آیا بعد از اخذ اینماد امکان لغو نماد اعتماد الکترونیکی وجود دارد؟

لغو نماد اعتماد الکترونیکی

صاحب یک فروشگاه اینترنتی زمانی در کسب و کار خود موفق می شود که بتواند اعتماد کاربران خود را جلب کند، این کار میسر نخواهد شد مگر با اخذ اینماد.

اینماد یا نماد اعتماد الکترونیکی یکی از روش‌های معتبر برای جلب اعتماد است که می تواند در کنار مواردی مثل نوع سایت، ساختار، روش ‌های تبلیغاتی آن، محصولات و … به شهرت سایت کمک کند.

اخذ اینماد به معنای کسب یک مجوز آنلاین است که  خدمات شما را تضمین می‌کند، اما همیشه افراد به دنبال اخذ اینماد نیستند بلکه ممکن است در مواردی تمایل به لغو درخواست نماد اعتماد الکترونیکی داشته باشند که در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم.

اخذ اینماد یا نماد اعتماد الکترونیکی

اینماد یک عامل مهمی در توسعه تجارت الکترونیکی است و لازمه هر فروشگاه اینترنتی است که محصولات یا خدمات خود را به صورت آنلاین به فروش می رساند. در واقع وجود این نماد اعتماد الکترونیکی به خریداران این اطمینان را می دهد که یک پرداخت امن و سالم را دارند.

اخذ اینماد یا ای نماد منحصراً از سوی سامانه سازمان مرکز توسعه تجارت الکترونیکی است که وابسته به وزارت صنعت معدن و تجارت است، بنابراین نیازی به مراجعه حضوری متقاضی نیست.

اهمیت اخذ اینماد

اهمیت اخذ اینماد از آن جهت است که بتوان اعتماد مخاطب را جلب کرد. در واقع مخاطب با دیدن این نماد اعتماد می خواهد به قانونی بودن سایت شما و درگاه پرداخت پی ببرد. به همین دلیل به سایت های معتبر مراجعه می کنند، زیرا مواردی مانند موارد زیر برای آنها واضح و مشخص است:

 • وضوح صاحب امتیاز سایت،
 • دسترسی به اطلاعاتی مثل آدرس پستی، شماره تلفن ثابت، پست الکترونیکی و …،
 • دسترسی به مدت زمان اعتبار اینماد،
 • مشخص بودن میزان اعتبار سایت ( یک ستاره بودن یا دو ستاره بودن )،
 • نوع کسب ‌و کار،
 • گزارش تخلفات سایت،
 • دسترسی به اینکه سایت مورد نظر تحت حمایت کدام سازمان دولتی است!

لغو اینماد (نماد اعتماد الکترونیکی)

به طور کلی اینماد یکسال اعتبار دارد، اما در برخی شرایط متقاضی، تصمیم به لغو نماد الکترونیکی می گیرد. این شرایط شامل:

♦ وقتی متقاضی تمایل به تمدید ندارد؛

وقتی صاحب یک کسب و کار آنلاین تمایلی به ادامه فعالیت خود ندارد، باید درخواست لغو نماد الکترونیکی را بدهد. این درخواست زمانی باید اعلام شود که دو هفته تا پایان اعتبار اینماد باقی مانده است.

پس از اعلام درخواست لغو نماد اعتماد الکترونیکی، نباید هیچ گونه شکایت ثبتی برای این فروشگاه در سامانه موجود باشد.

بعد از اعلام درخواست تا زمان اعمال آن، نماد به صورت “منقضی شده” نمایش داده می شود. هم چنین در صورتی که تا دو هفته بعد از اتمام اعتبار، متقاضی اقدامی برای رفع شکایات نکند، نماد اعتماد تعلیق می شود و در نهایت در لیست سیاه قرار خواهد گرفت.

♦ تغییر شخصیت از حقیقی به حقوقی یا برعکس بعد از اخذ اینماد؛

بعد از اخذ اینماد، امکان درخواست تبدیل شخصیت وجود ندارد. بنابراین ابتدا باید از طریق درخواست لغو نماد اعتماد الکترونیکی داده شود، سپس مجدداً برای نوع شخصیت مورد نظر اقدام کرد.

لغو نماد اعتماد الکترونیکی چه شرایطی دارد؟

برای اعلام درخواست لغو نماد الکترونیکی، بین شخص حقیقی و حقوقی تفاوت وجود دارد.

♦ شخص حقیقی

این درخواست ابطال باید بر روی سربرگ فروشگاه و یا بر روی یک برگه عادی به همراه علت لغو، تنظیم شود. هم چنین نام صاحب امتیاز نماد، لینک، شناسه کاربری و امضای صاحب امتیاز اینماد نیز باید ذکر شود. این موارد باید به همراه مدارم شناسایی متقاضی باشد.

♦ شخص حقوقی

-این درخواست باید بر روی سربرگ شرکت تنظیم شود و موارد زیر را هم شامل شود:

 • ذکر علت ارسال درخواست لغو اینماد،
 • نام شرکت یا موسسه،
 • لینک سایت،
 • شناسه کاربری که با مهر شرکت و امضای مدیرعامل به تأیید رسیده باشد،
 • کپی مدارم شناسایی مدیر عامل،

نتایج لغو نماد الکترونیکی چیست؟

بعد از اتمام پروسه ابطال پرونده، آدرس دامنه یا لینک نیز باطل می شود و از لیست کسب ‌و کارهای دارای نماد حذف خواهد شد. در چنین شرایطی درگاه پرداخت اینترنتی هم قطع می شود. در نتیجه مشتریان و کاربران سایت نیز دیگر مثل قبل به سایت شما اعتماد نخواهند داشت.

البته بسیاری از سایت ها هستند که بدون اخذ اینماد در حال فعالیت هستند و کاربر نیز متوجه نمی شود. در این شرایط اگر مشکلی برای پرداخت و … پیش آید، مسئولیت با کاربر است. اگر شما نیز از صاحبان کسب و کارهای آنلاین هستید، حتماً با یک مشاوره حقوقی در این رابطه مشورت کنید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها