ثبت شرکت های خصوصی

ثبت شرکت های خصوصی

ثبت شرکت های خصوصی – در این مقاله به بررسی ثبت شرکت های خصوصی می پردازیم.

امروزه یکی از مهم ترین سیاست های اقتصادی کشور برای توسعه اقتصادی، خصوصی سازی فعالیت ها و کارها است. در کشورهای پیشرفته این طرح در ابعاد وسیعتری انجام شده است. این کار کمک زیادی به پیشرفت رشد اقتصادی کشور می کند.

 شرکت خصوصی

شرکت های خصوصی شرکت هایی هستند که از شراکت بین اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی و اشخاص حقوقی خصوصی تشکیل می شود.

شرکتی که ۴۹% سرمایه دولتی دارد جزء شرکت دولتی نیست و باید تابع شرکت خصوصی باشد. این شرکت ها با داشتن سهم ۵۱% شرکت خصوصی هستند و این شرکت ها تابع قوانین سایر شرکت های قابل ثبت در ایران هستند.

این شرکت ها براساس مقاصد تجاری در دفتر ثبت شرکت ها در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری با توجه به نوع فعالیتشان در یکی از انواع شرکت های تجاری ثبت می شوند.

 

اگر زمانی که افراد حقیقی مانند فرد انسانی یا اشخاص حقوقی غیر دولتی یا دولتی با یکدیگر تصمیم بگیرند که یک شرکت تجاری تشکیل بدهند بایستی بر اساس قوانین مربوط به قانون تجارت خود را به شکل یکی از شرکت های هفت گانه که در ماده ۲۰ قانون تجارت ذکر شده در بیاورند. زیراکه در این شرکت ها قرار است معاملات تجاری انجام شود.

 

شرکت زمانی تاسیس می شود که دو یا چند نفر با یک هدف مشترک می خواهند آن را تشکیل بدهند. ولی اما از نظر اداری سپری کردن چند مرحله برای تاسیس یک شرکت یا موسسه لازم است. به عبارت ساده تر، ثبت شرکت زمانی  ارزشمند است که مراحل قانونی آن طی شود و بر روی کاغذ نوشته شود. و در پایان در اداره ثبت شرکت ها ثبت شود و شرکت خود را به یکی از ۷ گونه زیر به ثبت برساند.

 

انواع شرکت های خصوصی

انواع شرکت های خصوصی بایستی برای ثبت کردن به یکی از انواع شرکت های تجاری در بیایند. شرکت های تجاری که در ماده ۲۰ قانون تجارت ذکر شده است عبارتند از:

 

شرکت سهامی عام و خاص

شرکت های با مسئولیت محدود

شرکت های تضامنی

شرکت های نسبی

شرکت های مختلط سهامی

شرکت های مختلط غیرسهامی

شرکت های تعاونی

 

شرکت سهامی عام

حداقل اعضای این شرکت ا ۵ نفر هستند. در این شرکت سرمایه ها به شکل مساوی تقسیم می شوند و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی آن سهام می باشد.

 

شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص یک شرکتی بازرگانی است و سرمایه آن در زمان تاسیس نباید از یک میلیون ریال کمتر باشد. این سرمایه به سهام تقسیم می شود و تهعد می گیرند. مسئولیت صاحبان سهام  محدود به همان مبلغ اسمی سهامشان  در شرکت می باشد. مبلغ ۳۵% از کل سرمایه شرکت در حساب بانکی که به نام شرکت تاسیس شده بلوکه می شود.

 

شرکت با مسئولیت محدود

در شرکت با مسئولیت محدود دو تا چند نفر امور تجاری شرکت را انجام می دهند. هر یک از شرکا بدون آنکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شود به اندازه سرمایه خود در شرکت مسئولیت هایی دارند.

شرکت با مسئولیت محدود

 

شرکت تضامنی

شرکت تضامنی، شرکتی است که برای امور تجاری بین دو تا چند نفر با مسئولیت تضامنی ایجاد می شود. اگر دارایی شرکت برای پرداختن کلیه قرض های شرکت کافی نباشد همه شرکا مسئول پرداخت آن هستند.

 

شرکت مختلط غیر سهامی

شرکت مختلط غیر سهامی شرکتی است که برای انجام امور تجاری بین یک تا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون  اینکه سهام را انتشار بدهند تشکیل می شود. شریک ضامن مسئولیت پرداخت کلیه قروض شرکت را دارد که ممکن است علاوه بر دارایی شرکت پیدا شود. شریک با مسئولیت محدود فقط به اندازه سرمایه ای که در شرکت گذاشته است مسئولیت دارد.

 شرکت مختلط سهامی

شرکت مختلط سهامی، شرکتی است که بین یک عدد شرکای سهامی و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می گردد. شرکای سهامی کسانی هستند که سرمایه آنها به شکل سهام یا قطعات سهام متساوی درآمده و مسئولیت آنها به اندازه سرمایه ای است که در شرکت گذاشته اند.

 

شرکت نسبی

شرکت نسبی شرکتی است که برای امور تجاری با نام مخصوص ، بین دو یا چند نفر تشکیل می شود.  مسئولیت شرکا به نسبت سرمایه ای که در شرکت گذاشته اند می باشد.

 

شرکت تعاونی

شرکت تعاونی برای فعالیت در کارهایی که مربوط به توزیع و تولید است انجام می گیرد. همچنین در جهت اهدافی که در قانون بخش تعاونی ذکر شده برای بهبود بخشیدن به وضع اقتصادی و اجتماعی اعضا با همکاری و مشارکت شرکا انجام می گیرد. در این شرکت ها حداقل اعضا ۷ نفر است و مسئولیت اعضا به اندازه سهمی است که از سرمایه شرکت خریداری و یا تعهد می کنند. نقل و انتقال این سهام به غیر از عضو ممکن نیست . شرط عضویت در شرکت تعاونی، خرید و پرداخت کردن بهای یک سهم است.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها