نحوه اخذ جواز استخراج بیت کوین

نحوه اخذ جواز استخراج بیت کوین – همانطور که می دانید مدتی است که مسئله رمز ارزها یا بیتکوین به یک بحث داغ در رسانه تبدیل شده است. پس از رشد و توسعه ارزهای دیجیتال و تمایل افراد به سرمایه گذاری در این زمینه، نیاز بود تا این فعالیت ها ساماندهی شود و میزان استخراج رمز ارز ها با شفافیت بررسی گردد. به همین دلیل در سال ۱۳۹۸ دستورالعملی در این باره صادر شد و این فعالیت را قانونمند کرد. امروزه اگر کسی قصد استخراج بیت کوین را دارد باید اقدام به اخذ جواز استخراج بیتکوین کند تا مجوز رسمی برای فعالیتش داشته باشد و با پلمپ و ضبط اموال روبه‌رو نشود.

به همین دلیل پس از قانونمند شدن این فعالیت، افراد بسیاری درصدد ثبت تقاضا برای اخذ جواز استخراج بیت کوین هستند. به همین دلیل لازم است تا با مراحل و قوانین مربوط به این حوزه آشنا شوید تا با آگاهی قدم در راهی بگذارید که علاوه بر مزایای زیاد، ریسک فراوانی در آن است و مورد حمایت هیچ نهادی نیست. این مسئله یک نیاز جدید در جامعه است و به همین دلیل شما باید با افراد متخصص در این زمینه مشورت کرده و مقالات فراوانی را بخوانید تا به دانش خود بیفزایید.

مرجع صادرکننده جواز استخراج بیت کوین 

برای گرفتن جواز استخراج رمز ارزهای دیجیتالی و همچنین معروف ترین این رمز ارز ها که همان بیتکوین است، باید به سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان های کشورمان رجوع کنید. لازم است تا شما در قدم اول درخواست خود را به صورت اینترنتی در سامانه بهین یاب که به وزارت صنعت، معدن و تجارت تعلق دارد ثبت کنید.

استخراج بیت کوین

شما  پس از ثبت نام در این سامانه باید یک طرح توجیهی تهیه کنید. در این طرح توجیهی اطلاعات فنی و مالی طرح خود را درج می کنید و آن را وارد سامانه می نمایید. پس از اینکه مرحله وارد کردن اطلاعات نهایی شد، شما باید به کارشناسی که مسئولیت بررسی این اطلاعات را در ادارات صنعت، معدن و تجارت دارد مراجعه کنید. این شخص ضمن هماهنگی با ادارات صنعت، معدن و تجارت، اطلاعات مالی و فنی طرح شما را که وارد سایت شده است بررسی و اصلاح و تایید می کند. سپس فرمی به شما داده می شود که فرم استعلام نام دارد و باید از شرکت شهرک های صنعتی شهرستانی که محل فعالیت شما است و محیط زیست استان محل فعالیتتان استعلام بگیرید.

در این مرحله شما باید یک زمین را با مساحت و ابعاد موردنظر خودتان در یکی از شهرک های صنعتی، با مراجعه به شرکت شهرک های صنعتی رزرو کنید. این زمین برای احداث ماینر ها که عمل ماینینگ و استخراج بیتکوین را انجام می دهند لازم است. پس از این رزرو و دریافت تاییدیه از اداره محیط زیست، فرم ها را مجددا به سازمان صنعت، معدن و تجارت تحویل می دهید. مرحله بعدی واریز هزینه صدور مجوز به خزانه دولت، دریافت رسید کاغذی آن از بانک و تحویل آن به کارشناسی که مسئولیت صادر کردن جواز را دارد، می باشد. پس از انجام این مراحل، صدور مجوز استخراج بیت کوین با امضای رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ممکن می شود.

مراحل صدور جواز بیت کوین 

 

همانطور که در تصویر می بینید، مراحل دریافت مجوز استخراج بیتکوین از طریق سایت بهین یاب به صورت اختصار بدین شرح است:

  1. پس از ورود به سایت بهین یاب، باید گزینه صدور جواز تاسیس رمز ارز را انتخاب بنمایید. سپس سایت از شما نام کاربری و رمز عبوری که قبلا داده است را می پرسد. اگر نام کاربری و رمز عبور ندارید از قسمت عضویت بالای صفحه اقدام کنید. پس از وارد کردن این اطلاعات، باید محل استخراج بیتکوین، نوع سرمایه گذاری خود و توان و ظرفیت پردازش ماینر را تعیین کنید.
  2. مرحله بعدی باید اطلاعات و مشخصات خود را وارد کنید. همچنین متقاضی باید مشخصات زمین، هزینه سالانه گاز و آب و برق و نفت را به طور تقریبی وارد کند.
  3. قدم بعدی در اخذ جواز استخراج بیتکوین، وارد کردن اطلاعات سرمایه گذاری است. یعنی باید حتما نام دستگاهتان، تعداد ماینری که مورد نیاز است، حقوق گمرکی و قیمت دستگاه ها نوشته شود.
  4. در نهایت به چگونگی اجرای آن می رسیم و از شما پرسیده می شود که تقریبا مدت زمان اجرای طرح را چه زمانی پیش بینی می کنید.

جالب است بدانید که این روند اصلا طولانی نیست و اگر اطلاعات فوق الذکر را از پیش آماده داشته باشید، ممکن است در کمتر از ۳ ساعت مجوز بگیرید! بیشترین زمان انتظار برای دریافت مجوز هم ۴ روز بوده است. پس حتما از کامل بودن اطلاعات وارد شده اطمینان حاصل فرمایید.

اما به یاد داشته باشید که غیر از جواز تاسیس به پروانه بهره برداری نیز نیاز دارید. درخواست صدور این پروانه می تواند پس از پایان یافتن احداث ساختمان، نصب تجهیزات و خرید امتیاز آب و برق و گاز و مخابرات باشد.

تصویر ارز بیت کوین

در این زمینه نکاتی وجود دارد که یک سرمایه گذار حتما باید با آگاهی و آشنایی با آن ها اقدام به فعالیت در زمینه رمز ارز ها بکند. نکاتی که باید در نظر بگیرید را طبق دستورالعمل صادره دراختیار شما قرار می دهیم.

نکات مهم در استخراج بیت کوین

طبق ماده ۵ دستورالعمل نهایی ارز دیجیتال، مکان استقرار ماینر ها مشمول ضوابط استقرار واحد های صنعتی است و باید به طور حتم کاربری صنعتی داشته باشند. این محل ها باید ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران، ۵۰کیلومتری شهر اصفهان و ۳۰ کیلومتری سایر استان ها باشند.

همچنین طبق ماده ۱۷ دستورالعمل مذکور، صدور این مجوز در محل واحدهای تولیدی فعال صنعتی

و معدنی و کسانی که مجموع برق مصرفی آنها کمتر از ۲۵۰ کیلووات است، ممنوع است.

مطالعه ماده ۱۴ و تبصره آن در این زمینه خالی از فایده نیست. طبق ماده ۱۴: صدور پروانه بهره برداری در محل استیجاری با حداقل اجاره یکساله، در چهارچوب این دستورالعمل امکانپذیر است.

تبصره: برای واحدهای خارج از شهرک ها و نواحی صنعتی، ارائه قرارداد اجاره منعقده در دفاتر اسناد رسمی الزامی است و در شهرک ها و نواحی صنعتی منوط به موافقت شرکت شهرک های صنعتی استان خواهد بود.

همچنین لازم است بدانید که اعتبار جواز تاسیس فوق الذکر ۶ ماه است و تمدید آن منوط به ارائه گزارش پیشرفت فیزیکی طرح و اخذ تاییدیه از سازمان صنعت، معدن و تجارت است.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها