کدام اطلاعات ثبت برند باید در روزنامه رسمی کشور به چاپ برسد؟

چاپ آگهی ثبت برند در روزنامه رسمی

ثبت برند با انتشار اطلاعات آن در روزنامه­‌های رسمی کشور به پایان می­‌رسد. این کار به منظور اطمینان از عدم وجود افراد معترض به ثبت چنین برندی است تا مبادا در آینده مشکلی به وجود آید یا شخصی ادعای مالکیت کند.

در واقع چاپ آگهی ثبت برند در روزنامه رسمی از آخرین مراحل انجام کار است که به نوعی از این طریق فعالیت تجاری به اطلاع عموم می‌­رسد، اما چگونه و با چاپ چه اطلاعاتی؟

چرا باید برای ثبت برند از روزنامه­‌های رسمی کمک بگیریم؟

روزنامه رسمی کشور به قوه قضائیه وابسته است و به صورت یک شرکت سهامی اداره می­‌شود. این مجموعه مطابق مصوبه اسفند ماه ۱۳۵۲ از ارکان زیر تشکیل شده است:

 1. مجمع عمومی،
 2. هیئت مدیره
 3. مدیر عامل
 4. بازرس قانونی.

سهام این شرکت صد درصد متعلق به دولت است و رییس قوه قضائیه به عنوان رئیس کل مجموعه خواهد بود. در بهمن ماه ۱۳۸۱ اصلاحیه جدیدی اعلام شد که مطابق با آن، موضوع شرکت، برند و چاپ و انتشار روزنامه رسمی کشور، انجام سفارشات چاپی و مطبوعاتی قوه قضائیه، وزارتخانه‌­ها، موسسات و شرکت­‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی، چاپ، توزیع و فروش کتب و نرم‌­افزارهای الکترونیک و رایانه‌­ای است.

وظیفه اصلی این مجموعه، چاپ و انتشار کلیه قوانین و مصوبات مجلس شورای اسلامی، مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیین نامه­‌ها و مصوبات هیئت دولت، آراء وحدت رویه دیوان عالی کشور و دیوان عدالت اداری است.

در کنار آنها چاپ و نشر آگهی­‌های قانونی، قضائی مانند آگهی­‌های مربوط به ثبت برند و علائم تجاری، ثبت شرکت و … از دیگر وظایف مهم روزنامه رسمی کشور است، زیرا با این کارت ثبت برند و … به رسمیت شناخته می‌­شود.

بر همین اساس و هم­‌چنین طبق اصل ۶۹ قانون اساسی و مذاکرات مجلس شورای اسلامی، انتشار اطلاعات باید علنی باشد و گزارش کامل آن از طریق روزنامه رسمی و رادیو برای مردم منتشر شود.

در مواقعی نیز ممکن است شرایط اضطراری برقرار شود که در این صورت برای رعایت امنیت کشور باید به تقاضای رئیس جمهور یا یکی از وزراء یا نمایندگان، جلسه غیرعلنی تشکیل شود.

اعتبار این جلسه به حضور شورای نگهبان است و مجموع تصمیمات آن باید به تصویب سه چهارم مجموع نمایندگان برسد. گزارش نهایی نیز باید پس از برطرف شدن شرایط اضطراری برای اطلاع عموم منتشر گردد. این سازمان از سال ۱۳۹۲ نیز به صورت الکترونیکی مشغول به فعالیت است.

چاپ کدام اطلاعات برای ثبت برند ضروری است؟

این اطلاعات عبارتند از :

 • تاریخ و شماره اظهارنامه،
 • در صورت ادعای حق تقدم، تاریخ و شماره اظهارنامه و کشوری که درخواست ثبت اولیه در آن جا صورت گرفته است،
 • نمونه علامت یا برند تجاری،
 • اجراء علامت با ذکر رنگ­‌های به کار رفته (اگر رنگ به عنوان صفت بارز و یا ویژگی علامت باشد.)
 • فهرست محصولات و خدماتی که برند برای تمییز دادن آن­ها مورد استفاده قرار می­‌گیرد (اشاره به طبقه یا طبقات مربوط، طبق دسته بندی بین­‌المللی)،
 • نام و مشخصات متقاضی،
 • نام و مشخصات نماینده قانونی در صورتی که اظهارنامه توسط نماینده تسلیم شده باشد.

نکته!  هر کدام از اطلاعاتی که در هنگام ثبت برند در روزنامه رسمی و یا یک روزنامه کثیرالانتشار چاپ می‌­شود در صورت هر گونه تغییر باید مجدداَ در یک روزنامه رسمی چاپ شوند.

چگونگی چاپ آگهی برند در یک روزنامه رسمی

برای ثبت آگهی در روزنامه رسمی یا کثیرالانتشار، باید پس از انجام مراحل قانونی و ثبت آگهی خود در ادارات ثبت، به سایت روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir  مراجعه و جهت ثبت آگهی در روزنامه رسمی اقدام نمایند.

 1. در ابتدا باید اطلاعاتی را مطابق با موارد درخواستی در سایت ثبت کنید،
 2. در پایان، یک شماره پیگیری به شما دریافت کنید که می توانید به وسیله آن و بدون نیاز به مراجعه حضوری، از تمامی مراحل ثبت آگهی خود مطلع شوید.
 3. در ضمن هزینه چاپ آگهی بر عهده خود متقاضی است و قبل از اقدام برای روند چاپ، باید پرداخت گردد.

با ثبت برند، تجارت خود را به دیگران معرفی کنید!

چاپ آگهی و اطلاعات برند از مهم‌­ترین مراحل ثبت برند است، زیرا بعد از آن در صورت نبود معترضی، برند شما رسماً ثبت خواهد شد.

اگر هر کدام از مراحل ثبت برند و یا چاپ اطلاعات نادرست طی بشود، شما شانس تأیید برند را از دست داده‌­اید و در دفعات بعد نیز به راحتی تأیید نخواهد شد.

بنابراین بهتر است با کمک متخصصین این زمینه اقدام کنید تا از نتیجه کار مطمئن شوید. برای این کار می‌­توانید روی کمک موسسه ” ثبت فردا ” حساب کنید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها