ثبت فردا

کار امروز را به فردا بسپار

کارت بازرگانی

 

کارت بازرگانی

 

مطابق ماده ۳ قانون صادرات و واردات هر شخص اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی برای صادرات و واردات خود نیاز به داشتن کارت بازرگانی دارند، زیرا که تجارت در سطح بین المللی نیازمند اخذ کارت بازرگانی می باشد، این کارت از طریق اتاق بازرگانی ایران که در واقع این اتاق تشکلی است از تجار و بازرگانان که با هم در باره ی مسائل اقتصادی بازار رای زنی می کنند؛ با یکسری شرایط خاص اخذ خواهد شد.

کارت بازرگانی به هر ۲ صورت حقیقی و حقوقی (شرکتی)قابل اخذ می باشد که البته برای هر کدام مدارک و شرایط خاصی نیاز می باشد.

به شرط آن که کلیه شرایط برای هر دو شخص (حقیقی و حقوقی) مهیا باشد یعنی یک شخص نیاز به دو کارت بازرگانی دارد در واقع هم می تواند به عنوان مدیرعامل یک شرکت بازرگانی، کارت بازرگانی را اخذ کند و هم به عنوان یک شخص (حقیقی) یعنی یک تاجر نسبت به اخذ کارت بازرگانی اقدام نماید و در دو حالت قابل دریافت می باشد.
محدودیت های شرایط سنی: کلیه افراد بالای ۲۳ سال سن می توانند پس از گذراندن مراحل لازم (شرکت در کلاس های آموزش) و تکمیل مدارک در صورت داشتن شرایط لازم اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایند.

 

تعریف کارت بازرگانی:

اولین و مهم ترین تعریفی که می توان درباره ی کارت بازرگانی به آن اشاره کرد این است در واقع این کارت به منزله ی یک مجوزی است که به اشخاص دارنده ی آن اعم از شخص حقیقی یا شخص حقوقی اجازه داده می شود به امر تجارت خارجی  که همان صادرات و واردات در سطح بین المللی است بپردازد.
براساس قوانین و مقرراتی که در حال حاضر در دست اجراست و تمامی کارت های بازرگانی طبق این قوانین و مقررات صادر می شوند،به لحاظ زمانی اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور یکسال می باشد که البته تمدید کارت بازرگانی نیز با ارائه مدارک لازم برای مدت مذکور انجام می گیرد، البته بین مدت یک تا پنج سال قابل تمدید می باشد.

فرآیند دریافت کارت بازرگانی (اخذ کارت بازرگانی)

به اصطلاح چجوری کارت بازرگانی بگیرم؟

ابتدا وارد سایت اتاق بازرگانی ایران میشویم.

سپس از قسمت عضویت و کارت بازرگانی قسمت ثبت نام جهت صدور کارت عضویت و بازرگانی را انتخاب میکنیم سپس پس از انتخاب گزینه ی مناسب  نسبت به ثبت درخواست صدور، تمدید یا تغییر کارت عضویت یا بازرگانی اقدام میکنیم .

جهت توضیح بیشتر باید به این نکته اشاره کنم که کارت بازرگانی بسیار معتبر است و اعتبار آن موارد بالا که توضیح داده شد را شامل می شود، اما در مورد کارت عضویت باید این آگاهی را داشته باشید که با اخذ این کارت هیچ اعتباری شامل حال شما جهت تجارت نخواهد شد و صرفا جهت عضویت در اتاق بازرگانی ایران کاربرد دارد.

کاربرد دیگر کارت عضویت اتاق بازرگانی ایران آن است که اگر شما قصد ثبت برندی را داشته باشید که نام منتخب برند شما غیر فارسی باشد (لاتین) برای ثبت آن باید کارت بازرگانی و یا کارت عضویت داشته باشید.

 

مراحل ثبت درخواست (اخذ کارت بازرگانی) به صورت زیر است:

 

 1. ثبت اطلاعات فردی که شامل اطلاعات هویتی می شود:
 • کپی برابر اصل شده ی شناسنامه
 • کپی برابر اصل شده ی کارت ملی
 • گواهی سوء پیشینه که از طریق

 

چاپ فرم های الکترونیکی مربوطه ، مراجعه به سازمان و اخذ گواهی های مورد نیاز

 

تکمیل اطلاعات پرونده و پس از اسکن تصویر مدارک، بارگذاری فایل های مربوطه

 

با ثبت درخواست و تایید نهایی، پرونده به صورت الکترونیکی برای اتاق مربوطه ارسال می گردد.

 

بررسی پرونده به صورت غیر حضوری انجام خواهد شد.

 

اصولا براي دريافت كارت بازرگاني مي توانيد از دو سايت مختلف اقدام كنيد كه اين سايت ها بر اساس روال قانوني جزو  سريع ترين راه ها براي دريافت كارت بازرگاني محسوب مي شود:

 • سامانه توسعه تجارت
 • سامانه اتاق بازرگاني

و شامل مراحل زير مي باشد كه گرد آوري شده است و به ترتيب زير آورده ايم بهترين كار اين است كه طبق مراحل عمل كنيد اما در صورتي كه پيش از آن با مشاورين حقوقي ثبت فردا تماس حاصل كنيد تا راهنمايي هاي لازم را دريافت كنيد  :

 1. در مرحله ي ابتدايي مي توانيد به سامانه ntsw.ir سري بزنيد و تقاضاي خود را وارد كنيد.
 2. در خواست به اين صورت است كه از طريق كد ژستي محل كسب و كار استعلام مربوطه گرفته مي شود،‌
 3. در اين شرايط بايد پرونده ي دارايي شخص جاري باشد …
 4. كد اقتصادي كه قرار است دريافت كنند به مرحله ي 45 (اجبارا) رسيده باشد.نكته مهم : اگر اين مراحل نباشد كار متوقف مي شود زيرا كه سايت مجوز ادامه ي مراحل را نخواهد داد.
 5. بعد از انجام مراحل قبل براي دارايي بايد شخص درخواست كننده دسته چك صيادي براي حساب جاري خود در مدت يك ساله داشته باشد.
 6. در اين مرحله مداركي نياز است كه مدير عامل بايد ارائه دهد اولين مدرك گواهي سوء پيشينه كه از طريق كد ملي استعلام مي شود به علاوه ي اجاره نامه اي كه كد رهگيري داشته باشد.
 7. دفاتر پلمپ شده به علاوه ي ثبت نام اظهار نامه در دفاتر بازرگاني نيز شامل مراحل بعدي خواهد شد.
 8. وقتی کلیه ی مراحل بالا عملی شد و تقاضا ثبت نهایی شد، کارشناس مربوطه بررسی خواهد کر و اگر هیچ مشکلی نباشد پرونده ی شما به سایت اتاق بازرگانی فرستاده می شود و مراحل بعدی ادامه می یابد، حال اگر شکلی پیش بیاید باید در اولین فرصت اصلاح گردد.
 9. وقتی در سامانه ی اتاق بازرگانی رفت باید یک سری فرم ها دریافت شود مثل فرم دال که همان فرم گواهی امضا است، فرم حساب بانکی ، فرم پولشویی است.
 10. بعد از کامل شدن فرم ها همان طور که می دانید برای گرفت کارت بازرگانی و عضو اتاق بازرگانی شدن کلاس هایی را به صورت آنلاین باید بگذرانید و رزرو این کلاس ها را 24 ساعت بعد از طریق سایت elearning.tccim.ir می توانید رزرو کلاس ها را انجام دهید.

 

چند نکته بسیار مهم درمورد ثبت درخواست کارت بازرگانی

 1. درصورت ناقص بودن پرونده، از طریق پیامک و پست الکترونیکی به اشخاص (حقیقی و حقوقی) اطلاع داده می شود تا با مراجعه مجدد به بررسی و تکمیل اطلاعات و مدارک خود در زمینه در یافت کارت بازرگانی بپردازند.
 2. درصورت کامل بودن پرونده، از طریق پیامک و پست الکترونیکی به اشخاص اطلاع داده می شود تا با در دست داشتن اصل مدارک، جهت تکمیل ثبت نام به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یا اتاق تعاون مربوطه مراجعه نمایند.
 3. تا زمانی که کارت بازرگانی شما صادر نشده است در واقع تحویل داده نشده اشخاص میتوانند با مراجعه مجدد از آخرین وضعیت درخواست خود ،
 • در اتاق بازرگانی
 • در اتاق تعاون
 • در سازمان صنعت، معدن و تجارت

در واقع اتاق های مربوطه مطلع شوند.

 

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده صدور کارت بازرگانی اشخاص حقیقی (اخذ کارت بازرگانی)

تذکر ۱: از نکات مهم در اخذ کارت بازرگانی می توان به کارمندان تمام وقت دستگاههای دولتی اشاره کرد که نمی توانند کارت بازرگانی دریافت نمایند.

تذکر ۲: ارائه حداقل مدرک تحصیلی دیپلم الزامی است.(بدون داشتن دیپلم نمی توانید به هیچ عنوان کارت بازرگانی در یافت کنید.)
تذکر ۳: حضور متقاضی یانماینده قانونی(وکیل) او در مرحله برابراصل و تحویل کارت الزامی است.
تذکر ۴: برای هر واحد ملکی فقط یک کارت بازرگانی صادر می گردد.(اختصاصی)
تذکر ۵: حضور متقاضی در کلاسهای آموزشی براساس نوع مدرک تحصیلی پس از مراجعه به اتاق بازرگانی الزامی میباشد.
تذکر ۶: کلیه مدارک در محل اتاق بازرگانی برابر اصل می گردد.
تذکر ۷: متقاضیان محترم درانتخاب رشته فعالیتهای خاص درزمان تکمیل اطلاعات ثبت نامی از طریق سایت این اتاق دقت فرمایند که رشته های انتخاب شده در راستای نیازهای وارداتی آنان باشد زیرا تنها واردات در چهارچوب رشته های انتخابی امکان پذیر خواهد بود، البته برای صادرات کالا محدودیتی وجود ندارد

 

اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکتها رسیده باشد.

 

اصل گواهی پلمپ دفاتر ، از اداره ثبت شرکتها

(برای دریافت اظهارنامه و گواهی   پلمپ_دفاتر به نزدیکترین دفتر پست و اداره ثبت شرکتها مراجعه فرمائید)

 

دانش آموختگان وزارت علوم مورد پذیرش می باشد .

تبصره : دارندگان پروانه بهره برداری صنعتی، کشاورزی، معدنی، خدمات فنی مهندسی وخدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات  ICT ازمراجع ذیربط مشروط به انقضای دو سال از تاریخ صدور پروانه، ازارائه مدرک فوق معاف می باشند و ملزم به ارائه اصل مدرک تولید هستند .

 

اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان

تبصره : متقاضیانی که سن آنان ۵۵سال تمام باشد از ارائه پایان خدمت معاف می باشند .

داشتن حداقل سن ۲۳سال تماماصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری وحسن اعتبار بانکی به نام متقاضی (فقط روی فرم الف قابل قبول است) با مهر امضای رئیس شعبه. (ضمنا حسابهای جاری شتاب مربوط به شهرستانها در صورتیکه روی فرم الف تایید شده باشد قابل قبول است). ضمنا حداقل یکسال از زمان افتتاح حساب گذشته باشد.

ارائه یکی از مدارک ذیل:
الف-اصل سند مالکیت شش دانگ به نام متقاضی، به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)
ب- اصل اجاره نامه محضری معتبر به نام متقاضی ، برای محل کار و به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)ج- اصل اجاره نامه بنگاه املاک دارای کد رهگیری به نام متقاضی ، برای محل کار و به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)
مدرک تولیدی معتبر از یکی از وزارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی (صنوف تولیدی دارای پروانه کسب مشمول این بند نمی گردند)
ارائه کد اقتصادی جدید و یا ارائه تاییدیه پیش ثبت نام در سایت Tax.gov.ir و تعهد مبنی بر ارائه کد اقتصادی جدید پس از صدور.

 

چند نکته بسیار مهم در مورد تشکیل پرونده صدور کارت بازرگانی اشخاص حقیقی

تذکر ۱: کارمندان تمام وقت دستگاههای دولتی نمی توانند کارت بازرگانی دریافت نمایند.
تذکر ۲: ارائه حداقل مدرک تحصیلی دیپلم الزامی است.
تذکر ۳: حضور متقاضی یانماینده قانونی او در مرحله برابراصل و تحویل کارت الزامی است.
تذکر ۴: برای هر واحد ملکی فقط یک کارت بازرگانی صادر می گردد.
تذکر ۵: حضور متقاضی در کلاسهای آموزشی براساس نوع مدرک تحصیلی پس از مراجعه به اتاق الزامی میباشد.
تذکر ۶: کلیه مدارک در محل اتاق برابر اصل می گردد.
تذکر ۷: متقاضیان محترم درانتخاب رشته فعالیتهای خاص درزمان تکمیل اطلاعات ثبت نامی از طریق سایت این اتاق دقت فرمایند که رشته های انتخاب شده در راستای نیازهای وارداتی آنان باشد زیرا تنها واردات در چهارچوب رشته های انتخابی امکان پذیر خواهد بود وبرای صادرات کالا محدودیتی وجود ندارد.

 

لیست مراکز دریافت استعلام های کارت بازرگانی (فرآیند اخذ کارت بازرگانی)

در طی مراحل ثبت درخواست لازم است تا متناسب با نوع درخواست، فرم های گواهی از سامانه چاپ گرفته شده و جهت تایید به مراکز مربوطه به شرح زیر مراجعه شود:

 • برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به نزدیک ترین دفتر پلیس+ ۱۰مراجعه نمایید.(البته درگواهی سوء پیشینه از طریق کارت ملی استعلام می گردد.)
 • برای دریافت گواهی ماده  ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم به حوزه مالیاتی محل کار (برای کارت های حقیقی) دفتر مرکزی (برای کارت های حقوقی) مراجعه نمایید.
 • برای تایید فرم حساب و حسن اعتبار بانکی (فرم الف) به بانکی که حساب جاری در آن دارید مراجعه نمایید.
 • برای تایید فرم تعهد و گواهی امضاء (فرم دال که توضیحی در آن مورد داد شده است) به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید.
 • برای دریافت مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی به شعبه بیمه محل کار(برای کارت های حقیقی) دفتر مرکزی (برای کارت های حقوقی) مراجعه نمایید.
 • برای دریافت اظهار نامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی و گواهی پلمپ دفاتر به نزدیک ترین دفتر پست مراجعه و پس از دریافت دفاتر قانونی (دفتر روزنامه و کل) به اداره ثبت شرکت های محل مراجعه نمایید.
 • برای دریافت فرم پیش ثبت نام کد اقتصادی به سایت  Tax.gov.irمراجعه نمایید.
 • برای دریافت تایید صلاحیت مدیران خارجی (ویژه مدیرعاملان غیر ایرانی) به سفارتخانه متبوع مراجعه نمایید.

ضوابط آموزش متقاضیان کارت بازرگانی جدید (صدوری) اخذ کارت بازرگانی اعم از حقیقی و یا حقوقی

در اجرای تبصره  ۱جزء  ۱۱-۱-۲بند  ۲ماده  ۱۱آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و در راستای ارتقاء سطح علمی متقاضیان دریافت کارت بازرگانی جدید، کلاس های آموزشی برای متقاضیان اخذ این کارت ترتیب داده اند که حضور در دوره های آموزشی برای کلیه متقاضیانی که برای اولین بار اقدام به دریافت کارت بازرگانی می نمایند به شرح ذیل الزامی می باشد.

تذکر: چنانچه متقاضیان قبلا دوره های آموزشی با محتوا فوق الذکر را گذرانده باشند با ارائه گواهینامه مربوطه و تایید آن توسط اتاق بازرگانی کافی به مقصود خواهد بود.

 

در طی مراحل ثبت درخواست لازم است تا متناسب با نوع درخواست، فرم های گواهی از سامانه چاپ گرفته شده و جهت تایید به مراکز مربوطه به شرح زیر مراجعه شود:

 • برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به نزدیک ترین دفتر پلیس+ ۱۰مراجعه نمایید.
 • برای دریافت گواهی ماده  ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم به حوزه مالیاتی محل کار (برای کارت های حقیقی) دفتر مرکزی (برای کارت های حقوقی) مراجعه نمایید.
 • برای تایید فرم حساب و حسن اعتبار بانکی (فرم الف) به بانکی که حساب جاری در آن دارید مراجعه نمایید.
 • برای تایید فرم تعهد و گواهی امضاء (فرم د) به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید.
 • برای دریافت مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی به شعبه بیمه محل کار(برای کارت های حقیقی) دفتر مرکزی (برای کارت های حقوقی) مراجعه نمایید.
 • برای دریافت اظهار نامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی و گواهی پلمپ دفاتر به نزدیک ترین دفتر پست مراجعه و پس از دریافت دفاتر قانونی (دفتر روزنامه و کل) به اداره ثبت شرکت های محل مراجعه نمایید.
 • برای دریافت فرم پیش ثبت نام کد اقتصادی به سایت  Tax.gov.irمراجعه نمایید.
 • برای دریافت تایید صلاحیت مدیران خارجی (ویژه مدیرعاملان غیر ایرانی) به سفارتخانه متبوع مراجعه نمایید.

 

ضوابط آموزش متقاضیان کارت بازرگانی جدید (صدوری)  (اخذ کارت بازرگانی) اعم از حقیقی و یا حقوقی

در اجرای تبصره  ۱جزء  ۱۱-۱-۲بند  ۲ماده  ۱۱آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و در راستای ارتقاء سطح علمی متقاضیان دریافت کارت بازرگانی جدید، حضور در دوره های آموزشی برای کلیه متقاضیانی که برای اولین بار اقدام به دریافت کارت بازرگانی می نمایند به شرح ذیل الزامی می باشد.

 

مدرک تحصیلی

 

متقاضیان فارغ التحصیل از دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های اقتصاد، مدیریت و بازرگانی و رشته های همانند به تشخیص اتاق می بایست در نشست توجیهی کارت بازرگانی به مدت  ۲ تا  ۳ ساعت شرکت نمایند.

متقاضیان اخذ کارت بازرگانی دارای مدرک دانشگاهی غیر مرتبط

متقاضیان فارغ التحصیل از دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های غیر مرتبط با رشته های فوق می باشند، می بایست علاوه بر حضور در نشست توجیهی، در دوره های آموزشی تخصصی به مدت  ۸ساعت نیز شرکت نمایند.

متقاضیان اخذ کارت بازرگانی دارای مدرک تحصیلی دیپلم و یا فوق دیپلم

متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه از آموزش و پرورش و یا فوق دیپلم از دانشگاه می باشند می بایست در نشست توجیهی، در دوره های آموزشی تخصصی به مدت ۱۲ ساعت نیز شرکت نمایند.

محتوای دوره های آموزشی تخصصی

 1. مقررات صادرات و واردات
 2. قوانین و مقررات گمرک و ترخیص کالا
 3. مدیریت خرید، سفارشات خارجی، اعتبارات اسنادی و ایکوترمز

 

تذکر: چنانچه متقاضیان قبلا دوره های آموزشی با محتوا فوق الذکر را گذرانده باشند با ارائه گواهینامه مربوطه و تایید آن توسط اتاق کافی به مقصود خواهد بود.

 

سه در هزار درآمد مشمول مالیات و یک در هزار فروش سهم اتاق بازرگانی جهت تمدید کارت بازرگانی

شما موظف هستید مالیات خود را از طریق مراجع ذیربط پرداخت کنید که مدارک مورد نیاز جهت پرداخت سه درهزار درآمد مشمول مالیات  به شرح زیر می باشد:

اصل و تصویر برگ تشخیص یا قطعی سالهایی که به اتاق ارائه نگردیده است .

مدارک مورد نیاز جهت پرداخت یک درهزار فروش کالا و خدمات :

تصویر اظهارنامه های مالیات بر ارزش افزوده سالهای ۱۹۳۹-۱۹۳۲-۱۹۳۱ بر اساس ماده  ۷۷قانون برنامه پنجم توسعه، متقاضیان تمدید کارت بازرگانی مکلف هستند یک در هزار رقم فروش کالا و خدمات خود را به اتاق های بازرگانی و تعاون پرداخت نمایند.

 

مدارک مورد نیاز جهت پرداخت سه درهزار درآمد مشمول مالیات :

اصل و تصویر برگ تشخیص یا قطعی سالهایی که به اتاق ارائه نگردیده است .

مدارک مورد نیاز جهت پرداخت یک درهزار فروش کالا و خدمات :

تصویر اظهارنامه های مالیات بر ارزش افزوده سالهای ۱۹۳۹-۱۹۳۲-۱۹۳۱ بر اساس ماده  ۷۷قانون برنامه پنجم توسعه ، متقاضیان تمدید کارت بازرگانی مکلف هستند یک در هزار رقم فروش کالا و خدمات خود را به اتاق های بازرگانی و تعاون پرداخت نمایند.

 

تذکر1 : درراستای همکاری با فعالان اقتصادی کشور و دارندگان کارت بازرگانی فقط  %۹۱ از مبلغ یک در هزار فروش کالا و خدمات سال  ۱۹۳۱و  %10 از مبلغ مذکور متعلق به سالهای ۱۹۳۱و۱۹۳۲و ۱۹۳۹اخذ میگردد .

تذکر2 : ۹ محاسبه و پرداخت سه درهزار مالیات بردرآمد ویک درهزار فروش کالا و خدمات صرفاً از طریق امور مالی اتاق تهران امکانپذیر است.

 

دریافت جزییات لازم برای ثبت کارت بازرگانی و سایر خدمات

 

مدارک لازم جهت اخذ کارت بازرگان

گاهی حسن حساب بانکی و نداشتن چک برگشتی

در نظر داشته باشید کارت های بازرگانی به صورت یک ساله و ۵ ساله طبق سابقه بازرگان و یا تاجر مربوط صادر خواهند شد.

 

حق صدور و تمدید کارت عضویت اتاق و هزینه اخذ کارت بازرگانی

 

الف: هزینه حق صدورویاتمدید کارت.

ب : برای کارتهای بازرگانی (اخذ کارت بازرگانی) صدوری هزینه علاوه بر مبالغ تعیین شده دریافت خواهد شد.

 

تمدید کارت بازرگانی

 

تمدید کارت بازرگانی نیز از سوالات مهمی است که در این بخش به آن می پردازیم و سعی شده است حتی المقدور به تمامی نکات به صورت جزئی پرداخته شود.

ابتدای امر به تعریفی ساده از کارت بازرگانی پرداخته می شود تا با مفهوم آن آشنایی لازم را پیدا کنیدپس به این ترتیب کارت بازرگانی در ایران در واقع مجوزی است برای بازرگانان جهت واردات کالا به کشور و البته صادرات کالا در ایران فقط بازرگانانی که دارای این کارت باشند مجاز به این امر می باشند  و از مزیت هایی که می توان به آن اشاره کرد این است که تجار می توانند با این کارت جهت گشایش اعتبار در بانک بهره مند شوند.

همان طور که می دانید مرجع صدور کارت بازرگانی درحال حاضر اتاق بازرگانی می باشد، که عضویت در اتاق بازرگانی و امکان ثبت علامت تجاری غیرفارسی از دیگر مزایای داشتن کارت بازرگانی می باشد .

در واقع نکته ای قابل ذکر در باره ی ثبت علامت تجاری که مربوط به کارت بازرگانی و در اصل اتاق بازرگانی ایران است امکان اخذ کارت عضویت می باشد که این کارت عضویت صرفا جهت ثبت علامت تجاری غیر فارسی است و ارزش دیگری ندارد و در آخر صدور این کارت از اتاق بازرگانی ایران است.

مراحل تمدید کارت بازرگانی تاحدود زیادی همانند مراحل اخذ اولیه ی کارت بازرگانی می باشد، و به ترتیب زیر آورده شده است:

 • مدارکی چون حداقل مدرک دیپلم
 • حداقل۲۳ سال سن
 • اجاره نامه یا مالکیت ملکی که دارای موقعیت اداری و تجاری است.
 • مفاصا حساب دارایی
 • حسن اعتبار بانکی (نداشتن هر گونه سابقه ی سوء در حساب بانکی مانند چک برگشتی)
 • گواهی عدم سوء پیشینه که از طریق کد ملی به صورت اینترنتی استعلام می شود.
 • کارت پایان خدمت یا معافی مورد نیاز می باشد.

نکته مهم درخصوص تمدید این است که علاوه برمدارک بالا نیاز به مفاصاحساب بیمه( درخصوص کارت های بازرگانی حقوقی) وپرداخت مالیات یک در هزار و سه در هزار کارکرد سال قبل می باشد .

یادآوری این نکته ضروری است که در هنگام تمدید کارت بازرگانی چنانچه کارت بازرگانی حقیقی باشددیگر نیاز به طی کلاس های آموزشی اتاق بازرگانی و شرکت در آزمون نیست و چنانچه کارت بازرگانی حقوقی بوده مدیرعامل شرکت هم تغییرنکرده باشد بازهم نیاز به گذراندن مجدد کلاس به هنگام تمدید کارت بازرگانی نیست. تنها زمانی در تمدید کارت بازرگانی نیاز به طی کردن دوره آموزشی است که مدیرعامل شرکت مربوطه تغییرکرده باشد .

 

یادآوری این نکته ضروری است که در هنگام تمدید کارت بازرگانی چنانچه کارت بازرگانی حقیقی باشددیگر نیاز به طی کلاس های آموزشی اتاق بازرگانی و شرکت در آزمون نیست و چنانچهکارت بازرگانی حقوقی بوده مدیرعامل شرکت هم تغییرنکرده باشد بازهم نیاز به گذراندن مجدد کلاس به هنگام تمدید کارت بازرگانی نیست. تنها زمانی در تمدید کارت بازرگانی نیاز به طی کردن دوره آموزشی است که مدیرعامل شرکت مربوطه تغییرکرده باشد .

 

چند نکته بسیارمهم :

۱- دربعضی مواقع حتی بدون داشتن دیپلم می توانید برای اخذ کارت بازرگانی اقدام نمایید.

۲- حتی بدون داشتن کارت پایان خدمت می توانید با یک سری شرایط برای اخذ کارت بازرگانی اقدام نمایید.

۳- نکته بسیار مهم این که اخذ کارت بازرگانی به منزله عضویت در اتاق بازرگانی نمی باشد و همچنین عضویت در اتاق بازرگانی ملاک صادارت و واردات را انجام امور بازرگانی می باشد .

 

تعدادی از تندیس ها و تقدیر ها

 

گواهینامه های بین المللی اخذ شده

 

دریافت خبرنامه

 

سوالات متداول

مدارک و شرایط مورد نیاز برای کارت بازرگانی چیست؟

شامل مدارک هویتی شامل (فتوکپی شناسنامه و کارت ملی)،مدرک پایان خدمت ،داشتن حداقل سن ۲۳ سال،اخذ مدرک (گواهی) سوء پیشینه ،داشتن عکس ۴×۶ پشت سفید،اخذ پلمپ دفاتر که از سال آن بیشتر از ۲ سال نگذشته باشد.،پرکردن اظهارنامه مربوطه ،مدرک تحصیلی حداقل دیپلم ،ارائه اصل مدرک و کپی سند مالکیت ۶ دانگ و یا اجاره نامه ملکی تجاری یا اداری ،داشتن کد اقتصادی جدید. اخذ مفاصا حساب مالیات (ماده ۱۸۶) ،گواهی حسن حساب بانکی و نداشتن چک برگشتی می باشد .

مدت زمان لازم برای کارت بازرگانی چقدر است؟

مدت زمان لازم برای ثبت کارت بازرگانی 10 تا 45 روز کاری می باشد .

هزینه لازم باری کارت بازرگانی چقدر است؟

هزینه مورد نیاز برای کارت بازرگانی از 700 هزار تومان تا 3 میلیون تومان می باشد .

 

384 در مورد “کارت بازرگانی”

 1. احسان دررودی

  باسلام وقبولی طاعات وعبادات
  اینجانب با دارا داشتن کلیه مدارک ذکرشده فوق
  آماده و خواهشمند دریافت کارت بازرگانی میباشم
  ازشما مقام مسئول تقاضاء دارم که درصورت ممکن
  به بنده امکانات لازم به جهت اخذ این کارت را مبذول فرمائید/ و اجرکم عند ا…

  1. کارشناس حقوقی

   دوست عزیز، با شماره 88880727 021 تماس بگیرید تا همکاران ما بطور کامل و رایگان شما را راهنمایی بفرمایند.

  2. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   شما می توانید با مشاوران ما با شماره تماس 021-88880727 تماس حاصل فرمایید

 2. علی وظیفه دمیرچی

  باسلام وخسته نباشید حضورجنابعالی بنده چندین سال میباشد که درکارواردات وصادرات کالا بصورت چمدانی ازمرزهای کشورمیباشم وبه دلیل نداشتن کارت بازرگانی باهزاران مشکل روبرومیشوم درگیری بامامورهای گمرک وایست بازرسی ها پرداخت جریمه گمرک انباروهزاران هزارمصیبتهای دیگربه دفعات اتفاق افتاده که قید جنسهایم رازده ام مدارک کافی هم برای گرفتن کارت بازرگانی راندارم وشغل دیگری بلد نیستم ودراوردن خرج خانواده پنج نفره بااین حال برایم خیلی دشوارمیباشد ومدتی هم که ناامیدوناگزیرخانه نشین شده ام اگربرایتان مقدور میباشد صادقانه ازشمادرخواست کمک میکنم که شاید بادست شما خداوند برایم دری بازکرد. قبلاازراهنمای والطاف شما نهایت تشکرات رامینمایم

 3. سلام
  من متولد 1372/11/9 هستم و دانشجو میباشم و معافیت تحصیلی فقط دارم. ایا من میتوانم با این شرایط و گواهی اشتغال به تحصیل کارت بازرگانی بگیرم یا خیر؟
  و ایا اگر بنده مشمول دریافت کارت بازرگانی نباشم میشود برای شخص دیگری اقدام کنم و کارت بگیرم و از کارت اون شخص استفاده کنم یا خیر؟
  خیلی ممنونم از سایت خوبتون.

  1. مشاور حقوقی

   سلام و درود
   بله با گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای گرفتن کارت بازرگانی اقدام نمایید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۰۲۱-۸۸۸۰۷۲۷ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید .

 4. سلام
  میخواستم ببینم با ثبت شرکت تعاونی میتونم برای دریافت کارت بازرگانی اقدام کنم؟
  و آیا روی کارت اسم شرکت درج میشه یا اسم مدیرعامل؟

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   بله پس از ثبت شرکتتان می توانید برای دریافت کارت بازرگانی شرکتی اقدام کنید، بر روی کارت بازرگانی شرکتی نام شرکت درج می شود برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 5. علی محمدی

  باسلام وخسته نباشید
  میخواهم ظروف و لوازم خانگی وارد کنم آیا کارت بازرگانی برام صادر میشه یانه.البته به صورت فردی میخواهم کار کنم لطفا راهنمایی فرمایید

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   بله برای واردات و صادرات کلیه کالاها می توانید کارت بازرگانی بگیرید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 6. سلام. بنده اگر برای شرکت و استفاده شرکت بخوتهم کارت بازرگانی بگیرم به چه ترتیبی است؟ آیا کارت به نام شرکت صادر می شود و یا باید به نام مدیرعامل شرکت باشد؟ ممنونم

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   در صورتی که کارت شرکتی بگیرید مشخصات مدیر عامل وارد و اسم شرکت بر روی کارت قید میشود برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 7. سلام ببخشید بمن گفتند برای دریافت کارت باید پت فرم داشته باشید، ازشون پرسیدم پلتفرم منْظورتونه گفتند خیر پت فرم!
  میشه راهنمایی کنین چون من نمیدونم چی هست اصلا این پت فرم

 8. سلام برای اخذ کارت بازرگانی موسسه ای هست این کار رو انجام بده هزینش چقدر میشه تا انجام بدن ممنون

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   بله موسسه ما این کار را انجام می دهد شما می توانید با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 9. باسلام و درود
  سوالی داشتم از متخصصین گرامی
  اینجانب 40 ساله و دارای مدرک دوم دبیرستان هستم و از اوایل نوجوانی در کار تجارت که پیشه اجدادی ما هم هست مشغول بکار میباشم
  البته قابل ذکر هست که بنده مدرک معتبر فنی ار سازمان فنی و حرفه ای را دارم و به زبانهای انگلیسی و ترکی استانبولی و عربی تسلط دارم
  و از لحاظ حسن حساب بحمدالله شهره در بین اصناف و تجار هستم
  از شما بزرگواران سوالم این هست که آیا میتوانم اقدام به دریافت کارت بازرگانی نموده و آیا موفق به اخذ میشوم ؟
  لا تشکر و سپاس

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود خدمت شما بزرگوار
   بله می می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 10. با عرض سلام و خسته نباشید!
  ببخشید در اینترنت خواندم که نوشته بود برای اخذ کارت بازرگانی نیاز به حداقل سه سال فعالیت تجاری داریم. من لیسانس مدیریت بازرگانی دارم. آیا هنوز هم به این سه سال فعالیت تجاری برای اخذ کارت نیاز دارم یا ارایه مدرک تحصیلی ام به اتاق بازرگانی کافیست؟ اگر کافی نیست لطفا توضیح دهید که منظور از فعالیت تجاری تولیدی در این بند چیست؟

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود

   خیر در صورتی که گردش مالی یک ساله داشته باشید نیازی به داشتن فعالیت ندارید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 11. با سلام و خسته نباشید ، آیا اگر از خارج برای مان جنس ارسال کنند ، باز هم کاذت بازرگانی لازم داریم؟! چون طر خودش کارت بازرگانی داره ،طرف خودش خارحیه ایرانی نیس؟!

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   شما نیازی به کارت بازرگانی ندارید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 12. سلام. كسي كه واردات را با كارت بازرگاني خود انجام ميدهد فقط بايد ماليات بدهد ؟ كارت بازگاني به نام هركس بود همان كس فقط بايد ماليت بدهد ؟
  ممنون

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   بله صاحب کارت باید مالیات را پرداخت کند برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 13. سلام ببخشيد ميخواستم بدونم براي اخذ كارت بازرگاني ارزش افزوده نيازِ
  ممنون

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   بله، برای اخذ کارت بازرگانی باید مفاصا حساب بگیرید که گرفتن مفاصا هم مستلزم داشتن ارزش افزوده می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 14. بهمن جهانیان

  با سلام و خسته نباشید
  بنده به کار واردات و صادرات بسیار علاقه مند هستم و میخواهم وارد این رشته بشم وکارت اخذ کنم شمارو پیدا کردم آیا مشکل خاصی وجود ندارد؟زیرا مدارک را میتونم حاضر کنم ولی نمیدانم در چه زمینه ای باید فعالیت کنم لطفا راهنمایی بفرماید؟

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   دوست عزیز شما می توانید کارت بازرگانی حقیقی (شخصی) دریافت کنید و برای صادرات محدودیتی وجود ندارد اما برای واردات تا سه رشته فعالیت را می توانید انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 15. سلام

  من همه شرایط گرفتن کارت بازرگانی رو دارم…ولی 21 سالمه…خاستم بپرسم تبصره ای ماده ای برای افراد سرپرست خانوار وجود نداره؟یا حتما باید 23 سال تمام باشه؟

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   متاسفانه امکان انجام این کار مقدور نیست برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   برای استعلام هزینه ها با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 16. با عرض سلام و خسته نباشید
  ما شرکتی هستیم که برای بخشی از پروژه های کاری نیاز به واردات قطعات و تجهیزات مربوطه داریم. علی الظاهر پس از اخذ کارت، جهت تمدید می بایست یک در هزار درآمد مشمول مالیات را به عنوان سهم اتاق پرداخت نماییم.
  حال سوال اینجاست با توجه به اینکه حجم واردات ما و به طبع آن میزان درآمد حاصله از این طریق نسبت به کل درآمد شرکت ناچیز می باشد، آیا راه حلی برای پرداخت مبلغ یک در هزار، از سهم درآمد مربوط به بخش وارداتی وجود دارد؟

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 17. باسلام ایا برای دریافت کارت بازرگانی در مرحله اول نیاز به ثبت شرکت میباشد؟
  بنده به تنهایی و در مشاغل آزاد فعالیت دارم و شرکت یا هرگونه فعالیت در این زمینه ندارم و نداشتم.

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   می توانید کارت بازرگانی شخصی بگیرید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 18. حمیدرضا

  با سلام، طی دو سال آینده قصد خروج از کشور رو دارم و مایلم در زمینه ی صادرات برخی از اقلام فعالیت داشته باشم، ولی تا امروز در هیچ گونه شرکتی که در زمینه ی تولید یا صادرات و واردات فعالیت داشته باشه عضو نبودم و فعالیتی نداشتم و فقط و فقط چند سال بیمه به خاطر کار در دفاتر فنی و مهندسی برام رد شده، با این اوصاف آیا میتونم جهت انجام صادرات کالاهایی غیر مرتبط با رشته ی تحصیلی و تخصصیم کارت بازرگانی دریافت کنم ؟ تشکر از پاسخ شما.

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و دورد
   بله می توانید پس از اخذ کارت بازرگانی شروع به فعالیت کنید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 19. با سلام من میخوام کارت بازرگانی بگیرم میخوام چه مدت زمانی طی میشه واسه اینکه کارت به دستم برسه همه مدارک هم تکمیل حدودا اگه میشه بگید من حساب جاری ندارم تبصره اییییی نداره این ایتم رو برام حذف کنه ممنونم

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   در صورتی که مدارک مورد نیاز تکمیل باشد در 1 هفته ی کاری می توانیم کارت بازرگانی برای شما بگیریم و در صورت نداشتن حساب جاری 8 شرط جای گزین موجود می باشد برای راهنمایی بیشتر با مشاوران ما با شماره ۸۸۸۸۰۷۲۷-۰۲۱ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید.

 20. سلام
  اگر کارت پابان خدمت یا بالای 50 سال نباشیم به چه صورت میشه کارت بازرگانی گرفت؟من کارت بازرگانی را فقط برای ثبت برند می خواهم.

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   محبت بفرمایید تماس بگیرید تا مشاوران ما راهنمایی تان کنند .

 21. با سلام
  در سایت اتاق بازرگانی
  داشتن سه سال فعالیت در زمینه اقتصادی را از شروط صدور کارت ذکر کرده بود
  داشتن پروانه کسب هم جزو فعالیت های اقتصادی آن به حساب می آید یا نه

   1. میرزایی

    سلام وخسته نباشی
    من 25 سالمه وتولید کننده هستم وتصمیم دارم خودم تجارت کالا رو به عهده بگیرم. از صفر میخام شروع کنم لطف میکنین راهنماییم کنین.

    1. مشاور حقوقی

     با سلام و درود
     می توانید برای گرفتن کارت بازرگانی اقدام نمایید .

 22. سلام
  هر فرد حقیقی بدون داشتن شرکت می تونه کارت بازرگانی داشته باشه؟

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   بله افراد هم می توانند کارت بازرگانی شخصی اخذ نمایند

   1. سلام آیا برای دریافت کارت بازرگانی شخصی با مدرک زیر دیپلم ممکن است؟اگر ممکن است شرایط رو بگین

    1. مشاور حقوقی

     با سلام و درود
     لطفا با مشاوران ما با شماره 021-88880727 تماس حاصل فرمایید

 23. سلام،آيادولت براى اشخاص حقيقى براى واردات وصادرات وام پرداخت ميکنه

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   باید به بانک ها برای شرایط گرفتن وام مراجعه فرمایید

 24. مهردادخواستار

  با سلام کسی که دیپلم نداره چگونه میتونه کارت بازرگانی بگیره

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   دوست عزیز، با مشاوران ما با شماره تماس ۰۲۱-۸۸۸۸۰۷۲۷ تماس بگیرید یا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید. تا همکاران ما بطور کامل و رایگان شما را راهنمایی بفرمایند.

 25. ba salam
  ba madrake karshenasi arshad modiriat va bedun hich sabeghe va tajrobei aya emkan gereftan karte bazargani mibashad?

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   بله – می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره 021-88880727 تماس حاصل فرمایید .

 26. مسعود سواری

  با سلام
  داشتن کارت بازرگانی حقیقی بهتر است یا حقوقی؟لطفا توضیح دهید کدام بهتر است و چرا؟

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   در انجام کار هیچ تفاوتی نمی کنند در صورت داشتن شرکت کارت بازرگانی شرکتی و در غیر این صورت می توانید کارت بازرگانی شخصی اخذ کنید

 27. محمدرضا

  با عرض سلام ،اینجانب فارغ التحصیل کارشناسی ارشد بازرگانی هستم و پایان خدمت هم دارم،فقط سابقه تجارت ندارم بازم میتونم کارت دریافت کنم؟ مراحلشو رو لطف میکنین بفرمائید

  1. مشاور حقوقی

   بله لطفا برای راهنمایی بیشتر با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید

 28. با این همه شرایط که گذاشتید تا من کارت بگیرم هفت تا کفن پوسونده ام

 29. سلام خسته نباشید برای دریافت کارت بازرگانی ابتدا باید از کجا شروع کرد و حدودا چقدر زمان و هزینه میبره
  ممنون
  روز خوش

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   پس از تکمیل مدارک حدود 1 ماه زمان می برد و در مورد استعلام هزینه ها با موسسه تماس حاصل فرمایید

 30. سلام
  برای دریافت کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی هم ملک باید اداری یا تجاری باشه؟؟؟

 31. سلام
  برای اخذ کارت برای اشخاص حقیقی هم ملک باید اداری یا تجاری باشه؟

 32. سلام داخل سایت اتاق بازرگانی ملک مورد نظر مسکونی هم باشه مشکل نداره ولی باید6دانگ یا 3دانگ واحد به نام متقاضی باشه درسته؟

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود در صورتی که ملک مسکونی است باید یک اجاره نامه با کاربری اداری تجاری از ملک داشته باشید

 33. سلام سوالی داشتم میخواستم ببینم اگه از کارت بازرگانی استفاده نکنی و تمدیدش تمام بشه آیا مالیات یا هزینه بهش میخوره یا حتی صلب امتیاز میشه

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   بله مبلغی باید به عنوان مالیات پرداخت کنید

 34. سلام سوالی داشتو از کارشناسان موسسه فردا من نیاز به کارت بازرگانی دارم ولی مدرک تحصیلی ندارم ولی پروانه بهره برداری از صنایع دارم ایا میتونم کارت بازرگانی بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید راهنمایی های لازم رو در اختیار شما می گذارند

 35. تاجر آینده

  سلام برای دریافت کارت بازرگانی باید چه سابقه فعالیت تجاری و تولیدی داشته باشیم ؟ چه شغلی داشته باشیم ؟

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   برای دریافت کارت بازرگانی نیازی به سابقه فعالیت نیست ، و انتخاب فعالیت شما با توجه به صنف فعالیتی شماست

 36. با سلام
  برای واردات کردن کالایی از خارج کشور تا سقف چه مبلغ ارزش کالا بایستی کارت بازرگانی یا پرداخت گمرک شامل میشود ?
  حداقل ارزش کالا چقدر باید چقدر باشد?

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   شما می توانید تا سه نوع کالا وارد ایران و به تعداد نامحدود کالا از ایران صادر کنید

 37. با سلام
  آیا با مبلغ 80 میلیون تومان میشه کار صادرات انجام داد ؟

 38. برای انجام صادرات حتما باید کارت بازرگانی داشت؟؟؟؟در صورت نداشتن کارت بازرگانی باید مالیات بدهیم که صادرات انجام شود؟

  1. مشاور حقوقی

   با سلام و درود
   بله حتما برای دریافت کارت بازرگانی باید اقدام کنید.

 39. ارسال اس ام اس

  سلام و عرض ادب و احترام
  یه قسمت درمورد مالیات برای استفاده نکردن گفتین که اگه یکسال بدون استفاده بمونه و تمدید هم نشه
  چقدر مالیات میبندن؟
  باتشکر از زحمات

 40. سلام وقت به خیر، من تمامی مدارک مذکور فوق را به یک شخص دادم، (کارت ملی، شناسنامه، کارت پایان خدمت، مدرک تحصیلی، و کپی برابر اصل همه ی مدارکم ) رو دادم، که برام کارت بگیرن. میخواستم بپرسم آیا تا زمانی که وکالت نداده باشم، این شخص میتونه خودش تمامی کارهام رو انجام بده، حتی اگر در اتاق آشنا داشته باشه میتونه بدون اینکه خودم حضور داشته باشم،کارت رو بگیره، اگر کارت رو گرفت آیا میتونه بدون وکالت کارت رو بفروشه. لطفا راهنمایی کنید. ممنون.

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   در صورتی که کارت بازرگانی شخصی می باشد حضور خود شما در کلاسها و تحویل مدارک لازمه هست

 41. سیامک فرید

  با سلام
  پس هیچ شانسی برای گرفتن کارت بازرگانی برای کسانی که در خارج از ایران کار و زندگی می کنندوجود ندارد و هر کس کارت خواهد جور هندوستان کشد؟

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   حضور شخص برای گرفتن کارت بازرگانی الزامی است.

 42. آیا شخصی که کارت بازرگانی دارد[حق العملکار نیست] در قسمت مسافری میتواند مسافرانی را که بار تجاری برای خروج[فقط] دارند کارهای گمرکی انان را انجام دهد؟؟؟

 43. سلام..من چند سال پیش کارت بازرگانی گرفتم ولی کارتمو خودم استفاده نکردم خودم در جریان کارها نبودم..میخاسم بدونم باعث دردسر میشه برام?

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   در صورتی که کارت شخصی است در صورت فعالیت با کارت بازرگانی ، شخص باید مالیات فعالیت انجام شده را پرداخت نماید.

 44. سیدمحمدشرافت

  با سلام
  شرکت ما متقاضی دریافت کارت بازرگانی حقوقی ست
  از تاریخ ثبت شرکت و افتتاح حساب جاری شرکت حدود 6 ماه گذشته
  با این شرایط شرکت ما میتواند اهراز صلاحیت شود و کارت بازرگانی دریافت کند؟

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   باید 1 سال از تاریخ حساب جاری گذشته باشد یا موجودی حساب 20 میلیون تومان باشد

 45. مهدی حسن زاده

  سلام. پدرم جانباز ۵۰درصد با مدرک زیر دیپلم میباشند. برای اخذ کارت بازرگانی حقیقی باید شرکتی داشته باشند؟ نحوه ی کارت بازرگانی حقیقی برای پدرم به چه صورت امکان پذیر است؟

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   خیر کارت بازرگانی حقیقی کارت بازرگانی شخصی می باشد که می توانند ایشان اخذ نمایند

 46. احد مواساتي

  با عرض سلام .زحمت گرفتن كارت بازرگاني را شما انجام بدهيد هزينه اش چقدر ميشود

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   دوست عزیز برای استعلام از هزینه ها محبت بفرمایید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

 47. سلام
  7 تا سال پیش اقدام به گرفتن کارت بازرگانی کرده بودم و پس از مدتی منصرف شده و پیری نکردم آیا الان میتوانم همان ثبت نام را پیگیر باشم

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   خیر باید مجدد اقدام به ثبت نام نمایید.

 48. سلام حساب جاری نداشته باشیم چکار باید انجام دهیم
  حتما باید حساب جاری باز کنیم

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   بله باز کردن حساب جاری جز لازمات اخذ کارت بازرگانی می باشد.

 49. با سلام
  لطفا بیشتر در ارتباط با حساب بانکی توضیح بدید
  چه بانکهای معتبرا
  حساب بانکی حتما باید یک سال قبل داشته رباشیم؟
  بانکهایشهرستانی مورد قبول هستن؟

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   حساب بانکی باید با نوع جاری باشد و گردش مالی یک ساله داشته باشد در صورتی که این شرایط را ندارید
   اگر کارت بازرگانی شخصی باشد حسابی با 30 میلیون موجودی و اگر شرکتی باشد حسابی با 20میلیون موجودی باید داشته باشید و سند مالکیت به آدرس شرکت و یا پروانه بهره برداری داشته باشد

 50. ماندانا

  با سلام آیا امکان اخذ کارت بازرگانی برای موسسه غیر تجاری با موضوع کامپیوتری وجود دارد؟

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   خیر
   موسسات غیر تجاری هستند و مجاز به فعالیتهای تجاری نیستند

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود برای اطلاع می توانید با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

 51. با سلام موسسات اموزشی نظیر اموزشگاه زبان انگلیسی هم کارت بازرگانی میتوانند دریافت کنند؟

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   در سایت روزنامه رسمی (http://www.rrk.ir) می توانید اسم شرکت در جست و جو کنید در صورت موجود بودن شرکت معتبر می باشد.

 52. سلام،آيا بنده بعنوان يك شهروند معمولي كه قصد دارم يك خودرو از دبي براي استفاده شخصي خودم وارد كنم نياز به محل تجاري و اداري دارم يا سند مالكيت منزل خودم كافي است!؟

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   برای گرفتن کارت بازرگانی سند ملک با کاربری اداری و تجازی جز ملزومات می باشد

 53. با سلام ما یه شرکت حقوقی داریم که مدت اعتبار حساب جاریمون کمتر از یک سال هست و میخواهیم اقدام کنیم برای دریافت کارت بازرگانی راه حل چیست

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   باید در حساب جاری شرکتی حداقل 20 میلیون تومان موجودی داشته باشد و همچنین سند مالکیت به نام شرکت یل پروانه بهره برداری یا یکی از اعضای هیئت مدیره حسابی با کارکرد 200 میلیون تومان داشته باشند

 54. محمد جعفری

  با سلام

  کارت بازرگانی برای واردات و صادرات جدا اخذ میشوند؟؟ یعنی با یک کارت بازرگانی نمیشه هم برا واردات و هم صادرات گرفت؟؟

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   کارت بازرگانی برای فعالیت واردات و صادرات می باشد در صادرات هیچ محدودیتی وجود ندارد، اما در واردات یک رشته تا سه رشته مرتبط می توانید استفاده نمایید

 55. سلام
  سند ملک تجاری برای چه لازم هست؟
  سند ملک شهرستان رو اینجا میتونم ارائه بدم ؟

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   داشتن سند ملک تجاری از شرایط گرفتن کارت بازرگانی می باشد
   در صورتی که سند برای شهرستانی باشد می توانید کارت بازرگانی را در اتاق همان شهرستان ثبت نام نمایید

 56. سلام،وقت بخیر.آیابنام کس دیگری میتوان کارت بازرگانی گرفت وخوداقدام به صادرات کرد.اگرج مثبت است تاچندپارت امکان همچین عملی هست؟مچکرم

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   بله با وکالت امکان پذیر است، اما به خاطر پرونده تخلفاتی که صورت گرفته ، در 1 تا 2 بار بیشتر امکان پذیر نیست

 57. با سلام .جهت دریافت کارت بازرگانی حقوقی
  جهت دریافت گواهی پلمپ دفاترتجاری به چه صورت انجام میپذیرد؟ به چه صورت باید اقدام کنیم .امکان دارد کامل توضیح دهید در این مورد واقعا سردرگم شده ام؟

 58. آیناز واقعی محبت دوست

  مدتی مدارک شناساییم دست دوستم بود میخوام بدونم سوء استفاده کرده و برای دریافت کارت بازرگانی اقدام نموده ؟

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   می توانید به اتاق بازرگانی صنایع و معادن تهران مراجعه نمایید از آنجا پی گیری کنید و در صورتی که این کار انجام شده باشد می توانید ابطال بزنید

 59. سلام
  من شهريورماه كارت بازرگاني گرفتم وبا وكالتي كه به يك نفردادم سه ماه با كارت من واردات انجام داد و الان بعد ٤ماه ميخام مديرعامل رو عوض كنم و به اسم طرف خودش بزنم خاستم بدونم سال بعد ماليات بياد ديگه براي من نمياد؟؟؟بخاطر اين ٤ماه كه كارت ب اسم من بوده و مديرعامل من بودم
  باتشكر

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   خیر مالیات به نام همان فرد زده می شود

  1. مشاور حقوقی 25

   سلام و درود
   دریافت کارت بازرگانی برای جانبازان در شرایطی که از کارمندان تمام وقت دولتی نباشند امکان پذیر است .

   1. با عرض سلام اگر با کارت بازرگانی فعالیت نداشته باشی مالیات دارد و مبلغ آن چقدر است؟ آیا برای جانباز 30 درصد هم مالیات دارد؟

    1. مشاور حقوقی 25

     با سلام و درود
     مالیات را به ازای فعالیتی که انجام می دهید باید پرداخت کنید در صورتی که هیچ گونه فعالیتی ندارد هیچ مالیاتی برای شما صادر نمی شود.

 60. عسکری حسنی رودی

  سلام و خدا قوت خدمت شما بزرگواران
  آیا داشتن سند شش دانگ ملکی خانه به اسم خواهان دریافت کارت بازرگانی به جای ملک تجاری کفایت می کند ؟
  متراژ ملک تجاری حداقل باید چقدر باشد؟
  با تشکر

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   خیر باید حتما سند یا اجاره نامه ملک اداری تجاری باشد

 61. سلام و خسته نباشید
  من برای دریافت کارت بازرگانی می خوام اقدام کنم می خواستم بدونم به اسم خودم بگیرم بهتره یا به اسم شرکت؟

 62. سلام در قسمت مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده صدور کارت بازرگانی اشخاص حقیقی بندهای شماره 1 و 2 را متوجه نمیشوم لطفا توضیح دهید؟ آیا لازم است که ما به اداره ثبت شرکتها مراجعه کنیم؟

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   در بند یک گواهی پلمپ دفاتر همان سال و اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی هست که باید از ادارات ثبت شرکت ها دریافت کنید و در بند 2 گواهی عدم سوپیشینه می باشد

 63. علی دارش

  باسلام و درود
  حداقل موجدی در حساب جاری شرکت باید 20 میلیون به مدت 1 سال داشته باشیم؟ این شرط الزامی میباشد؟ حتما باید 20 میلیون و حتما باید 1 سال از حساب جاری گذشته باشد؟
  جهت اخذ کارت بازرگانی ابتدا باید در اتاق بازرگانی ثبت نام کرد سپس اقدام به دریافت کارت بازرگانی کرد؟

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   شما باید یا یک حساب جاری یک ساله داشته باشید یا در صورتی که حساب جاری یک ساله ندارید یک حساب با موجودی 20 میلیون تومان باز کنید
   بله باید در اتاق بازرگانی ثبت نام را انجام دهید

 64. محسن عباس زاده

  با سلام
  منظور از بند الف ، ب و ج در ثبت نام کارت بازرگانی حقیقی چیست ؟

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   در بند الف گواهی پلمپ دفاتر همان سال و اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی هست که باید از ادارات ثبت شرکت ها دریافت کنید و در بند ب گواهی عدم سوپیشینه می باشد و بند ج گواهی امضا می باشد

 65. با سلام
  من مدرک لیسانس دارم.و اتاق بازرگانی همدان علاوه بر موارد بالا سه سال اظهارنامه مالیاتی و برای صدور کارت بازرگانی تقاضا میکنه.
  آیا این قانونی هست؟

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   اظهار نامه مالیاتی را برای تمدید کارت می خواهند برای صدور نیازی به اظهارنامه نیست، تنها چیزی که نیاز است پیش ثبت کد اقتصادی و اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی هست

 66. نادر عبادی

  سلام من دوسال کارت بازرگانی گرفتم ولی باثبت محضری به غیر واگذارکردم برای اطلاع ا”زمیزان مالیات چه مراحلی رابایدانجام دهم

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   مالیات به شما تعلق می گیرید .در صورتی که با وکالت شما اقدام کننید انکار خود شما فعالیت را انجام داده اید ، و مالیات فعالیت با نام شما ثبت می شود

 67. ممنون از شما
  برای شخص حقیقی نمیشه شخص منزلی و که داخلش سکونت داره معرفی بکنه و جای دیگه ای و اجاره نکنه؟ چون گفتن اجاره نامه یا سند ملک (تجاری-اداری) باشه.
  ممنون

 68. سردار مهدوی

  با سلام
  در مورد بند 2 آخرین مطلب “حتی بدون داشتن کارت پایان خدمت می توانید با یک سری شرایط برای اخذ کارت بازرگانی اقدام نمایید.”
  برای اطلاع از شرایط مربوط بدون کارت پایان خدمت به کجا و یا چه قسمتی می توانم مراجعه کنم؟

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   بله می توانید کارت بازرگانی شخصی اخذ نمایید

 69. سلام
  میخواستم کارت بازرگانی بگیرم ، شرکت ثبتی ندارم ،اخذ کارت بازرگانی شخصی امکان پذیر هست.؟ نحوه دریافت کارت با ایشان شرایط چگونه است ؟چه مدارکی میخواهد؟ ممنون از راهنمایی شما

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود بله امکان پذیر است
   مدارک جهت گرفتن کارت بازرگانی:
   مدارک هویتی شامل (فتوکپی شناسنامه و کارت ملی)
   مدرک پایان خدمت
   داشتن حداقل سن ۲۳ سال
   اخذ مدرک (گواهی) سوء پیشینه
   داشتن عکس ۴×۶ پشت سفید
   اخذ پلمپ دفاتر که از سال آن بیشتر از ۲ سال نگذشته باشد.
   پرکردن اظهارنامه مربوطه
   مدرک تحصیلی حداقل دیپلم
   ارائه اصل مدرک و کپی سند مالکیت ۶ دانگ و یا اجاره نامه ملکی تجاری یا اداری.
   داشتن کد اقتصادی جدید.
   اخذ مفاصا حساب مالیات (ماده ۱۸۶)
   گواهی حسن حساب بانکی و نداشتن چک برگشتی

 70. با سلام و خسته نباشید.تو روزنامه رسمی آدرس شرکت آدرس خونمونه.سوالم اینجاس که من الان اجاره نامه بنگاهی دارای کد رهگیری گرفتم.آیا این بعدا برام دردسر میشه برا گرفتن کارت بازرگانی که چرا آدرس خونتونو دادین؟ همچنین کدپستی کل منطقه ما تغییر کرده . من الان حین ثبت نام کدپستی که تو روزنامه رسمی چاپ شده رو بدم یا کد پستی جدید رو؟؟ با تشکر فراوان

 71. سلام. به سازمانی هایی که باید مراجعه کنیم اشاره میکنید. …ممنونم

 72. آیا مدرک زیر دیپلم پذیرفته می شود در حالی که پروانه بهره برداری کارخانه داریم

 73. آینده روشن

  سلام آقا بند مدیر عامل شرکت خدماتی هستم میتونم کارت بازرگانی بگیرم

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   بله می توانید کارت بازرگانی شرکتی یا شخصی ثبت کنید

 74. حمید شقاق

  با سلام . من مقیم آلمان هستم و مایل هستم از ایران کارت بازرگانی دریافت کنم آیا این امکان پذیر میباشد

  1. مشاور حقوقی 25

   با سلام و درود
   لازمه دریافت کارت بازرگانی حضور شما در کلاس های کارت بازرگانی می باشد

 75. باسلام
  من میخوام ب اسم خودم واسه یکی از دوستام کارت بازرگانی بگیرم ایا امکان سواستفاده از این کارت هست که بعدا واسم دردسر بشه یا فقط بعنوان یه مجوزه و نمیشه از خود کارت بعنوان ضمانت استفاده کرد؟ممنون

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   اگر با کارت مذکور واردات و صادرات انجام بدهید تمام مسئولیت با شما است.

 76. سعید مهدی

  سلام من کارمند تمام وقت شرکتت مخابرات (سهامی عام ) هستم میتونم به عنوان مدیر عامل یک شرکت سهامی خاص کارت بازرگانی بگیرم ممنونم

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در صورتی که شرکت دولتی باشد شما نمی توانید مدیرعامل شرکت شوید و اگر شرکت خصوصی باشد شما این امکان را خواهید داشت که مدیرعامل شرکت شوید و کارت بازرگانی دریافت کنید.

 77. محمد مهدی رضایی

  سلام و خسته نباشید…
  من پارسال جهت دردریافت کارت بازگارگانی اقدام کردم ولی ب دلیل نداشتن سابقه تجارت نتونستم کارت بگیریم. حالا سوالم این هست ک می تونم با ثبت شرکت و مدیر عامل شدنش موفق بشم ک کارت بگیرم؟….البته سابقه ندارم و رشته تحصیلیم هم مرتبط نیست..
  اگه جواب منفی هستش ..یعنی هیچ راهی نیس برای افرادی ک سابقه تجارت ندارند کارت بازرگانی بگیرند؟
  ممنون ازتون

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   سابقه تجارت مهم نیست، شما باید در اصل حساب جاری داشته باشید که حداقل یک سال کارکرد داشته باشه و چند شرط دیگه.
   برای کارت بازرگانی شرکتی هم باید حتما سال از تاسیس شرکت گذشته باشه، اگر هم نگذشته باشه باز با شرایط خاص می شه کارت بازرگانی گرفت
   اگر شما این حساب جاری رو دارید می توانید کارت بازرگانی بگیرید.

 78. با سلام بنده صاحب یک تولیدی کوچک هستم که میخوام اقدام به صادرات محصولاتم کنم ومواد اولیه رو بصورت مستقیم وارد کنم. برا همین تصمیم گرفتم کارت بازرگانی بگیرم میخواستم بدونم اگه من این کارت رو گرفتم و هیج استفاده ای ازش نکردم یعنی هیج صادرات یا وارداتی نداشتم مشمول مالیات و یا هزینه های دیگه ای میشم یا نه ؟ و نکته بعدی اینکه میخواستم بدونم من فقط موظف به صادرات و یا واردات محصولات مربوط به حوزه شغلی خودم هستم یا اینکه میتونم هر جنسی رو واردات و صادرات داشته باشم.با تشکر

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   تا زمانی که هیچ برگه و فاکتوری از سمت شما و مشتریان شما برای اداره دارایی ارسال نشود شما هیچ مالیاتی پرداخت نخواهید کرد.
   شما فقط در حوزه هایی که در کارت بازرگانی شما ثبت شده باشد مجاز به واردات و صادرات کالا خواهید بود.

 79. ديدگاه…باسلام من 24 سالمه دانشجوی رشته حسابداریم خدمت نرفتم میخاستم بدونم راهی برای اخذ کارت بازرگانی هست برام

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   شما می توانید از دانشگاه محل تحصیل خود گواهی اشتغال به تحصیل دریافت کرده و به جای کارت پایان خدمت به اتاق بازرگانی ارائه نمایید.

 80. سعید آذرکیش

  با سلام، بنده دانشجو هستم و هنوز کارت پایان خدمت ندارم؛میتونم کارت بازرگانی بگیرم؟ اگه امکانش باشه حتما اقدام میکنم

 81. سلام ممنون بابت اطلاعاتی ک در اختیارمون میذارید تندرست باشید
  من مشکلم گرفتن حسن حساب بانکیه حساب جاری ک چک داشته باشه تا بحال نداشتم آیا میتونم اقدام کنم ؟

 82. مشاور عزیز, سلام, بنده که تا هم اکنون به عنوان همکار زیر دست در شرکت کار مینمودم و هم اکنون قصد دارم که مستقل شده و بتوانم با کارت بازرگانی وارد بازار تجارت شوم, از طرف یکی از دفاتر انجام دهنده کارت بازرگانی,اعلام شد که باید علاوه بر حساب , باید حسابتان گردش مالی ۲۰۰میلیون تومانی”الزاما” داشته باشد, آیا این صحت دارد؟بنده که میخواهم از صفر شروع کنم, چه تمهیدی باید برای مساله داشته باشم؟لطفا این سنگ (مساله شماره حساب)را از جلوی پای من بردارید و راهنمایی کنید

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   اگر می خواهید کارت بازرگانی شرکتی یا شخصی بگیرید باید موجودی بانک 30 میلیون برای کارت شخصی و موجودی بانک 20 میلیون برای شرکت در حساب بانکی داشته باشید، علاوه بر آن باید گردش حساب 200 میلیون تومانی داشته باشید یا به جای گردش حساب سند ملکی شش دانگ داشته باشید.

 83. با سلام و خسته نباشید
  من نیازمند این هستم یک اسم تجاری را در همه طبقات ثبت کنم اعم از مواد غذایی و لوازم خانگی و…..
  اولا راهی هست به جز ثبت شرکت برای اینکار
  و اینکه اگه راهی نیست بعد از ثبت شرکت بازرگانی حتما باید کارت بازرگانی داشته باشیم یا خیر فقط ثبت شرکت کفایت می کند ؟ و اینکه باید کارت بازرگانی حقیقی باشد یا حقوقی
  مرسی با تشکر

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   لزومی ندارد که شما شرکت ثبت کنید و بعد برند، شما می توانید برند را به نام شخص خودتان بگیرید.
   اما لازمه ثبت برند داشتن جواز های مرتبط یا پروانه بهره برداری در طبقاتی که می خواهید می باشد.

 84. سلام راهنمایی بفرمایید در رابطه با اخذ کارت بازرگانی شرکت های تازه ثبت شده با سرمایه ثبتی بالای 30 میلیون تومان،در حالی که مدیرعامل گردش حساب جاری مناسبی دارد بیش از 200 میلیون تومان.

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   سوال شما خیلی نامفهوم است
   اما شرکتهای تازه تاسیس باید مدیرعامل یا یکی از سهامدارن گردش مالی بالا داشته باشد.

 85. با سلام.
  1- آیا کارمندان قراردادی شرکتهای دولتی می توانند کارت بازرگانی اخذ نمایند؟
  2- با توجه به اینکه هیچ گونه مدرکی که نشان دهد کسی کارمند دولت است یا خیر در مدارک مورد نیاز اتاق بازرگانی برای صدور کارت بازرگانی وجود ندارد، آیا اتاق می تواند متقاضیان کارمند را تشخیص دهد؟

 86. سلام
  چند بار درسال میتونم رشته فعالیت کارت بازرگانی رو عوض کنم

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در شروع کار سه فعالیت مختلف را می توانید انتخاب کنید، در طول سال هم محدودیتی وجود ندارد.

 87. سلام. ببخشید برای کارت بازرگانی شخصی لازم هست که سابقه کار داشته باشیم یا سه سال بیمه. من قبلا اقدام کردم چون این دو مورد را نداشتم نتونستم کارت بگیرم. حالا این قانون هست یا برداشته شده؟ممنون

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در حال حاضر چنین قانونی نداریم و سابقه کار مهم نیست.

 88. سلام ضمن تشکر از پاسخ به سوالها
  برای صدور کارت بازرگانی آیا کسی که دیپلم ندارم میتواند پروانه کسب را رائه دهد ؟؟؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   بدون مدرک دیپلم با یک سری شرایط و ضوابط خاص می توانید اقدام به گرفتن کارت نمایید.

 89. aligentelman88

  با سلام و خسته نباشید
  من بهمن 93 با چند نفر آشنا شدم که به من گفتن که مدارکتو بده تا بدم به یه نفر تابادوستاش برات کارت بازرگانی بگیره وتومدیرعامل یه شرکت میشی وبهشون تومحضروکالت میدی واونا برات تجارت میکنن وهفت میلیون هم ابتدابهت میدن وشناسنامه وکارت ملی منو1ماه گرفتن ومنم بخاطر اینکه پول لازم داشتم این کارو کردم ولی بعدفهمیدم 5تاسیمکارت به اسم من گرفتن ودیدم اینا کلاهبردارن وبرج1سال94 رفتم اتاق بازرگانی وکارت بازرگانیمو بستم بعدشکایت کردم دادگاه تا وکالتنامه ها روباطل کنه ولی نشدواینا تادیدن شکایت کردم منوازمدیرعاملی برداشتن ویکی دیگه رومدیرعامل شرکت کردن آدرس اون کسی هم که کاراروهماهنگ میکرد رویه پیداکردم وآدرس اونایی که وکالت دادم بهشون هم تووکالتنامه هستش،الان یه ساله که میگذره والحمدلله الان من سرکاررفتم وکارمندشدم ومتاهل شدم آیامن باید مالیات بدم آخه من تاحالادارایی واداره مالیات نرفتم وبعد چطورمیتونم ازایناشکایت کنم و اثبات کنم ومالیاتوازاینابگیرم واینا رومجبورکنم چون ازکارت استفاده کردن مالیاتشو بدن و کلا چیکارکنم که حقی ازم ضایع نشه؟
  ممنون میشم که راهنماییم کنید.

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   باید در دادگاه از این افراد شکایت کنید و ثابت کنید که آن افراد کلاه برداری کرده اند و اگر شما بی گناه تشخیص داده شوید، از طریق دادگاه از پرداخت مالیات معاف می گردید.

 90. سلام
  جواب یکی از کاربران رو داده بودید سابقه کار مهم نیست اما در حال حاضی یکی از شرایط در یافت کارت بازرگانی داشتن سه سال فعالیت تجاری است و اگر شخصی سابقه سه سال فعالیت تجاری نداشته باشد صورتجلسه میکنن طبق ماده 7 و با تشخیص اتاق تعاون یا اتاق بازرگانی و رئیس ازمان صنعت معدن تجارت کارت به متقاضی میدن

  هر یک از موارد ذیل سه سال سابقه فعالیت محسوب می شود :
  1. در شرکت یا دفتر کار کرده باشی سه سال بیمه رد کرده باشن
  2. پروانه کسب مرتبط با رشت فعالیت تجاری
  3. ارائه پروانه صادراتی برای سه سال
  4. داشتن کارت پیله وری برای سه سال
  5. داشتم مدرک مدیریت بازرگانی
  6. ارائه اساسنامه یا آگهی روزنامه نشان دهنده در شرکتی هیت مدیره مدیرعامل یا غیره باشی حتی اگه بیمه نداشته باشی

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   باز هم تکرار می کنم، سابقه کار مهم نیست.
   شما می توانید به جوابهایی که به سایر دوستان در این صفحه داده شده مراجعه نمایید، یا به توضیحاتی که بالای این صفحه یادداشت شده است مراجعه نمایید، یا به سایت اتاق بازرگانی مراجعه نمایید و در صورتی که باز هم توجیه نشدید به اتاق بازرگانی شهر خود مراجعه فرمایید.

 91. با سلام بدون مکان تجاری و حساب جاری میشه کارت بازرگانی گرفت ؟ ….. بمن گفتن با داشتن کارت عضویت در اتاق بازرگانی نمیشه واردات انجام دادد

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   مکان تجاری از ملزومات اخذ کارت می باشد، اما شرایط خاصی وجود دارد که می تواند جایگزین حساب جاری شود.
   با کارت عضویت نمی توانید واردات کالا انجام دهید.

 92. سلام آیا با ثبت یک شرکت بازرگانی و اجاره یک مکان تجاری میتوان کارت بازرگانی گرفت

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   شما می توانید هم به صورت شخصی و هم شرکتی و با داشتن یک مکان تجاری کارت بازرگانی اخذ نمایید.

 93. سلام من درخواست ثبت مالکیت صنعتی داده ام و گفتن باید کارت بازرگانی داشته باشم با توجه به اینکه من کارمند رسمی دولت هستم آیا امکان گرفتن کارت بازرگانی وجود دارد و آیا برای به ثبت رساندن برند باید حتما کارت بازرگانی داشت؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   وقتی نام برند درخواستی شما معنی فارسی نداشته باشد، شما ملزم به ارائه کارت بازرگانی به اداره مالکیت معنوی می باشید.
   با توجه به اینکه شما کارمند رسمی دولت می باشید و نمی توانید کارت بازرگانی اخذ نمائید باید از کارت شخص دیگری استفاده نمایید یا نام برند درخواستی خود را از کلمات فارسی انتخاب فرمائید.

 94. سلام
  (شرایط خاصی وجود دارد که می تواند جایگزین حساب جاری شود)
  میشه شرایطشو بگید؟
  ممنون

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   لطفا برای دریافت اطلاعات با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 95. سلام وقت بخیر بنده مدرک تحصیلیم سیکل هست و مدت 8 سال هست که در گمرکات استان تهران مشغول به کار هستم (حمل ونقل بین المللی و ترخیص کالا) آیا میتونم کارت بازرگانی دریافت کنم ؟؟؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   بله این امکان وجود دارد، لطفا با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 96. با سلام . در برخی منابع امکان گرفتن کارت بازرگانی در مدت تحصیل با استفاده از معافیت موقت تحصیلی (دانشجویی) هم ذکر شده است. آیا این امر صحت دارد یا فقط با کارت پایان خدمت میتوان اقدام کرد؟ با سپاس

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   وقتی که شخص دانشجوی دانشگاه باشد با گرفتن گواهی اشتغال به تحصیل می تواند کارت بازرگانی اخذ نماید.

 97. سلام
  قرار هست صنایع دستی (گلیم، گیوه،کیف) به دانمارک بفرستم. برای شروع احتمالا به مبلغ حدودی ۳ یا ۴ میلیون تومان. لطفا این چند سوال من رو پاسخ بدید.
  ۱- به من گفته شده صادرات صنایع دستی شامل هیچ مالیات و گمرکی نمیشه، درسته؟
  ۲- چون میزان صادرات حداقل برای بار اول کمه یعنی نهایتا به ۳۰ کیلوگرم برسه، راهنماییم کردن که از طریق اداره پست شهر خودت اقدام کن مستقیما با هواپیما فرستاده میشه. اگر در خصوص هزینه حمل و نقل همچین باری اطلاعاتی دارید ممنون میشم.
  ۳- و مهمترین سوالم اینکه برای این کار باید حتما به اتاق بازرگانی مراجعه کنم و کارت بازرگانی بگیرم؟ مکان تجاری هم ندارم و تا حالا اصلا شابقه کار بازرگانی نداشتم.
  سپاسگذارم از زمانی که برای پاسخ میگذارید.

 98. Mohamad ali khani

  سلام من خیلی ساله کالا وارد میکنم از گمرک رجایی و تحصیلاتم سیکل است ولی جواز کسب دارم و محل کسب میتونم برای این که راحت تر کالا هامو ترخیص کنم کارت بازرگانی به نام خودم بگیرم ؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   بله ، شما می توانید با یک سری شرایط خاص اقدام به دریافت کارت بازرگانی نمایید.
   برای اطلاعات بیشتر لطفا با موسسه تماس حاصل فرمایید.

 99. با سلام !
  من همكنون مشمول هستم و مدرك سيكل دارم ! ولي ١٠ سال است كه مقيم خارج از ايران هستم ! برأي واردات غلات أيا مي توانم كارت بازرگاني بگيرم ؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   بله با داشتن یک سری ضوابط خاص می توانید کارت بازرگانی دریافت نمایید.

 100. با سلام . ایا برای دریافت کارت بازرگانی شخص حقیقی ، باید حتما یک سال از افتتاح حساب جاری گذشته باشد و حساب دارای گردش مالی باشد؟ 2- اینکه آیا میتوان محل منزل یا محل انبار را در این روند معرفی کرد یا باید حتما محلی دارای جواز کسب و عضویت اتحادیه و امثالهم باشد؟ با سباس

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   یکی از شرایط کارت بازگانی شرکتی گذشتن یک سال از تاریخ تاسیس شرکت است، اما اگر این شرط را نداشته باشید با شروط جایگزین می توانید کارت را دریافت نمایید.
   محل معرفی شده حتما باید دارای اجاره نامه با کاربری تجاری یا اداری باشد.

 101. اسماعیل زاده

  سلام
  من برای ثبت علامت نام لاتین بدون کارت بازرگانی درخواست کردم
  ازمن کارت بزرگانی می خواهند.
  شما در یکی از پاسخها گفتید می توان از کارت دیگران استفاده کرد
  کارشناس ثبت میگوید کارت باید بنام شرکت یا درخواست کننده باشد.
  لطفا دقیق تر راهنمایی فرمایید چگونه از کارت شخص دیگر می توان استفاده کرد

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   اگر در اظهارنامه شخص یا شرکتی باشد شریک باشد که کارت بازگانی داشته باشد می توانید الان کارت بازرگانی را به اداره علامت ارسال نمایید، اما اگر هیچ کدام از شرکای برند کارت نداشته باشند، باید طی یک اظهارنامه جدید که یکی از شرکا صاحب کارت باشد اقدام نمایید.

 102. من خارج از ايران زندگي ميكنم أيا مي توانم كارت بازرگاني تهـيه كنم
  متشكرم

 103. سلام
  من مهندس معمار هستم، كارمند پيماني سازمان.
  پرسش؛ آيا من مي توانم كارت بازرگاني داشته باشم؟
  پرسش؛ مي خوام بروم تكنولوژي كشور هاي مختلف را ببينم تا آگاهي بيشتر بشه و چند قطعه و اجناس هم بيارم امكان اين كار هست؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   فقط افرادی که استخدام رسمی دولت می باشند اجازه دریافت کارت بازرگانی ندارند، سایرین می توانند با داشتن شرایط و ضوابط مبادرت به اخذ کارت بازرگانی نمایند.
   واردات اجناس مختلف بستگی به نظر اداره بازرگانی دارد.

 104. محمد شریفی

  سلام من مارمند شرکت فرودگاهها هستم ایا میتوانم کارت بازرگانی دریافت کنم

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   اشخاصی که دارای شغل رسمی دولتی(تمام وقت) می باشند اجازه دریافت کارت بازرگانی ندارند.
   در صورتی که شغل شما رسمی و دولتی باشد نمی توانید کارت بازرگانی دریافت نمایید، در غیر اینصورت مشکلی وجود ندارد.

 105. سلام من میخوام کالایی رو به خارج صادر کنم (حدودا 100 کیلو قارچ) و کارت بازرگانی ندارم
  شرکت هایی هستن که این کار رو انجام بدن؟
  و اینکه چقدر باید بهشون پرداخت کرد که کار های گمرکیش و کارهای ترخیصش رو انجام بدن؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   شرکتهایی در زمینه ترخیص کالا فعالیت دارند ، می توانید به آنها مراجعه نمایید.
   در موزد هزینه باید با این شرکتها به توافق برسید.

 106. من معلم هستم
  توی یه جایی خوندم کارمندان دولتی که تمام وقت کار میکنن نمیتونن کارت بازرگانی دریافت کنن
  آیا معلمی جزو کار های تمام وقت میشه؟

 107. سلام
  مدت زمان گرفتن کارت بازرگانی چقدر است
  تیا بدون مدارک میشود بصورت فوری کارت بازرگانی کرفت؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   بسته به این که مدارک شما کامل باشد می توانید طی سه هفته نیز کارت بازرگانی را دریافت نمایید.
   بدون مدارک امکان گرفتن کارت وجود ندارد.

 108. سلام
  در تکمیل اظهارنامه ثبت در دفتر تجاری منظور از ارقام کالاهای عمده در تجارت داخلی دقیقا چی هستش؟

 109. سلام
  در تکمیل اظهار نامه ثبت دفاتر بازرگانی ،قسمت ارقام کالاهای عمده در تجارت داخلی دقیقا شامل چه چیزهایی میشه ،شرکتی که مثل ما تجهیزات پزشکی هست خیلی کالا برای تجارت داره لطفا میشه راهنمایی کنید

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   شما باید تمامی رشته فعالیت ها را مطالعه نمایید و مواردی که مربوط به شرکت خودتان می باشد را انتخاب نمایید.

 110. سلامی دوباره
  توی دیدگاه های قدیمی خوندم که کارمند قراردادی مخابرات هم نمیتونه کارت بازرگانی اخذ کنه
  و توی جواب بهش گفتین که اگه مدیر عامل یک شرکت خصوصی بشه میتونه کارت دریافت کنه .
  این در مورد یک معلم هم صدق میکنه؟
  و اینکه میشه خودم یه شرکت ثبت کنم و مدیر عامل اون بشم و کارت بازرگانی اخذ کنم؟
  ممنون

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در حال حاضر، این امکان به علت دو شغله شدن افراد وجود ندارد.

 111. با سلام
  در فایل مدارک اخذ کارت بازرگانی در سایت اصلی از داشتن حساب جاری بندی ارائه نشده

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   فایل حساب جاری در سایت در کنار فایل های دیگر ارائه می گردد، می توانید فایل را از داخل سایت دانلود نمایید.

 112. سلام. بنده تمام مدارک رو برای دریافت کارت بازرگانی دارم ولی خدمت رو 6 ماه دیگه اعزام میشم.
  آیا مشکلی پیش نمیاد برای دریافت کارت بازرگانی؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   اگر در حال حاضر مشغول به تحصیل باشید، می توانید از گواهی اشتغال به تحصیل استفاده نمایید.
   در غیر اینصورت حتما باید کارت پایان خدمت داشته باشید.

 113. با برگه اعزام به خدمت یا گواهی اشتغال به خدمت آیا امکان دریافت کارت بازرگانی هست؟

 114. سلام
  لطفا برام حوزه هایی رو که برای اخذ کارت بازرگانی باید از میان اونها 3 تا رو انتخاب کنم بفرستین.
  به عبارت دیگه، 3 زمینه جهت واردات و صادرات از میان چندین زمینه میشه انتخاب کرد. اون چندین زمینه رو میخوام تا ببینم کدوم زمینه ها برام جذاب تر هستن
  میتونید به تلگرام یا ایمیلم ارسال کنید
  خیلی ممنون

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   شما می توانید با مراجعه به سایت اتاق بازرگانی تمامی موارد را مشاهده نموده و موارد مرتبط با کار و فعالیت خود را انتخاب نمایید.

 115. سلام،ببخشید شخصی که کارت بازرگانی داره و با اون کارت تجارت و خرید جنس انجام داده، آیا میتونه برای گرفتن پاسپورت اقدام کنه؟ یا باید اول کارت رو باطل کنه؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   گرفتن پاسپورت ، ارتباطی به داشتن یا نداشتن کارت بازرگانی ندارد.
   شما می توانید از طریق دفاتر پلیس + 10 برای اخذ پاسپورت اقدام نمایید.

 116. سلام
  عضو هیات علمی دانشگاه آزاد میتونه کارت بازرگانی داشته باشه؟ آیا حتما باید شرکت ثبت کنیم؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در صورتی که شخص به صورت رسمی مشغول به کار باشد اجازه اخذ کارت بازرگانی را نخواهد داشت.
   کارت بازرگانی را می توان هم به صورت شخصی و هم به صورت شرکتی دریافت نمود.

 117. سلام،من مدارک لازم جهت کارت بازرگانی مطالعه کردم نوشته بود حداقل سن ۲۳ و من متولد ۷۴ هستم ۲۲سالم تموم شده میتونم شرکت کنم یا نه؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   باید سن شخص 23 سال تمام باشد، در غیر اینصورت اجازه دریافت کارت بازرگانی را نخواهد داشت.

 118. سلام
  همه موارد جهت گرفتن كارت بازرگانى رو دارم
  فقط از كجا بايد اقدام كنم؟ پليس به اضافه ١٠؟ يا مراكز خاصى هستن؟
  ممكنه ليستشو بفرستيد ممنون

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   باید از اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی شهر خود اقدام نمایید.

 119. باسلام – اینجانب جهت دریافت کارت بازرگانی به سازمان صنعت معدن وتجارت استان مراجعه نمودم گفتند برای واردات بهیچ عنوان کارت نمیدهند وبرای صادرات هم الزاما فاکتور فروش نیازاست واخیرا صدورکارت بازرگانی حذف گردیده وازطریق مکاتبه باگمرکات وبصورت موردی انجام میشود لطفا مراتب فوق رابررسی ونتیجه را اعلام فرمائید سپاسگزارم

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   اطلاعاتی که در اختیار شما قرار داده شده است صحیح نمی باشد، لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت اتاق بازرگانی مراجعه نمایید.

 120. سلام
  کارت بازرگانی از نوع دفترچه ایی دارم و قصد فعال کردن و تمدید کردن و تغییر ب نوع هوشمند رو دارم ، ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   از طریق اتاق بازرگانی شهر خود (یا مراجعه به موسسه حقوقی فردا) می توانید اقدام به تمدید کارت بازرگانی خود نمایید.

 121. سلام
  من مدت 6 سال است که در بازارچه مرزی به طور دائم با دفترچه پیله وری مشقول صادرات هستم و در این مدت هم از کارت پیله وری کدینک گمرک گرفته ام و سند یا اظهارنامه صادرات هم کشیده ام الان چون مدرکم سیکل است نمیتوانم کارت بازرگانی بگیرم آیا راه حلی است که بنده بتوانم کارت بازرگانی بگیرم ممنون میشوم راهنمایی کنید

 122. سلام مطمئن هستيد با مدرك ديپلم هم كارت بازرگانى ميدن؟و آيا خود شما ميتوانيد اقدام كنيد؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   داشتن مدرک حداقل دیپلم جزء شرایط اخذ کارت بازرگانی می باشد.
   با داشتن مدرک دیپلم شما می توانید اقدام به دریافت کارت نمایید.

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   ثبت شرکت با حداقل سرمایه صد هزار تومان امکان پذیر می باشد، شما می توانید با توجه به نوع کار و موارد مد نظرتان سرمایه شرکت را انتخاب نمایید.

 123. فتانه شعبانی

  سلام من فعلا نمونه امضا وگواهی امضا رو انجام دادم برای این کار منصرف شدم باید چیکارکنم

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در صورتی که فرمها هنوز به اتاق بازرگانی ارسال نشده باشد، می توانید عملا از ادامه ی کار انصراف دهید.

 124. سلام
  برای اخذ کد اقتصادی برای دریافت کارت بازرگانی در سامانه مالیاتی نیاز به جواز کسب است؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   خیر، در صورتی که رشته فعالیت برای اخذ کارت بازرگانی، تولیدی باشد ، نیاز به داشتن جواز کسب خواهید داشت.

 125. سلام بنده ميخواهم بدون شركت در جلسات كارت بازرگاني دريافت كنم ضمنا حساب جاري بنده نيز امسال افتتاح نمودم ايا امكان گرفتن كارت بازرگاني هست يا نه ممنونم

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   بله این امکان وجود دارد، لطفا با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 126. اسماعیل

  با سلام
  بنده مدیر عامل شرکت هستم ولی مدرک سوم راهنمایی دارم میخواستم ببینم چگونه برای کارت بازرگانی باید اقدام کنم

 127. من کارمند رسمی بانک هستم آیا امکان دریافت کارت بازرگانی برای بنده وجود دارد؟ من به عنوان شخص حقوقی میخواهم اقدام نمایم.من رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت هستم.

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   کارمندان تمام وقت دستگاه های دولتی امکان اخذ کارت بازرگانی را ندارند.
   بانکهای خصوصی شامل این قانون نمی شوند.

 128. سلام
  من تازه میخوام کارت بازرگانی بگیرم ، پدرم بنده ، برادر شهید است. آیا میتوانم از طریق پدرم کارت بگیرم؟ یعنی از بنیاد شهید اقدام کنم؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   کارت بازرگانی فقط از طریق اتاق بازرگانی انجام می شود.
   و فقط در صورتی که خود شخص جانباز و یا ایثارگر باشد مراحل کاری خود را دارا خواهد بود.

 129. سلام خسته نباشيد،خانمى هستم ٢٧ساله ،مدرك فوق ديپلم حسابدارى بازرگانى دارم و تمايل دارم كه كارت بازرگانى شخص حقيقى داشته باشم،سوال من اين هست كه بايد حتما شركتى تاسيس كنم و به ثبت برسونم يا خير؟ممنون از شما

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   شما می توانید اقدام به اخذ کارت بازرگانی به صورت شخصی نمایید.

 130. با سلام . چند سوال داشتم .
  1. برای دریافت کارت بازرگانی شخص حقیقی نیازمند ثبت شرکت هستم یا خیر ؟
  2. پس از دریافت کارت بازرگانی ، چطور برای ثبت علامت تجاری غیر فارسی اقدام کنم ؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   خیر شما می توانید کارت را به صورت شخصی دریافت نمایید.
   ثبت برند از طریق اداره مالکیت معنوی انجام می گردد.

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   برای گرفتن کارت بازرگانی حتما باید دفتر کار و اجاره نامه (یا سند مالکیت) داشته باشید.

 131. با سلام من شخصی 30 ساله و دارای معافیت خدمت و دیپلمه هستم .اما هنوز هیچگونه فعالیت اقتصادی نداشته ام و میخواستم ببینم میتوانم کارت بازرگانی بگیرم ؟

 132. سلام کسی که مدرک تحصیلی دیپلم نداشته باشه چی؟ اونم میتونه کارت بگیره؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   با داشتن شرایط خاص، امکان اخذ کارت بازرگانی برای این اشخاص وجود دارد.
   برای اطلاعات بیشتر لطفا با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 133. سلام من براي صادرات کالا به ترکيه بايد عضو اتاق بازرگاني بشم يا کارت بازرگاني بگيرم

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   برای صادرات نیاز به دریافت کارت بازرگانی دارید.

 134. سلام، ایا برای صادرات هم مثل واردات باید رسته خاصی رو انتخاب کنیم یا محدودیتی وجود نداره؟

 135. سلام
  من فوق ليسانس دارم و در يك شركت خصوصي مشغول بكار هستم يا من واجد شرايط هستم كارت بازرگاني شخصي بگيرم؟؟
  در ضمن ميتونم از سند مغازه پدربرزگم استفاده كنم براي گرفتن كارت بازرگاني ؟؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   برای گرفتن کارت بازرگانی حتما باید دارای یک محل کسب یا شرکت باشید.
   با سند مغازه می توانید اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایید.

 136. کوروش جلالی

  باسلام بنده بازنشسته نیروهای مسلح با 48 سال سن و مدرک تحصیلی کارشناسی مدیریت متقاضی دریافت کارت بازرگانی هستم ولی متاسفانه کارت پایان خدمت خود را گم کرده ام با مطالعه اطلاعاتی که در سایت شما درج شده مشاهده کردم که با شرایطی خاص میتوان نبود کارت پایان خدمت را حل نمود . با توجه به اینکه دریافت المثنی کارت پایان خدمت زمان بر میباشد ممنون خواهم شد اگربنده را راهنمایی بفرمایید باتشکر

 137. مژده دولت کیا

  سلام‌ برای مشاغل خانگی هم باید جواز کسب داشت ؟ من میخوام اقدام به ثبت برند خودم بکنم و کارت بازرگانی ندارم

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   برای ثبت برند داشتن مجوز کسب یا مجوز فعالیت ضروری می باشد.
   لطفا با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 138. سلام. آیا این درسته که حتما باید یک سال از تاریخ ثبت شرکت گذشته باشه تا بشه درخواست کارت بازرگانی داد؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   بله ، باید حداقل یک سال از تاسیس شرکت سپری شده باشد، اما با داشتن برخی شرایط خاص می توان این مورد را حل نمود.
   برای اطلاعات بیشتر با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 139. سلام روز بخیر برای دریافت کارت بازرگانی اسخاص حقیقی پروانه کسب لازم است؟ و آیا با داشتن پروانه کسب سابقه کار هم لازم است؟ بعضش جاها نوشته شده داشتن ۳ سال سابقه کار با پروانه کسب الزامی است
  با تشکر

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در صورتی که شما می خواهید کارت بازرگانی برای تولید دریافت نمایید ، پروانه فعالیت صنعتی یا جواز تاسیس نیاز دارید.
   در غیر اینصورت به این موارد احتیاجی ندارید.

 140. امين صلواتى زاده

  سلام براى واردات گوشت ايا اول بايد شركت ثبت بشه بعد كارت بازرگانى گرفته شود
  يه سوال ديگه هم داشتم خدمت شما اشخاص حقيقى وحقوقى به چ معنا هستن

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   شما می توانید به صورت شخصی یا شرکتی اقدام به واردات و اخذ کارت بازرگانی نمایید.
   منظور از شخص حقوقی شرکت می باشد و منظور از شخص حقیقی یک فرد می باشد.

 141. کیاوش محکم فرد

  سلام و روز بخیر خدمت شما
  سوالی که دارم اینه که شرکت بنده مدت 3 هفته هست که ثبت شده. با توجه به سوالات قبلی یعنی من نمیتونم به اسم شرکت کارت بازرگانی بگیرم و باید صبر کنم یک سال از تاسیس شرکت بگذره؟
  آخه همچین شرطی رو توی سایت اتاق بازرگانی ننوشته.
  پیشاپیش ممنون از جواب و راهنماییتون

 142. سلام
  ایا بدون داشتن شرکت ثبتی میتوان درخواست کارت بازرگانی کرد؟؟؟؟؟؟
  با مدرک دیپلم

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   بله ، می توانید به صورت حقیقی (شخصی) درخواست کارت بازرگانی نمایید.

 143. علی صفا عسگری

  سلام علی صفا عسگری هستم می خواهم یک شرکت حقیقی برای صادرات و واردات راه اندازی کنم می خواستم بدانم سرمایه ی اولیه غیر نقدی و نقدی تا چه میزان باید باشد .

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   حداقل سرمایه برای ثبت شرکت صد هزار تومان می باشد.

 144. با سلام من یک شخص حقیقی هستم
  چگونه میتوانم کارت بازرگانی درخواست کنم؟
  کارم هم در خارج از کشور هستش؟
  ———————————————————-
  برای ثبت عامت تجاری ( بایذ چه مراحلی طی کرد)
  با سپاس فراوان

 145. سلام
  آیا عضویت در جامعه بازاریان و بازرگانان کیش و داشتن این کارت (کارت جامعه بازاریان و بازرگانان کیش)، بعنوان کارت بازرگانی محسوب میشه؟
  سپاس از پاسخگویی شما.

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   با داشتن کارت عضویت صرفا از مزایای عضویت در اتاق برخوردار می باشید ولی امکان صادرات و واردات را نخواهید داشت.

 146. سلام
  آیا برای صدور کارت بازرگانی حقیقی نیاز به ثبت شرکت هست؟واینکه به هنگام صدور در چند شاخه مجاز به واردات هستیم؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   کارت بازرگانی حقیقی ، شخصی می باشد و نیازی به ثبت شرکت ندارد.
   سه شاخه مجاز می باشد.

 147. سلام
  برای دریافت کارت بازرگانی یا تمدید ان اندازه مغازه شرط است ؟ در صورت مثبت بودن جواب حداقل متراژ را لطفا بفرمایید

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   متراژ محل برای دریافت کارت بازرگانی مهم نمی باشد.

 148. سلام
  آیا کارت عضویت در جامعه بازاریان و بازرگانان کیش به عنوان کارت بازرگانی محسوب میشه؟
  با سپاس فراوان از پاسخگویی شما.

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   شما با این کارت فقط عضو اتاق می باشید و می توانید از خدمات اتاق استفاده نمایید.
   نمی توانید واردات و صادرات از طریق اتاق را انجام دهید.

 149. سلام، دانشجو کارشناسی مدیریت بازرگانی هسم ترم ۷، میشه منم کارت بگیرم؟؟ چطوری،ممنون

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   با اخذ گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه خود، درخواست کارت بازرگانی نمایید.

 150. سلام من چند سال قبل کارت گرفتم برا تمدید رفتم کارت رو تحویل اتاق دادم و دیگه پیگیری نکردم /کارتم باطل شده یا میتونم برا تمدیدش اقدام کنم

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در حال حاضر شما باید برای تمدید مجدد اقدام نمایید.

 151. سلام من مدرک دیپلم ندارم . اما دیپلم تعمیرات از فنی حرفه ای دارم میتونم اقدام کنم/ تبصره واسه نداشتن دیپلم چطوریه راهنمایی کنید ممنون

 152. سلام
  مطالب در زمینه کارت بازرگانی خیلی جامع و کامل بود.
  موفق باشید

 153. جمال امینی هرندی

  سلام,,تحصیلات من در حد دیپلم ردی در رشته حسابداری صنعتی میتونم کارت بازرگانی بگیرم؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   داشتن حداقل مدرک دیپلم یکی از شرایط لازم برای اخذ کارت بازرگانی می باشد، اما با داشتن شرایط خاص می توانید اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایید.
   برای اطلاعات بیشتر با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 154. سلام. من دکترای مدیریت بازرگانی و کارمند رسمی تامین اجتماعی هستم. با این شرایط میتونم کارت بازرگانی دریافت کنم؟ اگه نگم کارمند رسمی هستم میشه کارت دریافت کرد. اگه از طریق ثبت شرکت اقدام کنم چطور؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   اتاق بازرگانی با تمامی موسسات دولتی لینک می باشد و از ارگانهای مربوطه استعلام گرفته می شود.
   در صورتی که بازنشسته باشید و حکم بازنشستگی دریافت نموده باشید می توانید اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایید.

 155. سلام و خسته نباشید
  به نظرتون کارت بازرگانی حقیقی باشه بهتره یا حقوقی؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   نوع کارت حقیقی یا حقوقی ، بستگی به نیاز متقاضی دارد.

 156. سلام، ممنونم بابت اطلاعاتتون. من سابقه فعالیت تجاری تاکنون نداشتم، اما جدیدا تصمیم به فعالیت تجاری دارم و برای شروع نیاز به کارت بازرگانی حقوقی دارم، بنظر شما ایا امکان پذیر هست؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   بله، دریافت کارت بازرگانی نیازی به داشتن سابقه فعالیت ندارد.

 157. سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم قیمت کارت بازرگانی چقدر هست

 158. سلام بنده برای کارت بازرگانی قصد اقدام دارم اگر بگیرم درمدت داشتن کارت اگه فعالیتی نداشته باشم باید هزینه ای بدم ؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در صورتی که هیچ فعالیتی نداشته باشید ، می توانید عدم خود را اعلام نموده و هزینه خاصی پرداخت نمی گردد.

 159. سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت بازرگانی هستم ولی کارت پایان خدمت ندارم می خواستم بدونم امکان صدور کارت بازرکانی برای من وجود دارد؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   با دریافت گواهی اشتغال به تحصیل از واحد دانشگاهی خود ، می توانید اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایید.

 160. رحیم آقایی

  با سلام من مدرک تحصیلی ام کاردانی مترجمی حرفه ای زبان انگلیسی است ، در ضمن ترم اول کارشناسی ناپیوسته مدیریت گردشگری هستم که البته ترم بعد به رشته مدیریت بازرگانی تغییر رشته میدهم
  تصمیم به اخذ کارت بازرگانی دارم ، تا جائیکه مطالعه کردم، همه شرایط و مدارک اخذ کارت بازرگانی را دارا می باشم به جزء حساب جاری که از هیچ بانکی اقدام نکردم و ظاهرا یکسال باید دارای حساب جاری بوده باشم
  لطفا راهنماییم کنید چقدر زمان دارم که بتونم کارت بازرگانی را دریافت کنم
  در حال حاضر از کشور روسیه از یک شرکت معتبر که در زمینه صادرات حبوبات فعالیت می کند، همکاری نموده و کار واردات را انجام میدهم

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   حساب جاری را افتتاح نموده و گردش مالی حساب را بالا ببرید.
   برای اطلاعات بیشتر با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 161. با سلام خدمت مشاورين محترم. ميخواستم بدونم كه آيا ميشود بدون مدرك تحصيلي هم كارت بازرگاني دريافت كرد. ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد.

 162. با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی می توان کارت بازرگانی اخذکرد

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   حداقل مدرک مورد نیاز برای دریافت کارت بازرگانی دیپلم می باشد.
   بله، در صورت داشتن سایر شرایط می توانید اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایید

 163. سلام ببخشید شما نوشتید دریافت کارت بازرگانی نیازی به داشتن سابقه فعالیت نداره ولی من توی شرایطش خوندم که هم نیاز به 3سال سابقه کار اقتصادی داره هم 2نفر که دارای کارت بازرگانی هستند می بایست سابقه فعالیتی مارو تایید کنن، بالاخره کسانی که سابقه فعالیت اقتصادی ندارند ایا میتونن کارت بازرگانی بگیرن یا خیر؟ ممنون

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   اخذ کارت نیازی به سابقه فعالیت و ضامن ندارد و با داشتن مدارک می توانید اقدام به اخذ کارت نمایید.

 164. محمد آذرپاک

  سلام وقت بخیر
  صدور کارت بازرگانی حداقل چقدر زمان میبره؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در صورت تکمیل بودن مدارک حدود بیست روز تا یک ماه زمان نیاز دارید.

 165. سلام و خسته نباشيد
  بنده فوق ديپلم رشته مهندسى نرم افزار دارم
  اخيرا به فكر صادرات فرو رفتم اما مشكلى كه دارم كارت پايان خدمت ندارم به نظر شما بهترين روش براى اخذ كارت بازرگانى ادامه تحصيل و اشتغال به تحصيل است و ميخواستم بدانم با فارق التحصيل شدن جزو مشمولان حساب ميشم و نميتونم براى اخذ كارت اقدامى كنم؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در صورتی که در دانشگاه مشغول به تحصیل باشید می توانید با گرفتن گواهی اشتغال به تحصیل اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایید.

 166. سعید قلیزاده

  سلام حداقل مدرک برای کارت بازرگانی نوشته اید دیپلم ولی من سیکل دارم نمیتونم کارت دریافت کنم

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   با داشتن شرایط خاص می توانید اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایید. لطفا با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 167. سلام
  من 21 سال دارم میتوانم برای دریافت کارت بازرگانی اقدام کنم ؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   یکی از شرایط اخذ کارت بازرگانی داشتن 23 سال تمام می باشد.

 168. سلام وقت شما بخیر آیا میشود با مدرک دکتری پزشکی کارت بازرکانی کرفت

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   یکی از شرایط اخذ کارت بازرگانی داشتن مدرک حداقل دیپلم می باشد.
   در صورت داشتن سایر شرایط می توانید اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایید.

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   داشتن اجاره نامه برای ملک با کد رهگیری برای اخذ کارت بازرگانی الزامی می باشد.

 169. کسی که تازه بخواد کارت بازرگانی بگیره حساب جاری با سابقه یکساله نداره چکار باید بکنه؟
  مخصوصا اگه شرکت تازه تاسیس باشه..؟؟؟

   1. باسلام خسته نباشید من تولید کننده کفش هستم میخاستم ببینم بانداشتن دیبلم میتونم کارت بازرگانی بگیرم

    1. مشاور حقوقی

     سلام
     با داشتن برخی شرایط خاص می توانید بدون داشتن مدرک دیپلم کارت بازرگانی دریافت نمایید.
     لطفا با موسسه تماس حاصل فرمائید.

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در حال حاضر اخذ کارت بازرگانی بین یک تا دو ماه زمان نیاز دارد.

 170. سلام من جواز دفتر کار ندارم میتونم اقدام کنم برای کارت بازرگانی ؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   در صورتی که بخواهید رشته فعالیت های تولیدی را انتخاب نمایید ، باید حتما مجوز داشته باشید.
   در غیر اینصورت نیازی به داشتن جواز نمی باشد.

 171. سلام خسته نباشید
  حداقل سن 23 سال باید باشه؟ در صورت کمتر بودن هیچ راهی برای دریافت کارت بازرگانی نیست؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   بله، 23 سال باید کامل باشد و بدون داشتن حداقل سن نمی توان کارت دریافت نمود.

 172. سلام ودرود
  ضمن عرض ادب و احترام
  دارندگان شرکت خدماتی و پیمانکاری ، آیا میتوانند روی شرکت در خصوص اخذ کارت بازرگانی اقدام کنند؟

  1. مشاور حقوقی

   سلام
   بله، تمامی شرکتها می توانند اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایند.

 173. علی صبور

  سلام،من قبلاَ اقدام به گرفت کارت کردم امابعلت بدهی مالیاتی نشد .درحال حاضر همه مدارکم اماده هست اگرشرکت مراجعه کنم چقدرهزینه داردبرای اخذ کارت وچه مدت طول میکشد.

 174. بهمن سهرابی

  سلام
  ایا میتوان یک اطاق از دفتر بیمه (واحد)که خود مستاجر هست را اجاره کرد(حقیقی) وبرمبنای آن کارت بازرگانی گرفت

  1. سلام
   در صورتی که روی آن آدرس کداقتصادی گرفته شده باشد ، شما نمی توانید کداقتصادی جدید را برای آن ثبت کنید.
   در غیراینصورت ایرادی برای دریافت کارت بازرگانی نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *