چگونه از صحت مجوز یا رد تقاضای ثبت برند مطمئن شویم؟

مجوز ثبت برند

تا به حال به این فکر کرده­‌اید که در چه صورت مجوز چاپ اطلاعات ثبت برند در روزنامه داده می‌­شود؟  اگر مقاله “صفر تا صد مراحل ثبت برند” را خوانده باشید می‌بینید که در مرحله چهارم” ثبت نام در سامانه مرکز مالکیت معنوی و اخذ گواهی امضاء از دفترخانه اسناد رسمی” با تصمیمی از سوی سامانه مواجه می‌­شوید که تعیین کننده سرنوشت خواهد بود.

ثبت برند با ابلاغیه یا اخطار؟!

در واقع در این مرحله با تکمیل و ارسال اظهارنامه ثبت برند با یکی از تصمیمات زیر از سوی کارشناسان و رئیس اداره علائم تجاری رو به رو می‌­شویم:

¤ صدور ابلاغیه پذیرش

ابلاغیه پذیرش، بهترین خبر از اداره مالکیت معنوی کشور برای متقاضی ثبت برند است که خبر بلامانع بودن ثبت علامت مورد تقاضا را اعلام می‌­دارد.

این خبر در صورتی ارسال می­‌شود که مراحل کامل و دقیق مطابق با مواردی که قبلاً در مقالات آمده است، انجام شود. در ضمن موارد زیرا نیز باید مرتب انجام شده باشند:

 • تهیه و تکمیل مدارک مورد نیاز،
 • تنظیم صحیح و دقیق اظهارنامه
 • ارسال اظهارنامه
 • طبقه بندی علامت تجاری
 • و…

بعد از صدور ابلاغیه پذیرش باید سه مرحله آخر را در اسرع وقت انجام دهید که شامل:

 1. ثبت اظهارنامه برند
 2. تحلیل اظهارنامه ثبت برند توسط کارشناسان اداره علامت
 3. دریافت سند ۱۰ ساله

¤ صدور اخطار رفع نقص

اگر هر کدام از مراحل ثبت برند را نادرست انجام داده باشید و دقت لازم را در ارائه مدارک و … به کار نگرفته باشید، با اخطار رفع نقص مواجه می‌شوید.

در چنین شرایطی ۳۰ روز زمان دارید تا مواردی که در اخطارنامه به عنوان نواقص پرونده مطرح شده است را برطرف کنید، در غیر اینصورت اظهارنامه رد خواهد شد.

¤ صدور اخطار رد

تلخ‌­ترین خبری که یک متقاضی ثبت می­‌تواند بشنود، اخطار رد است! این اخطار در صورتی صادر می­‌شود که هر کدام از موارد زیر را نادیده گرفته باشید:

 1. اقدام به موقع برای رفع نواقص اعلامی (صدور اخطار رفع نقص)،
 2. وجود تشابه در برند مورد تقاضا با برندی که قبلاً در همان طبقه و زمینه برای شخص دیگری ثبت شده است و یا حتی زودتر تقاضا شده (حتی یک روز زودتر) و در حال طی کرد مراحل ثبت از سوی متقاضی آن است،
 3. عدم طبقه‌بندی صحیح برند با توجه به مجوز فعالیت،
 4. انجام نادرست صحیح مراحل
 5. و …

در صورت صدور “اخطار رد”، چه اقداماتی انجام دهیم؟

با صدور اخطار رد بر رد اظهارنامه ثبت برند شما، باید مطابق قانون تا ۳۰ روز تا از طریق سامانه اداره مالکیت نسبت به رد اظهارنامه خود اعتراض کنید.

در ادامه اعتراض شما در نوبت بررسی کمیسیون مربوطه می‌­رود که این نوبت معمولاً بسیار زمان‌­بر و طولانی خواهد بود. پس از تشکیل کمیسیون که اعضاء آن از کارشناسان و رئیس اداره علائم تجاری هستند، اعضاء مذکور به اعتراض شما رسیدگی می‌نمایند و نتیجه از طریق سامانه به شما اعلام می‌گردد.

وقتی به این مرحله رسیدید نباید انتظار پاسخ مثبت داشته باشید و یا حتی این که اعلام کنند اشتباهی رخ داده و ثبت بلامانع است. به احتمال زیاد نتیجه هم‌چنان بر رد اظهارنامه برند باشد، اما با این حال می‌­توانید با تقدیم دادخواست مربوطه به دادگاه، حل و فصل قانونی این اختلاف را درخواست دهید.

دادگاه سعی در جلب نظر کارشناس متخصص به موضوع دارد و با رسیدگی و کسب اطلاعات رای لازم را صادر می­‌کند. در این بین متقاضی (خواهان) و اداره ثبت (خوانده دعوا) حق دارند تا در زمان قانونی به این رای اعتراض کنند.

برای مشخص شدن نتیجه نهایی، پرونده به دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع می­‌شود و دادگاهی که رأی آن قطعی و نهایی است و نتیجه تحت هر شرایطی برای طرفین دعوا لازم‌­الاجرا خواهد بود.

دقت در انجام مراحل ثبت برند را جدی بگیرید!

با توجه به آنچه گفته شد، اگر پرونده ثبت برند از سوی اداره مالکیت معنوی، با “اخطار رد” مواجه شود و متقاضی همچنان نسبت به ثبت آن اصرار داشته باشد، راهی طولانی و سخت در پیش خواهد داشت.

بنابراین همین موضوع می‌تواند بیانگر اهمیت دقت و تمرکز بر صحیح انجام دادن مراحل باشد. برای اطمینان بیشتر می‌توانید از تجربیات افرادی است که در این خصوص تبحر کافی دارند، استفاده کنید. موسسه “ثبت فردا” می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند تا در پایان کار با نتیجه دلخواه روبه رو شوید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها