اشتباهات رایج در فرآیند ثبت برند

اشتباهات رایج در فرآیند ثبت برند

ثبت برند تنها عامل موفقیت کسب و کارهای کوچک و بزرگ نیست، بلکه به دنبال آن یک استراتژی مناسب برای برندسازی یا برند مارکتینگ وجود دارد که باید به سرانجام برسد.

اما هدف اول و اصلی برای ثبت برند، ایجاد تمایز بین محصولات و خدمات یک شرکت با محصولات و خدمات مشابه دیگر شرکت ها است.

این وجه تمایز باید معرفی بهتر و بیشتر محصولات شما به مخاطبین می شود و آن ها نیز به واسطه شناخت شما و اطمینان از کیفیت و کمیت محصولات تان، وفاداری و پایبندی را به شما هدیه می دهند.

بنابراین برندی موفق است که خدمات و مزایای مشخصی داشته باشد و مصرف کننده از این طریق از امتیازات و ارزش های منحصر به فرد محصول مطلع شود و بتواند از سریع ترین و آسان ترین روش از آن بهره مند شود.

در مسیر این موفقیت بزرگ دو عامل بسیار مهم است:

  1. موضوع برند،
  2. عوامل انتخاب نام تجاری،

هر دو مورد، ۲ عامل مهم و موثر در سطح بین المللی هستند. پس اگر قصد ثبت برند دارید باید با دقت و وسواس تمام به همراه یک تیم حرفه ای همه چیز را بررسی کنید.

این عوامل می تواند فرصت های خوبی برای رسیدن به موفقیت در بین دیگر برند های تجاری و در سطح بین المللی به همراه داشته باشد.

علت موفقیت در پروسه ثبت برند چیست؟

علت موفقیت در پروسه ثبت برند چیست؟

اولین عاملی که موفقیت یک برند را تضمین می کند، انتخاب نام مناسب است. این نام باید طبق قوانین تجارت و به گونه ای انتخاب شود که در ذهن مخاطب ماندگار شود و در لحظه بتواند آن را به یاد آورد.

اسم برند، علاوه بر کاربرد آهنگ نوع کلمه، با استفاده از معنی و مفهوم لغوی خود و هرگونه عاملی که در گذر زمان به نوعی با آن ترکیب شده است و در جامعه به عنوان هویت اجتماعی شناخته شده، رشد پیدا می کند و با مخاطب ارتباط برقرار می کند.

البته که خیلی از افراد قبل از پروسه ثبت برند به آن فکر نمی کنند و با عجله یک اسم انتخاب می کنند، اما بعدا ها متوجه اشتباه خود می شوند که بررسی و انتخاب نام تجاری ممکن است با اشتباه همراه باشد.

این در حالی است که با کمی دقت می شود از اکثر اشتباهات جلوگیری کرد. اگر شما با اشتباهات متداول در این زمینه بیشتر آشنا باشید، بهتر می توانید یک نام مناسب انتخاب کنید، به گونه ای که هیچ گاه از انتخاب آن پشیمان نشوید!

اشتباهات رایج در فرآیند ثبت برند

برخی از متداول ترین اشتباهات عبارت است از:

♦ انتخاب یک نام بسیار آسان، ساده و پیشِ پا افتاده؛

از ویژگی های یک برند معتبر، خلاقیت در انتخاب نام است. وقتی می گوییم باید با وسواس به این مرحله نگاه کنید منظور این است که تمام تفکر و خلاقیت خود را به کار بگیرید، زیرا این ثبت برند قرار است هویت فعالیت شما را به دیگران نشان دهد!

بنابراین یک برند خوب و موفق باید باید هم طراحی و هم شکل ظاهری را با هم داشته باشد. بهتر است از علائم خیلی ساده استفاده نشود.

برند باید خاص باشد تا در زمان عرضه به بازار مورد حمایت قرار بگیرد و ابتکار و خلاقیت علامت در آثار آن مشهود باشد. هم چنین رعایت نکات زیر هم خالی از لطف نیست:

  • در انتخاب نام برند نباید از اسامی عام استفاده کرد، برای مثال کلمه کامپیوتر برای کلمپیوترهای مختلف مناسب نیست!
  • از صفات اجناس نمی توان به عنوان علامت تجاری استفاده نمود، برای مثال سرعت برای اینترنت!
  • عدم استفاده از علائم ساده مثل خط مستقیم.

♦ ثبت برند نباید با علائم منحرف کننده باشد؛

علامت یا نامی که برای ثبت برند انتهاب می کنید باید کاملاً نشان دهنده حوزه فعالیت شما باشد. برای مثال اگر در حوزه عسل کار می کنید، استفاده از عکس یا نام مورچه مخاطب را گمراه می کند.

♦ برند شما نباید قبلاً جایی به ثبت رسیده باشد؛

به همین دلیل است که تأکید می کنند قبل از ثبت رسمی، حتماً از تکراری نبودن ثبت برند مطمئن شوید.

اشتباهات فرآیند ثبت برند

♦ سلیقه و نظر مخاطب را در نظر بگیرید،

اساس کار شما به اعتماد و جلب رضایت مخاطب است، پس بهتر است از قبل از شروع کار با آنها در ارتباط باشید تا ببینید چه چیزهایی باب میلشان است و بهتر با آن ارتباط برقرار می کنند. برای این کار می توانید از تجربیات رقبای خود هم کمک بگیرید.

♦انتخاب یک نام کوتاه، مفید و مختصر، اما در عین حال خلاقانه!

اسمی که برای ثبت برند انتخاب می کنید به راحتی تلفظ شود و در ذهن و فکر اشخاص بماند، موفقیت شما را تضمین می کند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها