هر آنچه از ثبت برند و لوگو باید بدانید!

ثبت برند و لوگو

ثبت برند و لوگو امروزه بهترین راهکارها برای متمایز کردن محصولات یک تولید کننده از سایر محصولات مشابه است. در واقع در دنیای تجاری امروز، یکی از بهترین راه ‌ها برای جذب مشتری بهتر ثبت برند و لوگو می باشد.

هر کسی می تواند با اقدام برای ثبت برند یا لوگوی اختصاصی خود محصولاتش را به مخاطب معرفی کند و از این طریق مشتری و سود بیشتری کسب نماید.

منظور از ثبت برند و لوگو چیست؟

لوگو اولین چیزی است که مشتری از شما و حوزه کسب و کارتان می بیند! بنابراین باید چنان خلاقانه طراحی شود که در ذهن مخاطب ماندگار شود.

به عبارت دیگر، مشتری شما در نگاه اول باید جذب نظم و زیبایی لوگو شود نه این که از آن فرار کند. طبیعی است که این سوال برای تان مطرح شود پس تفاوت ثبت برند و لوگو چیست؟

ثبت برند

ثبت برند  از روش ‌های متمایز کردن محصولات مشابه از یکدیگر است که در واقع برند یک نام، نشانه یا عبارتی است که شعار مجموعه شما به حساب می آید و تمایزتان با دیگران را نشان می دهد.

در حقیقت اعتبار و ارزش اجتماعی یک محصول به ثبت برند آن است، زیرا با این کار شما مشتریان وفاداری به دست می آورید که محصولات شما را با برند خودتان می‌ شناسند.

و این برای یک کسب و کار به معنای سودآوری است. برای مثال شاید نوشیدنی های زیادی وجود داشته باشند که از کیفیت خوبی هم برخوردارند، اما برندی مثل “سن ایچ” جایگاه دیگری دارد.

یک برند خوب چه خصوصیاتی دارد؟

برند های زیادی وجود دارد، اما برخی از آنها به جایگاه مطلوبی دست پیدا کرده اند، زیرا یک برند خوب:

 • باید کیفیت و کمیت محصول را نشان دهد،
 • نام کوتاه و ساده ای داشته باشد،
 • تقلیدی نباشد تا اصالت خود را به مخاطب نشان دهد،
 • قابلیت تلفظ به اشکال مختلف را نداشته باشد،
 • باید متمایزکننده خوبی برای محصولات و خدمات باشد.

منظور از لوگو چیست؟

لوگو یک طرح گرافیکی‌ است که متمایز کننده خدمات و محصولات مشابه از هم دیگر می باشد. لوگو با به کارگیری حروف، رنگ، شکل یا قلم خاصی تمایز میان محصولات و خدمات را نشان می دهد.

لوگو ارتباط چشمی با مخاطب برقرار می‌ کند و از این طریق مشتری را به خود جذب می‌کند، پس یک لوگوی باید:

 • قابل فهم باشد،
 • خاص و متمایز باشد.
 • مخاطب با دیدن علامت گرافیکی محصول به ‌سرعت آن را تشخیص دهد.

یک لوگوی خوب چه خصوصیاتی دارد؟

یک لوگو زمانی موفق عمل می کند که خصوصیات زیر را داشته باشد:

 • ساده باشد،
 • ارتباط طرح با موضوع فعالیت را به خوبی رعیا کند،
 • قابلیت کوچک شدن داشته باشد،
 • فرم هندسی و شکل خاصی ارائه کند،
 • خلاقانه و منحصر به ‌فرد و خاص باشد.

ثبت برند و لوگو چه تفاوتی دارد؟

ثبت برند و لوگو  در ابتدای امر دو مفهوم یکسان به نظر می آیند، اما همان‌ طور که تا به اینجا گفته شد، این دو متفاوت هستند.

لوگو در حقیقت نشان یا علامت مخصوص یک محصول یا خدمت است یا به عبارت دقیق تر، ابزاری برای شناخت سریع‌ تر محصولات یا خدمت، در حالی که برند نام یا نشانه ‌ای از یک محصول است که در ذهن مشتری می‌ماند.

برای مثال لوگوی شرکت اپل، یک سیب است که هر کسی با دیدن آن ناخودآگاه ذهنش به سمت محصولات اپل می رود.

ثبت برند و لوگو

♦ ثبت برند

با اقدام برای ثبت برند اداره مالکیت معنوی از حمایت‌ های قانونی و مزایای ثبت بهره مند می شوید. یکی از مهم ترین مزیت های ثبت برند، جلوگیری از سوء استفاده دیگران از برند شما است.

هم چنین برای اینکه شما هم مطمئن شوید تا برند تکراری به ثبت نمی رسانید، بهتر است استعلام بگیرید تا معلوم شود برند شما توسط شخص دیگری به ثبت رسیده است یا خیر!

♦ ثبت لوگو

اشخاص حقیقی و حقوقی برای تمایز محصولات و خدمات خود می توانند برای لوگو اقدام کنند. البته که از لحاظ قانونی الزامی به ثبت لوگو نیست؛ اما به حفظ تمایز محصولات و خدمات کمک می کند.

برای ثبت لوگو باید مانند ثبت برند، ابتدا استعلام بگیرید تا کسی لوگوی شما را ثبت نکرده باشد. سپس مدارک مورد نیاز برای ثبت را تهیه کنید و برای بارگذاری اطلاعات در سایت اداره مالکیت معنوی اقدام کنید.

ثبت برند و لوگو را با ثبت فردا تجربه کنید!

موسسه حقوقی ثبت فردا با سال ها تجربه در زمینه ثبت برند و لوگو ، ثبت شرکت و … توانسته است مسیر را برای افراد بسیاری هموار کند.

شما نیز اگر تازه کار هستید یا زمان کافی برای انجام کار ندارید، روی کمک “ثبت فردا حساب کنید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها