ثبت فردا

کار امروز را به فردا بسپار

ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی در تهران و ایران

 

خلاصه ای در مورد ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی یکی از خلاقانه ترین امور در صنعت محسوب می شود که بر گرفته از خیال یک متخصص است، در ابتدا جهت توضیح و شفافیت کلیت موضوع ثبت طرح صنعتی؛ مطالبی درباره ثبت طرح صنعتی را به طور اجمالی مطرح و در ادامه، مطالب تکمیلی را برای بیشتر آشنا شدن شما عزیزان با ثبت طرح صنعتی گرد آوری کرده ایم.
اما با توجه به اینکه در این مقاله سعی شده که به شفاف ترین و کامل ترین شکل ممکن تمام مطالب بیان شود اما در صورت وجود هر گونه ابهام و یا سوالی شما می توانید با شماره ی 52712-021 تماس حاصل کرده و از کارشناسان حقوقی موسسه ی ثبت فردا مشاوره بگیرید.
رقابت یکی از مهم ترین مسائل مطرح در دنیای امروز است که یکی از دلایل آن گسترش تکنولوژی است که باعث ایجاد رقابت شدید در بازار و مهمتر از همه امتیاز خاص استفاده شرکت ها از طرح و ایده های نو می باشد که بهتر است در این شرایط اگر طرحی داشته باشیم که در شکل و فرم ظاهری یک محصول نوآوری داشته باشد، منطقی و درست ترین کار ثبت سریع طرح است که با این کار در واقع  یک تیر دو نشان خواهید زد اول اینکه  جلوی هرگونه کپی برداری و سو استفاده از آن گرفته  ثانی شما حق امتیاز استفاده از این طرح به صورت قانونی از آن خود می کنید.
برای این کار تنها کافیست به سایت اداره ی مالکیت معنوی(صنعتی)مراجعه کرده و اظهارنامه مشخصی که برای این کار ایجاد شده را پرکنید و به همراه چند نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی که معرف طرح نوآورانه ی تان است را به مرجع ثبت تحویل دهید و بعد از طی شدن مراحل و کارشناسی ها برای استعلام از متفوت بودن طرح و تکراری نبودن طرح، مدارک را کامل و هزینه ها را پرداخت کنید.
در آخر پس از گرفتن شماره ثبت و انتشار آگهی در روزنامه رسمی(زیر نظر وزارت دادگستری)، سند تصدیق را از اداره ثبت طرح صنعتی دریافت می کنیم. بعد از آن دیگر خیال خودتات را بابت کپی نشدن طرح تان راحت می کنید.

تعریف طرح صنعتی

بهترین تعریفی که می توان برای طرح صنعتی ارائه کرد این است که در ویژگی های ظاهری یک کالا تغییراتی ایجاد شود و که این ویژگی ها درشکل و نوع طراحی و نقش و نگاری که در آن کالا می تواند باشد وجود دارد.
برای شروع بهتر است سری به قانون زده تا ببینیم ماده ی 20 قانون ثبت اختراعات چگونه درباره طرح صنعتی سخن گفته است. در قانونی که سال ۱۳۸۶ تصویب شده، آمده است : “هرگونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط‌، رنگ ها و یا بدون آن‌، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است‌. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌باشد.”
در این ماده ی قانونی تعریفی که درباره ی طرح صنعتی ارائه می شود بسیار جامع و کامل است و منطبق با قوانین بسیاری از کشور ها در این زمینه است.
طبق قانونی که توضیح داده شد می توان دو نکته را دریافت کرد که بسیار حائز اهمیت می باشد:

 • زمانی که یک طرح صنعتی را ارائه می دهید باید حتما در طرح صنعتیمان هم یک نوآوری با ترکیب رنگ و خطوط وجود داشته باشد و اینکه حتما کاربرد عملی برای آن زمینه نیز وجود داشته باشد، به عبارت دیگر اگر طرحمان نوآوری داشته باشد ولی هیچ کاربرد عملی نداشته یا غیرقابل استفاده باشد علنا یک تئوری ساده بی استفاده ا ی بیش نبوده است و نمی توان آن را به صورت طرح صنعتی ثبت کرد.
 • و با توجه به همان ماده ی قانونی نکته ای دیگر این است که طرح شما حتما باید خلاقیت و نوآوری که ایجاد کرده اید را در ظاهر خود داشته باشد یعنی نوآوری الزاما باید ظاهری باشد ، و خاطر نشان می کنم که اگر نوآوری شما فقط در کارکرد فنی یک دستگاه باشد آن را نمی توان به ثبت رساند. این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد در یک مثال ساده اگر خودکاری طراحی کنیم که نوشتن را سریع تر می کند ولی در ظاهر با باقی خودکارها هیچ تفاوتی نداشته باشد نمی توانیم آن را به ثبت برسانیم.  پس این مسئله کاملا روشن شد که طرح صنعتی شما اگر خواستار ثبت است، باید نکته ای را دریابد که این ایجاد تغییر آن هم در ظاهر هم نوآوری محسوب شود.

تمام این توضیحات و اشاره مواد قانونی تنها به این معناست که قانون در طرح صنعتی فقط به جنبه های ظاهری و زیبایی شناختی توجه داشته است.
درست است که به جهت به روز بودن هر شرکتی هم که برای همسو سازی با بازار، سود حاصله ی بیشتر در قبال هزینه های کمتر و سهولت در  حمل و نقل که مسائل مهمی است هم در بازار تولیدی هم در بازار اقتصادی و هر کدام از این شرکت ها به دنبال تغییرات محصولات یا حتی تولید محصول جدید هستند هم به فکر بحث زیبایی شناختی محصول است که به هر حال بتواند از این طریق به ثبت آن دست پیدا کند و هم دنبال کارایی بیشتربرای آن می گردد زیرا که کارایی بیشتر محصول به جنبه بازار ومشتریان آن محصول نیز توجه دارد. اما در قانون بخش دوم دیده نشده است، پس اگر می خواهید طرحی را ثبت صنعتی کنید باید به فکر تغییرات ظاهری آن باشید و نه کارکرد بهتر آن محصول.

نمونه هایی از ثبت طرح صنعتی در ایران و تهراندریافت جزییات لازم برای ثبت شرکت و سایر خدمات

 

مدارک مورد نیاز برای طرح صنعتی

 

مدارک هویتی متقاضی و طراح، برای اشخاص حقیقی، کپی های شناسنامه و کارت ملی که برابر اصل شده باشند، برای اشخاص حقوقی آگهی تاسیس و آخرین تغییرات که به صورت خوانا نوشته شده اند.

 

اگر طرح به صورت دو بعدی باشد باید یا پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی و یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه تهیه شود. این شکل های گرافیتی باید ابعادی حداکثر ۱۰*۲۰ سانتی متر داشته و قابل نصب بر چهار صفحه مقوا در قطع A۴ و با جوهر مشکی باشند. لازم به ذکر است که باید در هنگام تحویل اظهارنامه الکترونیکی طرح ها به صورت اسکن شده فرستاده شوند.

 

اگر طرح به صورت سه بعدی باشد باید مثل نمونه دو بعدی، پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی آن باشد یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده از تمامی جوانب طرح.

 

هنگامی که طرح سه بعدی باشد امکان دارد مرجع ثبت بخواهد همراه اظهارنامه ماکت سه بعدی آن نیز تحویل داده شود. ماکت باید حد اکثر ۲۰*۲۰*۲۰ سانتی متر، با وزن حداکثر ۲ کیلوگرم و از ماده ای با دوام و فاسد نشدنی باشد.

باید برای به تاخیر انداختن انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی و تعیین مدت آن، در خواست کتبی به صورaت اaسکن شده و الصاق شده در پرونده الکترونیک داشته باشید.

اگر طراح نخواهد اسمش ذکر شود باید در خواست کتبی عدم ذکر اسم را به صورت اسکن شده و الصاق شده در پرونده الکترونیکی ارسال کند.
رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهار نامه. در صورتی که اظهارنامه شامل دو یا چند طرح باشدمانند رسید مربوط به به پرداخت هزینه های اضافی نیزباید ارسال شود.

مدارک مربوط به حق تقدم باید همزمان با تسلیم اظهارنامه و یا حداکثر ۱۵ روز بعد از آن تاریخ ارسال شود.

ثبت طرح صنعتی چیست؟

شما به عنوان یک مخترع متخصص و یا فردی که خلاقانه در کالایی و طرحی نوآوری انجام می دهد یهتر است ثبت طرح صنعتی و یا بهتر ثبت طرح های صنعتی، ثبت ایده و اختراعات خود را با تمامی جزئیات آن به دست وکیل متخصص اداره مالکیت معنوی (صنعتی) در تهران و ایران توسط موسسه ی حقوقی ثبت فردا به صورت تخصصی در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهید.

ثبت طرح صنعتی (Desing industria) نهادی حقوقی از مجموعه ی مالکیت فکری (Property intellectual) واقع در تهران است، که شاید برای علاقمندان به طراحی جالب باشد که بدانند در این نهاد فرد، شکل و فرم ظاهری محصولی را که طراحی کرده به ثبت می رساند.
از نظر علاقمندان به ثبت طرح صنعتی مسائل بسیار زیادی وجود دارد که بتواند یک طرح صنعتی را به ثبت برساند؛ اما به طور واضح باید از این مسئله آگاه باشید که آنچه که در ثبت یک طرح اهمیت ویژه ای دارد؛ اول نوآوری در فرم و دیگر کاربرد عملی آن است.
به این معنی که ثبت طرح های انتزاعی غیرقابل مصرف یعنی تماما به صورت خلاقانه و ذهنی طرحی  را پیاده کنید که کاربردی نداشته باشد و به کار مصرف کننده اش نیاید با این شرایط که حتی با وجود نو آوری هم امکان پذیر برای ثبت نمی باشد.
نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که آنچه که در پایگاه مالکیت معنوی به عنوان طرح صنعتی ثبت می شود فرم و شکل ظاهری و نه کارکرد فنی یک سازه یا دستگاه است. به عنوان مثال یک دستگیره در اگر نوآوری در شکل ظاهری باشد قابل ثبت به عنوان طرح صنعتی است اما اگر نوآوری در نحوه ی باز و بسته شدن دستگیره باشد این قابل ثبت به عنوان  طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) نمی باشد.(اما با رعایت دیگر شرایط قابل ثبت به عنوان اختراع می باشد.)

محصولات مطرح به عنوان طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی)

همان طور که در بالا به تفضیل شرح داده شد هر گونه محصولی اگر با توجه به توضیحات شرایط مذکور را دارا بود، قابلیت ثبت به عنوان طرح صنعتی  را دارد و مجاز به ثبت طرح صنعتی در اداره ی مالکیت صنعتی است و البته برای روشن تر شدن موضوع به چند دسته محصولاتی که بیشتر به این عنوان ثبت می شوند.

 • ثبت طرح صنعتی فرش
 • ثبت طرح صنعتی سرامیک
 • ثبت طرح صنعتی کاشی
 • ثبت طرح صنعتی دستگیره

در انواع بسته بندی و …
با توجه به تمام توضیحات اگر بخواهیم به ساده ترین شکل توضیح دهیم، طرح صنعتی در بیشتر مواقع در مورد شکل و ظاهر کلی یک محصول(در واقع از لحاظ زیبایی شناختی) می باشد.
به عنوان مثال یکی وسایل منزل در نظر بگیرید ما در این مثال تخت خواب را تحلیل می کنیم، یک تخت خواب زمانی یک طرح صنعتی خوب است که برای خوابیدن و استراحت کردن راحت بوده و همچنین دارای شکل ظاهری زیبایی نیز باشد.
برای تمام مشاغل و کسب و کارهای مختلف نیز طراحی و اشکال ظاهری یک محصول بطور کلی به معنی توسعه ویژگیهای زیبائی شناختی و عملکردی محصول با توجه به مسائلی چون باب بازار بودن و اصطلاحا مشتری پسند بودن محصول، هزینه تولید یا سهولت حمل و نقل، انبارداری، ارگونومی، تعمیر و نگهداری و … آن است.
که هر کدام از این موارد را توضیحی مختصر خواهیم داد:

 • باب بازار بودن: برای تولید هر محصول باید بازار مصرف کنندگان آن را شناخت و در جهت به روز بودن و دلخواه مشتری بودن آن تلاش کرد.
 • هزینه ی تولید: هدف نهایی از هر کسب و کاری اقتصاد بهتر می باشد، در نتیجه باید برآورد های مالی و هزینه های تولید یک محصول سنجیده شود.
 • سهولت حمل و نقل: محصولات برای رسیدن به دست مصرف کننده حمل و نقل می شوند.
 • انبار داری: انبار داری یعنی محیطی را با توجه به ویژگی های محصول طبقه بندی و تنظیم کرده جهت سهولت در امور بعدی
 • ارگونومی: علمی بسیار مهم که شرایط و محیط کار، زندگی و یا استفاده از یک محصول را با توجه به ویژگی های انسانی و علوم طبیعی تطبیق می دهد.
 • تعمیرات و نگهداری: برای هر محصول دستورالعملی جهت نگهداری و تعمیرات آن محصول در نظر گرفته شود.

با این حال، از دیدگاه قانون مالکیت معنوی یک طرح صنعتی فقط به جوانب زیبائی شناختی و تزئینی یک محصول اشاره می کند، به عبارت دیگر طرح صنعتی فقط به ظاهر یک تخت خواب اشاره می کند علیرغم اینکه طرح محصول ممکن است ویژگیهای فنی یا عملکردی داشته باشدو در واقع طرحهای صنعتی بعنوان یکی از مقوله های قانون مالکیت معنوی فقط به ماهیت زیبائی شناختی یک محصول تمام شده اشاره دارد که از ابعاد فنی یا عملکردی آن جدا هستند.
طرح صنعتی برای انواع متنوعی از محصولات صنعتی، پوشاک و صنایع دستی، از مبلمان و لوازم برقی محصولات خانگی، اسباب بازی گرفته تا اتومبیل و سازه های معماری و لوازم دیجیتال، از طرح پارچه ها تا لوازم ورزشی را دربرمی گیرد. طرح صنعتی در ارتباط با بسته بندی ظروف و ظاهر محصولات نیز اهمیت دارد.
در قانون ثبت اختراعات طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ در تعریف طرح صنعتی آمده است: هرگونه ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه‌بعدی با خطوط‌، رنگها و یا بدون آن‌، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است‌.
در یک طرح صنعتی تنهادسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌باشد.

تفاوت طرح صنعتی با اختراع

در این بخش به بیان هر چه بیشتر مفاهیم بالا می پردازیم و با توجه به مطالبی که پیش تر توضیح داده شد امکان اینکه تشخیص راحت تری داشته باشید بیشتر شود و  ما نیز بتوانیم تفاوت درست ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع را بیان کنیم. . .
بهتر است بدانید که بر خلاف طرح صنعتی که قانون فقط به دنبال بحث های زیبایی شناختی و ظاهری آن بوده و به هیچ عنوان به کارایی بهتر و یا تفاوت های فنی آن توجهی نداشته است، اما در ثبت اختراع قانون  بیشتر به دنبال کارایی بهتر است.
کارایی بهتر باید در کالای مورد نظر و یا نوآوری خاصی باشد که کاملا به عنوان یک کالای جدید محسوب شود به عبارت دیگر اگر بخواهیم وسیله ای بسازیم و آن را ثبت اختراع کنیم باید نو آوری های خود را بیشتر صرف بالابردن کارایی و بهره وری دستگاه مورد نظر کنیم.
به طور مثال هنگامی که بنا باشد یک وسیله ی برقی جدید مثلا  می خواهیم یک جاروبرقی جدید به ثبت برسانیم، اگر به دنبال ثبت طرح صنعتی باشیم باید به فکر نو آوری هایی در زمینه شکل و ظاهر جاروبرقی و زیباتر شدنش باشیم، که هیچ ارتباطی با راحت تر  ولی اگر بخواهیم آن را ثبت اختراع کنیم باید روی قدرت مکش، کم شدن مصرف و بزرگتر شدن کیسه داخل آن تمرکز داشته باشیم، که در ویژگی هایی از آن حرف می زنیم که باعث آسان تر شدن کار مصرف کننده باشد پس اگر می خواهیم طرحی را ثبت اختراع کنیم باید به فکر کارکرد بهتر آن باشیم و نه تغییرات ظاهری.

تعدادی از تندیس ها و تقدیر ها

 

گواهینامه های بین المللی اخذ شده

 

دریافت خبرنامه

 

 

سوالات متداول ثبت طرح صنعتی

مدارک مورد نیاز ثبت طرح صنعتی چیست؟
مدارک هویتی طراح که شامل شناسنامه و کارت ملی ،عکس نمونه طرح که از زوایای مختلف باید گرفته شود (برای اشخاص حقوقی مدارک شرکت ،شامل روزنامه رسمی و آگهی تاسیس لازم می باشد )
تفاوت طرح صنعتی و اختراع چیست؟
طرح صنعتی مربوط به شکل ظاهری یک محصول و یا نوع دسته بندی آن می باشد اما اختراع نحوه عملکرد و کارایی و فرمول مربوطه می باشد .
مدت زمان ثبت طرح صنعتی چقدر است؟
بسته به طرح شما و همچنین وضعیت کارتابل اداره از 1 تا 3 ماه زمان لازم است .
هزینه ثبت طرح صنعتی چقدر است؟
کل هزینه ثبت طرح صنعتی بسته به نوع روزنامه آن ،از 1 میلیون تا 3 میلیون تومان متغییر است .

67 در مورد “ثبت طرح صنعتی در تهران و ایران”

 1. کیومرث افشارنادری

  سلامن من چند اختراع جهت ثبت دارم که نیاز به کمک شما دارم البته هزینه عرف آن را پرداخت می نمایم و چند طرح و ایده ملی لطفا بفرمایید از کجا با شما آغاز کنم
  02xxxxxxxxx-09xxxxxxxxx
  49 ساله با بیش از بیست سال سابقه مدیریت و نظارت پروزه های صنعتی

  پ.ن: نام و شماره تماس شما توسط مدیر وب سایت ویرایش گردید

 2. پریاس طهماسبی

  با سلام
  در رابطه با ثبت اختراع سوال داشتم که چگونه از طریق شرکت می توانم اختراعم را ثبت کنم
  با تشکر
  شماره تماس 091xxxxxxxx

  پ.ن: نام و شماره تماس شما توسط مدیر وب سایت ویرایش گردید

 3. صمد اشرفی

  سلام
  من یک طرح برای بسته بندی یک نوع ماده غذایی دارم چگونه میتوانم بفهمم که قبلا این طرح ثبت شده یانه
  و اگر نشده بود چگونه میتوانم اقدام کنم
  0913xxxxxxx

  پ.ن: شماره تلفن شما به دلایل امنیتی توسط مدیر سیستم ویرایش شد ولی به مشاوران مربوطه اعلام شد.

 4. با سلام وتشکر بنده مراحل اولیه ثبت اختراع رو انجام دادم برای تکمیل ان به کمک نیاز دارم لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. مشاور حقوقی

   ضمن سلام و تبریک سال جدید
   اگر سوالتان را واضح تر بپرسید امکان پاسخگویی به سوال شما میسر خواهد شد، در حال حاضر در کدام گام به مشکل برخورد کردید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۰۲۱-۸۸۸۰۷۲۷ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید

 5. باسلام من یک طرح پزشکی دارم ولی نمی تونم جامع عمل بپوشانم برای این طرح برای جلو گیری ودرمان سریع ومحافظت و جلوگیری از کسانی که بر اثر تب ولرز شدید منجربه بیماری سر که باعث تشنج شدید بیمار می شود البته برای درست کردن این طرح همه وسایل مورد نیاز در داخل کشورمان وجود دارد امامن هزینه .برای درست کردن این طرح را ندارم خواهشا جواب متن رابه آدرس ایمیلم ارسال کنید

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۰۲۱-۸۸۸۰۷۲۷ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید

 6. با سلام و خسته نباشید
  چند سوال در مورد pct ؟
  1-اگر خود اقدام به درخواست pct کنم الف- در چه مرحله ای ؟ ب- چه مقدار ؟ ج- چگونه ؟ باید هزینه ها را چرداخت کنم.
  2-اگر این کار را شما انجام دهید چطور ؟
  3- توصیه شما درخواست ازطریقwipo است یا پورتال مرکز مالکیت فکری؟( با توجه به این نکته که قصد فروش به مشتری خارجی را دارم و امکان دارد پس از ثبت درخواست واگذار شود)

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   لطفا سوالتان را واضح تر بیان بفرمایید یا با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 7. سلام هزینه های درخواست PCT چه مقدار است و در کدام مرحله (در زمان فایل کردن یا در زمان بررسی یا …) باید پرداخت شود ؟

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   منظور شما ثبت بین المللی هستش ؟ یا ثبت داخل ایران؟

 8. مهدی جدیدی

  یا سلام. وقت بخیر
  آیا شیوه ی جدید در طراحی معماری به صورتی که از عرفطراحی های عادی فراتر رود می تواند به منزله ی طرح به ثبت برسد؟
  مثالی برای روشن شدن موضوع:
  فرض کنید به جای طرح ایستگاه های مترویی که الان به بلوغ طراحی رسیده، کسی شیوه ی جدیدی مطرح کند؟
  آیا می توان چنین طرحی که دگرگونی اساسی در شکل و نحوه ی اجرا را بنا نهاده امتیاز ثبت طرح صنعتی گرفت؟
  از راهنمایی شما پیشاپیش سپاسگزارم.

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   طرح صنعتی در غالب اجسام است می توانید طرح پیشنهادیتان را در غالب ماکت طراحی کرده و به ثبت برسانید در غیر این صورت ایده قابلیت ثبت ندارد، ایده حتما باید اجرا شود تا قابلیت ثبت پیدا کند.

 9. علی رضا

  سلام
  آیا فرمولاسیون خاص یک نوع شیرینی قابل ثبت می باشد؟
  این نوع شیرینی تاکنون درجایی تولید نشده است.

 10. سلام ، یه ایده غذایی دارم جهت اجرا و میخواستم ثبت کنم ، آیا به عنوان طرح صنعتی باید ثبت بشه یا اختراع ؟

 11. گوهریون

  سلام
  من یک نوآوری در صنعت شیرینی خانگی دارم.تقریبا مثل پود کیک حاظری که یه مراحلی از تهیه اش رو تو کارخونه گذرونده و یک قسمتی درخانه می گذرونه و آماده سرو می شه هست .من می خواستم این رو ثبت کنم و یا این ایده رو به فروش بگذارم.لطفا راهنمایی کنید

 12. رضا امیدی

  سلام
  من یک طرح در مورد تابلو های خانگی دارم …
  این جزئی از طرح صنعتی می شود؟

 13. با سلام
  هزینه های اداری و حق الزحمه شما جهت ثبت یک طرح صنعتی چقدر است؟

 14. سلام
  ببخشید میخوستم بدونم واسه ثبت یه تابلو کلید برق مدرن چکار باید کرد راهنمایی کنیید ممنون میشم

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   شما می توانید تابلو برق را به صورت یک طرح صنعتی ثبت نمایید.

 15. سلام
  ممنون از پاسختون .خواستم بدونم چه مراحلی داره که ثبتش کنم طرحمو

 16. من یک ایده در زمینه ساعت دارم ایا می توان به صورت طرح صنعتی ارایه داد

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   طرح یا ایده باید توسط کارشناسان رویت گردیده و سپس امکان پاسخ به این سوال وجود خواد داشت.
   لطفا با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 17. سلام و خسته نباشید …. بنده بیش از ۲۰۰ طرح مدرن کاشی و کاغذ دیواری طراحی کردم … میشه اون رو ثبت کرد ؟ و اگه میشه باید کجا برم که شماره ثبت بگیرم برای طرح ها … ممنون میشم راهنماییم کنین

 18. امیرحسین

  سلام و خسته نباشید…
  میخواستم بدونم روش ثبت طرح های گرافیکی چطوره؟ مثل طرح یک کارت ویزیت یا بروشور و …
  کار شما تو این زمینه هم هست یا باید به جای دیگه ای رجوع کنم؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   شما می توانید طرح خود را در قالب لوگو ثبت نمایید.
   لطفا برای هماهنگی با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 19. سلام من یه طرح دارم درمورد ضد ضربه شدن بدنه اتوموبیل میخواستم بپرسم ببینم میتونم ثبتش کنم

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   سوال شما واضح نیست، لطفا با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 20. سعید غفوریان

  سلام دستگاه صنعتی طراحی وساخته ام.که نمونه ایرانی ندارد.ولی مشابه خارجی دارد.که از نظر فیزکی تفاوت چشمگیری با هم دارنند.ضمن اینکه دستگاه خارجی هیدرولیک هست.ولی نمونه ایی که ما ساخته ایم پنوماتیک هست.اداره مالکیت فکری.میگن چون مشابه خارجی دارد قابل ثبت نیست.و میگن پنومات نواوری محسوب نمیشود.البته بعد از برسی های اداره ثبت اختراع تهران.جهت پیگری های بعدی ارجاع دادنند به پارک علم و فناوری.و پارک علم فناوری هم گفتن قابل ثبت نیست چون مشابه خارجی دارد..میخواستم سئوال کنم ازتون.که راهکاری دارد یا خیر..ممنونم

 21. ساسان شهریاری

  سلام
  خسته نباشید،من چگونه میتونم شرکت خدمات پرداخت الکترونیکی ثبت کنم، مانند *3# یا *733#
  مرسی

 22. محمد ملکی

  باعرض سلام طراح بدنه ماشین و قطعات صنعتی هستم من خیلی طرح صنعتی انجام دادم و این طرح هار به کجا ببرم و به ثبت برسونم باتشکر

 23. سلام
  من یک محصول دارویی را مد نظر دارم
  هیچ مانندی نداره
  راهنمایی ام کنید چکار کنم

 24. سلام. خسته نباشید.
  ببخشید آیا شرکت شما تو زمینه راه اندازی شرکت هتلداری و تاسیس هتل هم فعالیت میکنه؟

 25. سلام روزتان به خیر
  سوالی داشتم از خدمت تان. اینکه
  آیا ایده روی کاغذ (قبل از اجرا شدن) امکان ثبت برای حفظ حقوق معنوی را دارد یا خیر؟
  در نمایشگاه الکامپ با یکی از شرکتهای تثبت در مورد ثبت شرکت ، اختراع و… صحبت کردم و تاکید کردند که امکان ثبت ایده هم وجود دارد. همین طوره؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در حال حاضر امکان ثبت ایده وجود ندارد، معمولا ایده در قالب اختراع و یا طرح صنعتی معرفی و ثبت می گردد.
   در پاره ای از مواقع کارشناسان اداره مالکیت درخواست رویت یک نمونه از طرح را خواهند داشت.

 26. محمد ممشلی

  سلام ، من یه نمونه دستگاه در حیطه پزشکی ساختم نمونه خارجی داره ولی خیلی تفاوتها باهم دارن میخواستم خودم تولیدش کنم حالا میخواستم بپرسم که آیا شما شرکت در حیطه تجهیزات پزشکی هم ثبت میکنید و به طور کلی برای تولید این محصول باید چیکار کنم از ثبت شرکت گرفته تا ثبت خود محصول

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   باتوجه به نوع دستگاه، می توانید محصول خود را به عنوان طرح صنعتی و یا اختراع در اداره مالکیت معنوی ثبت نمایید.
   بله، لطفا با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 27. با درود
  من ایده ای در مورد کاهش مصرف سوخت موتور بنزینی و گازوییلی تا 10 درصد دارم که این کار با تغییراتی در چرخه ترمودینامیکی و کمی تغییر در ادوات داخلی موتور بوجود می آید ایده ایده آیا قابل ثبت است وقتی که بصورت نرم افزاری از آن خروجی گرفته ایم؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در حال حاضر امکان ثبت ایده وجود ندارد.
   می توانید آن را به صورت اختراع ثبت نمایید.

 28. با عرض سلام
  اگر میشه کنوانسیون های بین المللی راجب طرح های صنعتی رو بگین

 29. علیزاده

  سلام طرحی دارم علاوه بر ایجاد فضای سبز در انواع مختلف پشت بامها وکاشت انواع سبزی وسیفی جات جهت مصارف ساکنین آپارتمانها بصورت مکانیزه که مشابه خارجی نیز داردایا قابلیت ثبت در ایران دارد.؟یا چکار باید بکنم

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   بعضی از طرحهای این چنینی قابلیت ثبت را دارا می باشند.
   برای اطلاعات بیشتر با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 30. Hamedrahmanpoor

  سلام من یه دستگاهی همراه ساختم در حال حاضر برای موتور سیکلته ولی ارتقا میدمش جوریه ک از خود دستگاه لاستیک هارو باد میزنی ایا ثبت میشه

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   با توجه به نوع محصول می توانید در قالب طرح صنعتی و یا اختراع ، ثبت نمایید.

  2. سلام وقت بخیر من یک گلدان پلاستیکی ثبت کردم کسی از رو گلدان من تولید کرده و به بازار داده من نمیتونم پیداش کنم میتونم از فروشگاهی که گلدان رو میفروش شکایت کنم

 31. امین شفیعی

  سلام خسته نباشید
  من یک طرح در مورد میز عسلی ها و میزجلو مبلی دارم که تو کشور های خارجی ساخته میشه من میتونم درستش کنم بعدطرح رو تو ایران ثبت کنم؟. بخوام بسازم و طرح رو بفروشم باید حتما ثبتش کنم آیا؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در صورتی که خود طرح شما و یا مشابه آن در اداره علائم تجاری ثبت نشده باشد ، می توانید طرح را ثبت نمایید.
   بهتر است طرح را ثبت نمایید.

 32. حمید رضا نوحی

  سلام یک نوع مبل راحتی در حدود ۳ سال داره تولید میشه الان در حدود ۴ ماهه َشخصی این مبل رو بنام خودش ثبت کرده چگونه میشود ثبت ایشان را باطل کرد

 33. حمید رضا نوحی

  سلام مبلی در حدود ۳ سال تولید میشه شخصی در حدود ۴ ماهه این مدل را ثبت کرده چطور میشه ثبت ایشان را باطل کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *