ثبت برند بین ­‌المللی چیست و مواردی که در مورد آن باید بدانید

ثبت برند بین المللی

ثبت برند بین‌ ­المللی برای زمان­‌هایی است که می­‌خواهید علامت تجاری خود را در کشورهای عضو کنوانسیون مادرید با پرداخت هزینه­‌های قانونی در هر کشور بصورت جداگانه ثبت کنید.

ایران  حدود ۱۷ سال پیش در مرداد ماه سال ۱۳۸۲ موافقت نامه مادرید، راجع به ثبت بین المللی علامت تجارتی و پروتکل مربوط به آن را امضا کرد. با این اقدام، ،هر علامت یا برند تجاری که به طور رسمی در ایران ثبت شده، قابلیت ثبت در سیستم مادرید یا بین المللی را هم دارد.

چگونه برای ثبت برند بین‌­المللی اقدام کنیم؟

ثبت برند بین‌ ­المللی با ثبت در ایران متفاوت است و اقدامات خاص خود را می‌­طلبد:

 1. در اولین اقدام باید، علامت مورد نظر را در کشور مبدا به ثبت برسد.
 2. سپس فرم اظهارنامه علامت تجاری به همراه مدارک مورد نیاز به اداره مالکیت صنعتی برود.

تبصره (۱):

ساکنین ایرانی یا اشخاصی که در ایران اقامت و یا یک مقر واقعی و موثر صنعتی و تجاری دارند، می‌­توانند با توجه به استناد اظهارنامه یا علامت ثبت شده در مرجع ثبت، تقاضای ثبت بین‌المللی نمایند.
تبصره (۲):

مطابق با ماده ۱۵۲، اظهارنامه ثبت برند بین­المللی علامت در فرم رسمی و با توجه به زبان­‌های تعیین شده، در سه نسخه تهیه و به مرجع ثبت داده خواهد شد. این اظهارنامه باید توسط مرجع ثبت و متقاضی امضاء شود.

 1. ارائه اسناد زیر به همراه اظهارنامه ثبت برند بین‌المللی که شامل:
 • مدارک مثبت هویت متقاضی؛
 • اظهارنامه یا گواهی نامه ثبت علامت در ایران؛
 • وکالت نامه (در صورت حضور وکیل در پرونده برای انجام امور)
 • رسید مربوط به پرداخت هزینه بررسی اولیه

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند بین‌­المللی

۱)  ارائه نامه درخواست جهت ثبت برند بین المللی به اداره ثبت علایم تجاری با ذکر نام کشور مورد نظر

۲) ارائه معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت همراه با امضای مدیران و دارندگان حق امضا و با مهر شرکت برای اشخاص حقوقی و در صورت مراجعه وکیل رسمی ارائه وکالت نامه دادگستری

۳) ارائه کپی مصدق شناسنامه و کارت ملی مدیران و دارندگان حق امضای شرکت و روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت برای اشخاص حقوقی و ارائه کپی مصدق شناسنامه و کارت ملی برای اشخاص حقیقی و در صورت مراجعه به وکیل رسمی ارائه وکالت نامه دادگستری

۴) ارائه اصل گواهی ثبت علامت تجاری در ایران جهت رویت و کپی آن جهت رویت و کپی آن جهت ضبط در پرونده یا ارائه کپی مصدق گواهی ثبت علامت تجاری

۵) تکمیل فرم مخصوص لاتین

۶) ارائه برگ محاسبه هزینه‌­ها

۷) رسید مربوط به پرداخت هزینه بررسی اظهارنامه بین المللی

برای ثبت بین­‌المللی باید …

 • مرجع ثبت مشخصات اظهارنامه ثبت بین المللی را با مشخصات علامت یا اظهارنامه ثبت شده در ایران مطابقت دهدو پس از تأیید و پرداخت هزینه­‌های مقرر طبق موافقت نامه و پروتکل مادرید توسط متقاضی، در دفتر ثبت به همراه تاریخ و شماره آن وارد شود.
 • متقاضی نسخه اول اظهارنامه را که حاوی اعلامیه مذکور در آیین نامه مشترک است امضاء و به دفتر بین‌المللی ارسال نماید.
 • اظهارنامه مذکور باید حداکثر ظرف ۱۵ روز از تاریخ ثبت در دفتر ثبت اظهارنامه به دفتر بین المللی فرستاده شود. نسخه دوم  که با مشخصات نسخه اول است، به عنوان سابقه در مرجع ثبت بایگانی می‌شود. نسخه سوم به عنوان رسید به متقاضی داده می‌شود.
 • در صورت عدم مطابقت مشخصات، باید توسط متقاضی اصلاح تا پذیرفته شود.
 • با گذشت ۵ سال از تاریخ ثبت برند بین‌­المللی تاریخ اعتبار در ایران به اتمام می‌­رسد، که مرجع ثبت به دفتر بین‌المللی اعلام می­‌کند. در صورت لغو تصمیم برای ارائه کالا یا خدمات، دفتر بین­‌المللی، ثبت را باطل می­‌کند.
 • مرجع ثبت پس از انتشار آگهی اظهارنامه ثبت برند بین‌­المللی در روزنامه رسمی و اتمام مهلت ۳۰ روز، با نبود معترض باید علامت را بپذیرند تا شماره و تاریخ ثبت اظهارنامه در دفتر بین‌المللی به ثبت برسد.
 • متقاضی ثبت برند بین المللی اگر با عدم پذیرش اظهارنامه یا اعتراض به تقاضای ثبت، رو به‌­رو شد، باید مطابق قانون به کمیسیون اعلام کند.
 • اگر متقاضی ثبت برند، خارج از ایران است، برای اعتراض یا هر اقدامی باید وکیلی که در ایران اقامت دارد را به مرجع ثبت معرفی کند.
 • اگر برندی که قبلاً در ایران ثبت شده، برای ثبت بین‌المللی نیز مجوز بگیرد، بنا به درخواست متقاضی، مالکیت علامت ثبت شده در ایران، جایگزین ثبت در ایران می­‌شود، البته به شرط اینکه تمامی کالاها و خدمات برند ثبت شده در ایران، جزئی از کالاها و خدمات ثبت بین‌المللی نیز باشد.

برندتان را با “ثبت فردا” جهانی کنید!

اگر شما نیز از صاحبان کسب‌­وکارهای بزرگ هستید و قصد گسترش تجارت‌تان دارید، بهترین راه، ثبت برند بین‌­المللی است. از آنجایی که چالش‌­های زیادی در پی دارد، بهتر است از متخصصین این زمینه کمک بگیرید.

“ثبت فردا” موسسه‌­ای برای ثبت برند و علامت تجاری در تهران و ایران است. کافی است برای مشاوره به سایت sabtefarda.org مراجعه کنید و یا با شماره ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس بگیرید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها