ثبت شرکت فنی مهندسی

ثبت شرکت فنی و مهندسی

ثبت شرکت یکی از اولین و ضروری ترین اقداماتی است که باید برای شرکت مهندسی خود انجام دهید. اجرایی کردن ایده ثبت شرکت می تواند یکی از نقاط عطف مهم در هر شغلی باشد.

با ثبت شرکت مهندسی خود، به رسمیت شناخته شده و از صلاحیت و دانش بالایی در زمینه مهندسی انتخابی خود برخوردار خواهید شد. علاوه بر این، ثبت شرکت تعهد شما را به حفظ این شایستگی در آینده تایید می کند.

شرکت مهندسی دارای شخصیت حقوقی مستقل است که معمولاً توسط مهندسان برای انجام پروژه های مهندسی ثبت می شود. تفاوت شرکت مهندسی با سایر شرکت ها در فعالیت و نام این نوع شرکت است. لازم به توضیح است که برای ثبت شرکت فنی و مهندسی هیچ مدرک حرفه ای لازم نیست مگر اینکه در نام شرکت از کلمه مهندسی استفاده شود که در این صورت یکی از اعضای شرکت باید دارای مدرک مهندسی مرتبط با موضوع شرکت باشد. در ادامه با موسسه حقوقی ثبت فردا همراه ما باشید.

ثبت شرکت فنی مهندسی

شرکت های فنی و مهندسی شرکت هایی هستند که کارهای فنی، مهارتی و مهندسی انجام می دهند. این نوع شرکت ها موضوع و نام فنی و مهندسی دارند که باید به آن توجه کنید. مهندسین برای اجرای پروژه های بزرگ فنی مهندسی، شرکت خود را به صورت قانونی و رسمی ثبت می کنند.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت دانش بنیان

پس چیزی که در ثبت شرکت مهندسی اهمیت زیادی دارد نام شرکت است که باید در مقابل نام شرکت کلمات خاصی داشته باشد. واژه هایی مانند مهندسی، فنی-مهندسی، مهندسین یا گروه مهندسان.

نکته مهم دیگر این است که هر یک از این کلمات دارای معنی و اهمیت خاصی هستند که با توجه به آن می توانید آن کلمه یا کلمات را برای شرکت انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر شرکت متقاضی به نام مهندسی ثبت شده باشد، متقاضی باید مدرک مهندسی خود را در زمان ارائه مدارک پیوست کند.

در هنگام ثبت شرکت در حرفه فنی- مهندسی، متقاضی باید مدرک مهندسی یا فنی مهارتی خود را ارائه دهد و در صورتی که متقاضی قصد ثبت شرکت در حرفه مهندسین را داشته باشد، در هنگام ارائه مدارک، مدرک بیش از یک نفر در رشته مهندسی الزامی است و این در حالی است که، زمانی که متقاضی قصد دارد شرکت خود را به صورت گروه مهندسان یا گروه مهندسین به ثبت برساند، باید به تعداد اعضای شرکت مدرک مهندسی داشته باشد و در هنگام ارائه مدارک، هر یک باید مدرک خود را به طور جداگانه به اداره ثبت ارائه کنند. اکثر شرکت های مهندسی دارای شخصیت مستقل برای تاسیس و ثبت شرکت مهندسی خود با رعایت قوانین و مقررات ثبت شرکت می باشند.

شرایط ثبت شرکت فنی و مهندسی

ثبت شرکت فنی و مهندسی در ایران به دو صورت راه اندازی و ثبت شرکت با مسئولیت محدود و ثبت شرکتهای مربوط به سهامی خاص امکان پذیر است. هدف از ثبت شرکت مهندسی این است که در بند 2 اساسنامه که موضوع فعالیت شرکت را نشان می دهد موارد مربوط به فعالیت شرکت نیز درج شود، البته تصور همگان این است که شرکت مهندسی باید حتما نام مهندسی در ابتدای شرکت آورده شود که این امکان نیز وجود دارد و شرایط ثبت شرکت فنی و مهندسی در این مقاله توضیح داده شده است.

البته شایان ذکر است برای شرکت هایی که فعالیت آن ها مهندسی است، شرط استفاده از کلمه مهندسی در ابتدای نام شرکت این است که یکی از افراد دارای مدرک مهندسی باشد.

همچنین استفاده از کلمه مهندسین در نام شرکت مستلزم ارائه بیش از یک مدرک مهندسی می باشد و استفاده از کلمه گروه مهندسین منوط به ارائه مدارک مهندسی کلیه اعضاء می باشد. در ثبت شرکت با مسئولیت محدود حداقل به 2 شریک و ثبت شرکت سهامی خاص حداقل به سه سهامدار و دو بازرس شامل یک بازرس اصلی و یک بازرس علی البدل نیاز دارد.

در ادامه با توضیح بیشتر در مورد شرکت های سهامی خاص و با مسئولیت محدود در مورد شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت های مهندسی صحبت خواهیم کرد.

شرکت با مسئولیت محدود: شرکتی است که بین دو یا چند نفر به منظور روابط تجاری ایجاد می شود و هر یک از شرکا فقط تا سقف سرمایه خود مسئول قروض و تعهدات شرکت است بدون اینکه سرمایه به سهام یا قسمتی از آن تقسیم شود. در نام شرکت باید عبارت (با مسئولیت محدود) قید شود.

شرکت سهامی خاص: شرکتی است که سرمایه آن منحصراً توسط مؤسسین تأمین و سرمایه آن به سهام تقسیم می شود و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی آن ها است. تعداد سهامداران آن شرکت نباید کمتر از سه نفر باشد و نام شرکت سهامی خاص قبل یا بعد از نام شرکت بدون فاصله و واضح و خوانا نوشته شود.

مراحل ثبت شرکت فنی و مهندسی

اکنون که اطلاعات لازم را در مورد تمامی شرایط و مدارک لازم برای ثبت شرکت مهندسی دریافت کرده اید. سپس نوبت به انجام مراحل ثبت شرکت فنی و مهندسی می رسد.

شرایط ثبت شرکت فنی و مهندسی

در این قسمت شما را با نحوه انجام مراحل آشنا می کنیم. مراحلی که طبق قانون باید گام به گام انجام شود به شرح زیر است:

1) اولین قدم قبل از هر چیز دیگری انتخاب نام شرکت است که بیش از همه موارد و شرایط برای شما شرح داده شده است.
۲) مرحله دوم ایجاد حساب کاربری در سامانه ثبت و تاسیس شرکت و برند می باشد.
3) مرحله سوم پس از ایجاد حساب کاربری و گرفتن رمز ورود به سیستم و کسب اطلاعات از روند پرونده می باشد. در این مرحله باید فرم های مربوطه را به صورت دقیق پر کرده و سپس ثبت نام کنید. همچنین در برخی از صفحات این حساب نیاز به بارگذاری اسنادی مانند تصویر برند انتخاب شده برای شرکت و … است که باید انجام شود.
4) مرحله چهارم در این قسمت که به صورت آنلاین انجام می شود، ثبت اطلاعات وارد شده و پرداخت نهایی هزینه ثبت نام می باشد. اخذ پرینت فیش پرداخت و تحویل آن به اداره ذیصلاح الزامی است. لازم به ذکر است پس از این مرحله باید منتظر اعلام رای کارشناسان مربوطه بود. اطلاع رسانی رای گیری معمولا به دو صورت از طریق ایمیل یا پیامک به شماره تلفن موجود در فرم و حساب شما انجام می شود.
5) در مرحله پنجم پس از اتمام کار آنلاین و انتظار برای گرفتن ابلاغیه کارشناسان، لازم است بگوییم که رای دریافتی شما امکان پذیر است. در حالت ایده آل، این باید به صورت یک گواهی مبنی بر کامل بودن مدارک و عاری از نقص باشد.

یا ممکن است اطلاعیه دریافتی حاوی محتوای رفع نواقص مدارک باشد. در این صورت باید مدارک را تا تاریخ توافق شده تکمیل و ارسال کنید.

مدارک لازم برای ثبت شرکت فنی و مهندسی

متقاضی جهت اخذ مجوز تاسیس شرکت مهندسی می تواند از دو طریق زیر برای مدارک لازم برای ثبت شرکت فنی و مهندسی اقدام نماید:

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت تضامنی فوری

مدارک لازم برای اشخاص حقیقی

• ارائه تصویر مدارک شناسایی متقاضی
• ارسال تصویر آخرین مدرک مهندسی داوطلب
• ارائه مدرک دال بر سابقه کار مرتبط با فعالیت مربوطه که ممکن است شامل طراحی، اجرا و مشاوره کارهای صنعتی مهندسی باشد.
• تکمیل فرم درخواست اخذ مجوز تاسیس شرکت مهندسی
• تکمیل پرسشنامه جهت اخذ مجوز تاسیس شرکت مهندسی
• ارائه گواهینامه های مربوط به دوره های آموزشی مرتبط با تخصص و مهارت های مهندسی
• ارائه گواهی عضویت متقاضی در انجمن های علمی و فنی مهندسی
• ارائه مدارک لازم در خصوص عضویت متقاضی در انجمن مشاوران فنی و مهندسی.
• ارائه گواهی سپرده با مبلغ درج شده از سازمان مالی کشور به حساب بانک ملی
مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقوقی
• تکمیل فرم درخواست اخذ مجوز تاسیس شرکت مهندسی
• تکمیل پرسشنامه جهت اخذ مجوز تاسیس شرکت مهندسی
• ارائه دو تصویر از اساسنامه شرکت مهندسی
• ارائه تصویری از تاسیس شرکت مهندسی در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار
• ارائه آخرین فرم ثبت تغییرات  شرکت در شرکت مهندسی که در روزنامه های رسمی منتشر شده است.
• ارسال تصویر اظهارنامه
• ارائه شناسنامه با عکس کلیه اعضای شرکت مهندسی
• ارائه مدارک شناسایی عکس دار کلیه افراد شرکت که شامل کارت ملی و کارت اقامت می باشد، این مدارک باید کپی برابر اصل باشد.
• ارائه تصویر آخرین مدرک تحصیلی تمامی افراد شرکت مهندسی
• ارائه تصویر گواهی دوره های آموزشی کارکنان شرکت که مرتبط با موضوع فعالیت شرکت مهندسی باشد.
• ارسال عکس عضویت در انجمن های علمی و فنی مهندسی
• ارائه تصویر مدرک سابقه کار در امور اجرایی، طراحی و سایر پروژه های مرتبط با فعالیت شرکت مهندسی.
• ارائه تصویر گواهی عضویت در انجمن مشاوران فنی و مهندسی
• با ارائه گواهی پرداخت مبلغ مشخص شده به حساب بانک ملی گفته می شود که مبلغ مورد نظر کاملا قانونی بوده و توسط وزارت دارایی کشور تعیین شده است.

هزینه ثبت شرکت فنی و مهندسی

باید گفت که ثبت شرکت در قالب مسئولیت محدود و سهامی خاص تقریباً هزینه یکسانی را دارد، که می توانید هزینه کلی ثبت شرکت فنی و مهندسی و کارمزد ها را به صورت آنلاین بررسی کنید.

هزینه ثبت شرکت فنی و مهندسی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه ها و مراحل کار برای ثبت شرکت مهندسی می توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی ثبت فردا تماس حاصل فرمایید.

مزایا و معایب ثبت شرکت فنی و مهندسی

ثبت رسمی شرکت می تواند به شما در افزایش اعتماد به نفس و مهارت های صنعتی و مهندسی کمک کند. این تجربه می تواند دریچه جدیدی از فرصت را برای شما بگشاید که شاید قبلاً فرصت آن را نداشته اید. مزایا و معایب ثبت شرکت فنی و مهندسی عبارتند از:

مسئولیت محدود برای حفاظت از اعضا

یکی از بزرگترین مزایای یک شرکت ثبت شده این است که از اعضای خود با مسئولیت محدود محافظت می کند. انجام کسب و کار همیشه مستلزم خطر از دست دادن است و حفاظت با مسئولیت محدود تضمین می کند که کارآفرین می تواند بدون ترس از دست دادن همه چیز، ریسک را بپذیرد.

قابلیت حمل آسان

امکان انتقال یا اشتراک در مالکیت شرکت، مانع بزرگی برای واحدهای تجاری ثبت نشده است. همچنین تعریف دارایی های متعلق به یک مشارکت ثبت نشده دشوار است. شرکت مهندسی ثبت شده یک شخصیت حقوقی جداگانه با دارایی ها و بدهی های جداگانه است و مالکیت به راحتی منتقل یا تقسیم می شود.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت تغییرات شرکت فوری

افتتاح حساب بانکی

فرآیند افتتاح حساب بانکی برای یک شرکت یا مشارکت فرآیندی دشوار است زیرا شرکت مورد نظر هیچ مدرک قانونی دال بر وجود خود ندارد. بنابراین برای افتتاح حساب بانکی، شرکت سهامی یا شرکت ثبت نشده باید از طریق اظهارنامه های مالیاتی مختلف با نام شرکت، وجود شرکت و عملیات خود را تایید کند. از سوی دیگر، امور شرکت ها وجود یک شرکت با گواهی تاسیس و تفاهم نامه را ایجاد می کند. افتتاح حساب بانکی بدون دریافت کپی از گواهی تاسیس کار آسانی نیست. بنابراین بهتر است شرکت خود را ثبت کنید.

بهبود چشم انداز شغلی و اشتغال

با ثبت شرکت خود، به کارفرمایان نشان می دهید که متعهد به حفظ و توسعه دانش، مهارت ها و شایستگی های مورد نیاز برای رفع نیازهای مهندسی و فناوری امروز هستید. اعتبار شما رزومه شما را افزایش می دهد و می تواند منجر به فرصت های شغلی گسترده تر، پیشرفت شغلی و ترفیع شود.

پتانسیل بالا برای درآمد بالاتر

با ثبت شرکت مهندسی به عنوان یک مهندس یا تکنسین حرفه ای درآمد بیشتری در طول عمر کاری خود خواهید داشت. این به این دلیل است که استخدام ثبت نام کننده مزایایی مانند افزایش اعتماد مشتری به کارفرمای شما دارد. این می تواند به آن ها کمک کند معاملات بیشتری داشته باشند و به نوبه خود درآمد خود را بهبود بخشند.

اعتبار

هنگامی که شرکت ثبت می شود، شما به عنوان یک صاحب کسب و کار و مهندسی جدی گرفته و در جامعه معتبر تر می شوید. در این صورت، احتمالاً از افرادی که به شما و شرکتتان اعتماد دارند، کسب درآمد خواهید کرد.

انعطاف پذیری درآمد

یکی دیگر از مزایای مالیاتی ثبت شرکت این است که می توانید با گرفتن درآمد به عنوان سود سهام به جای دستمزد، صورت حساب مالیاتی خود را کاهش دهید. با انعطاف ‌پذیری درآمد، می‌ توانید کسب ‌و کار خود را به روشی خلاقانه ‌تر اداره کنید و می ‌توانید تعدادی از نیازها را که می ‌توانند مهم باشند، برآورده کنید، مخصوصاً زمانی که تازه شروع به کار کرده‌اید.

این مطلب را نیز بخوانید: تبدیل شرکت با کمترین هزینه

نشان دادن نگرش حرفه ای

ثبت شرکت نشان دهنده تعهد شما به استانداردهای حرفه ای و توسعه و ارتقای شایستگی شماست و ثابت می کند که شما نگرش و انگیزه مثبتی برای موفقیت در حرفه مهندسی دارید. اینها ویژگی هایی هستند که برای مشتریان و سهامداران ارزش زیادی قائل هستند. این نشان می دهد که شما با خیال راحت به گونه ای کار خواهید کرد که به توسعه پایدار کمک می کند.

معایب کلی ثبت شرکت های فنی و مهندسی

ثبت شرکت علاوه بر مزایا دارای معایبی نیز می باشد که مهندسان و تمامی کارآفرینان باید از آن آگاه باشند. معایبی مانند تشریفات و هزینه ها، بیمه، مسئولیت، بار مالیاتی بیشتر و … که در ادامه به تفصیل توضیح داده شده است.

ثبت شرکت یک فرآیند قانونی بسیار پیچیده است. این فرآیند به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد. حتی پس از ثبت شرکت نیز باید با دقت مدیریت شود.

برخی از رویدادها یا فعالیت‌ های خاص مانند حساب‌ ها، حسابرسی شرکت، مجامع، اعطای وام، سرمایه ‌گذاری و انتشار سرمایه، سود سهام و غیره باید طبق مقررات قانون شرکت ‌ها انجام شود.

طبق قوانین مالیاتی، یک شرکت ثبت شده موظف است سالانه مالیات به دولت بپردازد. نرخ مالیات متغیر بوده و هر سال با سال قبل متفاوت است و افزایش می یابد.

شرکت ثبت شده موظف به تامین سرمایه شرکت بوده و موظف است کلیه کارکنان خود را بیمه کند. ضمن اینکه طبق قانون کار باید ماهانه حقوق کارمندان خود را پرداخت کند.

تغییرات حقوقی بعد از ثبت شرکت

تغییرات حقوقی بعد از ثبت شرکت به شرح زیر می باشند:

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ فوری جواز کسب و کار اینترنتی

پلمپ دفاتر و امور مالیاتی

همه شرکت ها باید سالانه تغییرات حقوقی بعد از ثبت شرکت را رعایت کنند. این الزامات شامل موارد زیر است:

• پلمپ دفاتر
• اظهارنامه مالیاتی
• گواهی ارزش افزوده

پلمپ دفاتر اداری برای ثبت حساب ها و دفاتر تجاری و برای کنترل مالیات استفاده می شود. در نتیجه، پس از ثبت شرکت، روزنامه و دفتر کل باید پلمپ شده و ظرف یک سال کاری تکمیل شود.

دریافت کد اقتصادی

پس از ثبت شرکت باید بر امور مالیاتی خود نظارت کامل داشته باشید. یکی از اقدامات لازم برای انجام امور مالیاتی دریافت و اخذ کد اقتصادی است. این کد توسط سازمان امور مالیاتی صادر می شود و پس از ثبت شرکت در اداره ثبت 2 ماه فرصت دارید تا آن را دریافت کنید.

کد کارگاه بیمه را دریافت کنید

شرکت ها و کارگاه ها موظفند کارکنان خود را بیمه کنند. برای این منظور هر کارگاه دارای کد کارگاهی ویژه صادره از سوی سازمان تامین اجتماعی می باشد. پس یکی از کارهایی که بعد از ثبت شرکت باید انجام شود گرفتن کد کارگاه بیمه است.

ثبت صورتجلسه شرکت

یکی دیگر از کارهایی که پس از ثبت شرکت در امور اداری و حقوقی الزامی تلقی می شود، ثبت صورتجلسات شرکت است. به عنوان مثال، همه شرکت ها باید در ابتدای فعالیت مدیران و در صورت لزوم بازرسان انتخاب کنند. این موضوع باید در مدت قانونی در صورتجلسه قید و در اداره ثبت شرکت ها ثبت شود تا اعتبار قانونی داشته باشد.

شرایط حسابرسی برای شرکت های فنی و مهندسی

اگر هیچ الزام قانونی برای حسابرسی در حوزه شما و در سطح کاری وجود ندارد، نیازی به انجام حسابرسی شرکتی ندارید. همچنین اگر یک کسب و کار کوچک با کمتر از ده کارمند دارید و هیچ بدهی ندارید یا قصد دارید به زودی آن کسب و کار را منحل کنید، نیازی به حسابرسی نخواهد بود.

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ جواز تاسیس

اما اگر می خواهید سرمایه شرکت خود را از شخص ثالث تامین کنید، برای تایید صحت صورت های مالی شرکت به حسابرسی نیاز دارید. همچنین اگر مشکوک هستید که شخصی پولی از شرکت به حساب شخصی خود می برد یا حسابدار شما به درستی کار نمی کند، حضور حسابدار کمک کننده خواهد بود.

البته برای شرکت هایی که بیش از بیست کارمند دارند و قصد دارند فعالیت های خود را توسعه دهند یا شرکت هایی که بدهی زیادی دارند یا قصد خروج از بخش خصوصی را دارند، حسابرسی شرکتی مورد نیاز است. شاید حتی بخواهید فعالیت جدیدی را شروع کنید و کسب و کار خود را توسعه دهید، یک نوع حسابرسی به نام حسابرسی عملیاتی، مفید خواهد بود و به شما می گوید که آیا فعالیت های شما سودآور خواهد بود یا خیر.

برای پرداخت حقوق کارمندان خود در شرکت می توانید از یک حسابدار کمک بگیرید. اما بهتر است با جزئیات شرایط حسابرسی برای شرکت های فنی و مهندسی آشنا شوید.

شرکت های مشاوره ثبت شرکت فنی و مهندسی

شرکت های مشاوره ثبت شرکت فنی و مهندسی می توانند به شما کمک زیادی کنند تا در ثبت شرکت دچار اشتباه نشوید. بهترین کاری که می توانید قبل از هر اقدامی انجام دهید، کسب دانش در زمینه مورد نظر است. بسیاری از افراد در مورد مراحل اداری ثبت شرکت آگاهی لازم را ندارند. بنابراین در برخی موارد با مشکلاتی مواجه می شوند که کار ثبت نام را به تاخیر می اندازد. برای مشاوره ثبت نام با شماره تماس ثبت فردا تماس بگیرید. مدیر عامل شرکت ثبت فردا این اطمینان را به شما می دهد که دانش مشاوران حقوقی این موسسه راهگشای شما بوده و از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری می کند.

قوانین مربوط به شرکت های فنی و مهندسی

قوانین مربوط به شرکت های فنی و مهندسی به این صورت است که در هنگام ثبت شرکت در حرفه فنی- مهندسی، متقاضی باید مدرک مهندسی یا فنی خود را هنگام ارائه مدارک ارائه دهد و در صورتی که متقاضی قصد ثبت شرکت در حرفه مهندسین را داشته باشد، در هنگام ارائه مدارک، مدرک بیش از یک نفر در رشته مهندسی الزامی است.

این مطلب را نیز بخوانید: همه چیز درباره ثبت شرکت آنلاین

همانطور که اشاره شد، در شرکت های مهندسی ممکن است قبل از نام شرکت کلماتی مانند مهندسی، فنی مهندسی، مهندسین و گروه مهندسین وجود داشته باشد.

مهندسی و فنی مهندسی

استفاده از کلمه مهندسی یا فنی مهندسی در ارتباط با نام شرکت در هنگام ارائه مدارک جهت ثبت شرکت مستلزم داشتن مدرک مهندسی یا فنی می باشد.

مهندسین

وقتی در نام شرکت از کلمه مهندسین استفاده می شود به این معنی است که شرکت شامل بیش از یک مهندس می شود، بنابراین در هنگام ارائه مدارک به منظور ثبت شرکت، ارائه بیش از یک گواهینامه مهندس الزامی است.

گروه مهندسین

استفاده از کلمه گروه مهندسین به معنای وجود گروهی از مهندسان در شرکت است، به همین دلیل برای ثبت این نام در شرکت، تمامی اعضای شرکت باید دارای مدرک مهندسی باشند و در زمان ثبت شرکت و ارائه مدارک سایر مدارک ضمیمه و کلیه مدارک مهندسی اعضا باید به اداره ثبت شرکت ارائه شود. با توجه به توضیحاتی که در بالا دادیم می توان گفت که تفاوت یک شرکت مهندسی با سایر شرکت ها در دو چیز است که برای هر دو مورد توضیحات را گفتیم.

کلام آخر

هدف از این مقاله موسسه حقوقی ثبت فردا پرداختن به حداکثر نکات مربوط به ثبت شرکت مهندسی بوده است. اگرچه تلاش شده تا مراحل ثبت شرکت در سامانه ثبت شرکت به طور کامل پوشش داده شود، اما نباید فراموش کرد که مسائل ثبتی جزئیات خاص خود را دارد که در هر صورت می تواند از اهمیت حقوقی بالایی برخوردار باشد.

به همین دلیل توصیه می کنیم در صورتی که در ابتدای امر یا در حین ثبت شرکت مهندسی هستید با استفاده از خدمات مشاوره موسسه حقوقی ثبت فردا از مشاوره حقوقی کارشناسان ما بهره مند شوید.

امتیاز این مطلب