راه اندازی کسب و کار اینترنتی

چگونه پروانه کسب و کار اینترنتی بگیرم؟

با پیشرفت فناوری های جدید و پیشرفت بشریت در زمینه اینترنت و فضای مجازی، افراد زیادی تمایل دارند کسب و کار خود را در اینترنت راه اندازی کنند. همچنین برای اینکه فردی کسب و کار اینترنتی قانونی داشته باشد و بتواند مشتریان خود را متقاعد کند که به صورت تضمینی و قانونی تجارت می کند، باید مجوزهای لازم را در این زمینه اخذ کند.

بنابراین برای اعتبار کسب و کار اینترنتی لازم است افراد اقدامات مختلفی از جمله اخذ مجوز را انجام دهند. برای دریافت مجوز کسب و کار اینترنتی، فرد باید شرایط لازم را داشته باشد و مدارک لازم را ارائه دهد. از طرفی دانستن مراحل و نحوه دریافت این مجوز حائز اهمیت است.

بنابراین در این مقاله گروه حقوقی ثبت فردا سعی کرده تا به این سوال پاسخ دهد که مجوز کسب و کار اینترنتی چیست. شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی را نیز باید بدانید.

در ادامه سامانه ملی و درگاه صدور الکترونیکی مجوز کسب و کار اینترنتی ارائه می شود و توضیحاتی در خصوص مراحل و روش های اخذ و ثبت مجوز کسب و کار اینترنتی به صورت الکترونیکی ارائه خواهد شد. سپس نحوه استعلام و لیست مجوزهای کسب و کار اینترنتی مورد مطالعه قرار گرفته و در نهایت شماره تلفن اتحادیه های صنفی و اتحادیه های صنفی کسب و کار اینترنتی و مجازی آورده شده است.

پروانه کسب و کار اینترنتی چیست؟

یکی از مشاغلی که سود و مزایای زیادی به همراه دارد، کسب و کار اینترنتی است که برای آن نیاز به راه اندازی مجوزهای مختلف است. در این میان ممکن است برای برخی افراد این سوال پیش بیاید که پروانه کسب و کار اینترنتی چیست؟

در پاسخ به این سوال ابتدا باید گفت که برای اینکه فعالیت آنها معتبر و قانونی باشد باید مجوزی برای آن اخذ کنند که به آن پروانه کسب می گویند. پروانه کسب در قانون تشکل های صنفی کشور تعریف شده است که در ماده 5 این قانون آمده است: جواز کسب مجوزی است عمومی که به فرد یا صنعتگر برای شروع و ادامه کسب و کار یا حرفه به صورت موقت یا دائم اعطا می شود.

علاوه بر این، کسب و کار اینترنتی به عنوان یکی از زیر مجموعه های فناوری اطلاعات و ارتباطات در دهه های گذشته رشد زیادی را تجربه کرده است. همچنین در تعریف آن باید گفت که به هر کسب و کاری که به صورت آنلاین و اینترنتی صورت می گیرد، کسب و کار اینترنتی می گویند.

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ پروانه کسب فوری و ارزان

کسب و کار اینترنتی مفهوم کلی استفاده از اینترنت و فناوری های جدید برای برقراری ارتباط بین تولیدکنندگان، فروشندگان و تامین کنندگان به منظور ارائه کالا و خدمات است. البته لازم به ذکر است که برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی باید مجوزهای مختلفی اخذ شود.

به عنوان مثال «ای نماد» یکی از این مجوز هاست که مجوز عمومی بوده و به معنای نماد اعتماد الکترونیکی است. همچنین در این راستا لازم است برای هر کسب و کاری که از طریق درگاه ملی مجوز کسب و کار اخذ می شود، مجوز ویژه اخذ شود.

مراحل اولیه لازم برای راه اندازی یک کسب و کار آنلاین

در مرحله اول باید زمینه کاری را برای کار در اینترنت انتخاب کنید. این رشته انتخابی باید با توانایی ها و مهارت های شما مطابقت داشته باشد. افرادی که کار آفلاین دارند می توانند همین فعالیت را به فضای مجازی بیاورند. همچنین ایده های خوبی برای مبتدیان وجود دارد.

به عنوان مثال، می توانید به کاربران اینترنتی در جایگاه خود مشاوره ارائه دهید. یا محتوا ایجاد کنید و در یک زمینه خاص به یک تأثیرگذار تبدیل شوید. همه این ایده ها می توانند مبنایی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین شما باشند.

در مرحله دوم باید راه ارائه خدمات خود را به مردم انتخاب کنید. به عنوان مثال، آیا دوست دارید یک وب سایت داشته باشید؟ یا راه اندازی صفحه اینستاگرام می تواند نیازهای شما را نیز برآورده کند؟ برخی از افراد حتی چندین مسیر خدمات را انتخاب می کنند.

یعنی علاوه بر داشتن وب سایت، دائماً در شبکه های مجازی فعال بوده و به فکر گرفتن اپلیکیشن نیز هستند. زیرا اکثر کاربران اینترنت از طریق تلفن همراه به اینترنت دسترسی دارند. بنابراین ایجاد یک اپلیکیشن مناسب ایده جذابی برای رفع نیاز این کاربران است.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت اظهارنامه مالیاتی

همچنین می توانید رقبای فعال در صنعت خود را شناسایی کرده و از آنها ایده بگیرید. اما گرفتن این ایده نباید شما را به تقلید سوق دهد. پس از انجام تحقیقات کافی و انتخاب زمینه فعالیت، باید به فکر اخذ مجوزهای لازم برای کسب و کار اینترنتی خود باشید. نوع این مجوز ها بستگی به استراتژی انتخابی و کانال فعالیت شما دارد و این کسب و کار مورد اعتماد مشتریان خواهد بود.

شرایط اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی

برای اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی متقاضی باید شرایط را رعایت کند و با این شرایط آشنا باشد. لذا در این قسمت شرایط اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی ذکر شده است که عبارتند از:

اعلام آدرس دفتر یا محل سکونت

تسلیم اظهارنامه مالیاتی طبق ماده 186 قانون مالیات های مستقیم

ارائه گواهینامه آزمون دوره های آموزشی قوانین بازرگانی و تجارت

دارا بودن کارت سربازی، معافیت دائم یا پزشکی یا گواهی اشتغال به کار برای آقایان زیر پنجاه سال.

داشتن حداقل هجده سال

رضایت محضری شرکا (در مشارکت مدنی یا قهری)

دارا بودن گواهینامه تاییدیه صلاحیت فردی از پلیس نظارت بر اماکن عمومی فراجا

ارائه حداقل یک قرارداد با دارندگان پروانه کسب یا مجوز تعاونی در زمینه تولید یا فروش طلا و جواهرات سامانه معاملات آنلاین طلای مذاب و مصنوعات جواهرات و سایر سامانه ها.

شروع کسب و کار اینترنتی

دارا بودن تایید ویژگی های تخصصی کسب و کار مجازی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک بر اساس قانون تجارت الکترونیک و ماده (3) اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیک.

دارا بودن مدرک تخصصی و فنی یا دیپلم فنی یا مدارک تحصیلی مرتبط و یا معرفی افراد واجد شرایط (در رده های موضوع تبصره ماده 13 قانون تشکل های صنفی) برای سامانه آنلاین ارائه خدمات در محل یا سیستم های ارائه انواع خدمات و کالاها بر اساس فضای مجازی در حوزه بهداشت و درمان.

این مطلب را نیز بخوانید: کارت بازرگانی چیست؟

دارا بودن تاییدیه هیات مدیره برای صدور پروانه فعالیت به نام مدیر یا یکی از امضاء کنندگان طبق اساسنامه و آخرین آگهی در روزنامه رسمی ثبت شرکت (برای اشخاص حقوقی).

پذیرش تعهدنامه مجوزهای تجارت: احراز هویت آنلاین کاربران با توجه به نوع فعالیت و با امکان پیگیری.

پذیرش دانلود مجوزهای تجاری: محتوای سالم و عدم وجود محتوای مجرمانه یا غیرقانونی در وب سایت ها و اپلیکیشن های مرتبط با کسب و کارهای مجازی.

شرایط ابطال (لغو دائم) پروانه کار صنفی:

1- در صورت عدم فعالیت بیش از 6 ماه، تغییر محل کسب، تغییر نوع فعالیت، انتقال محل کسب با جواز کار به دیگری (نظر 5). ماده 12 قانون تشکل های صنفی )

2- با انقضای تاریخ اخذ پروانه (ماده 5 قانون نظام صنفی تبصره 2)

3- در صورت عدم عضویت در سامانه مؤدی و عدم استفاده از آن، یک سال از تاریخ دریافت اخطار کتبی، پایانه فروشگاه (ماده 24 قانون پایانه‌ های مغازه و تبصره 1 نظام مالیاتی)

4- در مورد اقداماتی که منجر به ابطال پروانه اخذ شده توسط دستور قانونی یا دادگاه شود.

شرایط تعلیق (لغو موقت) پروانه مشاغل صنفی: در صورت گران فروشی، کم فروشی و کلاهبرداری برای پنجمین بار (پس از اقدامات لازم از سوی مراجع ذیصلاح در مراحل قبلی)، پروانه کسب به حالت تعلیق در می آید و محل کسب و کار بسته خواهد شد.

لازم به ذکر است این شرایط به صورت کلی و مطابق با سامانه درگاه ملی پروانه کسب درج شده است. همچنین انواع مختلفی از کسب و کار مجازی وجود دارد که ممکن است الزامات دیگری نیز داشته باشد که متقاضی با توجه به نوع کسب و کار اینترنتی باید آن ها را رعایت کند.

مدارک لازم برای دریافت پروانه کسب و کار اینترنتی

در قسمت قبل شرایط اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی بیان شده است. حال یکی از سوالات متداول در این زمینه این است که برای گرفتن مجوز کسب و کار اینترنتی چه مدارکی لازم است و چه مدارکی باید تهیه شود. برای پاسخ به این سوال لیست مدارک لازم برای دریافت پروانه کسب و کار اینترنتی در قسمت زیر آورده شده است که عبارت است از:

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ جواز تاسیس فوری

ارائه آدرس دفتر یا محل اقامت قانونی

تصویر گواهی آموزش در قوانین تجارت و بازرگانی

تصویر کارت ملی اشخاص حقیقی و اساسنامه و آگهی روزنامه رسمی مربوط به تغییرات مدیریت و اقامتگاه شرکت برای شرکت

عکس پاسپورت و مجوز کار برای اتباع خارجی

عکس شناسنامه رسمی یا معافیت دائم یا پزشکی یا گواهی اشتغال به کار برای آقایان زیر 50 سال.

عکس گواهی صلاحیت فنی سازمان فنی و حرفه ای یا سازمان ها و مؤسساتی که طبق مقررات موظف به صدور پروانه تخصصی و فنی می باشند (مطابق ماده 13 قانون نظام صنفی و مقررات مربوط)

تصویر تایید ویژگی های تخصصی کسب و کار مجازی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک.

سامانه صدور پروانه کسب و کار اینترنتی

در قسمت های قبل شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی ذکر شد و گفته شد که اخذ انواع مجوز از این نظر ضروری است. هم اکنون به منظور آشنایی کاربران، این قسمت به معرفی سامانه صدور پروانه کسب و کار اینترنتی می پردازد.

پورتال ملی مجوزهای کسب و کار به نشانی g4b.ir یک پلتفرم آنلاین تحت مدیریت «کمیته مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار» است که اطلاعاتی در مورد شرایط، اسناد، مجوزهای پیش نیاز، هزینه ها و زمان بندی برای تمامی واحدهای تجاری ارائه می کند.

این پرتال تنها مرجع رسمی انتشار شرایط صدور مجوز فعالیت و نمایندگی مراجع صادر کننده کلیه مجوزهای فعالیت در کشور می باشد. این صفحه بر اساس ماده 7 قانون اجرای سیاست ها، اصل 44 قانون اساسی مصوب 1387 و اصلاحات بعدی آن طراحی و راه اندازی شده است.

این مطلب را نیز بخوانید: صفر تا صد کد اقتصادی

همچنین افرادی که قصد راه اندازی فروشگاه اینترنتی را دارند باید نماد اعتماد الکترونیکی را نیز دریافت کنند و برای این منظور باید با سامانه Enmad به آدرس enamad.ir مراجعه کنند. این صفحه برای انجام امور مربوط به اخذ و اعطای نماد اعتماد الکترونیکی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت ایجاد شده است که به مشتریان اطمینان بیشتری نسبت به این کسب و کار اینترنتی می دهد.

نحوه دریافت پروانه کسب و کار اینترنتی

همانطور که قبلا ذکر شد، افراد برای دریافت مجوز کسب و کار اینترنتی ویژه باید به وب سایت پورتال مجوز دولتی مراجعه کنند. در این قسمت از مقاله به ارائه نحوه دریافت پروانه کسب و کار اینترنتی می پردازیم.

مجوز کسب و کار آنلاین

برای دریافت و ثبت درخواست مجوز ویژه کسب و کار اینترنتی، فرد باید آدرس سامانه پورتال ملی مجوز به نشانی g4b.ir را در مرورگر خود وارد کرده و صفحه اصلی این صفحه را باز کند.

فرد پس از ورود به سامانه باید نوع کسب و کار اینترنتی را در صفحه اصلی جستجو کند.

سپس از لیستی که مشاهده می کنید، باید کسب و کار اینترنتی مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

پس از آن، شخص به صفحه جدیدی هدایت می شود که در آنجا باید گزینه درخواست مجوز را از پایین صفحه انتخاب کند. لازم به ذکر است مجوز صادر شده از طریق درگاه ملی پروانه کسب برای مدت معینی معتبر است و پس از مدت مذکور فرد باید مجوز را تمدید کند. به عنوان مثال مدت اعتبار مجوز برای فروشگاه های مجازی 5 سال است.

استعلام مجوز کسب و کار اینترنتی

پس از ثبت نام و درخواست مجوز کسب و کار اینترنتی، ممکن است برخی از افراد بخواهند ثبت نام خود را پیگیری کرده و در مورد آن پرس و جو کنند که برای آشنایی با مراحل آن ضروری است. مراحل و نحوه درخواست مجوز کسب و کار اینترنتی به شرح زیر است:

افراد می توانند از دو طریق جواز کسب و کار اینترنتی خود را استعلام کنند. روش اول این است که شخصی در مرورگر خود سایت اتحادیه سراسری شرکت های مجازی به آدرس ecunion.ir را جستجو کرده و وارد صفحه شود.

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ پروانه بهره برداری فوری

سپس در پایین صفحه، فرد باید گزینه درخواست مجوز را انتخاب کند.

در مرحله بعد، داوطلب باید نام سایت را وارد کرده و گزینه جستجوی درخواست را انتخاب کند.

یکی دیگر از راه های استعلام مجوز این است که سامانه ایرانیان اصناف را در مرورگر خود به آدرس iranianasnaf.ir جستجو کنید، وارد وب سایت شوید و مطابق تصویر زیر بر روی گزینه پیگیری ثبت نام کلیک کنید.

در مرحله بعدی نحوه پیگیری و استعلام جواز کسب، فرد باید اطلاعات خود که شامل کد ملی و کد رهگیری است را در کادرهای مربوطه وارد کرده و نسبت به استعلام جواز کسب خود اقدام کند.

بنابراین افراد می توانند با استفاده از کد ملی و کد رهگیری جواز کسب اینترنتی خود را استعلام کنند. در توضیح کد نظارتی باید گفت که کدی است که پس از اتمام مراحل ثبت درخواست مجوز به هر فرد اختصاص می یابد و افراد باید در حفظ این کد کوشا باشند.

مجوزهای لازم برای فروش اینترنتی کالا

همانطور که در قسمت های قبلی ذکر شد. برای کسب و کار اینترنتی نیاز به اخذ مجوزهای مختلف از جمله اخذ جواز کسب از طریق درگاه ملی مجوز کسب و کار می باشد. در این قسمت لیست مجوزهای لازم برای فروش اینترنتی کالا به شرح زیر ذکر شده است:

نماد اعتماد الکترونیکی

نشان ملی ثبت

مجوز اتحادیه کسب کارهای مجازی

مجوز سازمان نظام صنفی رایانه ای

پروانه نشر دیجیتال

مجوز ساماندهی برای کسب و کار‌های اینترنتی

پروانه کسب و کار

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ ایزو در کوتاهترین زمان

همچنین کسب و کارهایی که در فضای اینستاگرام فعالیت می کنند نیازی به اخذ مجوز ندارند، اما در صورت تمایل به معتبر و قانونی بودن فعالیت می توانند از اداره ارشاد کد شامد دریافت کنند. شامد در واقع یک کد الکترونیکی 16 رقمی صادر شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که نشان دهنده اعتبار وب سایت ها، نرم افزارها، کانال ها و اشکال مختلف محصولات دیجیتال است.

مزایای دریافت پروانه کسب و کار اینترنتی

بهتر است به این نکته توجه کنید که اخذ مجوز تجارت الکترونیک مزایای بی شماری دارد. اگر بخواهیم از مزایای دریافت پروانه کسب و کار اینترنتی چند مثال بزنیم می توان گفت با استفاده از این کارت ها به راحتی می توان وام بانکی گرفت. ضمنا در کوتاه ترین و آسان ترین شرایط می توان کارت بازرگانی را برای بازرگانان تهیه کرد.

از این مجوز ها برای دریافت بیمه تکمیلی برای کارگران کارخانه یا کارگاه، بهره مندی از مزایای برق و گاز، دریافت علامت استاندارد تولید و دریافت گواهی تایید از سفارت استفاده کنید.

استفاده از مجوزهای الکترونیکی امکان دسترسی به سهمیه سوخت واحدهای صنعتی مانند ریخته گری، معافیت از عوارض گمرکی در هنگام واردات کالاهای مورد نیاز برای تجارت و بسیاری از تسهیلات دیگر را فراهم می کند.

مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

صاحبان وب سایت فروشگاهی باید پس از تکمیل و راه اندازی کامل وب سایت خود نسبت به دریافت این نماد اقدام کنند. علاوه بر این، ابتدا باید با مطالعه دقیق قوانین و دستورالعمل، یک حساب کاربری ایجاد کنند. مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی به شرح زیر است:

  • به سایت نشان اعتماد الکترونیک به آدرس https://reg.enamad.ir/Panel مراجعه کنید
  • کسب و کار خود را اضافه کنید
  • بازرسی و تایید فنی مرکز
  • تکمیل و ارسال اطلاعات کسب و کار
  • ارسال مدارک شناسایی
  • مرکز اسناد شناسایی را بررسی و تأیید می کند
  • مرکز موارد فوق را رسیدگی و حل می کند
  • تأیید کسب و کار و جوایز نماد اعتماد
  • کد را دریافت کرده و در وب سایت قرار دهید

این مطلب را نیز بخوانید: همه چیز درباره ثبت شرکت آنلاین

متقاضیان برای تمدید enamad باید ایمیل، شماره تلفن، آدرس محل کار خود را مجددا تایید کرده و درخواست تمدید این نماد را در سامانه ثبت کنند.

با این لوگو اعتماد خریداران به فروشگاه شما افزایش می یابد و مصرف کنندگان به دلیل رعایت مقررات قانونی و ثبت اطلاعات در نمایندگی های رسمی و نظارت بر آنها، اطمینان بیشتری نسبت به خرید کالا یا استفاده از خدمات آنلاین خواهند داشت و بازار کاذب وجود نخواهد داشت و احتمال قیمت های غیر منطقی کاهش می یابد.

قوانین و مقررات کسب و کار اینترنتی

علاوه بر قوانین عمومی و اختصاصی در خصوص کسب و کار اینترنتی، خوب است بدانید با توجه به اینکه خرید و فروش کالا در فضای مجازی بسیار رایج شده است، توسط وب سایت ها، نرم افزارهای کامپیوتری و تلفن همراه نیز تسهیل می شود و فروش آنلاین کالا قوانین خاص خود را دارد.

از نظر حقوقی، قوانین و مقررات کسب و کار اینترنتی دو معنای عام و خاص دارد:

قبل از نام بردن قوانین، مقررات و دستورالعمل های کسب و کار اینترنتی، ابتدا باید معنی آنها را تشخیص داد. قانون در معنای عام به معنای کلیه مقرراتی است که توسط یکی از سازمان های ذیصلاح دولتی وضع می شود. سازمان (مرجع) ممکن است یکی از اعضای قوه مقننه، رئیس دولت یا قوه مجریه باشد. بنابراین در معنای عام طیف وسیعی از مقررات را قانون می نامند و شامل کلیه مصوبات، مصوبات، آیین نامه ها و ابلاغیه های اداری مجلس می شود.

اما از منظری خاص، قانون به مقرراتی اطلاق می ‌شود که مجلس مقننه طبق تشریفاتی که در قانون اساسی است، وضع می‌کند.

همان طور که می بینید، توافق بر سر یک تعریف واحد و خاص از قانون دشوار است، اما باید با پنج ویژگی یا ویژگی تعریف شود:

۱- کلیت و عمومیت داشته باشد.

۲- الزام‌آور باشد.

۳- تنظیم ‌کننده روابط اجتماعی باشد.

۴- عادلانه باشد.

5- اجرای آن توسط دولت تضمین می شود.

در حال حاضر، مرجع صدور پروانه کسب و کار برای فضای مجازی و سازمانی که مجوزهای کسب و کار فضای مجازی را صادر می کند، اتحاد شرکت های مجازی ملی است. بنابراین این اتحادیه همچنان وجود دارد و فعالیت آن متوقف نشده است.

هزینه دریافت پروانه کسب و کار اینترنتی

یکی از مهم ترین هزینه های مرتبط با اخذ مجوز کسب و کار آنلاین، هزینه صدور مجوز است. انواع هزینه های اخذ مجوز کسب و کار مجازی به شرح زیر تعیین می شود:

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت برند لاتین؟

هزینه دریافت پروانه کسب و کار اینترنتی به دو دسته کلی تقسیم می شود:

هزینه های ثابت:

برای همه شرکت ها یکسان است و شامل موارد زیر است:

    صدور پروانه بازرگانی

    ارسال پرونده مالیاتی

هزینه های متغیر:

این هزینه ها بسته به نوع فعالیت تجاری شما متفاوت است و شامل موارد زیر می شود:

    گواهی عدم سوء پیشینه

    گواهی پایان خدمت یا معافیت (برای آقایان)

    گواهی سلامت جسمی و روانی

    گواهی صلاحیت حرفه ای

کلام اخر

فرآیند دریافت مجوز کسب و کار اینترنتی توسط سازمان ها و اشخاص حقوقی مدتی طول می کشد. زیرا برای دریافت چنین مجوزی باید مدارک زیادی ارائه کرد و مدت زیادی منتظر ماند. در صورتی که مسئولان مراحل اخذ چنین مجوز هایی را ساده کنند، فعالیت قانونی در فضای مجازی افزایش خواهد یافت. با این حال، برای انجام قانونی تجارت اینترنتی به چنین مجوزی نیاز داریم.

زیرا اعتماد سازی برای کاربران اینترنت مهمترین اصل برای فعالیت و پیشرفت در این زمینه است. زیرا این نوع اعتماد باعث دلگرمی مخاطب و ایجاد آرامش در او می شود. علاوه بر اخذ چنین مجوزی، راه های دیگری نیز برای ایجاد اعتماد وجود دارد. اقداماتی مانند ایجاد بخش پشتیبانی سایت،

وضع قوانین و مقررات خاص، ارتباط با مشتریان و… همگی بخشی از این راهکارها هستند. علاوه بر این موارد، انتقاد پذیر باشید و روی نقاط ضعف خود کار کنید. وقتی مشتری ببیند که به او احترام می گذارید و برایش ارزش قائل هستید، بیشتر به شما اعتماد می کند.

به هر حال اگر قصد دریافت مجوز کسب و کار اینترنتی را دارید، در این مقاله با انواع مجوزهای مورد نیاز برای کسب و کار اینترنتی آشنا شدید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. اگر تجربه ای در زمینه اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی دارید، لطفا در قسمت نظرات تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز این مطلب