چگونگی درخواست برای ثبت علائم تجاری

ثبت برند

صاحبان کسب و کارها پس از انتخاب اسم برای محصولات خود و معرفی آن به بازار هدف و شناخته شدن، سعی در به ثبت رساندن آن برند می کنند. ثبت علائم تجاری شامل مراحلی است که در این مقاله قصد داریم به بررسی درخواست برای ثبت آن ها بپردازیم.

ثبت برند تجاری

مراحل درخواست برای ثبت علائم تجاری

درخواست برای ثبت علامت تجاری صنعتی یا تجاری باید به زبان فارسی، دارای تاریخ ، امضا و شامل موارد زیر باشد:

  1. نام، آدرس و ملیت متقاضی و آدرس اصلی شرکت او.
  2. نام و نشانی وکیل متقاضی در تهران، در صورت درخواست از طریق وکیل.
  3. شغل یا نوع صنعت متقاضی.
  4. تاریخ، مکان و شماره ثبت در کشور یا مبدأ، در صورتی که علامت تجاری در خارج از ایران ثبت شده باشد.
  5. آدرس ثبت شده در تهران به انتخاب مالک علامت تجاری.
  6. نام و آدرس شخص یا اشخاصی در تهران که دارای صلاحیت دریافت مراحل قانونی و اعلامیه ها هستند.
  7. اصل یا کپی تأیید شده وکالت، در صورت درخواست از طریق وکالت.
  8. ده نمونه از علامت تجاری مورد استفاده ، به علاوه نمونه های اضافی، برابر با یک نمونه برای هر کلاس اضافی درخواست شده برای ثبت نام.

نکته: نام و آدرس متقاضیان مقیم خارج از ایران باید علاوه بر فارسی با حروف لاتین نیز نوشته شده و با همان نویسه ها ثبت و آگهی شود.

متقاضی باید یک نمونه از علامت تجاری را روی هر تقاضا چسبانده و آن را امضا کند. نمونه سوم در هنگام ثبت نام در صفحه مربوطه کتاب ثبت می شود و نمونه چهارم در گواهی ثبت قرار می گیرد. علائم تجاری که نقش برجسته دارند یا روی کالا حک شده اند، باید روی کاغذ ترسیم شوند.

ثبت برند تجاری

سایر مراحل درخواست برای ثبت برند

ابعاد نمونه نباید از ده سانتی متر در هر طرف تجاوز کند.

بر روی هر نمونه ای که به روش فوق الصاق شده است، مهر شعبه ثبت شرکت ها، علائم تجاری و ثبت اختراع باید به گونه ای چسبانده شود که قسمتی از مهر روی نمونه و قسمت دیگر بر روی کاغذ قرار گیرد.

یک صفحه (کلیشه ای) برای چاپ علامت تجاری به طور واضح (صفحه ذکر شده نباید در هر طرف از ده سانتی متر تجاوز کند. اگر علامت تجاری از یک یا چند کلمه ، بدون هیچ وسیله یا حروف خاصی تشکیل شده باشد، متقاضی نیازی به برچسب چاپ ندارد.

اگر علامت تجاری در خارج از ایران ثبت شده است، متقاضی باید نسخه ای از ثبت نام شده را به زبان اصلی و دارای گواهی اداره صادر کننده به همراه ترجمه غیر رسمی به فارسی به مسئولیت متقاضی ارائه دهد.

اگر علامت تجاری به منظور تمایز امتیاز کالاهای گروهی از مردم یا کالاهای یک شهر یا منطقه ای از کشور به تصویب برسد، گواهی صادر شده توسط یک مقام صلاحیتدار در مورد تأیید استفاده از علامت مذکور توسط تولید کنندگان کالاهای مربوطه انجمن اصناف، اتاق بازرگانی یا صنعت، شهرداری،دفتر فرمانداری.

منشی دریافت کننده برنامه باید محتوای آن را بررسی اولیه کند و پس از ثبت آن در ثبت درخواست های دریافت شده، نسخه دوم را که حاوی مشخصات اولیه است به متقاضی بازگرداند. پس از امضا و مهر آن با مهر ثبت کننده شرکت ها، علائم تجاری و ثبت اختراع به عنوان رسید.

نسخه سوم برنامه که دارای مشخصات مشابه نسخه اصلی است بلافاصله تا تاریخ پذیرش یا رد قطعی آن در شعبه ثبت شرکت ها، علائم تجاری و ثبت اختراع ارسال می شود، به طوری که هر فرد علاقمندی شخص می تواند اطلاعات مربوط به محتویات آن را بدست آورد و مطابق مواد زیر مخالفت خود را ارائه دهد.

شخصی که درخواست ثبت چندین علامت تجاری را دارد، باید مطابق مفاد این آیین نامه، برای هر یک از آنها درخواست های جداگانه ارائه دهد. در این صورت، اگر درخواست از طریق وکالت فقط طبق یک وکالت ، وکالتنامه اصلی باید به یکی از درخواست ها ضمیمه شود و یک نسخه معتبر از آن باید به هر یک از دیگر ضمیمه شود.

مدارک و مراحل ثبت برند

بررسی درخواست ثبت علائم

ظرف ۱۵ روز از تاریخ ارائه ، هر درخواست به شرح زیر بررسی می شود:

جهت انجام تشریفات جهت اطمینان از مطابقت برنامه و نمایشگاه های آن با اصول مندرج در قانون و مقررات حاضر در صورت وجود مغایرت در برنامه، متقاضی به طور کتبی مطلع می شود تا بتواند در مدت زمان مناسب آن را درمان کند. برای کسانی که حداکثر تا دو ماه در ایران و برای کسانی که در خارج از ایران اقامت دارند حداکثر تا شش ماه.

اگر دوره های فوق ناکافی باشد، متقاضی می تواند فقط یک بار برای تمدید زمان درخواست دهد.

برای مطابقت بین طبقه ای که متقاضی برای ثبت کالای خود اعلام کرده است و کلاس ها نسبت به این نوع کالا. اگر مشخص شود که کالا مطابق با کلاس ذکر شده در برنامه نیست، از متقاضی ثبت نام دعوت می شود تا طبقه بندی کالاهای مشخص شده را اصلاح کند.

مطابقت علائم تجاری با مفاد قانون و آیین نامه حاضر

تبصره ۱. در مورد شخصی سازی و تمایز، همانطور که در ماده ۱ قانون ذکر شده است، نام های مشترک محصولات یا نامهای جغرافیایی که خریدار را از نظر منشاء و کیفیت کالا گمراه می کند، نمی توانند به عنوان علائم تجاری متمایز تلقی شوند.

تبصره ۲. شباهت علائم تجاری، همانطور که در هنر ذکر شده است. قانون  ممکن است از نظر ظاهر، تلفظ، یا نوشتار یا به هر روش دیگری که باعث اشتباه مصرف کنندگان عادی شود باشد.

اگر ظرف ۱۵ روز از دریافت درخواست معلوم شود که درخواست غیرقابل قبول است یا اگر متقاضی در مدت زمان مقرر برای تکمیل آن اقدام نکند، ثبت کننده شرکت ها، علائم تجاری و ثبت اختراعات، در صورت رد درخواست خود، متقاضی را کتبا مطلع می کند و در بخش مربوطه دلایل رد را ذکر می کند.

برای هر علامت تجاری که درخواست ثبت نام در هنر پذیرفته شده است.  ثبت شرکت ها، علائم تجاری و ثبت اختراع باید آگهی را در روزنامه رسمی منتشر کند. این آگهی شامل نام و آدرس صاحب علامت تجاری، خود علامت تجاری و ویژگی های آن و کالاهایی است که علامت تجاری برای آنها استفاده می شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها