اخذ جواز کارواش

مهمترین نکات درباره اخذ پروانه کسب کارواش

در دهه اخیر افزایش چند برابری تعداد خودروها باعث رونق کارواش ها شده است. به همین دلیل، راه اندازی کارواش می تواند یک کسب و کار موفق باشد. همچنین افتتاح کارواش نیاز به تجربه و تحصیلات خاصی ندارد و تنها به سرمایه کافی نیاز دارد. راه اندازی کارواش می تواند یک تجارت جذاب و سودآور باشد. افرادی که قصد افتتاح کارواش را دارند باید از مراجع ذیصلاح مجوز قانونی دریافت کنند. در اصطلاح به مجوزی که برای راه اندازی کارواش صادر می شود مجوز کارواش می گویند. اخذ مجوز یکی از شرایط اساسی تاسیس کارواش می باشد.

برای اخذ مجوز تاسیس کارواش شرایط، مدارک و گذراندن مراحل قانونی خاصی مورد نیاز است که در ادامه این مقاله از موسسه حقوقي ثبت فردا به بررسی آنها می پردازیم. اقدامات مربوط به اخذ این مجوز به منظور راه اندازی کسب و کار انجام می شود. بنابراین می توان این اقدامات را مراحل اخذ پروانه کسب کارواش در تهران دانست.

اخذ مجوز تاسیس کارواش

برای شروع کارواش باید کلیه مجوزهای لازم را از مراجع ذیصلاح دریافت کنید که برای هر فعالیت کارواش متفاوت است. به طور کلی برای دریافت پروانه کارواش علاوه بر ارائه درخواست خود در سایت وزارت صمت ، باید از اتحادیه صنف دارندگان تعمیرگاه و اتوسرویس و توقفگاه و پارکینگ های تهران نیز درخواست مجوز دهید تا بتوانید به طور کامل و بدون مشکل کارواش خود را در محیطی راه اندازی کنید که البته تمامی شرایط آن در مجوزهای لازم برقرار شده است.

نکته مهمی که قبل از رعایت شرایط ثبت برند کارواش باید به آن توجه داشته باشید این است که سندیکای فوق که برای شروع کار باید با آن تماس بگیرید مجوز کاملاً متفاوتی برای شستشوی داخل و نمای بیرونی خودرو ارائه می دهد. اگر بخواهید در این زمینه برای راه اندازی کارواش باید هر دو مجوز را به طور کامل دریافت کنید.

مراحل اخذ پروانه کسب کارواش

در مرحله بعد باید تمامی مدارک لازم برای افتتاح کارواش را تهیه کرده و به مراجع مربوطه که در این زمینه ذکر کرده ایم ارائه دهید.

این مطلب را نیز بخوانید: هزینه ثبت شرکت در ایران

پس از آن باید درخواست خود را از طریق سامانه آنلاین وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اخذ مجوز بهره برداری از کارواش ارسال کنید که در آنجا باید درخواست کتبی متقاضی برای صدور مجوز و همچنین روال اداری برای ثبت درخواست و ارائه رسید به متقاضی و همچنین بازدید از اتحادیه سایت توسط کمیسیون بازرسی را انجام دهید. پس از این مرحله اتحادیه صنف صاحبان خدمات و سرویس های خودرو، توقفگاه ها و پارکینگ ها برای شروع کار در ابتدای راه تاسیس کارواش قرار دارد و باید تمامی مراحل اخذ پروانه کسب کارواش را در این اتحادیه طی کرده و مجوزهای لازم را دریافت کنید.

در مرحله بعد و برای تایید نهایی، قبل از اینکه بخواهید به سراغ شرایط ایجاد برند کارواش بروید، باید مدارک لازم جهت اخذ مجوز راه اندازی کارواش و همچنین مکان مناسب برای راه اندازی آن را تهیه کنید تا پس از تایید نهایی مدارک کلیه مجوزهای لازم برای افتتاح کارواش صادر شود.

شرایط دریافت پروانه کسب کارواش

فردی که متقاضی مجوز کارواش است باید شرایط دریافت پروانه کسب کارواش را داشته باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

شرایط عمومی

متقاضی مجوز کارواش باید دارای شرایط عمومی زیر باشد:

1. گواهي صلاحيت يا گواهي عدم سوء پیشینه از پليس.
2. سند مالکیت ذی نفع یا منفعت تأسیس کارواش از قبیل اجاره نامه، صلح نامه، وقف، قرارداد مشارکت و مبایعه نامه یا هر سند معتبر قانونی دیگر
3. گواهی مالیاتی مبنی بر تسلیم اظهارنامه مالیاتی و محاسبه صادره از اداره مالیاتی ذیصلاح.
4. شناسنامه و کارت ملی (برای داوطلبان ایرانی).
5. اخذ مجوز کار (برای داوطلبانی که اتباع خارجی هستند).
6. گواهی پایان دوره حرفه آموزی که در قالب دستورالعمل آموزشی قانون نظام صنفی ارائه می شود.
7. کارت پایان خدمت یا ترخیص از خدمت یا گواهی اشتغال به کار (برای داوطلبان مرد زیر 50 سال).

شرایط اختصاصی اخذ مجوز راه اندازی کارواش

فردی که متقاضی مجوز کارواش است باید شرایط ویژه زیر را داشته باشد:

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ پروانه کسب فوری و ارزان

1. مکانی برای راه اندازی کارواش داشته باشید که هدف تجاری یا اداری داشته باشد. این محل از نظر اندازه باید مطابق قانون باشد و محل آن توسط اماکن تایید شود.
2. انتخاب نامی برای کارواش که با عفت عمومی جامعه مطابقت داشته باشد.
3. داشتن ابزار و وسایل لازم و مناسب برای راه اندازی کارواش.
4. برای دسته 2 داشتن موافقت سازمان آتش نشانی و حضور در محوطه سرپوشیده و نصب وسایل ایمنی، حفاظتی و تهویه برای دسته های 1 و 2 الزامی است.
مدارک لازم برای پروانه کسب کارواش
متقاضی دریافت پروانه کارواش باید مدارک لازم برای پروانه کسب کارواش را به اتحادیه صنفی مربوطه ارائه نماید:
1. اصل و کپی شناسنامه و شناسنامه متقاضی.
2. عکس سه در چهار از متقاضی.
3. شماره تلفن همراه به نام متقاضی.
4. سند مالکیت، قرارداد اجاره یا مبایعه نامه به نام متقاضی مجوز.
5. گواهی عدم سوء پیشینه
6. دفترچه سلامت
7. تایید واریز حق عضویت به حساب اتحادیه.

پروانه کسب کارواش

به این نکته توجه کنید:

تبصره: در صورتی که اتحادیه صنف درخواست مجوز متقاضی را رد کرد، باید دلیل کتبی و مستندی برای این موضوع (رد درخواست) به متقاضی ارائه دهد. در صورتی که متقاضی قصد اعتراض به رد درخواست را داشته باشد باید درخواست خود را کتباً به انجمن امور صنفی ارائه کند. مهلت طرح شکایت 20 روز از روز وصول پاسخ رد درخواست صدور مجوز می باشد. شورای امور صنفی ظرف مدت 15 روز به شکایت متقاضی رسیدگی و نظر نهایی خود و استعلام پروانه کسب کارواش را به اتحادیه صنفی ذیصلاح ابلاغ می کند.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت اظهارنامه مالیاتی

تبصره 1: تمدید پروانه صادره برای کارواش هر ده سال یکبار الزامی است.

تبصره 2: مجوز کارواش سیار به مدت یک سال صادر و طی مراحل زیر به مدت 5 تا 10 سال تمدید می شود.

هزینه پروانه کسب کارواش

بسیاری از مردم فکر می کنند که مجوز کارواش مستلزم هزینه های زیادی است، به همین دلیل بسیاری از داوطلبان بدون مجوز شروع به کار می کنند. بهتر است بدانید که هزینه پروانه کسب کارواش حدود 500 تا 2 میلیون تومان برآورد شده است.

برای صدور پروانه کسب چقدر زمان نیاز است؟

بهتر است بدانید که گرفتن گواهینامه کارواش زمان زیادی نمی برد. کافی است متقاضی درخواست مجوز خود را از طریق سامانه ثبت کند زیرا فرآیند مذکور تنها یک تا دو ماه زمان می برد. علاوه بر این، با نظام مند کردن مراحل ثبت نام و کاهش بازدید مستقیم، زمان تلف شده بین سازمان ها کاهش می یابد و داوطلبان واجد شرایط هستند و می توانند خیلی راحت شروع به کار کنند.

سامانه صدور پروانه کسب کارواش

یکی از مهمترین مراحل افتتاح کارواش، مرحله اخذ جواز کسب است. بدین منظور پس از ثبت درخواست خود در سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت به نشانی amarsanat.mimt.gov.ir سامانه صدور پروانه کسب کارواش با در دست داشتن مدارک لازم به اتحادیه تعمیرگاه ها و اتوسرویس و توفقگاه و پارکینگ تهران مراجعه نمایید. متأسفانه این اتحادیه ۲ مجوز مجزا برای کارواش های داخلی و خارجی در نظر گرفته بود. به همین دلیل برای اخذ مجوز باید هزینه دو بار پرداخت شود.

نوسازی پروانه کسب کارواش

متقاضیان نوسازی پروانه کسب کارواش باید به سایت سامانه ایران اصناف مراجعه کرده و پس از ورود به صفحه، از قسمت مجوزهای کسب و کار گزینه تمدید را انتخاب کنند. اصل پروانه قبلی برای انجام فعالیت گواهی سازمان امور مالیاتی دو قطعه قطعه عکس تاییدیه کد پستی شماره تلفن همراه به نام صاحب پرونده و در صورت تغییرات در شرکت اصل و کپی آگهی رسمی در روزنامه مدارک لازم جهت تمدید پروانه بهره برداری کارواش.

طبق قانون تشکل های صنفی، اعضای اتحادیه موظفند قبل از ایجاد هر نوع اتحادیه، یعنی انجام فعالیت و حرفه و تمدید پروانه کار هر ده سال یکبار، پروانه کار دریافت کنند. فعالیت بدون مجوز قانونی و پروانه کسب کارواش بدون جواز علاوه بر جریمه منجر به پلمپ اماکن تجاری و تعطیلی مشاغل بدون مجوز می شود.

این مطلب را نیز بخوانید: کارت بازرگانی چیست؟

سامانه انجمن های صنفی ایران iranianasnaf.ir با هدف نظارت بر اصناف کشور راه اندازی شد. این سامانه خدمات آنلاین در زمینه امور صنفی و مواردی مانند تمدید پروانه کارواش، تمدید پروانه کار، اصلاح مشخصات دارنده پروانه یا تغییر صاحب پروانه و موارد مشابه را ارائه می دهد.

راه اندازی کارواش

متقاضیان تمدید مجوز باید از طریق صفحه تمدید مجوز مراجعه کنند. سامانه نظام صنفی ایران طی مراحل خود، پس از ارائه مدارک لازم از قبیل اصل پروانه کسب قبلی، دو قطعه عکس، رسید پستی و سایر مدارک، به تمدید پروانه کسب خود ادامه می دهند.

تغییر شغل پروانه کسب کارواش

برای تاسیس یک واحد تجاری و فعالیت در آن نیاز به مجوزی به نام پروانه کسب یا پروانه بازرگانی دارید و در واقع با داشتن پروانه کسب، کسب و کار شما به صورت کاملا حرفه ای انجام می شود. اگر فردی بخواهد جواز کسب خود را به شخص دیگری واگذار کند یا حتی تصمیم به تغییر شغل داشته باشد، باید مراحل تغییر پروانه کسب را طی کند.

دارندگان پروانه کسب موظف به انجام فعالیت در محدوده مقرر در پروانه کسب می باشند. برای آنها، خارج شدن از چارچوب تعیین شده، سرپیچی از قوانین موجود است. طبق قوانین و مقررات، دارندگان پروانه کسب می توانند تغییراتی در آن ایجاد کنند. اما هر نوع تغییر در جواز کسب باید با نظارت اتحادیه صنفی ذیربط و طبق قوانین مقرر انجام شود. ایجاد هرگونه تغییر شغل پروانه کسب کارواش خارج از مقررات و ضوابط قانونی ارزش و اعتباری ندارد.

پروانه کسب کارواش سیار

در حال حاضر قانون خاصی برای صدور پروانه کسب کارواش سیار وجود ندارد. یعنی هیچ نهادی وجود ندارد که به طور مشخص از صاحبان کارواش های سیار شکایت کند یا بر کسب و کار آنها نظارت داشته باشد و این یک فرصت طلایی است که می توان از آن با کمتر از ده میلیون تومان یک کسب و کار سودآور راه اندازی کرد.

پروانه کسب کارواش اتوماتیک

ساخت یک کارواش اتوماتیک به عنوان یک فرصت تجاری سودآور و نوآورانه می تواند به دلیل افزایش تقاضای مشتریان برای خدمات کارواش بسیار سودآور باشد. این کارواش ها همچنین با استفاده از فناوری های پیشرفته از جمله ماشین لباسشویی های اتوماتیک و روش های کم آب به حفظ محیط زیست کمک می کنند.

همچنین ایجاد اشتغال و افزایش کیفیت خدمات از دیگر مزایای این طرح است. برای اجرای موفق این طرح نیازمند مطالعات توجیهی گسترده و اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح هستیم. این تحقیق اهمیت و جنبه های مختلف اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی ساخت و پروانه کسب کارواش اتوماتیک را تبیین می کند و نیاز است که طبق قوانین و مقررات مربوطه انجام شود.

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ جواز تاسیس فوری

ارزیابی نیازها و امکان سنجی اقتصادی ساخت کارواش اتوماتیک بسیار مهم است. نیازسنجی اولیه باید با بررسی تقاضای بازار و نیازهای مشتری انجام شود. افزایش تعداد وسایل نقلیه شخصی و فعالیت های روزانه افراد نیازمند خدمات شستشوی سریع و کارآمد است.

در این مرحله باید هزینه های ساخت و راه اندازی کارواش اتوماتیک به دقت محاسبه شود. توجيه اقتصادي بايد تحليل هزينه ها و منافع اقتصادي مرتبط با طرح را بيشتر در نظر بگيرد. این شامل هزینه های سرمایه گذاری اولیه، هزینه های عملیاتی، پیش بینی درآمد و بازگشت سرمایه است.

از طریق تحلیل هزینه و فایده به دست آمده، می توان تصمیمات منطقی در مورد ادامه یا عدم تداوم پروژه انتخاب کرد و از سازگاری اقتصادی ساخت کارواش اتوماتیک با نیاز بازار و منافع مالی اطمینان حاصل کرد.

کلام آخر

کارواش یک تجارت بزرگ، تخصصی و البته با چالش ها و ریسک های فراوان است. با وجود درآمد نسبتاً خوب، مهم است که برای سودآوری کسب و کار خود به درستی هزینه کنید و در فضایی پر از رقابت حرفه ای و جا افتاده قدم بردارید. این بدان معنی است که شما در مورد راه اندازی یک کارواش در تمام مراحل، از صفر تا صد، به مشاوره نیاز دارید. موسسه حقوقي ثبت فردا دارای مشاوران خبره ای است که می توانند شما را همراهی کنند و در هر زمینه ای از کسب و کار به شما مشاوره حرفه ای بدهند.

واقعیت این است که شما باید افرادی را در کنار خود داشته باشید که می توانند شما را راهنمایی کنند که بهترین کارواش را در کجا باز کنید، چه مشکلاتی می تواند سرمایه شما را تهدید کند، وضعیت بازار در ماه های آینده چگونه خواهد بود، چالش های اداری دستیابی به چه مشکلاتی است.

هر کسب و کاری متخصصانی دارد و اگر قبلاً کارواش را راه اندازی نکرده اید و با چالش های آن مقابله نکرده اید، پس متخصص راه اندازی کارواش نیستید. مشاوران و مدير عامل ثبت فردا آماده پاسخگویی به سوالات شما به صورت کاملا آنلاین می باشند. بنابراین، اگر برای کارواش خود نیاز به مشاوره اخذ پروانه کسب کارواش دارید، همین حالا با شماره تلفن ثبت فردا (02152712) تماس حاصل نمایید.

امتیاز این مطلب