زمان ثبت شرکت در دبی؛ جایگاه امارات و اقدامات اصلاحی دولت

زمان ثبت شرکت

رتبه‏ بندی کشورها بر مبنای سهولت کسب و کار و به طور خاص، زمان ثبت شرکت ها، از اساسی‎ترین و جذاب‎ترین موضوعات تجاری در منطقه خاورمیانه است. شرکت‎ها و مشاغل تجاری همیشه کلید رشد آینده دبی بوده‎اند و در حالی که راه‎اندازی کسب و کار در دبی سریع‎ترین اقتصادهای در حال رشد را در جهان ارائه می‎دهد، همیشه معما در مورد این بوده است که چقدر طول می‎کشد تا یک تجارت جدید در دبی راه‎اندازی شود؟

 

زمان ثبت شرکت در دبی

برای ایجاد یک سرمایه‎ گذاری تجاری، باید اطلاعات جامعی از منطقه محلی، تحقیق دقیق در مورد تقاضا و دوام کسب و کار، همراه با قابلیت اطمینان طرح تجاری داشته باشید. با این وجود، در دبی، شما به چیزی بیش از این موارد نیاز دارید، که ممکن است زمان ثبت شرکت و شروع یک تجارت جدید در دبی را افزایش دهد. به گفته بسیاری از مشاوران کسب و کار در دبی، راه ‎اندازی یک کسب و کار بین ۴ تا ۵ روز کاری طول می‎کشد، اما این امر به چندین عامل و گواهینامه ‎های الزامی برای تاسیس شرکت بستگی دارد.

عواملی که زمان لازم برای شروع یک کسب و کار جدید در دبی یا هر جای دیگری در امارات را بیان می‎کند می‎توان به شرح زیر برشمرد:

 

فعالیت تجاری در دبی

جدای از راه ‎اندازی فیزیکی منظم شرکت، فعالیت‎های تجاری در دبی به دلایل مختلفی طبقه ‎بندی می‎شوند که ممکن است نیاز به مجوز قطعی و تاییدیه ‎های انحصاری داشته باشند. بنابراین، فعالیت تجاری اولین عامل تعیین‎کننده‎ای است که زمان ثبت شرکت و شروع یک تجارت در دبی را متمایز می‎کند.

جدای از راه‎اندازی فیزیکی منظم شرکت، فعالیت‎های تجاری در دبی به دلایل مختلفی طبقه‎بندی می‎شوند که ممکن است نیاز به مجوز قطعی و تاییدیه های انحصاری داشته باشند. بنابراین، فعالیت تجاری اولین عامل تعیین‎کننده‎ای است که زمان شروع یک تجارت در دبی را متمایز می‎کند.

 

حوزه قضایی کسب و کار در دبی

دبی دارای یک حوزه قضایی طبقه ‎بندی شده است که اصولاً به سرزمین اصلی، منطقه آزاد و فراساحل تقسیم می‎شود. انزوای صلاحیتی به دسته‌های مشابه و موازی مشاغل اجازه می‌دهد تا بر اساس همان زمینه کار کنند. در حوزه‎ های قضایی تفکیک شده، مدارک، الزامات و گواهینامه‎ها برای حوزه‎های قضایی متفاوت است. برای مثال ممکن است تنها ۳ روز طول بکشد تا یک شرکت دریایی دبی راه‎اندازی شود، اما برای راه‎اندازی یک تجارت در سرزمین اصلی در دبی ممکن است گاهی هفته‎ها نیز طول بکشد.

امارات متحده عربی در یک دوره زمانی، با آموزش بهتر قضات و داوران، ایجاد دادگاه‎های تجاری تخصصی، سیستم‎های مدیریت پرونده الکترونیکی و اجرای یک رژیم جدید ورشکستگی از ابتدای سال ۲۰۱۷ اقداماتی را برای مدرن کردن قوه قضاییه خود انجام داده است.

زمان راه ‎اندازی کسب و کار در دبی

 

ساختار سهامداری در دبی

امارات متحده عربی چندین ساختار سهامداری تجاری را برای اطمینان از قابلیت اطمینان و منظم بودن تجارت تحمیل می‎کند. در امارات چندین ساختار وجود دارد که از طریق آنها می‎توانید کسب و کار خود را ایجاد کنید، مانند مالکیت انحصاری، شرکت مدنی، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت مشارکتی، سهامداری خصوصی، سهامداری عمومی، شرکت منطقه آزاد، سرمایه‎گذاری مشترک، دفاتر نمایندگی و غیره. یک الزام خاص که زمان تشکیل یک شرکت را در دبی یا هر جای دیگری در امارات تغییر می‎دهد.

یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC) باید حساب‎های حسابرسی شده را تهیه کند که باید توسط مدیر یا هیئت مدیره آن تأیید شود و ظرف مدت چهار ماه پس از پایان هر سال مالی در یک مجمع عمومی در اختیار سهامداران قرار گیرد. حساب‎ها باید مطابق با استانداردها و اصول حسابداری بین‎المللی تهیه شود. حساب‎های حسابرسی شده یک LLC در حال حاضر نیازی به ارائه به وزارت توسعه اقتصادی، دبی یا هر مرجع دولتی دیگری ندارد.

در رابطه با نهادهای مستقر در برخی مناطق آزاد در امارات متحده عربی، مرجع منطقه آزاد ملزم می‎کند که حساب‎های حسابرسی شده سالانه در زمان تمدید مجوز واحد منطقه آزاد ارائه شود.

در حال حاضر هیچ الزامی برای یک شعبه جهت تهیه حساب‎های حسابرسی شده وجود ندارد، زیرا یک شخص حقوقی مجزا محسوب نمی‎شود.

 

ملیت سرمایهگذار / سهامدار در دبی

ملیت سهامداران یا سرمایه‎گذاران درگیر، مجوزهای مختلفی را از وزرای خارجی و امارات می‎طلبد. همچنین ممکن است شامل لیستی از گواهینامه ‎ها و تاییدیه‎ها باشد. بنابراین، بسته به ملیت سهامداران، زمان تکمیل فرآیند متفاوت خواهد بود و متعاقبا، زمان لازم برای شروع یک تجارت در امارات را تعیین کنید.

در راه‎اندازی کسب و کار شورا، تشکیل شرکت در امارات متحده عربی یک فرآیند سریع و آسان است. مشاوران کسب و کار می‎توانند با سالها تجربه اختصاصی و آشنایی با چندین بخش دولتی و قضایی، زمان راه‎اندازی کسب و کار در امارات را برای کارآفرینان کوتاه‏تر کنند.

جایگاه امارات در سهولت کسب و کار

 

ادغام شرکتها در دبی

غیر از زمان ثبت شرکت، ادغام شرکت‏ها نیز معمولا بسته به نوع شرکت زمان می‎برد. بعلاوه زمان ادغام بسته به نوع مجوز متفاوت است. به عنوان مثال، دریافت مجوز تجاری بین چهار تا شش هفته طول می‎کشد (از تاریخی که سهامداران با شرایط کلیه اسناد موافقت کرده‎اند). مانند هر فرآیندی در امارات متحده عربی که شامل یک وزارتخانه دولتی است، باید زمان بیشتری در طول ماه مبارک رمضان یا تعطیلات عید فطر یا عید قربان در نظر گرفته شود.

 

اقدامات اصلاحی برای کاهش زمان ثبت شرکت در دبی

امارات متحده عربی در تلاش برای تقویت رقابت، در حال کار بر روی مجموعه‏ای از اصلاحات است تا به هدف خود برای رسیدن به بالاترین رتبه سهولت انجام تجارت سالانه بانک جهانی در سال ۲۰۲۱ دست یابد و از جایگاه شانزدهم فعلی خود صعود کند.

در واقع دولت در حال اتخاذ تدابیری برای بهبود قوانین، رویه‌ها و همچنین هزینه و زمان ثبت شرکت برای بهبود بیشتر شرایط عملیاتی برای بخش خصوصی است.

دومین اقتصاد بزرگ جهان عرب در حال حاضر مجموعه‏ای از اصلاحات را با هدف بهبود سهولت تجارت، کاهش زمان ثبت شرکت، جذب سرمایه‎گذاران خارجی، ایجاد شغل و تنوع بخشیدن به اقتصاد خود به دور از نفت اجرا می‎کند.

امارات محدودیت‌های ویزا را کاهش داد که خود کوتاه شدن زمان ثبت شرکت را در پی دارد، مشوق‌هایی را برای شرکت‌های کوچک و متوسط ارائه کرد و قانون جدید ورشکستگی را برای کمک به ساکنان امارات متحده عربی برای تسویه بدهی‌های بد معرفی کرد.

 

اهداف ساده‏سازی اداری در برنامه اصلاحات نظارتی

در بهبود کارایی، در صورت کاهش زمان و هزینه‎های مرتبط با رعایت مقررات، افزایش بهره‎وری در اقتصاد به دنبال خواهد داشت. تعدادی از کشورها اخیراً این پیشرفت را در دستور کار سیاسی خود قرار داده‎اند و نتایج از یکی به دیگری متفاوت بوده است. یک روند مشاهده شده، پیشرفت از رویکردهای موقت یا بخشی به برنامه‎های “کل دولت” با هدف کاهش اداری و در نتیجه کاهش زمان ثبت شرکت ها بوده است.

در امارات بارها، به طور فزاینده‎ای بر کاهش تشریفات اداری در فرآیندهای سیاست‎گذاری تعبیه شده است.

 

جایگاه امارات در رتبه بندی میان کشور در سهولت کسب و کار در دبی

بر اساس گزارش انجام کسب و کار ۲۰۲۰ بانک جهانی که در ماه اکتبر منتشر شد، امارات متحده عربی در میان کشورها در رتبه شانزدهم قرار دارد، و در سهولت انجام کسب و کار (که زمان ثبت شرکت یکی از شاخص‎های فرعی آن است) از  ۱۰۰ امتیاز ۸۰.۹ امتیاز را دارد. به طور کلی، این کشور قوی‎ترین عملکرد را در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا دارد.

بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، امارات متحده عربی همچنین برای چهارمین سال به عنوان رقابتی‎ترین اقتصاد در منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) رتبه نخست خود را حفظ کرد. در سطح جهانی، این کشور در گزارش رقابت‎پذیری جهانی سال ۲۰۱۹ که سالانه توسط این سازمان منتشر می‎شود، با دو پله جهش در رتبه ۲۵ از ۱۴۰ کشور قرار گرفت.

به طور کلی انعطاف‌پذیری اقتصادی امارات در سال گذشته تقویت شده است، زیرا سطح یارانه‌های دولتی و هزینه سرمایه کاهش یافته است در حالی که بخش خصوصی بالغ می‌شود. این کشور همچنین در زمینه کاهش زمانی که برای راه اندازی یک استارت آپ لازم است پیشرفت کرده است.

کسب و کار آنلاین در دبی

 

ثبت ‎نام آنلاین زمان شرکت در دبی

در حال حاضر انجام فرایند ثبت نام به صورت آنلاین سبب کاهش زمان ثبت شرکت در امارات می‎شود برای مثال برای دریافت مجوز تجارت عمومی و ثبت شرکت LLC، کارآفرین باید یک درخواست آنلاین را با استفاده از خدمات مجوز فوری تکمیل کند. این اپلیکیشن از طریق وب‎سایت خدمات الکترونیکی وزارت توسعه اقتصادی دبی راه‎اندازی شده است.

پس از تکمیل درخواست آنلاین، کارآفرین به طور خودکار شماره مرجع کارت تاسیس را از وزارت منابع انسانی و امارات دریافت می‎کند. همچنین کارآفرین به طور خودکار برای عضویت در اتاق بازرگانی و صنعت دبی ثبت‎نام می‎کند.

به طور کلی زمان لازم برای راه‎اندازی کسب و کار در امارات متحده عربی برای مردان ۵/۳ روز و برای زنان ۵/۴ روز می‎باشد. البته جدول زمانی برای هر منطقه آزاد امارات از ۱۰ روز کاری تا ۶ هفته متفاوت است. این موضوع همچنین به فعالیت دارای مجوز شرکت جدید بستگی دارد (در صورت نیاز به مجوزهای خاص از سوی مقامات دولتی، احتمالاً بازه زمانی مربوطه افزایش خواهد یافت).

شرکت‎های با مسئولیت محدود بین ۶ تا ۸ هفته طول می‏کشد تا ادغام شوند. این بازه زمانی به تاییدیه‎های لازم از مقامات امارات وابسته است.

شرکت‏های فراساحلی امارات متحده عربی می‎توانند ظرف ۵ روز کاری ثبت شوند. Sovereign همچنین دارای شرکت‎های آماده (قفسه‎ای) است که برای استفاده فوری در دسترس هستند.

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها