– افزایش رضایتمندی کارکنان و مشارکت آن‌ها
– افزایش امکان رقابت و ورود به بازارهای جدید و جهانی
– افزایش مسئولیت‌پذیری و کمک به حفاظت از محیط زیست
– افزایش امنیت و کاهش ریسک‌ها

برای اخذ گواهینامه ایزو، یک سازمان یا شرکت باید مراحل زیر را طی کند:

– انتخاب استاندارد مورد نظر و مطالعه شرایط و الزامات آن
– انتخاب یک مرجع معتبر و مورد تایید ایزو برای ارزیابی و صدور گواهینامه
– اجرای استاندارد در سازمان و ایجاد سیستم مدیریتی متناسب با آن
– انجام ممیزی داخلی و رفع نواقص و نقص‌های احتمالی
– انجام ممیزی خارجی توسط مرجع انتخاب شده و دریافت گزارش و نتیجه
– دریافت گواهینامه ایزو در صورت موفقیت در ممیزی خارجی
– انجام ممیزی‌های مراقبتی و تمدید گواهینامه در بازه‌های زمانی مشخص

حال که فهمیدیم ایزو چیست و چه مزیت هایی داریم به این سوال خواهیم پرداخت که چه افرادی قادر به اخذ کد ایزو نیستند؟

ایزو یک سازمان بین‌المللی است که استانداردهایی را برای کیفیت و کارایی محصولات و خدمات تعیین می‌کند. برای اخذ گواهینامه ایزو، یک سازمان یا شرکت باید الزامات استاندارد مربوطه را برآورده کند و از طریق یک مرجع معتبر اعتباردهی شود¹².

بنابراین، هر سازمان یا شرکتی که نتواند الزامات استاندارد را پیاده‌سازی و اثبات کند یا از یک مرجع غیرمعتبر برای صدور گواهینامه استفاده کند، قادر به اخذ کد ایزو نیست. همچنین، برخی از گواهینامه‌های ایزو فقط برای سازمان‌ها یا شرکت‌های خاصی قابل اخذ هستند و برای دیگران مناسب نیستند.

می توان گفت اولین قدم برای دریافت هر استاندارد ایزو، تهیه و فراهم نمودن مستندات و مدرک iso مرتبط با آن استاندارد است که مطابق با آن، سازمان یا شرکت بتواند فرآیندها و فعالیت خود را به صورت مستند نشان دهد. این مستندات و مدرک های ایزو به مجموعه کمک می کند تا یک دستورالعمل جامع و ثبت شده، چه برای پیشبرد اهداف و عملکرد داخلی مجموعه و یا گزارش به ذینفعان، ناظران و یا هر سازمان صادر کننده ایزو داشته باشد.

حال میتوان گفت که هر فرد یا شرکتی که دارای استاندار های مشخص شده برای کد ایزو را نداشته باشد قادر به دریافت این کد نخواهد بود.

با این وجود توصیه می شود که حتما قبل از اقدام به اخذ این نوع کد حتما با کارشناسان متخصص در این زمینه صحبت نمایید.ما در ثبت فردا با بهره گیری از متخصصین خبره در این زمینه شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری خواهیم کرد.

امتیاز این مطلب