جواز پخش مواد غذایی

پروانه کسب پخش مواد غذایی

شرکت های پخش مواد غذایی نیاز به مجوز از اداره مربوطه دارند. شرکت پخش به شرکتی گفته می شود که برای فعالیت اقتصادی خود باید مجوز لازم را داشته باشد و همچنین برای دریافت مواد غذایی، آشامیدنی، فرآورده های آرایشی و بهداشتی از واحدهای تولیدی یا شرکت های مجاز وارداتی و توزیع آن در بین مراکز عرضه، مجوز پخش مواد غذایی لازم را از سازمان غذا دریافت کند. همچنین باید در مورد محل نگهداری مواد غذایی نیز بررسی نمایید.

مثلا انباری که باید شرایط بهداشتی برای نگهداری مواد داشته باشد. برای ثبت شرکت مواد غذایی نیاز به اخذ مجوز از اداره ذیصلاح و اخذ مجوز لازم از سازمان غذا می باشد. پروانه بهداشتی به مجوزی اطلاق می شود که برای تأسیس کسب و کار، مسئولیت فنی و تولید فرآورده های مشمول قانون مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی صادر می شود و پروانه تأسیس در اماکن تجاری مجوزی است که پس از صدور مجوز صادر می شود.

پروانه کسب پخش مواد غذایی خشک نیز بر اساس اصول ضوابط مربوطه که قبلاً هماهنگ شده توسط اداره کل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی صادر می شود.

جواز تاسیس طبق پروانه بهره برداری یا مدارک شناسایی صادره از سازمان صنایع یا جهاد سازندگی و کپی اصل شناسنامه به همراه سایر مدارک تعیین شده طبق مقررات صادره از سوی اداره کل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی به این سازمان کل ارسال می شود تا پس از بررسی و تایید صادر شده که امکان استعلام پروانه کسب پخش مواد غذایی نیز وجود خواهد داشت. در ادامه مقاله از موسسه حقوقي ثبت فردا همراه ما باشید.

شرکت پخش مواد غذایی

مواد غذایی به طور کلی به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  • گروه مواد اولیه، بسته بندی و مواد افزودنی
  • گروه روغن و فرآورده های آردی (غلات)
  • گروه لبنیات و فرآورده های گوشتی
  • گروه آب میوه
  • گروه میوه های خشک، ادویه جات، کنسرو های بدون گوشت و محصولات کشاورزی

 انواع شرکت های پخش مواد غذایی

طبق قانون تجارت، شرکت ها در هفت قالب قابل ثبت هستند، اما ثبت کسب و کار مواد غذایی معمولاً در 2 قالب به ثبت می رسد:

  1. شرکت سهامی (این نوع شرکت به دو نوع سهامی عام و سهامی خاص تقسیم می شود.)
  2. شرکت با مسئولیت محدود

طبق آمار اکثر افراد برای ثبت شرکت خود از فرم ثبت انواع شرکت با مسئولیت محدود استفاده می کنند.

شرکت های مواد غذایی در زمینه های تولید، بسته بندی و توزیع فعالیت می کنند. ثبت شرکت مواد غذایی مزایایی از جمله استفاده از حمایت های قانونی، کسب سود و درآمد، ارتباط بهتر با مشتریان، افزایش اعتبار و … را برای افرادی که قصد تاسیس شرکت در این صنعت را دارند به همراه دارد.

امروزه بسیاری از افرادی که در رشته صنایع غذایی تحصیل کرده اند با هدف استفاده از مزایای ثبت شرکت مواد غذایی قصد ثبت شرکت در این رشته را دارند. اما از این لحاظ با چالش هایی مانند شرایط، مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت مواد غذایی و همچنین نحوه ثبت و هزینه ها و درآمدهای این نوع شرکت ها مواجه هستند.

بنابراین در این مقاله پس از پاسخ به این سوال که شرکت تولید، بسته بندی و پخش مواد غذایی چیست، در مورد شرایط ثبت شرکت مواد غذایی صحبت می کنیم و پس از آگاهی از مدارک لازم برای ثبت شرکت مواد غذایی، به این موضوع پاسخ خواهیم داد.

سوال نحوه راه اندازی شرکت پخش مواد غذایی و در نهایت پس از آشنایی با مراحل و نحوه ثبت شرکت تولید، بسته بندی و پخش مواد غذایی، هزینه ها و درآمد شرکت پخش مواد غذایی و همچنین مجوز برای تولید، بسته بندی و توزیع آن ها در مورد غذاهای خانگی صحبت می شود.

شرکت تولید، بسته بندی و پخش مواد غذایی چیست؟

صنایع غذایی یکی از صنایع مهم در هر کشوری است. تولید مواد غذایی یکی از فعالیت های صنایع غذایی می باشد که می تواند در زمینه انواع محصولات غذایی اعم از لبنیات، نان، میوه و سبزیجات و … باشد و به طور کلی شرکتی است که مواد اولیه را به محصولات نهایی تبدیل کرده و کسب سود و رفع نیازهای مردم را انجام می دهد.

این مطلب را نیز بخوانید: هزینه ثبت شرکت در ایران

امروزه شرکت های زیادی در زمینه تولید، بسته بندی و توزیع مواد غذایی فعالیت دارند. بنابراین این مقاله به بررسی این شرکت ها می پردازد و به این سوال پاسخ می دهد که شرکت تولید، بسته بندی و پخش مواد غذایی چیست؟ شرکت ها می توانند حوزه های مختلفی را در اساسنامه خود به عنوان موضوع فعالیت خود لحاظ کنند.

به طور کلی شرکت هایی که فعالیت آن ها تولید، بسته بندی و توزیع مواد غذایی می باشد. به آن شرکت تولید، بسته بندی و توزیع مواد غذایی می گویند.

شرکت های تولید، بسته بندی و توزیع مواد غذایی می توانند به هر شکلی که در ماده 20 قانون تجارت ذکر شده است تأسیس شوند. امروزه اکثر شرکت ها در قالب شرکت های سهامی و با مسئولیت محدود ثبت می شوند و شرکت های تولید، بسته بندی و توزیع مواد غذایی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

شرایط دریافت پروانه کسب پخش مواد غذایی

طبق قانون تجارت، ثبت کلیه شرکت های تجاری طبق مقررات قانون ثبت شرکت های تجاری الزامی است. ثبت شرکت مواد غذایی مانند ثبت هر شرکت دیگری مستلزم وجود شرایطی است که در این قسمت از مقاله مطرح شده است.

به طور کلی این مقررات در مورد مواد خوراکی و آشامیدنی در قانون مواد خوراکی و آشامیدنی و لوازم آرایشی وضع شده است. بر اساس ماده 7 این قانون، از تاریخ تصویب این قانون، ایجاد هر گونه کارخانه یا کارگاه تهیه مواد غذایی، آشامیدنی و آرایشی منوط به اخذ مجوز از وزارت بهداشت و در مورد کارخانجات، مجوز تأسیس از وزارت اقتصاد است.

اخذ جواز پخش مواد غذایی

همچنین با توجه به تبصره ماده فوق: مسئولیت فنی کارخانجات مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی به عهده افرادی خواهد بود که دارای مدرک دیپلم یا بالاتر در رشته های فنی پزشکی، داروسازی، دامپزشکی، تغذیه، علوم پایه، شیمی و تجربی باشند و با توجه به حوزه های مربوط (غذا، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی) سطح تحصیلات حوزه تخصصی و میزان تجربه لازم برای مسئولیت فنی موسسات فوق بر اساس آیین نامه تهیه شده توسط سازمان وزارت بهداشت تعیین خواهد شد.

جدا از مواردی که در بالا ذکر شد، همانطور که در قسمت های قبلی مقاله بیان شد; امروزه شرکت های مواد غذایی بیشتر در قالب شرکت های سهامی و با مسئولیت محدود به ثبت می رسند. لذا در زیر شرایط دریافت پروانه کسب پخش مواد غذایی در قالب هر یک از این شرکت ها درج خواهد شد.

این مطلب را نیز بخوانید: همه چیز درباره ثبت شرکت

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی تجاری است که مسئولیت هر یک از شرکا به مبلغ اسمی سهام آن ها محدود است و سهام شرکت با مسئولیت محدود قابل فروش در بورس نیست. شرایط ثبت شرکت سهامی مواد غذایی عبارتند از: 1- حداقل سرمایه 100 هزار تومان 2- پرداخت حداقل 35 درصد وجه تعهد شده 3- حداقل سه عضو 4- وجود حداقل 2 بازرس.

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی تجاری است که توسط دو یا چند نفر به منظور انجام فعالیت تأسیس می ‌شود و هر یک از شرکا فقط تا سقف سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت هستند که سرمایه به صورت سهام یا قطعاتی از سهام ایجاد شده است. شرایط ثبت شرکت مواد غذایی با مسئولیت محدود عبارتند از:

1- داشتن حداقل سرمایه سهام 100 هزار تومان

2- پرداخت کل سرمایه

3- داشتن حداقل دو نفر. داشتن حساب کاربری ثنا، خط تلفن همراه، ثبت شرکت در سامانه ثبت شرکت و تنظیم اسناد شرکت از دیگر شرایط ثبت شرکت مواد غذایی می باشد.

برای نوسازی پروانه کسب پخش مواد غذایی نیز باید به سامانه مذکور مراجعه نمایید.

مدارک لازم برای پروانه کسب پخش مواد غذایی

در قسمت های قبلی مقاله موسسه حقوقي ثبت فردا گفتیم شرکتی که فعالیت آن تولید، بسته بندی و توزیع مواد غذایی می باشد، به آن شرکت تولید، بسته بندی و توزیع مواد غذایی می گویند. همچنین شرایط ثبت شرکت مواد غذایی مورد مطالعه قرار گرفت. حال در این قسمت از مقاله مدارک لازم برای پروانه کسب پخش مواد غذایی درج شده است. مدارک لازم جهت ثبت شرکت سهامی مواد غذایی عبارتند از:

 1- کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه اعضا

 2- گواهی عدم سوء پیشینه

 3- کپی اقرار نامه با امضای سهامداران شرکت

 4- ارائه پروانه فعالیت شرکت از مراجع ذیصلاح در صورتی که عنوان مربوطه مستلزم اخذ مجوز باشد

 5- دادن وکالت در صورت وجود وکیل.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت خارجی در ایران

مدارک لازم جهت ثبت شرکت مواد غذایی با مسئولیت محدود عبارتند از:

1- کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه اعضا

 2- گواهی عدم سوء پیشینه

3- کپی گواهی امضا شده توسط شرکای شرکت

 4- ارائه دو نسخه از فرم درخواست با امضای شرکاء

 5- ارائه دو نسخه اساسنامه با امضای شرکاء

 6- ارائه مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز حرفه مربوط به اخذ مجوز

 7- ارائه وکالت نامه وکیل در صورت وجود

پروانه کسب پخش مواد غذایی سرد

پروانه کسب پخش مواد غذایی سرد یک مجوز تجاری است که برای تولید مواد غذایی سرد مطابق با استاندارد هایی مانند مواد غذایی و مواد افزودنی مورد نیاز است.

به طور کلی تولید مواد غذایی سرد در دسته محصولات مخلفات قرار می گیرد.

طبق قانون بهداشت مواد غذایی، مخلفات عبارتند از: آب پز، کبابی، سرخ شده، بخارپز، سرکه و چاشنی شده و همچنین غذاهای نیمه فرآوری شده و غذاهایی که با برنج یا نان ترکیب می شوند. اگر در تولید محصولات گوشتی فرآوری شده مانند مرغ سرخ شده یا کروکت، ماهی سرخ شده یا ماهی خشک تخصص دارید، به این “مجوز تجارت مواد غذایی سرد” نیاز دارید.

مراحل اخذ پروانه کسب پخش مواد غذایی

در قسمت های قبلی مقاله در مورد شرایط ثبت نام و مدارک لازم برای ثبت شرکت مواد غذایی صحبت شد، اما سوالی که در این قسمت از بسیاری از کسانی که درخواست ثبت شرکت مواد غذایی را ارائه می دهند پرسیده می شود، چگونه یک شرکت پخش مواد غذایی راه اندازی کنیم؟ بنابراین در ادامه این مقاله به مراحل اخذ پروانه کسب پخش مواد غذایی پرداخته خواهد شد.

این مطلب را نیز بخوانید: صفر تا صد مراحل ثبت شرکت

برای تاسیس و ثبت شرکت مواد غذایی متقاضی باید پس از اخذ مجوزهای لازم و تهیه مدارک لازم به سامانه صدور پروانه کسب پخش مواد غذایی داشته باشد. پس از مراجعه به سامانه مشخص شده به آدرس irsherkat.ssaa.ir و انجام مراحل لازم در این سامانه، فرد می تواند شرکت پخش مواد غذایی را ثبت کند.

لازم به ذکر است متقاضی پس از انجام مراحل لازم در سامانه فوق و تایید نام توسط کارشناسان مربوطه می بایست مدارک را از طریق پست به آدرس درج شده در سامانه ارسال و پس از تایید این مدارک نسبت به آگهی ثبت نام اقدام نماید. این شرکت در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار منتشر می شود و در نهایت به ثبت شرکت پخش مواد غذایی می رسد. ضمنا برای تغییر شغل پروانه کسب پخش مواد غذایی نیز باید به آدرس سامانه ذکر شده مراجعه نمایید.

مراحل و نحوه ثبت شرکت تولیدی، بسته بندی و پخش مواد غذایی

همانطور که در قسمت های قبلی مقاله بیان شد؛ امروزه شرکت های تولید، بسته بندی و توزیع مواد غذایی بیشتر در قالب شرکت های سهامی یا شرکت های با مسئولیت محدود ثبت می شوند. لذا در این قسمت از مقاله مراحل و نحوه ثبت شرکت تولیدی، بسته بندی و پخش مواد غذایی آموزش داده می شود.

متقاضیان جهت ثبت شرکت تولیدی، بسته بندی و پخش مواد غذایی با مسئولیت محدود ابتدا باید سامانه جامع ثبت شرکت به آدرس irsherkat.ssaa.ir را مشاهده کنند. متقاضی پس از مراجعه به این سامانه می بایست با توجه به گزینه تاسیس شخص حقوقی را انتخاب و در سامانه اداره ثبت شرکت ها نوع شخص حقوقی (شرکت با مسئولیت محدود) را درج نماید.

با انتخاب این گزینه صفحه ای برای فرد باز می شود که داوطلب باید گزینه پذیرش درخواست تاسیس شخصیت حقوقی را فعال کرده و روی گزینه ادامه کلیک کند.

با انتخاب گزینه «پذیرش تقاضای تأسیس شخصیت حقوقی»، انواع اشخاص حقوقی موجود در قانون به متقاضی نشان داده می ‌شود و باید با توجه به شرایط و نیاز، یکی از انواع شرکت‌ ها را انتخاب کند. برای ثبت شرکت مواد غذایی لازم است از لیست نمایش داده شده این گزینه را انتخاب کنید.

پخش مواد غذایی

پس از انتخاب نوع شخص حقوقی، فرد به صفحه اطلاعات عمومی شرکت مواد غذایی هدایت می شود. در این صفحه داوطلب باید واحد ثبت نام، استان، شهر، مدت فعالیت و … را با توجه به اطلاعات شرکت وارد کرده و روی گزینه ادامه کلیک کند. در مرحله بعد متقاضی باید اطلاعات مربوط به شناسنامه خود را در فیلد های مربوطه وارد کند.

شماره تلفن موجود در این ستون همان شماره تلفنی است که اطلاعیه های مربوط به ثبت شرکت مواد غذایی به آن ارسال می شود. در قسمت پایین، اطلاعات مربوط به امضا کننده دفتر وکالت درج شده است که اغلب با داده های مربوط به متقاضی یکی است.

سپس فرد به صفحه ای با نام های درخواستی هدایت می شود. متقاضی باید نام درخواست ثبت مشاغل غذایی خود را به ترتیب اولویت در این صفحه وارد کرده و گزینه مرحله بعدی را انتخاب کند. بهتر است نام های متعددی در این قسمت درج شود تا در صورت تکراری بودن اولویت، نام بعدی به عنوان نام شرکت درج شود.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت آنلاین

در مرحله بعد فرد باید موضوع فعالیت شرکت مواد غذایی را مشخص کرده و گروه و زیر گروه آن را مشخص کند. در صورتی که موضوع فعالیت شرکت مواد غذایی از نوع دارای مجوز باشد، اخذ مجوز مناسب الزامی است.

پس از انتخاب موضوع فعالیت، باید نوع سرمایه و میزان آن مشخص شود. در این بخش دو نوع سرمایه شامل سرمایه نقد و غیر نقد می شود. همچنین مبلغ هر یک از وجوه مذکور به دقت ارزیابی و مبلغ آن در ستون مربوطه درج شود. در مرحله بعد فرد باید اطلاعات مدیران و شرکای شرکت مواد غذایی را وارد سامانه کند.

توجه به این نکته در این زمینه حائز اهمیت است که وبسایت و سامانه ثبت شرکت ها به سامانه ثبت اسناد و املاک کشور و سایت سازمان ثبت احوال متصل است و در صورت ورود اطلاعات اشتباه، وب سایت یک صفحه نمایش داده می شود. خطای “اطلاعات دریافت نشده” نمایش داده می شود.

در قسمت بعدی داوطلب باید روزنامه پرتیراژ شرکت مواد غذایی که آگهی های شرکت در آن موجود است را انتخاب کند.

در مرحله بعد نوبت به آپلود اساسنامه شرکت مواد غذایی می رسد. در این قسمت متقاضی باید متن اساسنامه شرکت را با امضای کلیه اعضا پیوست کند. همچنین امکان استفاده از نمونه منشور پیشنهادی خود سیستم نیز وجود دارد.

پس از آن، قرارداد مشارکت ثبت شده بین شرکا به فرد نشان داده می شود که باید آن را با دقت مطالعه کند و در صورت مشاهده مشکل یا نیاز به اصلاح، با وارد کردن مرحله مناسب، داده ها را ویرایش کند.

در مرحله بعد صورتجلسه مجمع موسس در مورد تاسیس شرکت مواد غذایی به کاربر نمایش داده می شود و در صورت وجود خطایی باید به مرحله مناسب مراجعه و داده ها را ویرایش کند. سپس فرد برای ادامه روند باید روی گزینه مرحله بعدی کلیک کند.

قسمت بعد متن فرم درخواست تاسیس شرکت مواد غذایی را نشان می دهد که در آن امکان ویرایش مستقیم متن وجود ندارد، اما محتوای آن تنها با مراجعه به مراحل قبل قابل تغییر است.

پس از آن، خلاصه ای از متن برنامه به کاربر نشان داده می شود. این متن صرفاً برای اطلاعات شخصی است و تا انجام مراحل قانونی در مراجع ثبت شرکت ها معتبر نیست. در صورت صحت اطلاعات لازم است روی گزینه ارسال واقع در گوشه سمت چپ پایین صفحه کلیک کنید.

پس از ارسال درخواست بررسی اسامی پیشنهادی به اداره ثبت مشاغل، این سازمان اطلاعات متقاضی ثبت مشاغل مواد غذایی را بررسی و در صورت تایید، در قسمت پیگیری درخواست، اطلاعیه تایید نام برای فرد ارسال خواهد شد. پس از تایید نام، داوطلب موظف است حداکثر ظرف سه روز مدارک لازم جهت ثبت شرکت را به آدرس ستادی شرکت ارسال نماید.

این مطلب را نیز بخوانید: صفر تا صد ثبت شرکت نسبی

در صورت تایید مدارک ارسالی لازم است آگهی ثبت شرکت در روزنامه های رسمی و جامع درج و آگهی شود که تکمیل کننده مراحل ثبت شرکت مواد غذایی می باشد. برای مشاوره اخذ پروانه کسب پخش مواد غذایی می توانید با کارشناسان و مدير عامل ثبت فردا صحبت نمایید. برای این منظور می توانید با شماره تلفن ثبت فردا تماس بگیرید.

هزینه پروانه کسب پخش مواد غذایی

هزینه ها و درآمدهای توزیع مواد غذایی یکی از مهم ترین چالش های داوطلبانی است که قصد راه اندازی شرکت پخش مواد غذایی را دارند. بنابراین در این قسمت از مقاله در مورد هزینه پروانه کسب پخش مواد غذایی صحبت شده است. ثبت شرکت پخش مواد غذایی مانند هر تجارت دیگری مستلزم پرداخت هزینه است.

هزینه درج اسناد مقرر در سامانه، هزینه ثبت شرکت، هزینه های ابطال مالیات و تمبر، هزینه درج آگهی در روزنامه های رسمی و تیراژ، هزینه ارسال اسناد از طریق پست و حق الوکاله، در صورت وجود وکیل از جمله هزینه هایی است که برای ثبت شرکت پخش مواد غذایی نیاز است.

علاوه بر این موارد، چنانچه متقاضیان قصد تأسیس شرکت پخش مواد غذایی در قالب شرکت سهامی یا با مسئولیت محدود را داشته باشند، باید حداقل یکصد هزار تومان به عنوان سرمایه شرکت در نظر بگیرند که در شرکت با مسئولیت محدود کلیه سرمایه باید در ابتدا و در شرکت سهامی حداقل 35% در زمان تاسیس پرداخت شود.

همچنین راه اندازی کسب و کار توزیع مواد غذایی مستلزم ایمن سازی تجهیزاتی مانند وسایل نقلیه مناسب حمل و نقل، نیروی انسانی و غیره است. متقاضیان در هنگام راه اندازی این شرکت باید این هزینه ها را در نظر داشته باشند.

در مورد درآمد شرکت پخش مواد غذایی باید گفت که از آنجایی که مواد غذایی اساسی ترین نیاز مردم دنیا محسوب می شود و مردم در هر زمان نیاز به غذا دارند، صنایع غذایی یکی از سودآور ترین صنایع دنیاست. این شرکت ها می توانند با روش هایی مانند رضایت مشتری، بازاریابی مناسب و غیره، کسب و کار خود را گسترش دهند و سود بیشتری کسب کنند.

کلام آخر

همانطور که در قسمت های قبلی مقاله بیان شد؛ بر اساس ماده 7 قانون فرآورده های غذایی، آشامیدنی و آرایشی بهداشتی، از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، ایجاد هر گونه کارخانه یا کارگاه تهیه مواد غذایی، آشامیدنی و آرایشی منوط به اخذ مجوز از وزارت بهداشت و در مورد کارخانجات مجوز کار از وزارتخانه این اقتصاد است.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت فنی و مهندسی

تولید، بسته بندی و توزیع مواد غذایی خانگی مانند هر تجارت دیگری نیازمند اخذ مجوز هایی مانند مجوز کار است. بنابراین، این قسمت از مقاله مروری بر مجوزهای تولید، بسته بندی و فروش مواد غذایی خانگی دارد. به طور کلی نهادهایی مانند سازمان صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو، سازمان جهاد کشاورزی، اتحادیه های صنفی، وزارت کار و ادارات مرتبط با صنایع دستی و گردشگری حسب مورد، می توانند مجوز ها و مجوزهای تولید، بسته بندی و توزیع را صادر کنند.

همچنین متقاضیان برای ثبت شرکت بسته بندی مواد غذایی باید پروانه بهداشتی از وزارت بهداشت یا سازمان غذا و دارو، جواز تاسیس از وزارت جهاد کشاورزی و مجوز صنعتی و معدنی، معرفی نامه ارائه دهند. پروانه کسب پخش مواد غذایی بدون جواز نیز مشمول جریمه و تخلف می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پروانه کسب پخش مواد غذایی در تهران با همکاران ما در موسسه حقوقي ثبت فردا تماس حاصل نمایید.

امتیاز این مطلب