کد فراگیر

هر چیزی که برای اخذ کد فراگیر باید بدانیم

مهاجرت به کشورهای دیگر یکی از راه های رشد و پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر فردی است. زمانی که مهاجران وارد کشور مقصد می شوند، برای بهره مندی از برخی خدمات اجتماعی و اداری باید مدارکی دریافت کنند. در ایران مهاجران و اتباع سایر کشورها نیز از این موضوع مستثنی نیستند و برای اینکه بتوانند برخی فعالیت ها را انجام دهند و از برخی امکانات استفاده نمایند باید مدارک قانونی را اخذ کنند.

یکی از این مدارک، اخذ کدفراگیر اتباع خارجی یا کد اختصاصی اتباع است که روش درخواست و دریافت خاص خود را دارد و بدون اخذ آن امکان استفاده از برخی خدمات و مزایا وجود نخواهد داشت. بنابراین در این مقاله از موسسه حقوقی ثبت فردا در مورد نحوه ثبت کد فراگیر برای اتباع خارجی صحبت خواهیم کرد.

کد فراگیر اتباع خارجی چیست؟

در پاسخ به این سوال که کد فراگیر اتباع خارجی چیست و چگونه می توان کد فراگیر اتباع خارجی را ثبت کرد؟

باید گفت زمانی که مردم و اتباع سایر کشورها به ایران مهاجرت می کنند، برای انجام برخی کارهای اداری و اقتصادی و یا استفاده از برخی خدمات بهداشتی و آموزشی باید کد فراگیر داشته باشند. در واقع کد فراگیر اتباع خارجی که کد فیدا یا شماره اختصاصی اتباع نیز نامیده می‌شود، یک کد ۱۲ رقمی است که جایگزین شماره ملی اتباع خارجی مقیم ایران می ‌شود و با داشتن آن می‌ توانند به ‌طور قانونی از مزایایی بهره‌ مند شوند. کاربردهای دریافت کدفراگیر برای اتباع خارجی شامل موارد زیر است:

انجام فعالیت های اقتصادی از قبیل واردات و صادرات کالاهای قانونی و مجاز.

ثبت شرکت ها، موسسات یا نمایندگی های شرکت های خارجی و همچنین عضویت در شرکت های ثبت شده در ایران.

افتتاح حساب، اخذ وام و سایر امور مربوط به امور بانکی.

مسائل مربوط به بیمه های اجتماعی.

انجام امور و مسائل مربوط به ادارات دولتی و خصوصی.

اخذ ویزای کار یا اخذ اقامت ایران.

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ اقامت ایران برای اتباع خارجی

شرکت در آزمون ورودی

از آنجایی که کد فراگیر برای اتباع خارجی روش کاربردی و دریافت خاص خود را دارد، این شماره 12 رقمی اختصاصی را می توان از طریق تماس با سامانه cafenet-online.ir و یا حضوری در موسسه مجاز آن دریافت کرد. در ادامه قصد داریم مرجع ذیصلاح جهت دریافت کد فراگیر و مراحل لازم برای این امر را مورد بررسی قرار دهیم.

سایت دریافت کدفراگیر اتباع خارجی

در توضیح سایت دریافت کدفراگیر اتباع خارجی باید گفت که در گذشته دولت، یکی از امکانات سامانه فراگیر ثبت شرکت ها irsherkat.ssaa.ir بود که امکان صدور کد فراگیر برای اتباع خارجی مقیم ایران را فراهم کرده و شهروندان می توانستند با مراجعه به آن به صورت رایگان برای صدور کد فراگیر اقدام کنند اما در حال حاضر این امکان از این سامانه حذف شده است.

متقاضیان هم اکنون می توانند با ورود به سامانه cafenet-online.ir و تکمیل اطلاعات مربوطه از قبیل نام و نام خانوادگی، نام پدر و پدربزرگ، تاریخ تولد، تابعیت، بارگذاری مدارک و پرداخت هزینه ثبت نام، کد ثبت نام خود را دریافت کنند.

همچنین متقاضیان اخذ کد فیدا یا فراگیر در صورت عدم دسترسی به سامانه مربوطه و یا مشکل در آن می توانند شخصاً با آدرس دفاتر کفالت اتباع در محل سکونت خود و پس از تکمیل مراحل و بررسی شرایط توسط مرجع ذی صلاح تماس حاصل نمایند.

نحوه اخذ کد فراگیر اشخاص خارجی فوری

همانطور که گفتیم کد فراگیر اتباع خارجی یا شماره اختصاصی اتباع، روال و مراحل ثبت نام خاص خود را دارد و اگر اتباع خارجی بخواهند از این کد استفاده نمایند باید این رویه و تشریفات را رعایت کنند. در غیر این صورت دریافت کد فراگیر اتباع خارجی امکان پذیر نخواهد بود و بدین ترتیب از انجام برخی فعالیت ها و استفاده از برخی امکانات و خدمات محروم می شوند.

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ کارت بازرگانی فوری

با توجه به اهمیت نحوه دریافت کد فراگیر اتباع خارجی، در این قسمت از مقاله در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد و خواهیم گفت که اتباع خارجی برای دریافت شماره منحصر به فرد خود چه اقداماتی باید انجام دهند. نحوه اخذ کد فراگیر اشخاص خارجی فوری به شرح زیر است:

به سامانه ثبت کد فراگیر اتباع خارجی به نشانی irsherkat.ssaa.ir مراجعه و گزینه کد فراگیر را انتخاب کنید.

مدارک مورد نیاز مانند عکس شخصی و تصویر گذرنامه را بارگذاری و اطلاعات مورد نیاز مانند اطلاعات هویتی را وارد کنید.

ثبت نهایی درخواست برای دریافت کد فراگیر و دریافت کد بعدی، برای استعلام بیشتر.

پس از صحبت در مورد نحوه دریافت کد فراگیر برای اتباع خارجی، در ادامه مقاله با راهنمای اخذ کد فراگیر و دریافت شماره منحصر به فرد اتباع از طریق سامانه مخصوص آن را توضیح خواهیم داد.

اخذ کدفراگیر اشخاص حقیقی خارجی

برای اخذ کدفراگیر اشخاص حقیقی خارجی هر شخص حقیقی مقیم یا شاغل در ایران از قبیل اتباع افغانستان، اتباع کره، اتباع چین، اتباع پاکستانی، اتباع هند، اتباع ترکیه، اتباع آلمان، اتباع سوئد، اتباع عراق، اتباع بحرین، اتباع لبنان و کلیه اتباع می توانند این کد را دریافت کنند.

آیا کد فراگیر برای یک خانواده خارجی کافی است؟

لازم به ذکر است که هر شخص یا سازمان خارجی در جمهوری اسلامی ایران که قصد انجام فعالیت های فوق را دارد و از آنها درخواست ارائه کد فراگیر یا کد فیدا می شود باید کد فراگیر را به صورت حضوری دریافت کند. به عنوان مثال، یک خانواده 3 نفره باید 3 کد فراگیر یا کد فیدا جداگانه برای پدر، مادر و فرزند ثبت کند.

مدت زمان ثبت نام تا دریافت کد فراگیر خارجی

باید گفت که ثبت نام کد فراگیر برای دریافت این کد بین 24 تا 72 ساعت اداری زمان می برد. البته باید گفت که در اکثر مواقع اگر در ساعات اداری درخواست خود را ارسال کنند در همان روز کد را دریافت می کنند. اتباع خارجی می توانند درخواست دریافت کد های فراگیر را به صورت آنلاین در سامانه 24 ساعته پذیرش کد فراگیر ارسال کنند. اما ذکر این نکته ضروری است که فرآیند رسیدگی به پرونده شما در روزهای کاری و ساعات اداری به وقت ایران انجام می شود.

نحوه اخذ کدفراگیر اشخاص حقوقی خارجی

همانطور که گفتیم برای اخذ کدفراگیر اشخاص حقوقی خارجی یا کد فیدا برای اتباع خارجی روش دریافت و ثبت نام خاص خود را دارد و در صورتی که اتباع خارجی بخواهند از این کد بهره مند شوند باید بر اساس این روش و رویه عمل کنند.

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ کد اقتصادی با کمترین هزینه

در غیر این صورت نمی توانند کد فراگیر اتباع خارجی دریافت کنند و از انجام برخی فعالیت ها و استفاده از برخی امکانات و خدمات محروم می شوند. نحوه درخواست کد فراگیر اتباع خارجی یا کد فیدا به صورت غیر حضوری به این صورت است که فرد باید وارد سامانه فیدا مربوطه به نشانی cafenet-online.ir شود. برای این کار متقاضی باید آدرس وب سایت cafenet-online.ir را در مرورگر خود جستجو کند تا وارد صفحه بعدی شود و بر روی گزینه صدور کد فراگیر کلیک کند.

کد فراگیر برای اتباع خارجی

در این مرحله فرد نیاز به تکمیل اطلاعات مورد نیاز و ثبت درخواست خود پس از بارگذاری مدارک و پرداخت هزینه دارد.

متقاضیانی که قصد دریافت کد شهروندی خود را به صورت حضوری دارند می توانند با مراجعه به دفاتر کفالت اتباع در محل سکونت خود و طی مراحل زیر نسبت به دریافت این کد اقدام نمایند:

مراجعه به آدرس دفاتر کفالت اتباع در محل سکونت متقاضی

ارائه مدارک لازم و تکمیل فرم درخواست صدور کد فراگیر.

ثبت نهایی درخواست دریافت کد فراگیر توسط دفتر کفالت اتباع و ارائه کد پیگیری به متقاضی جهت استعلام بیشتر.

پس از صحبت در مورد نحوه دریافت کد فراگیر برای اتباع خارجی، در ادامه مقاله نحوه ثبت این کد و دریافت شماره اختصاصی اتباع را توضیح خواهیم داد.

ثبت نام کدفراگیر

همانطور که در قسمت های قبلی مقاله توضیح داده شد، در گذشته و قبل از حذف امکان ثبت درخواست صدور کد فراگیر در سامانه فراگیر ثبت شرکت irsherkat.ssaa.ir، اتباع خارجی مقیم ایران باید برای دریافت شماره اختصاصی یا همان کد یکتا اقدام می کردند.

اما اکنون این گزینه از سامانه فراگیر ثبت مشاغل حذف شده است و افراد می توانند به دو صورت حضوری و غیر حضوری برای دریافت این کد اقدام کنند. متقاضیان می توانند برای ثبت نام کدفراگیر به صورت غیر حضوری به سامانه cafenet-online.ir مراجعه و پس از ثبت اطلاعات هویتی، بارگذاری عکس و اسکن مدرک شناسایی و پرداخت هزینه ارائه شده این کار را انجام داده و یک کد رهگیری دریافت کنند.

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ جواز تاسیس فوری

نحوه ثبت نام کد فراگیر اتباع خارجی، به روش حضوری نیز به شرح زیر است:

ابتدا در مرحله اول فرآیند ثبت کد فراگیر برای اتباع خارجی، متقاضی باید مدارک شخصی و کلیه مدارکی که نشان دهنده مجوز اقامت خود در ایران باشد را تهیه کند.

سپس در مرحله دوم در مورد مراحل و نحوه اعمال کد فراگیر برای اتباع خارجی، فرد باید از نزدیکترین آدرس دفتر کفالت در محل سکونت خود مطلع شده و شخصاً به دفتر مورد نظر مراجعه کند. متقاضی پس از مراجعه به دفتر باید مدارک خود را ارائه و فرم ثبت نام کد فراگیر اتباع خارجی جهت درخواست صدور کد فراگیر را تکمیل و به مقام ذیصلاح ارائه نماید.

مسئول اداره کفالت پس از بررسی مدارک و ارائه درخواست ثبت کد فراگیر افراد، درخواست متقاضی را در سامانه های ویژه ثبت می کند و در اختیار اتباع خارجی متقاضی کد فراگیر کد رهگیری قرار می دهد تا متقاضی برای مراجعات بعدی، با ارائه برگه، کد فراگیر خود را دریافت کند.

استعلام کد فراگیر یا کد فیدا

پس از دریافت شماره اختصاصی اتباع یا همان کد فراگیر، بر اساس نحوه ثبت کد فراگیر اتباع خارجی و مراحل اخذ آن، متقاضی درخواست خود را ثبت و بررسی های لازم را انجام داد، کد فراگیر به وی اعطا می شود و می تواند از آن برای بهره مندی از خدماتی مانند خدمات اداری و آموزشی استفاده کند.

راه دریافت استعلام کد فیدا به این صورت است که متقاضی وارد سامانه ای که از طریق آن کد فیدا را دریافت کرده است، یعنی سامانه cafenet-online.ir، می شود و بر روی استعلام کدفراگیر در پایین صفحه کلیک می کند.

پس از انتخاب این گزینه، صفحه ای به کاربر نمایش داده می شود که باید روی گزینه درخواست اخذ کدفراگیر اشخاص خارجی کلیک کرده و کد 12 رقمی فیدا خود را در آن وارد کرده و استعلام کد فراگیر خود را دریافت کند.

برخی از موسسات دولتی مانند بانک ها یا آموزش و پرورش پس از اخذ مدارک لازم به سامانه خاصی متصل شده و کد فراگیر یا شماره مشخص اتباع خارجی مقیم ایران را استعلام می کنند. در صورت تعیین معنای این کد بنا به درخواست گیرنده، خدماتی مانند خدمات بانکی یا پزشکی به خارجی ارائه می شود. شایان ذکر است در مواردی که هر اتباع خارجی قصد درخواست کد فراگیر را به صورت حضوری دارند، می توانند با مراجعه به دفاتر کفالت اتباع و ارائه مدارک شخصی مانند گذرنامه، کد فراگیر خود را استعلام کنند. با این حال، هیچ فردی نمی تواند کد فراگیر شخص دیگری را جستجو و ردیابی کند.

استعلام کد فراگیر اتباع برای بانک

اتباع خارجی باید برای انجام تراکنش های بانکی کد فراگیر دریافت کنند. ارائه کد فراگیر اتباع برای بانک همانند کد ملی برای اتباع ایرانی است و اتباع خارجی موظفند در ازای هر درخواست بانک های ایرانی، این کد را به بانک مربوطه ارائه کنند.

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ جواز کسب و کار اینترنتی

اما برای استعلام کد فراگیر اتباع خارجی از بانک چه باید کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر فردی تصمیم به استعلام کد فراگیر دارد می تواند طبق توضیحات قسمت قبلی مقاله اقدام کند.

اما در مورد استعلام بانک باید گفت که پس از ارائه مدارک لازم توسط شهروند در خصوص کد فراگیر خود به بانک، بانک با اتصال به سیستمی که در اختیار دارد و در صورت اصالت استعلام لازم را انجام خواهد داد. کد فیدا از طریق بانک تایید در صورت تایید، خدمات بانکی به فرد خارجی ارائه می شود.

مدارک دریافت کد فراگیر اتباع خارجی

همانگونه که برای تاسیس شرکت داشتن مدارک لازم است، برای اخذ شماره اختصاصی یا کد فراگیر برای اتباع خارجی نیز داشتن مدارک خاص ضروری است. بنابراین در این قسمت از مقاله در مورد مدارک اخذ کد یکتا برای اتباع خارجی صحبت می کنیم که عبارتند از:

یک تصویر پرسنلی، برای افراد حقیقی

عکس گذرنامه برای اشخاص حقیقی

آگهی تاسیس شرکت خارجی برای اشخاص حقوقی این آگهی باید حاوی اطلاعاتی از قبیل نام شرکت به زبان فارسی و انگلیسی، شماره ثبت، تاریخ ثبت، نوع شرکت، موضوع فعالیت، آدرس، کد پستی و … باشد.

افرادی که به صورت غیر حضوری برای دریافت کد فراگیر ثبت نام می کنند باید اطلاعات هویتی کاملی برای ثبت درخواست داشته باشند. از دیگر مدارک مورد نیاز می توان به یک قطعه عکس به همراه یکی از مدارک یا مدارک معمول پاسپورت داخلی، کارت اقامت، کارت پناهندگی، کارت آمایش، شناسنامه شهروند خارجی اشاره کرد که باید در سامانه بارگذاری شود. ذکر این نکته ضروری است که کارت آمایش با تاریخ های گذشته، تذکره یا برگه سرشماری یا برگه اشتغال برای اخذ کد فراگیر معتبر نمی باشد. مدرک شناسایی باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

هزینه دریافت کد فراگیر برای اتباع خارجی

سوالی که اکثر شهروندان هنگام دریافت کد فراگیر خود دارند این است که هزینه کدفراگیر برای اتباع خارجی چقدر است و آیا هزینه ای برای آن و همچنین تمدید گذرنامه اتباع وجود دارد؟ از این رو در این قسمت از مقاله در مورد هزینه اخذ کد فراگیر برای اتباع خارجی و اینکه آیا اخذ شماره اختصاصی اتباع خارجی از طریق سامانه آن هزینه دارد یا خیر صحبت خواهیم کرد.

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ ایزو در کوتاهترین زمان

با توجه به این سوال که هزینه دریافت کد فراگیر برای خارجی ها چقدر است؟ باید گفت که خدمات دولتی در زمینه اخذ کد ملی فراگیر در مرحله ثبت نام نیازی به پرداخت هیچگونه هزینه ای ندارند و صرفاً طی کردن مراحل و نحوه ثبت نام و همچنین، ارائه مدارک لازم به صورت کامل، برای این امر، کافی می باشد.

البته توجه به این نکته ضروری است که اگر فردی بخواهد کارت شهروندی خود را از طریق موسسات خصوصی دریافت کند، بسته به تعرفه تعیین شده توسط شرکت ارائه دهنده خدمات، باید هزینه های لازم را برای این امر بپردازد.

در صورتی که متقاضی از طریق سامانه اینترنتی cafenet-online.ir قصد انجام این کار را داشته باشد. برای دریافت کد فیدا وی پس از طی مراحل و وارد نمودن اطلاعات جهت ثبت ادعای خود باید هزینه ای پرداخت کند. این هزینه در حال حاضر و در سال 1402 بالغ بر 139 هزار تومان است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت کد فراگیر اتباع خارجی با همکاران ما در موسسه حقوقی ثبت فردا در تماس باشید. مدیر عامل ثبت فردا و کارشناسان نیز با ارائه خدمات مشاوره حقوقی آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص نحوه ورود کد اتباع خارجی هستند.

مراحل مورد نیاز برای دریافت کد اتباع خارجی

در صورتی که اتباع خارجی قصد کار در کشور را دارند ابتدا باید مدارک لازم جهت ثبت نام و اخذ کد فراگیر را ارائه دهند و سپس مراحل اخذ کد فراگیر را طی کنند. تنها با این شرط این افراد می توانند هر گونه فعالیت قانونی را در ایران انجام دهند. اقدامات لازم برای دریافت کد فراگیر عبارتند از:

مراجعه به دفاتر کفالت اتباع

ارائه مدارک لازم و سپس تکمیل فرم درخواست کد ملی فراگیر

ثبت نهایی مطالبات توسط دفاتر کفالت

دریافت کد رهگیری توسط متقاضی از دفاتر کفالت جهت استعلام بیشتر

این اقدامات باید برای اخذ کد ملی فراگیر انجام شود تا افراد بتوانند به صورت قانونی در ایران فعالیت های مختلفی را انجام دهند.

کد فراگیر شرکت خارجی

کلیه اشخاص حقوقی (شرکت) غیر ایرانی فعال در ایران جهت ثبت فعالیت رسمی شرکت خود نیازمند کد فراگیر شرکتی خود هستند.

مثلاً اگر شرکتی غیر ایرانی بخواهد در ایران با افراد یا شرکت های ایرانی تجارت کند، برای صدور فاکتور باید این کد را در فاکتور خود قید کند، بنابراین برای صدور فاکتور یا تشکیل پرونده مالیاتی، باید کد فراگیر شرکت خارجی را برای شرکت خود دریافت کند.

کد فراگیر اتباع برای بانک

اتباع خارجی برای امور بانکی، افتتاح حساب و دریافت کارت بانکی، اخذ گواهینامه، درخواست تامین اجتماعی و ارجاع به کلیه خدمات دولتی باید کد فراگیر داشته باشند. با توجه به محدودیت های بانکی ایجاد شده برای اتباع غیرایرانی و همچنین نیاز به داشتن کارت بانکی برای خرید نان، برخی از اتباع خارجی با مشکل مواجه شده اند و برای رفع این مشکلات باید در سامانه کد فراگیر ثبت نام و این کد را دریافت کنند.

این مطلب را نیز بخوانید: چگونه اینماد بگیریم؟

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، اتباع خارجی باید کد فراگیر شخصی را از مراجع قانونی دریافت کنند و این کد مبنای کلیه خدماتی است که اتباع خارجی از شبکه دریافت می کنند، خدمات بانکی ارائه شده به اتباع دارای سازوکار لازم است و نیز توسط قانون پیش بینی شده است.

شناسه فراگیر ناجا

پلیس مهاجرت و مسافرت به عنوان متولیان رسیدگی به امور اتباع خارجی، سیاست تسهیل و تسریع در تردد گردشگران خارجی را در سه مرحله بدو ورود، حین ورود و خروج و با طراحی منحصر به فرد 16 کد شناسه فراگیر ناجا مشابه کد ملی شهروندان ایرانی هر شماره معرف موضوعات مختلفی از جمله جنسیت کشور و غیره است که پس از ورود قانونی به کشور خدمات قابل اعتمادی را برای دستگاه ها و موسسات متصل اعم از سیستم بانکی، بیمه، اپراتور های تلفن همراه، هتل ها و … ارائه و آن را ایجاد می کند. به راحتی می توانید خدمات مورد نظر خود را دریافت کنید.

از سال 1384 پلیس مهاجرت و مسافرت با ارتقای سیستم سعی در استفاده بهینه از فناوری داشت و از این حیث با همکاری وزارت امور خارجه امکان صدور روادید الکترونیکی برای تسهیل تردد مرزی و جلوگیری از معطل شدن مسافران خارجی را در فرودگاه امام خمینی به صورت الگوی آزمایشی آغاز شده است و در آینده نزدیک در تمام نقاط ورودی کشور عرضه خواهد شد. در این مورد لازم است نکته ای را یادآوری کنیم. با توجه به اینکه روادید کاغذی بر روی گذرنامه گردشگران خارجی الصاق نمی شود، لازم است با همکاری آژانس های ذیصلاح بستر مناسبی برای چک در هتل ها و سایر مکان های مسیر سفر مسافر فراهم شود.

آخرین کلام

امروزه یکی از راه های کسب و رشد سرمایه، مهاجرت و سرمایه گذاری در کشورهای دیگر ثبت شرکت می باشد. از آنجایی که ایران یکی از کشورهای مساعد برای فعالیت های اقتصادی و تجاری است، همواره نامزدهای زیادی را به خود جذب می کند.

بسیاری از اتباع ساکن ایران می خواهند از طریق ثبت کسب و کار و سرمایه گذاری کسب درآمد کنند. یکی از مواردی که همیشه برای انجام این گونه فعالیت ها ضروری است، داشتن کد فراگیر یا کد فیدا برای شهروندان است که دارای مراحل و روش های دریافت مشخصی است که متقاضیان باید در نظر داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس ثبت فردا تماس حاصل نمایید.

امتیاز این مطلب