راهنمای انتخاب اسم برای ثبت برند

راهنمای انتخاب اسم برای ثبت برند

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که به تازگی تصمیم به شروع فعالیتی گرفته‌­اید، قبل از هر اقدامی برای ثبت برند شخصی، باید اسم مناسب انتخاب کنید. در نظر بگیرید بعد از ماه‌­ها تلاش و تحقیقات، کالا یا خدمات خود را عرضه می­‌کنید و قصد دارید تجارت سود آوری را تجربه کنید.

در حالی که به صورت قانونی ثبت نکرده‌اید، بنابراین ممکن است دیگران از تلاش شما سوء استفاده کنند و دچار ضرر و زیان شوید.

پس اگر تصمیم به ثبت برند و علامت تجاری گرفتید، باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که برخی از کلمات و عبارات به عنوان اسم برند قابل استفاده نیستند. بنابراین بهتر است با این مقاله همراه باشید تا با اطلاع از قوانین انتخاب نام، برای ثبت برند اقدام کنید.

برای انتخاب اسم برند …

– نام کوتاه انتخاب کنید

نام برند شما باید تلفظ ساده‌­ای داشته باشد تا بر روی زبان بنشیند. حتی اگر از اسامی دو کلمه‌­ای هم استفاده کردید، بهتر است کوتاه و مختصر باشد تا تلفظ آن برای مخاطب راحت باشد.

– باید املای راحتی داشته باشد

فرض کنید نامی را انتخاب می­‌کنید که تلفظ راحتی دارد، اما املای آن به گونه‌­ای است که همه افراد نمی­‌دانند. پیشنهاد می­‌کنیم اسامی را انتخاب کنید که املای مشخص و دقیقی دارند.

– اسم برند خود را محدود به محصول خاصی انتخاب نکنید

شاید شرکت شما در حال حاضر بر روی محصول خاصی متمرکز باشد، اما ممکن است در آینده فعالیت خود را گسترش دهید و کالا یا خدمات مشابه نیز، ارائه کنید.

– منحصر به فرد باشید

شاید مشابه فعالیت­‌های شما در شرکت­‌های زیادی وجود داشته باشد، اما باید سعی کنید با انتخاب یک اسم برند مناسب، خود را از دیگران متمایز کنید.

– اسم برند نباید قبلاً ثبت شده باشد

حتماً این نکته را مد نظر داشته باشید که اسم برندی که انتخاب می­‌کنید به هیچ وجه نباید قبلاً جایی ثبت شده باشد، زیرا مراحل ثبت برند شما با مشکل روبه‌­رو خواهد شد.

– نام تجاری مرتبط انتخاب کنید

این گزینه را با گزینه ۳ اشتباه نگیرید. فرض کنید شرکت شما بر روی مسائل امنیت و اینترنت کار می‌­کند، پس اسم برندی مناسب است که با فعالیت شما هم­‌خوانی داشته باشد.

–لوگوی شرکت را در ثبت برند فراموش نکنید

طرحی که شما برای ثبت برند انتخاب می­‌کنید باید ساده و راحت باشد به گونه­‌ای باشد که در ذهن مخاطب ماندگار شود، و چه بهتر که لوگو با اسم برند مطابقت کند تا ماندگاری بیشتری در اذهان عموم داشته باشد.

قوانین انتخاب نام برای ثبت برند

 1. اسامی مشهوره و معروف ثبت نمی­‌شوند. مطابق قوانین بین المللی نمی توان از نام‌هایی استفاده کرد که به نوعی شهرت پیدا کرده‌­اند.
 2. نام منتخب شما باید کالاها یا خدمات یک شرکت را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز کند.
 3. باید از اسامی استفاده شود که حتماَ فارسی باشند یا ریشه فارسی داشته باشند. گرچه انتخاب نام لاتین هم با در دست داشتن مجوز فعالیت مرتبط و کارت بازرگانی امکان‌­پذیر است.
 4. شباهت حتی ۵۰% با دیگر اسامی تجاری منجر به اخطار رد درخواست ثبت برند می­‌شود.
 5. اگر در زمینه مواد غذایی، آشامیدنی، لوازم خانگی و ایمنی، آرایش و بهداشتی فعالیت دارید، انتخاب و ثبت برند بسیار مشکل و دارای محدودیت است تا مبادا تشابهی وجود داشته باشد.
 6. استفاده از اسامی مختلط و نام­‌های چند بخشی، ثبت برند را راحت‌­تر می­‌کند.
 7. واژه‌­های عام مانند میز، باید در کنار واژه‌­های خاص باشد تا بتوان آن را ثبت نمود.
 8. واژه­‌های توصیف کننده قابلیت ثبت ندارند، مثل قدرت برای موتور خودرو، زیرا تنها محصول را توصیف می‌کند و تمایز ندارد.
 9. نام مناطق جغرافیایی در کنار نام تجاری قابلیت ثبت ندارد.
 10. اسم برندی که مطابق یا مشابه نشان نظامی، پرچم یا سایر نشان­ه‌ای مملکتی یا حتی نام اختصاری و حرف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور و … باشد، قابلیت ثبت ندارد مگر مقام ارشد کشور یا سازمان مربوط، اجازه دهد.
 11. اگر اسم برند قبلاً به نام مالک دیگری ثبت شده یا تاریخ تقاضای آن، برای محصول و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت باعث فریب و گمراهی مصرف کنندگان می­‌شود، قابلیت ثبت ندارد.
 12. اسامی غیراسلامی و غیرمعقول اخطار شئونات اسلامی دریافت می­‌کنند.

با ثبت فردا، نام مناسبی برای ثبت برند انتخاب کنید!

همانطور که مشاهده کردید، اسم، هویت کالا یا خدمات شما است و باید در ذهن مخاطب ماندگار شود، این موضوع موفقیت شما در آینده را تضمین می­‌کند.

بنابریان انتخاب اسم برند مناسب برای ثبت برند، الزامی است که می­‌توان به کمک مشاوران موسسه‌­های متخصص، انتخاب بهتری داشته باشیم. “ثبت فردا” موسسه­‌ای برای ثبت برند و علامت تجاری در تهران و ایران است.

کافی است برای مشاوره به سایت sabtefarda.org مراجعه کنید و یا با شماره ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس بگیرید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها