ثبت شرکت در اختیاریه

ابطال علامت تجاری و طرح صنعتی

ابطال علامت تجاری و طرح صنعتی : در این مقاله به نکات و موانعی که باعث ابطال علامت تجاری و یا ابطال برند می شوند  پرداخته می شود که در این رابطه ابتدا باید به تعاریفی از علامت تجاری می پردازیم.

ابطال علامت تجاری و طرح صنعتی

همه ی ما روزانه با علامت های تجاری زیادی در ارتباطیم از وسایل برقی ضروری گرفته تا خوراکی ها و حتی خدماتی مثل قالی شویی همه و همه نام تجاری (علامت تجاری) و مستقل خود را دارند. همه ی گروه هایی که می بینیم از نوع علامت تجاری می باشند مثلا علامت های تجاری عبارتند از : هر گونه نشان، شکل، لوگو، یا خطوطی که نشان دهنده ی مفهومی باشند و البته مهم تر از همه در ذهن مخاطب نقش ببندند.

طرح صنعتی شامل هر گونه تغییر در ظاهر یک کالا را گویند و در واقع نقش و طرح و یا تغییراتی که در جهت تغییرات ظاهری انجام شود برای مثال یک خود کار ماهیت آن نوشتن است و ما برای اینکه بگوییم این یک طرح صنعتی جدید است ماهیت جدیدی به آن اضافه نمی کنیم بلکه طرح جدیدی برای تزئین این خودکار ایجاد می کنیم.

ثبت طرح صنعتی

همه چیز در باره ی ابطال  علامت تجاری و طرح صنعتی

در وهله ی اول باید به این امر توجه کنین که تنها زمانی می توانید از پشتیبانی و حمایت قانون بهره ببرید که در اداره ی مالکیت معنوی علامت تجاری خود را به ثبت برسانید. به این معنا که زین پس هر محصولی با آن علامت و یا هر خدماتی با آن لوگو یا برند باشد به صورت انحصاری به مالکین آن مرتبط است، و هیچ شخصی اعم حقیقی و یا حقوقی نمی تواند هیچ ادعایی نسبت به آن داشته باشد. حال در شرایطی که شخصی سوء استفاده گر و یا شخصی که جهل به قانون دارد علامتی شبیه و یا نزدیک به نشان شما به ثبت برساند، شما این قدرت را دارید که از او شکایت کرده و خواستار ابطال علامت شوید.

شرایط ابطال علامت تجاری و طرح صنعتی

در این بخش به شرایط ابطال علامت تجاری می پردازیم همان طور که می دانید : برای اینکه بتوانید یک علامت تجاری و یا یک برند را باطل کنید قطعا اول باید آن را به ثبت رسانده باشید.

اما از جمله شرایطی که بسیار مهم نیز می باشد و می توان با این شرایط خواستار باطل شدن یک علامت شد این است که تا حدود ۳ سال علامت بدون استفاده باشد به این معنا که   اگر شخصی علامتی را به ثبت برساند و تا مدت سه سال هیچ استفاده ای از علامت نکند و شخص ثالث (شخص ذینفع) می تواند در دادگاه تقاضای ابطال آن علامت را داشته باشد.

علامتی قابل ابطال است که شرایط زیر نداشته باشد:

  1. علامت ثبت شده این قدرت را نداشته باشد که کالا و یا خدمات دیگران را از خود متمایز کند.
  2. علامتی که پیش تر ثبت شده بر اساس نظم عمومی اخلاق نیکو و موازین شرعی نباشد.
  3. علامت نباید شبیه پرچم و یا نشان گارد نظامی باشد و یا نمی تواند از سری نام های اختصاری که به کشوری خاص اختصاص دارد استفاده شود مگر اینکه مقام صلاحیت دار سازمان و یا کشور منظور شده اجازه ی استفاده از آن را بدهند.
  4. علامت تجاری به هیچ عنوان نباید مربوط به مکان جغرافیایی گمراه کننده ای باشد که با ویژگی های محصول هم خوانی نداشته باشد.
  5. اگر علامت خود را طوری انتخاب کنید که شبیه به علامت مشهوری باشد که پیش از شما تبلیغات بسیاری کرده است و به شهرت و محبوبیت رسیده است اما شما با ثبت علامتی شبیه به آن در واقع از محبوبیت آن علامت سوء استفاده کرده اید که در این صورت علامت مشهور می تواند درخواست ابطال علامت شما را دهد.

طرح صنعتی چه زمانی ثبت می شود ؟

یک طرح صنعتی زمانی قابل ثبت خواهد شد که جدید باشد، جدید باشد به این معنا که تا قبل از منتشر شدن این طرح و یا پیش از موعد تسلیم اظهار نامه به هیچ عنوان در هیچ کجا برای عامه منتشر نشده باشد، و اینکه به ثبت نرسیده باشد.

چه زمانی باعث ابطال ثبت طرح صنعتی می شود؟

زمانی اشخاصی می توانند تقاضای ابطال طرح صنعتی  را دهند که موردی همچون مثال زیر پیش بیاید:

زمانی که یک کارخانه ی طراحی پارچه طرحی را برای پارچه های خود طراحی کند و در مقابل یک شرکت یا کارخانه ی دیگر همین نقش را روی پارچه های خود بزند و یا فقط آن نقش را به ثبت برساند، در این شرایط کارخانه و یا شرکت اول که طرح مورد نظر برای آن بوده است و در حال حاضر متضرر شده می تواند به دادگاه شکایت کرده و تقاضای ابطال طرح صنعتی را بدهد.

سخن آخر

برای کلیه ی امور حقوقی هر مدیری نیاز به مشاوره ی دقیق و حساب شده دارد که علاوه بر اینکه  بتواند با آرامش به انجام امور تجاری خود بپردازد بلکه در اسرع وقت و با کم ترین هزینه با اعتماد به موسسه ی حقوقی ثبت فردا و تماس با شماره ی ۵۲۷۱۲-۰۲۱  تمامی امور حقوقی خود را نیز انجام شده بداند.

ثبت فردا در کنار شما