نحوه استخراج رمز ارز

در سال ۲۰۱۹ که با افزایش قیمت ارزهای دیجیتالی مواجه شدیم، پس از این افزایش و به تبع آن، مشتاقان زیادی در زمینه سرمایه گذاری در عرصه رمز ارز ها به وجود آمدند. از این رو به توضیح نحوه استخراج رمز ارز می پردازیم.

استخراج رمز ارز

این افراد به نوعی به دنبال آزادی بیشتری در امور مالی خود بودند، زیرا استخراج رمز ارز به هیچ عنوان تحت حمایت نهاد ها، دولت و بانک نیست. یعنی علاوه بر این مزیت که برای استفاده از دارایی خود نیاز به اجازه از کسی ندارند، باید بدانند که ریسک و خطرات این سرمایه گذاری تماما بر عهده خودشان است. اما برای ساماندهی این فعالیت در ایران به علت مصرف برق زیادی که داشت، در سال ۹۸ دستورالعملی صادر شد که این فعالیت را نیازمند اخذ مجوز رسمی از وزارت صنعت، معدن و تجارت کرد. اما سوال مهم این است که نحوه استخراج رمز ارز چیست؟

استخراج ارز رمز نگاری شده یا همان رمز ارز پروسه ای است که طی آن معاملات بین کاربران توسط

دستگاه تایید و در بلاک چین ذخیره می شود. بلاک چین را می توان به نوعی دفتر حسابداری نام برد که همه فعالیت های حوزه ارزهای دیجیتال را در خود ثبت و ضبط می کند. در واقع دستگاه ماینر در ازای هر معامله ای که در بلاک چین ذخیره شده و آن ها را ثبت می کند، مبلغی را به عنوان کارمزد دریافت می کند. معامله افراد، پس از کشف این ارزهای دیجیتالی و تایید آنها ثبت می شود. این فرآیند همان ماینینگ و یا استخراج رمز ارز است.

نحوه استخراج رمز ارز

ویژگی رمز ارز ها

رمز ارز ها ۷ ویژگی مهم دارند: ۱) دیجیتالی هستند؛ یعنی فقط روی رایانه ها وجود دارند و سکه فیزیکی ای در کار نیست. ۲) غیرمتمرکز اند؛ یعنی دارای سرور مرکزی نیستند. ۳) همتا به همتا می باشند؛ یعنی به شکل آنلاین بین اشخاص داد و ستد می شود و واسطه ای وجود ندارد. ۴) می توانند با نام مستعار باشند؛ یعنی به اطلاعات درست شخصی شما نیازی نیست. ۵) لازم به اعتماد به اشخاص و یا نهادی نیست و کاربران خود کنترل پول خود را در دست دارند. ۶) رمزنگاری شده اند؛ یعنی به تعداد کاربران کد ویژه ای هست که مانع دسترسی کاربران دیگر می شود. ۷) جهانی هستند؛ یعنی این رمز ارزها مرز ندارند و بین افراد در هر کجای جهان قابل انتقال اند.

اما ماینر چیست؟ این دستگاه عمل ماینینگ را انجام می دهد و برای استخراج رمز ارز به کار برده می شود. ماینینگ یعنی تایید تراکنش های ارزهای دیجیتال و ثبت آن ها. اما این دستگاه ها به امکاناتی برای فعالیت احتیاج دارند. این امکانات عبارتند از: ۱) خنک کننده که باعث می شود کارآمدی دستگاه و طول عمر آن زیاد شود، زیرا این دستگاه فورا گرم میشوند. ۲) اینترنت: عمل ماینینگ نیاز به اتصال به اینترنت دارد. البته این اینترنت باید قطع و وصلی نداشته باشد و از سرعت و حجم خوبی هم برخوردار باشد. ۳) برق قوی:

بزرگ ترین مشکل ماینرها مصرف برق بیش از حد بالا است. به طوری که طبق قانون استفاده این دستگاه ها از برق خانه ها با ممنوعیت رو به رو شده و برای گرفتن مجوز قانونی حتما باید امتیاز برق قوی را از وزارت نیرو داشته باشید.

 

استخراج ارز دیجیتال

مراحل استخراج رمز ارز

روش های استخراج ارز دیجیتال

استخراج با نرم افزار: این روش نیازمند دستگاه خاصی نیست و با استفاده از کامپیوتر های خانگی و ظرفیت پردازش آن ها نیز می توان استخراج رمز ارز را انجام داد. در این روش، میزان سهام یا دارایی سرمایه گذار است که باعث افزایش قدرت و توانایی شبکه می شود. البته این روش امروزه به ندرت استفاده می شود.

استخراج با سخت افزار: این روش و دستگاه های به کار برده شده در آن، الگوریتم مخصوص خود را دارند. به عنوان مثال امروزه الگوریتم Proof of work برای ارزهای دیجیتال بیت کوین و آتریوم و… استفاده می شود. ماینر ها طبق این الگوریتم، تراکنش های ارسال شده را رمزگشایی می کنند و پس از تایید آن ها، کارمزد خود را می گیرند.

مراحل استخراج رمز ارز به اختصار

۱) ابتدا دستگاه های ماینر تراکنش مدنظر خود را از استخراج های ارز دیجیتال  انتخاب می کنند و این تراکنش ممکن است در چند ماینر انتخاب شود و محدودیتی ندارد.

۲) سپس ماینر ها عملیات رمزگشایی و یا تایید معاملاتی که در بلاک آن ها ذخیره شده است را شروع می کنند.

۳) تراکنشی که توسط یک ماینر تایید می شود، باید توسط ماینر های دیگر هم که عضو شبکه هستند تایید شود تا نهایتا به ثبت برسد. این ماینر ها هش خروجی را با امضای آن معامله مطابقت می دهند و اگر یکی بود جواز استخراج رمز ارز را می دهند.

۴) پس از ثبت نهایی، این تراکنش در بلاک چین ثبت می شود. سپس برای سایر نود ها هم فرستاده می شود تا آن ها هم با پذیرش آن تراکنش، آن را در داده های خود قرار دهند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها