ثبت شرکت خدماتی

ثبت شرکت خدماتی چگونه است؟

امروزه یکی از کسب و کارهایی که در قالب شرکت در حال گسترش است، مشاغل خدماتی هستند. بهتر است بگوییم می توان گفت که ارائه خدمات اعم از نظافت و … در قالب شرکت به دلیل ایجاد امنیت شغلی بیش از پیش خودنمایی می کند و به همین دلیل افراد زیادی به دنبال تاسیس شرکت خدماتی هستند.

اهمیت ثبت کسب و کار خدماتی در این است که ثبت شرکت به کسب و کار متقاضی وجهه قانونی می بخشد که باعث اعتماد بیشتر خواهد شد. البته لازم است افراد شرایطی را که قانونگذار برای تاسیس و ثبت شرکت خدماتی تعیین کرده است داشته باشند و مدارک را ضمیمه کنند تا بتوانند شرکت خدماتی را ثبت نمایند.

در این مقاله سعی شد ابتدا به انواع شرکت های خدماتی اشاره شود و سپس شرایط و ضوابط تاسیس و ثبت شرکت های خدماتی، مراحل و نحوه تاسیس و ثبت این گونه شرکت ها مورد بررسی قرار گیرد. در پایان از مدارک لازم برای ثبت شرکت های خدمات نظافتی، هزینه ها و درآمد این شرکت ها خواهیم گفت. برای اطلاعات بیشتر در این مورد با ما در موسسه حقوقی ثبت فردا همراه باشید.

انواع شرکت های خدماتی

در ابتدا باید گفت که شرکت های خدماتی شرکت هایی هستند که خدمات مختلفی را به عموم مردم ارائه می کنند. بنابراین یک شرکت خدماتی می تواند مشکلات مختلفی داشته باشد و بر خلاف افکار عمومی موضوع فعالیت شرکت خدماتی تنها به مسائل نظافتی محدود نمی شود. بنابراین انواع شرکت های خدماتی به شرح زیر است:

شرکت های مشاوره:

این شرکت ها در زمینه های مختلف از جمله مشاوره حقوقی، مالی، تجاری و غیره فعالیت می کنند.

شرکت های حمل و نقل:

این شرکت ها رانندگان شخصی، خدمات مدرسه یا حمل و نقل اثاثیه را ارائه می دهند.

خدمات تاسیساتی:

این شرکت ها خدماتی مانند نگهداری و راه اندازی دستگاه های سرمایشی و گرمایشی را ارائه می دهند.

شرکت های ارائه کننده خدمات طبخ: خدمات اصلی این شرکت ها پذیرایی برای مهمانی ها، ادارات و سایر رویدادهای رسمی و غیر رسمی می باشد.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت استارتاپی

شرکت های نظافتی:

شرکت هایی هستند که برای انجام کارهای نظافت منزل تاسیس می شوند. این شرکت ها که دارای کادر نظافتی ماهر و سریع هستند می توانند به بهداشت سازمان ها و منازل کمک کنند.

شرکت های ارائه دهنده خدمات چاپ و تکثیر:

چاپگر ها و تکثیرها مؤسساتی هستند که خدمات چاپ، تکثیر و چاپ کتاب و چاپ را ارائه می دهند.

شرکت تعمیر و نگهداری ساختمان و ماشین آلات:

شرکت هایی که خدمات تخصصی تعمیر و نگهداری ساختمان یا ماشین آلات را ارائه می کنند.

خدمات فضای سبز:

فعالیت های این شرکت ها شامل کارهایی مانند باغبانی و نگهداری فضای سبز می باشد.

همچنین این روزها می توان افراد زیادی را به خصوص در شهرهای بزرگ پیدا کرد که برای تکمیل کار خود از شرکت های خدماتی کمک می گیرند و به همین دلیل روز به روز بر تعداد متقاضیانی که قصد تاسیس و ثبت شرکت خدماتی را دارند افزوده می شود زیرا که ثبت شرکت خدماتی شرایط سختگیرانه ای ندارد.

شرایط و ضوابط تاسیس و ثبت شرکت های خدماتی

در قسمت قبل بیان شد که شرکت های خدماتی انواع مختلفی دارند که هر کدام از نظر موضوعی با یکدیگر متفاوت هستند. حال در این قسمت از مقاله قصد داریم شرایط و قوانین تاسیس و ثبت شرکت های خدماتی را بیان کنیم.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت تبلیغاتی

همچنین نکته مهم در مورد ثبت شرکت های خدماتی این است که شرکت های خدماتی در انواع شرکت ها قابل ثبت هستند، اما اکثر افراد ترجیح می دهند شرکت های خدماتی به صورت مسئولیت محدود و سهام خاص باشد. شرایط لازم برای ثبت شرکت های خدماتی در قالب مسئولیت محدود به شرح زیر است:

اولین و مهمترین نکته در خصوص ثبت شرکت با مسئولیت محدود این است که انتخاب نوع شرکت در بدو تاسیس باید قوانین مندرج در قانون تجارت را رعایت کند. طبق ماده 95 این قانون در نام شرکت با مسئولیت محدود باید کلمه «مسئولیت محدود» قید شود در غیر این صورت شرکت از نظر اشخاص ثالث و طبق مقررات آن شرکت با مسئولیت محدود محسوب می شود.

همچنین نام این نوع شرکت نباید شامل نام هیچ یک از شرکا باشد در غیر این صورت مسئولیت وی در سرمایه گذاری های مشترک حکم شریک ضامن را خواهد داشت.

از دیگر شرایط ثبت شرکت خدماتی در قالب مسئولیت محدود این است که تمام سرمایه نقدی پرداخت شده باشد و سهم غیر نقدی شرکت نیز باید ثبت و تسلیم شود.

ضمناً طبق ماده 97 قانون تجارت، سهم الشرکه های غیر نقدی که به صورت تقویمی تقسیم می شود باید در شرکتی که شرکا تشکیل می دهند به صراحت قید شود. هرگونه شرکت با مسئولیت محدود که بر خلاف این مقررات تأسیس شود باطل است. اما شرکا نمی توانند این بطلان را در مقابل اشخاص ثالث استناد کنند.

راه اندازی شرکت خدماتی

ثبت درخواست در سامانه جامع ثبت شرکت

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت مهاجرتی

حداقل تعداد شرکا دو نفر است.

داشتن حداقل هجده سال سن (در مواردی که سهامدار سمتی در شرکت داشته باشد.)

افتتاح حساب بانکی به نام شرکت با مسئولیت محدود

تامین حداقل سرمایه مورد نیاز برای تاسیس انواع شرکت (طبق روال جاری این مبلغ برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود یک میلیون ریال می باشد.)

داشتن خط تلفن همراه به نام هر یک از اعضا

هیئت نظارت در صورتی که تعداد شرکا کمتر از 12 نفر باشد.

البته باید گفت که شرایط ذکر شده به شرکت خدماتی در قالب مسئولیت محدود مربوط می شد، اما در صورتی که متقاضی قصد تاسیس شرکت خدماتی در قالب سهم خاص را داشته باشد، باید طبق قانون دارای سایر شرایط باشد. علاوه بر شرایط ذکر شده این شرایط به شرح زیر است:

حداقل سرمایه یک میلیون ریال می باشد.

حداقل تعداد سهامداران سه نفر است.

حداقل 35 درصد سرمایه باید نقدی پرداخت شود.

حداقل باید یک بازرس در شرکت وجود داشته باشد.

همچنین تنها مرجع رسمی برای بررسی قانونی بودن فعالیت شرکت های خدماتی در ایران، «سامانه ملی شناسایی اشخاص حقوقی کشور» به نشانی ilenc.ssaa.ir است.

این سامانه زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و متعلق به قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران است. در واقع یکی از راه های اطمینان از ثبت شرکت و هویت حقوقی یک شخص حقوقی از جمله شرکت خدماتی، استعلام شناسنامه آن شخص است.

مراحل ثبت شرکت خدماتی با مسئولیت محدود

همانطور که قبلا ذکر شد، یکی از فرمت های رایج برای تاسیس شرکت های با مسئولیت محدود است. برای شروع فعالیت رسمی شرکت های خدماتی باید در مرجع ثبت شرکت ها ثبت نام کنند. طبق ماده 2 قانون ثبت شرکت ها مصوب 1310، در صورت عدم ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها، مدیران با جریمه نقدی مواجه می شوند و در مواردی ممکن است حکم به انحلال داده شود.

جهت اطلاع داوطلبان، در این قسمت مقاله از موسسه حقوقی ثبت فردا، مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود خدماتی ارائه شده است که به شرح زیر می باشد:

ابتدا متقاضی باید آدرس سامانه ثبت شرکت به آدرس irsherkat.ssaa.ir را در مرورگر خود جستجو کرده و وارد صفحه اصلی سایت شود. پس از آن فرد باید از کادر فوق عبارت «تاسیس شخصیت حقوقی» را انتخاب کند. با انتخاب این گزینه صفحه ای برای فرد باز می شود که داوطلب باید گزینه پذیرش درخواست تاسیس شخصیت حقوقی را فعال کرده و روی گزینه ادامه کلیک کند.

با انتخاب گزینه «پذیرش تقاضای تأسیس شخصیت حقوقی»، انواع اشخاص حقوقی موجود در قانون به متقاضی نشان داده می ‌شود و باید با توجه به شرایط و نیاز، یکی از انواع شرکت‌ ها را انتخاب کند. برای ثبت شرکت خدماتی با مسئولیت محدود لازم است از لیست نمایش داده شده این گزینه را انتخاب کنید.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت فنی و مهندسی

پس از انتخاب نوع شخص حقوقی، فرد به صفحه اطلاعات عمومی شرکت با مسئولیت محدود هدایت می شود. در این صفحه داوطلب باید واحد ثبت نام، استان، شهر، مدت فعالیت و … را با توجه به اطلاعات شرکت وارد کرده و روی گزینه ادامه کلیک کند.

در مرحله بعد متقاضی باید اطلاعات مربوط به شناسنامه خود را در فیلد های مربوطه وارد کند. شماره تلفن وارد شده در این قسمت همان تلفنی است که اطلاعیه های مربوط به ثبت شرکت با مسئولیت محدود به آن ارسال می شود. در قسمت پایین، اطلاعات مربوط به امضا کننده دفتر وکالت درج شده است که اغلب با داده های مربوط به متقاضی یکی است.

سپس فرد به صفحه ای با انتخاب نام شرکت، هدایت می شود. در این صفحه متقاضی باید اسامی مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود را به ترتیب اولویت وارد کرده و گزینه مرحله بعدی را انتخاب کند. بهتر است نام های متعددی در این قسمت درج شود تا در صورت تکراری بودن اولویت، نام بعدی به عنوان نام شرکت درج شود.

در مرحله بعد فرد باید فعالیت شرکت با مسئولیت محدود را مشخص کرده و گروه و زیر گروه آن را مشخص کند.

پس از انتخاب موضوع فعالیت، باید نوع سرمایه و میزان آن مشخص شود. در این قسمت دو نوع سرمایه یعنی سرمایه نقد و غیر نقد ذکر شده است. همچنین مبلغ هر یک از وجوه مذکور به دقت ارزیابی و مبلغ آن در ستون مربوطه درج شود.

در مرحله بعد فرد باید اطلاعات مدیران و شرکای شرکت خدماتی با مسئولیت محدود را وارد سیستم کند. توجه به این نکته در این زمینه حائز اهمیت است که سامانه ثبت شرکت ها به سامانه ثبت اسناد و املاک کشور و سایت سازمان ثبت احوال متصل است و در صورت ورود اطلاعات اشتباه، وب سایت خطایی مبنی بر “عدم دریافت اطلاعات” را برای کاربر نمایش می دهد.

در قسمت بعدی داوطلب می بایست روزنامه کثیرالانتشار شرکت با مسئولیت محدود که آگهی های شرکت در آن موجود است را انتخاب نماید.

در مرحله بعد نوبت به بارگذاری اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود می رسد. در این قسمت متقاضی باید متن اساسنامه شرکت را با امضای کلیه اعضا پیوست کند. همچنین امکان استفاده از نمونه منشور پیشنهادی خود سیستم نیز وجود دارد.

پس از آن، شرکتنامه ثبت شده بین شرکا به فرد نشان داده می شود که باید آن را با دقت مطالعه کند و در صورت مشاهده مشکل یا نیاز به اصلاح، با وارد کردن اطلاعات مناسب، داده ها را ویرایش کند.

در مرحله بعد صورتجلسه مجمع عمومی موسسان در مورد تاسیس شرکت خدماتی با مسئولیت محدود به کاربر نمایش داده می شود که در صورت بروز خطا باید به مرحله مناسب مراجعه و داده ها را ویرایش کند. سپس فرد برای ادامه روند باید روی گزینه مرحله بعدی کلیک کند.

متن فرم درخواست تاسیس شرکت خدماتی با مسئولیت محدود در قسمت بعدی ارائه می شود. در این قسمت امکان ویرایش مستقیم متن وجود ندارد، بلکه محتوای آن تنها با مراجعه به مراحل قبل قابل تغییر است.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت انواع شرکت

پس از آن، خلاصه ای از متن برنامه به کاربر نشان داده می شود. این متن صرفاً برای اطلاعات شخصی است و تا انجام مراحل قانونی در مراجع ثبت شرکت ها معتبر نیست. در صورت صحت اطلاعات لازم است روی گزینه ارسال واقع در گوشه سمت چپ پایین صفحه کلیک کنید.

پس از ارسال درخواست بررسی اسامی پیشنهادی به اداره ثبت شرکت ها، این سازمان مشخصات متقاضی ثبت شرکت با مسئولیت محدود را بررسی و در صورت تایید، آگهی تایید نام برای فرد در پیگیری درخواست ارسال خواهد شد.

داوطلب موظف است پس از تایید نام، حداکثر ظرف سه روز مدارک لازم جهت ثبت شرکت خدماتی را به آدرس ستادی شرکت ارسال نماید. در صورت تایید مدارک ارسالی لازم است آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و جامع درج شود و بدین ترتیب مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود تکمیل شود.

برای ثبت شرکت خدماتی نظافتی چه مدارکی لازم است؟

در قسمت های قبل انواع شرکت های خدماتی و شرایط ثبت این نوع شرکت ها بررسی شد. در ضمن مراحل و نحوه ثبت شرکت خدماتی در سامانه جامع ثبت شرکت ذکر شده است. حال ممکن است برای متقاضی این سوال پیش بیاید که برای ثبت شرکت خدماتی نظافتی چه مدارکی لازم است.

در ابتدا باید گفت که متقاضی باید در ارائه و تهیه این مدارک دقت لازم را داشته باشد چرا که عدم وجود هر گونه مدرکی ممکن است منجر به رد درخواست متقاضی شود. بنابراین مدارک لازم جهت ثبت شرکت خدمات نظافتی به شرح زیر می باشد:

کپی اصل شناسنامه و کارت ملی

درخواست ثبت شرکت با مسئولیت محدود در 2 صفحه و تکمیل و امضای فرم درخواست توسط کلیه سهامداران

۲ صفحه شرکت نامه و تکمیل و امضای آن در زیر شرکت نامه توسط کلیه سهامداران

دو نسخه اساسنامه و امضای کلیه سهامداران در زیر تمامی صفحات آن

صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل 2 نسخه با امضای سهامداران و بازرسان.

تأیید غیردولتی بودن هیأت مدیره شخص حقوقی سهامدار

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت در تهران و شهرستان

گواهی عدم سوء پیشینه برای همه اعضا

تکمیل فرم انتخاب نام بر اساس اولویت تعیین شده در مجمع عمومی موسسان

تایید پرداخت سرمایه شرکت در حال تاسیس

لازم به ذکر است که شرکت های خدمات نظافتی از جمله شرکت هایی هستند که برای شروع نیازی به تحصیلات عالی و الزامات پیچیده ای برای ادغام و ثبت ندارند. ضمناً فرد پس از ثبت شرکت باید نسبت به امور مالیاتی از جمله اخذ کد اقتصادی و گواهی ارزش افزوده اقدام نماید. لازم به ذکر است که فقط برخی از شرکت های خدماتی برای ثبت شرکت نیاز به مجوزهای لازم برای ثبت شرکت دارند. به عنوان مثال، ثبت شرکت خدمات نظافتی نیاز به مجوز خواهد داشت زیرا حساسیت های خاصی دارد.

شرکت خدماتی

هزینه و درآمد ثبت شرکت خدمات نظافتی

در قسمت های قبل شرایط و مدارک لازم برای تاسیس شرکت های خدماتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مراحل و روش های تاسیس شرکت های خدماتی از طریق سامانه جامع ثبت شرکت مورد بررسی قرار گرفت. حال در این قسمت هزینه و درآمد ثبت شرکت نظافتی ذکر شده است.

در مورد هزینه های ثبت شرکت خدمات نظافتی باید گفت که نمی توان مبلغ ثابت و مشخصی را برای این مورد مشخص کرد زیرا تعرفه ها همیشه در حال تغییر هستند و علاوه بر آن نوع شرکت و قالب مورد نیاز متقاضی ثبت شرکت خدماتی و نظافتی یکی دیگر از عوامل موثر در تعیین هزینه تاسیس شرکت می باشد، اما به طور کلی می توان گفت که هزینه ثبت شرکت خدمات نظافتی شامل سرمایه اولیه شرکت، هزینه تسلیم اظهارنامه مالیاتی می باشد.

هزینه تبلیغات در روزنامه ها و هزینه ارسال اسناد از طریق پست و سایر هزینه های مربوطه است.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت بین الملل

همچنین یکی از سوالات مهم برای فردی که قصد راه اندازی شرکت نظافتی را دارد این است که درآمد این گونه شرکت ها چقدر است؟ در پاسخ به آن باید گفت که شرکت های خدماتی با سرمایه کم تاسیس می شوند اما با توجه به نیاز جامعه به خدمات آنها درآمد شرکت های خدمات نظافتی رشد چشمگیری می یابد.

درآمد یک شرکت خدماتی تا حد زیادی به تعداد کارکنان فعال شرکت و همچنین تعداد مشتریانی که شرکت جذب می کند بستگی دارد. بنابراین در این مورد هم نمی توان مبلغ ثابتی در نظر گرفت.

کلام اخر

برای ثبت شرکت خدمات نظافتی از طریق سامانه اداره ثبت مشاغل می توانید مراحل تاسیس را گام به گام طی کرده و اطلاعات را وارد کرده و یا به صورت حضوری به روش فیزیکی به واحد تجاری مراجعه نمایید. اما ممکن است در مراحل مختلف با مشکل مواجه شوید که در این صورت باید اطلاعات یا تجربه کافی برای حل مشکل داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است علاوه بر طولانی شدن پروسه، نتوانید ثبت نام را تکمیل کنید.

در چنین مواقعی منطقی ترین تصمیم مراجعه به کارشناسان موسسه حقوقی ثبت فردا است که از همان ابتدا مراحل ثبت را انجام می دهند تا بدون مشکل و در کمترین زمان ممکن شرکت شما را ثبت کنند. سازمان ثبت به عنوان مرجع قانونی شرکت ها، فرآیند ثبت شرکت خدمات نظافتی را به صورت آنلاین و با کارمزد شفاف انجام می دهد.

همچنین، ثبت تاریخ های قانونی کسب و کار شما را به شما یادآوری می کند. پس نگران فراموشی امور حقوقی کسب و کار و جریمه خود نباشید. برای مشاوره ثبت شرکت می توانید با مدیر عامل ثبت فردا و از طریق شماره تماس ثبت فردا  02152712  تماس حاصل نمایید.

امتیاز این مطلب