ثبت برند مواد غذایی (خشکبار و حبوبات)

ثبت برند خشکبار و حبوبات

ثبت برند مواد غذایی تنها به ثبت برند برای غلات، گوشت و … ختم نمی شود. مواد غذایی مجموعه ای گستره از مواد گیاهی و حیوانی است که انسان به عنوان غذا مصرف می کند.

ثبت برند حبوبات و خشکبار نیز به عنوان یکی از انواع مواد غذایی است که در تمام کشورها مورد توجه است. شاید این سوال برایتان مطرح شود که چرا خشکبار و حبوبات نیز تحت عنوان مواد غذایی به ثبت نمی رسند؟ در پاسخ باید بگوییم که در قانون ثبت به ایجاد یک برند خاص برای تفکیک فعالیت های یک شرکت از سایر شرکت های مشابه تاکید شده است.

این قانون برای همه فعالیت ها صدق می کند. بنابراین ثبت برند مواد غذایی نیز از این قانون مستثنی نیست. در ضمن هر فعالیتی در زمینه تولید مواد غذایی و زیر مجموعه آنها، در جهت توزیع بدون ثبت برند ممنوع است و پیگرد قانونی و قضایی دارد.

ثبت برند مواد غذایی با خشکبار و حبوبات تفاوت دارد؟

وقتی تصمیم به ثبت برند مواد غذایی می گیرید، باید به طور دقیق حوزه فعالیت خود را مشخص کنید. چرا؟ زیرا مواد غذایی یک سرشاخه محسوب می شود که زیر مجموعه بسیار دارد.

نقطه اشتراک آنها تنها این است که همه زیر مجموعه ها با انسان سر و کار دارد. به طور کلی ثبت برند مواد غذایی شامل مجموعه های زیر می شود:

 • نمک و افزودنی های خوراکی و مجاز،
 • روغن، کیک، شیرینی و فراورده های حاصل از آرد،
 • غلات،
 • لبنیات، کنسروها و فراورده های گوشتی،
 • آبمیوه، انواع عرق و سرکه ها،
 • خشکبار، حبوبات، ادویه جات، کنسروهای غیرگوشتی و سبزیجات به همراه محصولات و فرآورده های حاصل از کشاورزی.

شرایط و مراحل ثبت برند حبوبات و خشکبار

در مرحله اول متقاضی باید زیر مجموعه مورد نظر خود را برای ثبت انتخاب کند. بعد از آن باید یک نام مناسب، مطابق با قوانین تجارت برای برند انتخاب نمود.

بعد از آن مهم ترین کار، استعلام برند است تا مبادا قبلاً مشابه آن به ثبت رسیده باشد. به عبارت دیگر نام انتخاب شما برای ثبت برند مواد غذایی باید کاملاً منحصر به فرد باشد. در ضمن باید حوزه فعالیت شما را به مخاطب نشان دهد.

بعد از آن با مراجعه به سامانه مالکیت معنوی و تکمیل فرم اظهارنامه، مشخصات و مدارک خود را به ترتیب وارد و بارگزاری نمائید.

در صورت تأیید کارشناسان اداره، اظهارنامه را امضاء و به همراه اصل مدارک برای اداره ارسال کنید. مجدداً اصل مدارک توسط کارشناس بررسی می شود و نتیجه نهایی را اعلام می کند.

اگر تأیید شد، با پرداخت حق الثبت برند مواد غذایی در زیر شاخه خشکبار و حبوبات، مجوز چاپ آگهی ثبت برند در روزنامه رسمی کشور (نوبت اول) صادر می شود.

۳۰ روز زمان لازم است، پس از آن اگر شکایتی صورت نگرفت، مجوز چاپ نوبت دوم روزنامه رسمی داده می شود. مجدداً اگر اعتراضی صورت نگرفت، متقاضی ثبت برند مواد غذایی (خشکبار و حبوبات) باید برای اخذ گواهی رسمی ده ساله ثبت برند اقدام کند.

آنچه برای ثبت برند مواد غذایی نیاز است!

 • کپی شناسنامه متقاضی و کارت ملی ،
 • ارائه جواز کسب، تأسیس و … که نشاندهنده فعالیت شما در حوزه مواد غذایی باشد ،
 • ارائه ۱۰ نمونه طرح گرافیکی ۱۰*۱۰ از علامت تجاری ،
 • ارائه فرم اظهارنامه ثبت در اداره مالکیت معنوی ،
 • ارائه کارت بازرگانی (اگر قصد ثبت برند لاتین دارید) ،
 • ارائه وکالتنامه وکیل یا نماینده قانونی.

ثبت برند حبوبات و خشکبار چه مزیتی دارد؟

شاید این پروسه ثبت برند مواد غذایی کمی طولانی باشد، اما مزایایی برای مالک برند دارد که تمام هزینه ها و وقتی که صرف شده است را جبران می کند.

برخی از این مزایا شامل:

 1. جلب اطمینان خاطر مشتریان و مصرف کنندگان برای خرید،
 2. تضمین منافع تولید کننده،
 3. کسب حمایت دولت و قانون،
 4. جلوگیری از سوء استفاده رقبا،
 5. افزایش موفقیت در صنعت تبلیغات
 6. و … .

ثبت برند مواد غذایی جز موارد ثبتی اجباری است!

از آنجایی که مواد غذایی مستقیماً با انسان سر و کار دارند، ثبت برند مواد غذایی ضروری است، زیرا در صورت عدم تأیید کیفیت آن، سلامت انسان ها به خطر می افتد.

پس اگر زمان کافی برای این کار ندارید، لطفاً حوزه فعالیت خود را عوض کنید یا از متخصصان این حوزه کمک بگیرید و کار خود را به آنها بسپارید.

مشاوران و وکلای ثبت برند در مجموعه “ثبت فردا” نیز به شما کمک می کنند. اطلاعات بیشتر در سایت sabtefarda.org موجود است.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها