راهنمای کامل حفاظت از علائم تجاری از ۰ تا ۱۰۰

حفاظت از علائم تجاری

 حفاظت از علائم تجاری چیست؟

برند یک جزء کلیدی موفقیت یک شرکت غذایی یا محصول است. به ندرت یک محصول غذایی تنها یک نوع از آن در بازار خواهد بود. به احتمال زیاد، چندین رقبای دیگر محصول مشابهی را می فروشند که هریک دارای شهرت تجاری خاص خود و ویژگی های متمایز هستند که آنها را برای مصرف کننده متمایز می کند. ایجاد و حفاظت از علائم تجاری، در صنعت شلوغ و رقابتی تنها یکی از دلایلی است که ثبت برند تجاری برای محصول و شرکت غذایی مهم است.

هدف از علامت تجاری این است که منبع یا هویت یک محصول را به وضوح مشخص کرده و از سردرگمی جلوگیری کند. این به شرکت ها در برابر از دست دادن مشاغل و مصرف کنندگان در صرف هزینه برای محصولاتی که در واقع نمی خواستند، کمک می کند.

ثبت برند

 

حفاظت از علائم تجاری

علامت تجاری یک کلمه، نام، طرح، لوگو یا نماد دیگر محصول یا تجارت شما است که از نظر قانونی محافظت می شود. در برخی موارد ممکن است بتوانید شکل مشخص محصول، شکل و طرح بسته بندی، رنگ صدا و موارد دیگر را علامت گذاری کنید. مسئله این است که آیا مصرف کنندگان ویژگی مارک تجاری را متمایز می دانند و منحصر به فرد با محصول یا مارک شما مرتبط هستند؟

آنچه علائم تجاری انجام نمی دهند محافظت از دستور العمل ها است. کوکی شکلاتی شما ممکن است بهتر از شیرینی باشد، به همین دلیل خریداران به آن مراجعه می کنند، اما علامت تجاری شما از این نام، لوگو یا طرح روی بسته ای که برای آن استفاده می کنند محافظت می کند ولی از دستور غذا حفاظت نمی کند.

اگر می خواهید از دستور العمل خاصی محافظت کنید، حفاظت از اسرار تجاری به طور کلی بهترین خط دفاعی است. یک فرایند جداگانه و متمایز از فرایند علامت تجاری که ما در اینجا به توضیح آن خواهیم پرداخت.

همچنین بخوانید : اداره ثبت علائم تجاری

فرایند ثبت علامت تجاری

علائم تجاری توسط اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری اداره می شود. آنها پرونده های ثبت اختراع و علائم تجاری را نگهداری می کنند و شما باید علائم تجاری خود را از طریق آن دفتر ثبت کنید و سپس اقدام به حفاظت از علائم تجاری خود نمایید. فرآیند ثبت برند تجاری به ۳ مرحله نیاز دارد:

انتخاب نام

جستجوی علامت تجاری

ثبت علامت تجاری

نامی را برای محصول غذایی خود انتخاب کنید

اولین مرحله در ثبت برند تجاری برای یک محصول غذایی این است که وقتی تصمیم می گیرید علامت تجاری را مشخص کنید، دقیقا باید تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید محصول خود را به بازار عرضه کنید. علائم تجاری در مورد اصطلاحات عمومی و توصیفی صدق نمی کند. بنابراین باید چیزی اصلی و خاص را انتخاب کنید.

به کوکی های شکلاتی که در بالا ذکر کردیم فکر کنید. نمی توانید نام تجاری «کوکی های شکلات چیپسی» را علامت تجاری کنید. این کلی است و هیچ ارتباطی با نام تجاری شما ندارد.

اگر می خواهید کوکی های خود را علامت تجاری کنید، به نام اصلی و غیر معمول نیاز دارید. همچنین می توانید به طور جداگانه نام شرکت خود را علامت تجاری کنید و سپس اقدام به حفاظت از علائم تجاری خود نمایید.

نکته کلیدی که باید به خاطر داشته باشید این است که نه شرکت شما و نه نام محصول شما نمی توانند بیش از حد توصیف کننده کالایی باشند که می فروشید. بهترین راه برای به دست آوردن علامت تجاری این است که یک کلمه یا عبارت کاملا جدید برای شرکت و محصول خود ایجاد کنید.

اهداف بازاریابی خود را نیز در نظر داشته باشید، زیرا یک محصول یا نام شرکت خوب می تواند تأثیر زیادی بر مصرف کنندگان بگذارد.

جستجوی علامت تجاری

هنگامی که نامی را انتخاب می کنید، برای حفاظت از علائم تجاری خود، باید اطمینان حاصل کنید که از قبل برای انواع مشابه محصولات غذایی، به عنوان نام تجاری یا نام محصول استفاده نمی شود. بهترین راه برای انجام این کار، جستجوی کامل علامت تجاری است. مراقب مواردی مانند املای مشابه، نام های شبیه به هم، لوگوی احتمالی یا رنگ آمیزی انواع مختلف محصولات، تغییرات در املا، حروف بزرگ و فاصله بین نام و……. باشید، زیرا ممکن است برای عموم مردم گیج کننده باشد.

ثبت علامت تجاری

زمانی که نام مناسب را انتخاب کردید و از اصلی و منحصر به فرد بودن آن اطمینان حاصل کردید، وقت آن است که یک درخواست علامت تجاری ارسال کنید. طبقه بندی دقیقی برای ثبت علامت تجاری وجود دارد و شما باید مطمئن شوید که درخواست شما صحیح است تا بدین صورت بتوانید برای ثبت برند تجاری خود اقدام نمایید و همچنین اقدام به حفاظت از علائم تجاری خود در مقابل رقبا نمایید.

در صورت تأیید درخواست شما، از مزایای کامل و حمایت های یک علامت تجاری ثبت شده برخوردار هستید. این بدان معناست که نامها و لوگوهای علامت تجاری شما فقط مختص شماست.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها