اخذ ایزو

اخذ ایزو فوری+ هزینه + شرایط + مدارک +دریافت فوری ایزوISO

مشاوره تخصصی دریافت گواهینامه ایزو و مدارک لازم برای گرفتن ایزو

اخذ ایزو و مراحل اخذ گواهینامه ایزو یکی از مهم ترین سوالاتی است که ذهن مدیران شرکت ها و سازمان ها را درگیر کرده است. اگر دریافت ایزو و گرفتن ایزو معتبر مد نظر شماست و به دنیال شناخت مراحل صدور ایزو از مراجع معتبر تحت اعتبار IAF و ASCB هستید حتما این مقاله را بخوانید.

​راهنمای جامع اخذ گواهینامه ایزو iso

هر کسب ;وکار و تجارتی برای قانونی کار کردن یا حتی شروع به ; کار؛ نیاز به کسب مجوزهایی دارد که ثبت گواهینامه ایزو iso می ;تواند یکی از آنها باشد. البته برخی مجوزها باعث سهولت در انجام فعالیت می ;شوند وجود آنها ضروری نیست.

ما در این مقاله می ;خواهیم به بررسی اخذ ایزو بپردازیم. اینکه این گواهینامه چیست؟ چه کاربردی دارد و چگونه می ;توان آن را دریافت کرد. همچنین ضرورت یا اختیاری بودن اخذ آن را بررسی خواهیم کرد. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

گواهینامه ایزو iso چیست؟

پیش از بررسی این گواهینامه باید بدانیم ایزو چیست؟ ایزو (International Organization for Standardization) سازمانی غیردولتی و مستقل است که در آن 162 سازمان ملی و استاندارد، فعالیت می ;کنند.

ایزو با این هدف به ;وجود آمد که بین استانداردهای مختلف جهان هماهنگی به ;وجود بیاورد. ثبت گواهینامه ایزو iso توسط یک سازمان، نشان از این دارد که محصولات و خدمات آن با استانداردهایی که توسط یک مجمع بین ;المللی تعیین شده ;اند؛ هماهنگی لازم را دارند.

با توجه به اینکه ایران نیز یکی از اعضای این سازمان به ;حساب می ;آید؛ گواهینامه ایزو در ایران می ;تواند گزینه خوبی باشد. اما این گواهی باعث نمی ;شود محصولات شما توسط افراد کشورهای مختلف نیز تایید شوند. درواقع بسیاری از کاربران سراسر از دنیا از وجود این سازمان بی ;اطلاع هستند.

 

انواع گواهینامه ایزو iso

شرکت ایزو برای کسب ;وکارهای مختلف استانداردهای متفاوتی را تعریف کرده تا صاحبین بیزینس ;ها با ارتقاء کیفیت خدمات خود، بتوانند نوع خاصی از گواهینامه ایزو را اخذ کنند. برای مثال؛ این استانداردها برای کسب ;وکارهای مدیریتی یا تولید مواد غذایی تفاوت ;های بسیاری دارند.

با مراجعه به سامانه جامع گواهینامه ایزو isoمی ;توانید این انواع را که با یک کد حاوی حروف یا عدد معرفی می ;شوند؛ مشاهده کنید. یکی از مشهورترین گواهینامه ایزو در تهران یا ایران کد ISO 9001 است.

زمانی که یک سازمان در ایران از این کد بهره ;مند باشد؛ یعنی کیفیت خدمات آن با استانداردهای بین ;المللی برابری می ;کند. پس افراد می ;توانند با خیالی راحت برای استفاده از این خدمات اقدام کنند.

برخی کدهای استاندارد ایزو شامل حروف هستند. مانند کد ISO Haccp که متعلق به شرکت و کارخانه ;های تولیدکننده مواد خوراکی است. ثبت گواهینامه ایزو iso یعنی شرکت با توجه به استانداردهای جهانی، محصولات خود را تولید می ;کند.

گواهی نامه های ایزو متناسب با موضوع فعالیت صنف یا شرکت خاصی

گواهی نامه های ایزو متناسب با موضوع فعالیت صنف یا شرکت خاصی به آن داده می شود. به همین دلیل در ادامه انواع گواهی نامه را متناسب با هر نوع صنفی بیان خواهیم کرد.

 • گواهی نامه ایزو برای شرکت های خدماتی
 • گواهی نامه ایزو برای کارخانه ها و تولیدی ها
 • گواهی نامه ایزو برای شرکت هایی که با موضوع پیمانکاری مشغول به کار هستند.
 • گواهی نامه ایزو برای صنایع غذایی
 • گواهی نامه ایزو برای مراکزی که آموزشی هستند.
 • گواهی نامه ایزو برای مراکز درمانی
 • گواهی نامه ایزو برای رستوران ها و کافی شاپ ها
 • گواهی نامه ایزو برای هتل ها
 • گواهی نامه ایزو برای نشریه ها مختلف
 • گواهی نامه ایزو برای صنعت های نفت و گاز
 • گواهی نامه ایزو برای آزمایشگاه های مختلف
 • گواهی نامه ایزو برای صنایع معدنی
 • گواهی نامه ایزو برای شرکت هایی که موضوع تبلیغاتی دارند.
 • گواهی نامه ایزو برای شرکت های ساختمانی
 • گواهی نامه ایزو برای صنایع مربوط به کامپیوتر
 • گواهی نامه ایزو برای صنعت خودرو

همانطور که در مطالب بالا به خوبی مشخص است، تقریبا برای هر شرکتی پس از اینکه ثبت شرکت انجام شد، با هر موضوع فعالیتی و هر سازمانی یک گواهی نامه خاص در سازمان ایزو وجود دارد که شما متناسب با نوع فعالیت خود می تواند برای اخذ ایزو اقدام کنید.

برخی از مهم ;ترین و محبوب ;ترین گواهینامه ;ها ایزو

به ;طور کلی وقتی بخواهیم انواع گواهینامه ایزو iso را بررسی کنیم با موارد بسیار زیادی روبه ;رو خواهیم شد. برخی از مهم ;ترین و محبوب ;ترین این گواهینامه ;ها به شرح زیر هستند:

گواهینامه ایزو ISO 9001:

استاندارد مدیریت کیفیت با عنوان گواهینامه ایزو 9001 شناخته می شود.

گواهینامه ایزو ISO14001:

استاندارد کیفیت محیط زیست با عنوان گواهینامه ایزو ISO14001 شناخته می شود.

گواهینامه ایزو ISO/TS16949:

تضمین کیفیت صنایع خودرو با عنوان گواهینامه ایزو ISO TS16949 شناخته می شود.

گواهینامه ایزو 2004: ISO10002

استاندارد سیستم رضایت ;مندی مشتریان با عنوان گواهینامه ایزو 2004 شناخته می شود.

گواهینامه ایزو 2005: ISO 17025

استاندارد سیستم مدیریت آزمایشگاه با عنوان گواهینامه ایزو 2005 شناخته می شود.

گواهینامه ایزو 2005: ISO 22000

استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت مواد غذایی با عنوان گواهینامه ایزو 2005 شناخته می شود.

گواهینامه ایزو 2010: ISO/ TS 29001:

استاندارد سیستم مدیریت صنایع نفت، گاز و پتروشیمی با عنوان گواهینامه ایزو 2010 شناخته می شود.

 

مراحل گواهینامه ایزو iso

شرکت ;های حقوقی معمولا در زمینه ارائه راهنمای گواهینامه ایزو isoو اخذ آن فعالیت دارند. به همین دلیل نیز مدیر یک کسب ;وکار لازم نیست خود را خیلی درگیر این فرآیند کند. اما خوب است اگر به یک آشنایی کلی از این پروسه دست یابید. این موارد به شرح زیر است.

 • دریافت فرم ;های مخصوص گواهینامه ایزو isoو پرکردن آنها با اطلاعاتی معتبر
 • بررسی هزینه ;های 3 ساله ثبت گواهینامه ایزو isoو برآورد یک هزینه کلی پیش از عقد قرارداد
 • رسیدگی و انجام اقدامات مرتبط با ممیزی و فرستادن گزارش آنها
 • بررسی اطلاعات و مدارک ارسال ;شده توسط سازمان ایزو برای تایید یا رد آنها
 • صدور گواهینامه مربوط به کسب و کار

مدارک جهت ثبت گواهینامه ایزو iso

وقتی قوانین اخذ گواهینامه ایزو اینترنتی را بررسی می ;کنیم؛ باید از مدارکی که برای ارسال به این سازمان ضروری هستند نیز اطلاعات لازم را به ;دست بیاوریم. به ;طور کلی مدارک زیر برای ارسال به اداره گواهینامه ایزو iso لازم است:

 • دستورالعمل پیاده ;سازی استاندارد
 • چارت سازمانی
 • نتیجه ممیزی داخلی
 • روش ;های اجرایی
 • چک ;لیست ;ها
 • نظام ;نامه
 • لیست آلایش کنگان
 • دستورالعمل ورود مواد اولیه و خروج کالاها برای کارخانه ;ها

درصورتی ;که بهترین شرکت گواهینامه ایزو را انتخاب کنید؛ لازم است تمام مدارک خواسته ;شده را ارائه دهید. در کنار این مدارک، سازمانی که قصد دریافت این گواهی را دارد باید درخواست خود را با اطلاعات کامل ارسال کند.

 

فواید اخذ گواهینامه ایزو اینترنتی iso

وقتی شما در سامانه جامع گواهینامه ایزو isoثبت ;نام و برای کسب ;وکار خود یک کد معتبر ایزو دریافت کنید؛ مزایای مختلفی برای شرکت شما به ;همراه دارد. در ادامه به ; ;معرفی برخی از مهم ;ترین آنها می ;پردازیم:

اخذ گواهینامه ایزو انلاین و داشتن این نشان استاندارد باعث افزایش اعتماد کاربران به کسب ;وکار شما خواهد شد.
افرادی که می ;خواهند این گواهینامه را دریافت کنند باید استانداردهای تولید خود را ارتقاء دهند. در نتیجه علاوه ;بر اخذ گواهینامه ایزو اسان، کیفیت خدمات نیز افزایش می ;یابد و در جذب مشتری تاثیرگذار است.

 

هزینه گواهینامه ایزو iso

ازموارد مهمی که پیش از درخواست گواهینامه ایزو ونک بررسی می ;شود؛ هزینه ;ای است که برای اخذ آن باید پرداخت کرد. به ;طور کلی نمی ;توانیم قیمت واحدی برای دریافت این گواهینامه بیان کنیم. دلیل این موضوع نیز تاثیرگذاری عوامل مختلف روی قیمت نهایی ثبت این مجوز است.

از مهم ;ترین مواری که می ;توانند روی این هزینه تاثیر بگذارند می ;توان به نوع گواهی، حجم فعالیت ;های شرکت، ارتباط بین فرآیندها، دارا بودن چند بخش مجزا و تعداد پرسنل یک سازمان اشاره کرد.

هزینه ;ای که ایزو برای شرکت ;های بزرگ در نظر گرفته معمولا پس از پرکردن فرم و بررسی آن توسط کارشناسان این سازمان تعیین و به صاحب کسب ;وکارها اعلان می ;شود. پس می ;توانید قبل از عقد قرارداد نسبت به هزینه آن مطئن شوید.

 

آیا ثبت گواهینامه ایزو iso ضروری است؟

از نظر قانونی هیچ الزامی برای دریافت این گواهینامه وجود ندارد. اما یک کسب ;وکار می ;تواند با دریافت آن به مشتریان و کاربران خود نشان دهد که کیفیت خدمات و کالاهایی که ارائه می ;دهد؛ با استانداردهای جهانی هماهنگ است.

البته پس از دریافت این گواهینامه درصورتی ;که کیفیت خدمات افت کند؛ هم مشتری ;ها را از دست خواهید داد و هم اینکه گواهینامه پس از مدتی باطل می ;شود. پس بهتر است قبل از اقدام برای گواهینامه ایزو، روی خدمات خود کار کنید.

 

تمدید گواهینامه ایزو

به منظور اخذ گواهینامه ایزو نیاز به انجام پروسه های لازم توسط مراجع صدور گواهینامه ایزو می باشد.پس از آن که شرکت یا سازمان مورد نظر موفق به اخذ گواهینامه ایزو شد ، می بایست بر اساس پایان مدت زمان اعتبار آن اقدام به تمدید گواهینامه ایزو خود نماید. گواهینامه های ایزو عموما دارای تاریخ اعتبار متفاوتی هستند. به طور مثال پس از اخذ گواهینامه ایزو HSE شما تا مدت ۳ سال می توانید از آن استفاده نمایید و پس از اتمام اعتبار آن ملزم به تمدید آن می باشید.

علاوه بر این گواهینامه ایزو در هر سال طی ۲ مرحله نیاز به پروسه مراقبی ممیزی دارد و این موضوع برای تمامی ایزوهای صادر شده صدق می کند.با انجام این کار کلیه ایرادات سازمان برطرف گشته و سبب بهبود عملکرد کلی مجموعه می شود.

 

تمدید گواهینامه ایزو به چه شکل است؟

انجام ارزیابی مجدد همچون ارزیابی اولیه که منجر به اخذ گواهینامه ایزو گردیده است ، منجر به تمدید گواهینامه ایزو می شود. البته تمامی اصول و قوانینی که سازمان ها ملزم به رعایت آن ها برای اخذ ایزو هستند همچنان بایستی رعایت گردد.بنابراین شرکت های صدور گواهینامه معتبر پس از درخواست سازمان به منظور تمدید ، اقدام به ارزیابی مجدد خواهند نمود و در صورت تطابق با قوانین و استانداردهای مورد نظر ، موفق به تمدید گواهینامه ایزو خواهند شد.بنابراین پیروی از استانداردها و انجام صحیح رویه پس از اخذ گواهینامه ، شرایط تمدید گواهینامه ایزو را میسر می سازد.

پس از انجام بررسی های لازم توسط مراجع صدور گواهینامه ایزو ، پس از گذشت ۱۵ روز گزارش کاملی از وضعیت در اختیاز سازمان قرار گرفته و در صورتی که برخی نکات به درستی رعایت نشده باشد ، اصلاحیات جهت اخذ گواهینامه ایزو در آن نوشته خواهد شد.در صورت انجام موارد اصلاحی ، صدور مجدد و تمدید گواهینامه ایزو انجام می شود.

 

زمان تمدید گواهینامه ایزو

نامه تمدید گواهینامه ایزو پیش از اتمام آن توسط مشاور ایزو به مدیران سازمان ارائه می شود که در آن هزینه تمدید گواهینامه ایزو و زمان آن نوشته شده است. این نامه عموما ۱ تا ۲ ماه پیش از پایان اعتبار گواهینامه ایزو ارائه می گردد تا مدت زمان کافی برای انجام اصلاحات وجود داشته باشد.این مدت زمان بسته به مشاوران حقوقی سازمان ها دارد و ممکن است متغیر باشد. پس از دریافت نامه تمدید گواهینامه ایزو ، مدیران سازمان می توانند بررسی های لازم را به عمل آورده و در صورت نیاز به تمدید اقدامات لازم را جهت اخذ گواهینامه ایزو انجام دهند.در صورت موافقت به اخذ ایزو هزینه تمدید پرداخت و روند تمدید آغاز می گردد.

گواهینامه ایزو به مدت ۳ سال در صورت وجود این شرایط تمدید می شود:

 1. در ممیزی مراقبتی سالانه از سازمان اخذ ایزو این اطمینان حاصل شود که کلیه الزامات سیستم مدیریت کیفیت رعایت می شود.
 2. تاریخ ممیزی مراقبتی سال اول نباید بیشتر از ۱۲ ماه از ممیزی مرحله دوم صدور اولیه گواهینامه ایزو باشد.
 3. کلیه عدم انطباق های مشاهده شده در ممیزی مراقبتی بسته شده باشد و نتیجه آن برای سرتیفیکیشن راضی کننده باشد.
 4. ممیزی داخلی و بازنگری سیستم مدیریت انجام شده باشد و هیچ مساله بررسی نشده ای باقی نمانده باشد.
 5. مشتری (سازمانی گواهینامه ایزو دریافت نموده ) باید سوابق شکایات را نگه دارد و اقداماتی جهت رفع این شکایات صورت گرفته باشد.

مدت زمان اخذ ایزو iso چند روز است؟

مدت زمانی که برای گرفتن ایزو به طول می انجامد بین ۱۰ الی ۳۰ روز است که باید تکمیل بودن مدارک شما را بررسی کرد و نظر قطعی داد. شرکت ثبت فردا یکی از معتبرترین مراجع صدور گواهینامه ایزو در خدمت شما است.

 

جمع بندی دریافت گواهینامه ایزو

ثبت گواهینامه ایزو iso ضرورتی برای کسب ;وکارها ندارد. اما با توجه به استانداردهای جهانی که سازمان ایزو برای کسب ;وکارها تعریف کرده، یک بیزینس با دریافت آن می ;تواند اعتماد کاربران را تا حد زیادی افزایش دهد.

انواع مختلفی از این گواهینامه وجود دارد که هر کدام متناسب با کسب ;وکار خاصی هستند. برای ثبت و دریافت این گواهینامه لازم است درخواست خود را به ;همراه مدارک لازم به سازمان مربوط ارسال کنید.