مزایا و معایب ثبت شرکت سهامی عام

مزایا و معایب ثبت شرکت سهامی عام

مزایا و معایب ثبت شرکت سهامی عام چیست؟

ثبت شرکت سهامی عام نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می کند که منجر به ایجاد اشتغال و درآمد و حفظ سرمایه و پایگاه صنعتی قابل توجه می شود.

ثبت شرکت های عام تحت قانون شرکت ها انجام می شود. ثبت شرکت عمومی منوط به رعایت دقیق قوانین است. علاوه بر این، اگر این شرکت چشم اندازی از سرمایه گذاری عظیم داشته باشد، می تواند به ثبت شرکت عمومی بپردازد.

شرکت سهامی عام

مزایا و معایب ثبت شرکت سهامی عام

در ادامه ما به برخی از مهم ترین مزایا و معایب ثبت شرکت سهامی عام خواهیم پرداخت که شامل موارد زیر است :

مسئولیت محدود سهامداران

در ثبت شرکت سهامی عام، مسئولیت سهامدار و مدیران به میزان سهام آنها در شرکت محدود می شود. به عنوان مثال، اگر شرکت به دلیل فعالیت های تجاری اولیه از هرگونه احتمال مالی رنج می برد، در این صورت دارایی های شخصی سهامداران و مدیران توسط بانک ها، طلبکاران و دولت ربوده نخواهد شد.

بیشتر بخوانید : مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

افزایش سرمایه از طریق انتشارات عمومی

در موردثبت شرکت سهامی عام، شرکت پیشنهادی می تواند از طریق عموم سرمایه جمع آوری کند.

نهاد قانونی مجزا

سهامداران و مدیران ممکن است بیایند و بروند، اما وجود شرکت همچنان وجود دارد. یعنی عدم وجود یا حرکت هیچ یک از سهامداران در شرکت بر وجود شرکت تأثیر نخواهد گذاشت.

منبع نامحدود برای جذب سرمایه

این شرکت منبع نامحدودی برای جذب سرمایه دارد که منجر به پیگیری پروژه های جدید و تسخیر بازار جدید می شود.

قابلیت انتقال آسان

سهام شرکت سهامی عام به راحتی قابل انتقال است. سهام شرکت در بورس اوراق بهادار ذکر شده است. سهامداران به راحتی می توانند سهام خود را در شرکت منتقل کنند.

در مورد ثبت شرکت سهامی عام، سهامداران کمتر مجبور به ماندن در شرکت هستند، که این امر باعث می شود افراد تمایل بیشتری برای سرمایه گذاری داشته باشند.

بیشتر بخوانید : مزایای ثبت شرکت در بابل

شفافیت را حفظ می کند

به دلیل مشارکت عمومی، شرکت جزئیات و گزارش های قانونی خود را برای حفظ شفافیت بیشتر و همچنین ارائه اطلاعات دقیق از وضعیت مالی فعلی خود منتشر می کند.

موقعیت برند را حفظ می کند

با ثبت به عنوان یک شرکت عمومی، موقعیت نام تجاری شرکت را بهبود می بخشد. درج سهام شرکت در بورس اوراق بهادار باعث ارتقاء موقعیت و اعتبار نام تجاری شرکت می شود. به عنوان مزایا و معایب ثبت شرکت سهامی عام ، ما برخی از مهم ترین مزیت ها را خدمت شما عزیزان توضیح دادیم ، در ادامه خدمت شما توضیح خواهیم داد ، که ثبت شرکت سهامی عام چه معایبی دارد.

معایب ثبت شرکت سهامی عام

عدم انعطاف پذیری

انعطاف پذیری همیشه به عنوان یک قدرت برای هر سازمان عمل می کند، اما در مورد شرکت دولتی، چنین مزیتی وجود ندارد. هر شرکت دولتی تابع قوانین و مقررات است، که منجر به عدم انعطاف پذیری در عملیات آن می شود.

عدم محرمانه بودن

برای حفظ شفافیت و اعتماد سهامداران، شرکت افشای کامل را در اختیار عموم قرار می دهد که به دلیل آن نمی توان محرمانه بودن را حفظ کرد. عموم درگیر تصمیم گیری هستند ، شرکت نمی تواند محرمانه باشد.

بیشتر بخوانید : ثبت شرکت با مسئولیت محدود در عسلویه

تناسب

شرکت سهامی عام فقط برای مشاغل بزرگ موثر است که برای صنایع کوچک مضر است ، از مزایا و معایب ثبت شرکت سهامی عام می توان به هزینه های بالای آن نیز اشاره کرد که در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح داده ایم.

هزینه های بالا

ثبت شرکت به عنوان یک شرکت عمومی مستلزم هزینه هنگفت است. برای شروع سرمایه گذاری عظیم یک شرکت دولتی، زمان و مراحل رویه لازم است رعایت شود. سود شرکت بستگی به سرمایه گذاری که انجام داده اید دارد.

برخی از معایب شرکت دولتی را نمی توان نادیده گرفت. ثبت شرکت های سهامی عام را در اختیار عموم قرار می دهد که فرصت های تجاری بهتری را فراهم می کند. ثبت شرکت سهامی عام فرصت های بیشتری را ارائه می دهد که از طریق فروش سهام جدید در عموم مردم درآمدزایی می کند.

ویژگی های اصلی ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت عمومی مستلزم رعایت نکات کلیدی زیر است:

حداقل ۳ مدیر و ۷ سهامدار.

شرکت باید با کلمه محدود به پایان برسد.

محدودیتی در حداکثر تعداد سهامداران وجود ندارد.

پذیرش سپرده از عموم مردم.

سهام آزادانه قابل انتقال است.

مراحل ثبت شرکت

ثبت شرکت سهامی عام یک روش پیچیده است زیرا مستلزم داشتن مستندات مناسب است. کار شرکت دولتی منوط به رعایت دقیق قانون تجارت است.

سهامداران می توانند افراد، شرکت ها باشند، اما فقط افراد می توانند مدیر شرکت شوند. الزامی نیست که مدیر سهامدار شرکت باشد و سهامداران لزوما مدیران شرکت نباشند.

نکته: قانون تجارت مشخص می کند که فقط یک فرد می تواند به عنوان مدیر یک شرکت منصوب شود.

برای گواهی امضای دیجیتال و شماره شناسایی مدیر درخواست دهید.

تنظیم اسناد مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی عام، یعنی مشخصات مشترک و مدیران (شناسه و مدرک آدرس)، اسناد آدرس دفتر ثبت شده.

ترتیب سرمایه مجاز

تأسیس و صدور گواهی تأسیس

هنگامی که شرکت متقاضی این فرایند را انجام می دهد، گواهی تأسیس  صادر می گردد.

امیدواریم که از مقاله “مزایا و معایب ثبت شرکت سهامی عام” نهایت لذت را برده باشید و برای شما مفید واقع شده باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها