راه اندازی کسب و کار استارت آپی

ثبت شرکت استارتاپی

استارتاپ مفهومی است که اغلب در مورد شرکت های جدید و نوآور به کار می رود. این اصطلاح اغلب با دنیای دیجیتال همراه است، اما نکته اصلی این است که یک استارتاپ می تواند در هر زمینه ای فعالیت کند. یعنی هر فعالیتی که با ایده های نوآورانه و قابلیت تغییر و بهبود وضعیت موجود همراه باشد را می توان یک استارت آپ تلقی کرد.

حال سوال این است که چگونه می توانید استارتاپ خود را به بهترین شکل ثبت کنید؟ با ثبت استارتاپ هزینه ها را کاهش می دهید و جایگاه اجتماعی و حرفه ای خود را حفظ می کنید. موسسه حقوقی ثبت فردا با تخصص بالا در این زمینه آماده کمک به شما می باشد.

در فرآیند ثبت شرکت استارتاپی کلمات کلیدی مانند ثبت، پشتیبانی قانونی و راهنمایی در امور مالی بسیار حائز اهمیت است. این مراحل اولیه به شما کمک می کند تا استارتاپ خود را به روشی پایدار و مطابق با نیازهای بازار ثبت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در زمینه ثبت استارت آپ با شماره تماس ثبت فردا 02152712 تماس بگیرید. تیم موسسه حقوقی ثبت فردا آماده کمک به شما و ارائه راهنمایی های لازم در هر مرحله از راه اندازی و ثبت استارتاپ شما می باشد.

ثبت شرکت استارتاپی با انتخاب نوع شرکت

در ادامه به نکاتی مهم در مورد ثبت شرکت های استارتاپی می پردازیم:

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت و اقامت در دبی

نحوه ثبت شرکت استارتاپ

شرکت های استارتاپی می توانند به روش های مختلفی ثبت نام کنند و از نوع شرکت سهامی یا شرکت با مسئولیت محدود باشند. در این راستا شرکا با هماهنگی یکدیگر اقدام به تاسیس شرکت و شروع فعالیت خود زیر چتر این شخص حقوقی می نمایند. اگر کار شما یک شرکت استارت آپی است، می توانید از آدرس خود به عنوان دفتر مرکزی شرکت استفاده کنید و هزینه ها را کاهش دهید.

انواع شرکت های استارتاپی

شرکت می تواند به صورت سهام خاص، غیر سهامی، با مسئولیت محدود، تضامنی، نسبی و غیره ایجاد شود که اغلب از شرکت با سهامی خاص یا شرکت با مسئولیت محدود استفاده می شود.

شرکت سهامی خاص به حداقل یک میلیون ریال سرمایه و حداقل سه سهامدار و دو حسابرس نیاز دارد. در شرکت با مسئولیت محدود حداقل تعداد 2 نفر و حداقل سرمایه یک میلیون ریال می باشد. مسئولیت شرکا در بدهی محدود به مقدار سهامی است که در شرکت آورده اند.

در هر دو صورت برای کسب بهترین نتیجه در ثبت استارت آپ، کارشناسان و مدیر عامل ثبت فردا، آماده کمک به شما می باشند. همچنین اگر در انتخاب نوع شرکت و مراحل ثبت شک دارید با ما تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهیم.

تفاوت بین یک استارت آپ با سایر شرکت ها چیست؟

اصطلاح استارت آپ این روزها بسیار رایج شده است و علاقه مندان زیادی برای این کار وارد بازار کسب و کار استارت آپی می شوند.

ویژگی اصلی یک استارتاپ توانایی رشد است. تفاوت بین استارتاپ ها و کسب و کارهای سنتی این است که محدودیت جغرافیایی ندارند.

انواع استارت آپ ها بیشتر فعالیت خود را در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و پس از آن تلگرام، توییتر و لینکدین انجام می دهند و 5 درصد از سهم آن ها را پیام رسان های داخلی تشکیل می دهند.

این مطلب را نیز بخوانید: فواید ثبت شرکت در عمان

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که بیش از 80 درصد استارت آپ های ایرانی در بازه زمانی 1396-13۹۴ راه اندازی شده اند. تقریباً 49 درصد شرکت ها وارد بازار کار می شوند و تنها حدود 23.4 درصد از این شرکت ها در طول سال های فعالیت به رشد و درآمد مستمر می رسند.

شرکت های استارت آپی می توانند از نوع شرکت سهامی یا شرکت با مسئولیت محدود باشند. اگر شرکت شما یک شرکت استارتاپی باشد، هزینه ها کاهش می یابد.

برای مثال آدرس شرکت می تواند منزل شما باشد و شما می توانید از محل سکونت خود به عنوان مرکز اداره شرکت استفاده کنید. با ثبت شرکت استارتاپ خود می توانید بی دغدغه و با حمایت قانونی به تجارت بپردازید.

همچنین با ثبت استارتاپ اعتماد مردم را جلب می کنید و متقاعد کردن مردم برای سرمایه گذاری بسیار راحت تر خواهد بود، زیرا اعتماد مردم به یک شرکت ثبت شده بیشتر از یک استارت آپ ثبت نشده است و مسیر آسان تری برای معاملات تجاری خواهید داشت.

برای داشتن حساب بانکی تجاری باید استارت آپ خود را ثبت کنید تا بتوانید به راحتی امور مالی و تجاری استارتاپ خود را مدیریت کنید.

ثبت شرکت استارتاپی

چرا ثبت برند استارتاپ مهم است؟

استارت آپ ها معمولا به سرعت رشد می کنند و در بین مخاطبان شناخته شده هستند. درست است که هر استارتاپی از این مشکل استقبال می کند، اما جنبه دیگری هم وجود دارد که باید به آن توجه کرد. شما با یک محصول یا خدمات خلاقانه وارد بازار شده و به سرعت شناخته می شوید. اگر برند استارت آپی خود را ثبت نکرده اید، افراد سودجو می توانند ایده های شما را بگیرند و به نام خود ثبت کنند.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت در کیش و مناطق آزاد

بد نیست بدانید که کلاهبرداران همیشه به دنبال چنین فرصتی هستند تا از نتایج تلاش دیگران استفاده کنند. این مشکل می تواند آینده هر استارت آپی را با مشکل مواجه کند.با ثبت برند استارتاپی می توانید از تمام این خطرات جلوگیری کنید. وقتی برند شما ثبت می شود، هیچ کس نمی تواند حقوق شما را زیر پا بگذارد. در صورت بروز هرگونه مشکل در این زمینه، قانون از شما حمایت کرده و با عاملان آن برخورد خواهد کرد.

مشکل دیگری وجود دارد که نشان می دهد ثبت برند استارت آپی ضروری است. معمولا هر استارت آپی توسط چند نفر ایجاد می شود و پس از مدتی ممکن است ترکیب اولیه آن تغییر کند.

افراد مختلف می توانند از تیم شما جدا شده یا افراد جدیدی به شما اضافه شوند. در این بین، ممکن است در مورد مالکیت برند استارتاپ با افراد قدیمی مشکل داشته باشید. اگر قبلاً یک برند استارت آپی ثبت کرده اید، همه چیز مشخص است و از چنین مشکلاتی در امان خواهید بود.

همه این موارد نشان می دهد که ثبت برند استارتاپ موضوع مهمی است و باید آن را جدی بگیرید. امکان نظارت راحت تر بر تمامی مسائل اداری، همکاری با نهادهای دولتی، توسعه سریع، استفاده از ظرفیت های دنیای دیجیتال مارکتینگ و برند سازی و بسیاری موارد دیگر از جمله دلایلی است که نشان می دهد ثبت یک برند استارتاپی یک امر است.

راهنمای جامع مدارک و مزایای ثبت شرکت استارت آپی

به اطلاعات مهم در ادامه توجه کنید:

مدارک لازم برای ثبت شرکت

مدارک لازم برای ثبت شرکت استارت آپی به شرح زیر می باشند:

این مطلب را نیز بخوانید: همه چیز درباره ثبت شرکت آنلاین

1.شناسنامه و کارت ملی اعضای شرکت استارتاپ: اطلاعات شخصی اعضا شامل شناسنامه و کارت ملی الزامی است.

 1. گواهی عدم سوء پیشینه: این گواهی تضمین می کند که اعضا دارای سوء پیشینه کیفری نیستند.
 2. اقرارنامه امضا شده توسط اعضا: اعضا باید بیانیه ای با امضای خود مبنی بر پذیرش شرایط و تعهدات ثبت شرکت ارائه دهند.
 3. وکالت در صورت انجام ثبت نام توسط وکیل: در صورت استفاده از خدمات وکالت، وکالتنامه نیز الزامی است.
 4. مجوز کار در منطقه ای که نیاز به مجوز دارد: اگر مجوز خاصی برای فعالیت شما نیاز است، باید آن مجوز را نیز از قبل دریافت کنید.

مزایای ثبت شرکت استارتاپ

 1. امکان فعالیت قانونی و رسمی: با ثبت شرکت استارت آپی می توانید به صورت رسمی و با اطمینان فعالیت خود را آغاز کنید.
 2. جلب اعتماد مردم: با ثبت شرکت، اعتماد مردم جلب می شود و این اعتماد یکی از مزیت هایی است که به موفقیت شما در جذب سرمایه گذار و مشتری کمک می کند.
 3. داشتن حساب بانکی تجاری: با ثبت شرکت می توانید حساب بانکی کسب و کار خود را باز کرده و امور مالی خود را به بهترین نحو مدیریت کنید.
 4. فعالیت های تجاری با ارگان های دولتی: ثبت شرکت برای ارائه خدمات و محصولات به ارگان های دولتی بسیار مهم است.
 5. تقسیم مسئولیت ها بین شرکا: با ثبت استارتاپ، مسئولیت ها به طور عادلانه بین شرکا تقسیم می شود که به ارتباط و هماهنگی بهتر کمک می کند.
 6. شرکت در مناقصات: ثبت شرکت امکان شرکت در مناقصات دولتی و خصوصی را فراهم می کند و این می تواند فرصت های جدیدی را برای سودآوری در اختیار شما قرار دهد.
 7. ثبت علامت تجاری و لوگو: ثبت علامت تجاری و لوگو به شما امکان می دهد علامت تجاری خود را بشناسید و از حقوق مرتبط با آن استفاده کنید.

نکات و قوانین مربوط به ثبت شرکت استارت آپی

برای داشتن یک استارتاپ موفق و قانونی باید به نکات زیر توجه کنید:

این مطلب را نیز بخوانید: هزینه ثبت شرکت در ایران

 1. علامت تجاری و مجوز: علامت تجاری خود را ثبت کرده و در صورت لزوم برای دریافت مجوزهای لازم برای ثبت شرکت اقدام کنید.
 2. قرارداد ها: با شرکای خود قراردادهای قانونی و مکتوب ببندید. این قرارداد ها باعث افزایش شفافیت و جلوگیری از مشکلات آینده می شود.
 3. امنیت اطلاعات: برای محافظت از اطلاعات مهم استارتاپ خود، قراردادهای غیر رقابتی و عدم افشا را با شرکای خود امضا کنید.
 4. شرکت کنندگان قابل اعتماد: سعی کنید با افراد و شرکای تجاری که فعالیت های آن ها قانونی و مشروع است تجارت کنید.
 5. تحقیق و اطلاع رسانی: قبل از هر اقدامی در زمینه فعالیت خود به تفصیل تحقیق کنید و با قوانین مربوط به آن آشنا شوید.
 6. مشاوره حقوقی: در موارد پیچیده، با یک مشاور حقوقی حرفه ای تماس بگیرید که شما را در امور حقوقی راهنمایی می کند.

هدف از ثبت استارت‌آپ نه تنها ایجاد فرصت ‌ها و سودآوری بیشتر، بلکه ایجاد فضایی قانونی و شفاف است که در آن تمامی اطلاعات و کسب‌وکار شفاف و مرتبط با یکدیگر باشد. این به شما کمک می کند تا اعتماد مشتریان و شرکای تجاری خود را در معاملات تجاری افزایش دهید و اعتبار کسب و کار خود را بهبود بخشید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت استارتاپ

شرکت سهامی خاص: برای ثبت انواع شرکت سهامی خاص، استارت آپ باید شرایط زیر را داشته باشد:

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت نسبی چیست؟

 1. حداقل سرمایه یک میلیون ریال است و مسئولیت مدنی صاحب سهام در قبال بدهی شرکت محدود به مبلغ اسمی سهم وی می باشد.
 2. حداقل 3 عضو و 2 بازرس.
 3. پرداخت حداقل 35% سرمایه به صورت نقدی.
 4. حداقل سرمایه 1.000.000 ریال.

مدارک مورد نیاز:

 1. کپی مدارک شناسایی اعضا (کارت ملی و کارت اقامت).
 2. امضای اقرارنامه.
 3. اصل گواهی عدم سوپیشینه.
 4. در صورت نیاز داشتن مجوز.
 5. تنظیم وکالتنامه به نام وکیل در صورت انجام وظایف توسط وکیل.

شرکت با مسئولیت محدود: در هنگام ثبت شرکت استارتاپ با مسئولیت محدود شرایط ثبت به شرح زیر است:

 1. حداقل 2 عضو.
 2. حداقل سرمایه 10.000.000 ریال.
 3. الزام به پرداخت کل سرمایه.

مدارک مورد نیاز:

 1. فتوکپی مدارک شناسایی (کپی شناسنامه و کارت ملی).
 2. اصل گواهی عدم سوء پیشینه.
 3. امضای اقرارنامه.
 4. در صورت نیاز داشتن مجوز.

ثبت استارت آپ

مراحل ثبت شرکت استارتاپ

از آنجایی که برای ثبت نام ارائه مدارک شناسایی اعضا ضروری است، البته اولین قدم برای ثبت استارتاپ در ایران، تعیین شرکای تجاری است. همچنین موقعیت هر یک از اعضا را به وضوح مشخص کنید. در مرحله بعد به صفحه ثبت شرکت سازمان دولتی ثبت اسناد و املاک مراجعه کرده و شرکت خود را در سامانه ثبت کنید.

این مطلب را نیز بخوانید: راهنمای جامع ثبت شرکت مهاجرتی

سپس حتما یک نام مناسب برای استارت آپ خود انتخاب کنید. شرط انتخاب نام شرکت این است که 5 نام انتخابی خود را بدون ذکر کلمه شرکت در فرم بنویسید. در پایان یکی از این اسامی انتخاب خواهد شد. تمامی مدارک مورد نیاز برای ثبت نام را می توانید در سایت مشاهده کنید.

یکی از مراحل دیگر ثبت استارتاپ، تعیین موضوع فعالیت شرکت می باشد. برای انتخاب محدوده فعالیت شرکت و مدت زمان فعالیت بهتر است با کلیه شرکا جهت انعقاد قرارداد جمعی مشورت شود.

قدم بعدی در ثبت شرکت استارتاپی، انتخاب محل شرکت است. اگر هنوز مکانی را برای تاسیس شرکت خود انتخاب نکرده اید، مشکلی نیست. کافی است آدرس محل سکونت خود یا یکی از اعضای استارت آپ را وارد کنید. با تایپ کد پستی خود و انتخاب گزینه مطابقت، آدرس شما به صورت خودکار نمایش داده می شود.

سرمایه اولیه شرکت و سهم هر یک از شرکا در زمان ثبت باید قید شود. اگر استارتاپ شما شعبه دارد، اطلاعات مورد نیاز را در محل وارد کنید. اگر قصد ندارید در زمان ثبت نام یک شرکت وابسته را تعیین کنید، از این مرحله صرفنظر نمایید. یکی از آخرین کارهایی که برای ثبت استارتاپ در ایران باید انجام شود، انتخاب روزنامه کثیرالانتشار برای چاپ آگهی های شرکت است. همانطور که احتمالا می دانید انتخاب سالنامه یا روزنامه یکی از مهم ترین مراحل ثبت شرکت استارت آپی است.

در نهایت، اساسنامه شرکت استارت آپی خود را پر کنید. انجام تمامی مراحل ذکر شده در این قسمت یکی از شرایط ثبت نام استارت آپ بوده و الزامی می باشد.

پس از انجام تمامی مراحل، مدارک شما بررسی خواهد شد. در آن لحظه، 3 حالت رخ می دهد:

 1. ادعای شما به دلیل وجود ایرادات غیر قابل رفع رد خواهد شد.
 2. ابلاغیه‌ای دریافت خواهید کرد که داده ها ناقص هستند، در این شرایط باید داده ها را تکمیل کنید.
 3. اداره ثبت مشاغل درخواست شما را پذیرفته و می توانید نسبت به صدور آگهی رسمی اقدام نمایید.

نمونه اساسنامه استارت آپ

تا اینجا در مورد نحوه ثبت شرکت استارت آپی صحبت کردیم. ما از شما دعوت می کنیم این بخش را بخوانید تا در مورد نحوه نوشتن اساسنامه شرکت جدید خود بیشتر بدانید. البته بد نیست بدانید که  در این زمینه می توانید از سازمان های شتاب دهنده استارتاپ کمک بگیرید.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت تبلیغاتی چگونه است؟

اساسنامه هر شرکت یک سند جامع با کلیه اطلاعات مربوط به نحوه عملکرد شرکت، تعداد اعضا و تغییرات آن، سهام شرکت و به طور کلی هر آنچه که اساس و قوانین داخلی شرکت است. درکل اساسنامه قابل تغییر است. اما این تغییر باید به امضای اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل مدیره برسد و در روزنامه رسمی با تیراژ بالا منتشر شود تا همگان از تغییرات جدید مطلع شوند.

در ابتدای اساسنامه مشخصات شرکت، میزان سرمایه، حیطه کاری شرکت و مدت فعالیت قید می شود. سپس ضوابط داخلی شرکت از قبیل میزان اختیارات افراد و هیئت مدیره کلیه اطلاعات مربوط به سهام و نقل و انتقال آن ها نحوه تصویب تصمیمات و انواع رای گیری تعیین شروع و پایان سال مالی ترسیم ترازنامه و سایر موارد از این قبیل در اساسنامه شرکت قید خواهد شد.

نکات و قوانین ثبت استارتاپ

یک استارتاپ زمانی ایجاد می شود که چند نفر با ایده ارائه یک محصول یا خدمات با سرمایه اندک اقدام کنند تا چیزی جدید در آن زمینه ایجاد کنند. همیشه به یاد داشته باشید که اگر بدون مجوز لازم و یا غیرقانونی فعالیت می کنید با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.

سعی کنید با افرادی که فعالیت های قانونی انجام می دهند و افراد معتبری هستند، صحبت کنید

برای داشتن یک استارتاپ خوب و موفق باید به چند نکته توجه کرد:

 • نام تجاری خود را ثبت کنید و در صورت لزوم مجوز کسب و کار دریافت کنید: اگر کسب و کار شما در منطقه ای است که نیاز به مجوز دارد، حتما برای دریافت مجوز اقدام کنید تا بتوانید به راحتی با حمایت قانون فعالیت کنید.
 • مطمئن شوید که فعالیت شما قانونی است
 • با شرکای خود قرارداد امضا کنید: برای روشن شدن مسائل و جلوگیری از مشکلات بعدی، حتماً با شرکای خود به توافق رسیده و توافق نامه تنظیم کنید. علاوه بر این، همیشه مطمئن شوید که قراردادهای خود را به صورت قانونی و کتبی پیش نویس می کنید. اگر در حوزه جدیدی کار می‌کنید و چیز جدیدی خلق می ‌کنید، حتماً در قرارداد با شرکا به این موضوع توجه کنید و در مورد داده‌ های استارتاپی خود با آن ها قرارداد محرمانه و عدم افشای اطلاعات امضا کنید. قرارداد دیگری که باید با شرکای خود منعقد کنید، قرارداد غیر رقابتی است.

ثبت برند استارتاپ و جذب مشتریان بیشتر

این یکی از مهمترین دلایل راه اندازی یک برند است. همه شرکت ها سعی می کنند مشتریان بیشتری داشته باشند. مجموعه ای را تصور کنید که برند ثبت شده ندارد و فقط در بین افراد خاصی شناخته شده است. از طرفی استارتاپی را در نظر بگیرید که برندش ثبت شده و داستان سازی و شخصیت جذابی دارد.

این مطلب را نیز بخوانید: چگونه پروانه کسب و کار اینترنتی بگیرم؟

به عنوان یک مشتری، کدام یک از این دو مورد نظر شما را جلب می کند؟ استارت آپ ها پس از ثبت برند، کمپین های بازاریابی مختلفی را سازماندهی می کنند و سعی دارند تا حد امکان مخاطبان زیادی را جذب کنند و خود را بهتر نشان دهند. سرمایه اصلی هر استارتاپی مخاطبان آن هستند.

هزینه ثبت برند استارتاپ

هزینه ثبت علامت تجاری می تواند متفاوت باشد. اگر خودتان این کار را انجام دهید، هزینه های مربوط به شرکت ثبت برند حذف می شود و فقط باید هزینه ثبت و تبلیغات روزنامه را پرداخت کنید.

اگر خودتان وقت یا دانش و تجربه کافی در این زمینه ندارید و ترجیح می دهید یک متخصص این کار را برای شما انجام دهد، پس باید هزینه های کار را خودتان بپردازید.

به طور کلی هزینه ثبت نام بستگی به نوع کار و برند شما، تعداد محصولات، طبقات و برخی موارد دیگر دارد. هرچه پیچیدگی ثبت نام تجاری استارتاپ بیشتر باشد، هزینه آن بیشتر می شود.

نتیجه گیری

ثبت شرکت استارت آپی امکان فعالیت قانونی و رسمی، جلب اعتماد مردم، امکان افتتاح حساب در بانک تجارت، شرکت در مناقصات و اعمال حقوق مربوط به برند و لوگو را به همراه دارد. موفقیت یک استارتاپ نه تنها به سودآوری بلکه به ایجاد یک محیط شفاف و قانونی برای اطلاعات و موضوعات مرتبط بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در موسسه حقوقی ثبت فردا تماس بگیرید.

امتیاز این مطلب