امکان واگذاری نام شرکت ثبت شده وجود دارد؟

واگذاری نام شرکت

واگذاری نام شرکت : با آنالیز ساده ای درباره ی تغییرات شرکت می توان فهمید که واگذاری نام شرکت از پر تکرار ترین سوالات مدیران شرکت ها می باشد. برای پاسخ به این سوال می توانید با این مقاله همرا باشید و یا به صفحه ی انتخابب نام درسایت ثبت فردا مراجعه کنید.

امکان واگذاری نام شرکت ثبت شده وجود دارد؟

زمانی که شما تصمیم به ثبت شرکت دارید در واقع تصمیم به شراکت با فرد دیگری اصولا در زمینه ی تجاری دارید، پس باید بدانید که تجارت در آغاز دارای کم و کاستی هایی می باشد و در طول زمان به پختگی و اعتبار خواهد رسید پس ممکن است بنا به هر دلیلی تصمیم به واگذاری نام شرکت بگیرید.

واگذاری نام شرکت ها بر اساس قوانین

در قوانین حقوقی ایران نام شرکت را یک دارایی می دانند و در تملک غیر مادی صاحب یا صاحبین شرکت در نظر می گیرند، و بر اساس قوانین خاصی امکان اینکه آن را به مالک دیگری واگذار کرد وجود دارد؛ در واقع قابل انتقال به شخص ثالث می باشد.

بر اساس قوانین در صورتی نام شرکت قابل واگذاری خواهد بود که با واگذاری کلیه ی امتیازات شرکت باشد و یا واگذاری بخشی از آن امتیازات شرکت که نام مستقلی دارد و این نام قابل واگذاری بخشی از آن امور را معرفی می کند.

اما این امکان وجود دارد که یک شرکت تنها در یک شاخه و یا یک تخصص به خصوصی فعالیت داشته و در همان شاخه کسب اعتبار کرده است و به همین دلیل نام شرکت با تمام اختیارات و امتیازاتی که دارد منتقل می گردد.به این معنا که این نام با توجه به قانون بدون شرکت ارزش و اعتباری ندارد پس قابل انتقال هم نمی باشد.

اما شرکتی هم شرکت های مواد غذایی که دارای محصولات زیادی می باشند مثلا یک شرکتی که محصولات لبنی تولید می کند زمینه های مختلفی همچون شیر، بستنی، خامه و پنیر فعالیت دارد و می توان در هر بخش چندین نام مختلف تجاری برای هر محصول به ثبت رساند و در شرایط خاص واگذاری نام شرکت تنها همان بخش به اتفاق همان تک محصول قابل انتقال می باشد.

مزیت های انتقال واگذاری نام شرکت

در این بخش از مقاله به مزیت های واگذاری نام شرکت و مزایایی که برای شخص ثالث به همراه دارد می پردازیم؛ به بیان ساده می توان گفت زمانی که قصد داشته باشید تجارتی را در زمینه ی تولید و یا خدمات و هر زمینه ی دیگر آغاز کنید باید از هیچ شروع کنید به این معنا که شرکتی را باید به ثبت برسانید، تجهیز کنید، پرسنل متخصص بیابید … زمان را از دست می دهید و پس از موفقیت آمیز بودن این مراحل شروع به تبلیغ و شناسایی بازار کنید اما با واگذاری شرکت قدیمی تر به شما که همه ی این مراحل را طی کرده است یک شرکتی با تجهیزات و بازار شناسایی شده تحویل خواهید گرفت که این خالی از لطف نیست .

در نظر داشته باشید که نشانی شرکت (در واقع مکان شرکت) ابزارآلات تولید یا خدمات شرکت و در نتیجه نام شرکت به شما واگذار خواهد شد.

مدارک واگذاری نام شرکت

برای واگذاری نام شرکت همان طور که توضیح داده شد باید طرف های قرار داد یعنی صاحبین شرکت و اشخاص ثالث که قرار است نام شرکت به آنها واگذار گردد، کلیه ی مدارک هویتی خود را باید همراه داشته باشند:

  • شناسنامه و کارت ملی صاحبان شرکت
  • تمام مدارک شناسایی شخصی که قرار است نام به او واگذار گردد.
  • جواز و پروانه های مربوطه که صاحبین شرکت تا روزی که شرکت فعالیت داشته و یا مجوز های مربوط به آن بخش که قرار به انتقال می باشد را ارائه دهند.
  • روزنامه های مربوط به تاسیس و تغییرات شرکت را موظف به ارائه هستند.

آیا واگذاری نام شرکت زمانی که تعطیل شود امکان پذیر است؟

در این بخش با پرسش های متداولی که در زمینه انتقال نام شرکت با شرایط مختلف مطرح می گردد آشنا می شوید و احتمالا پرسش خود را در توضیح این مسائل دریافت خواهید کرد.

به عنوان مثال :

اگر شرکتی برای همیشه تعطیل شده باشد می توان نام شرکت را به غیر واگذار کرد؟

اگر شرکتی به دلایل معلوم و یا نامعلوم منحل شده باشد می توان نام این شرکت را به شخص ثالث انتقال داد؟

در پاسخ باید گفت زمانی که یک شرکتی منحل گردد و یا برحسب پیش آمد تعطیل می گردد و در پی اینها ابزارآلات شرکت که برای تولید محصولشان به کار می رفته است به فروش برسد و یا به هر دلیلی از بین برود باستناد به ماده ۴۹ قانون واگذاری نام شرکت غیر قانونی می باشد و هیچ اعتباری نخواهد داشت.

و به متقاضی انتقال نام هیچ امتیازی وارد نخواهد شد.

اما نکته ی قابل تامل و بسیار مهم این است در واقع زمانی نام انتقال پیدا خواهد کرد که تجارت و محل تجارت نیز به شخص ثالث انتقال یابد.

سخن آخر

برای کلیه ی امور حقوقی هر مدیری نیاز به مشاوره ی دقیق و حساب شده دارد که علاوه بر اینکه  بتواند با آرامش به انجام امور تجاری خود بپردازد بلکه در اسرع وقت و با کم ترین هزینه با اعتماد به موسسه ی حقوقی ثبت فردا و تماس با شماره ی ۵۲۷۱۲-۰۲۱  تمامی امور حقوقی خود را نیز انجام شده بداند.

ثبت فردا در کنار شما

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها