چرا استعلام نام برای ثبت شرکت اهمیت زیادی دارد؟

چرا استعلام نام برای ثبت شرکت اهمیت زیادی دارد؟

وقتی نوزادی به دنیا می آید، اولین دغدغه هر پدر و مادری انتخاب یک نام مناسب برای فرزندشان است، این موضوع تنها متعلق به اشخاص حقیقی نیست، بلکه اشخاص حقوقی و برای ثبت شرکت نیز نیاز به نام و اسم منحصر به ‌فرد دارند.

انتخاب نام مناسب برای شرکت هم از آن جهت ضروری است که برای شناسایی اشخاص حقوقی از جمله شرکت ‌ها باید نامی انتخاب شود تا برای ثبت رسمی در اداره ثبت ، آن شرکت با اسم مخصوص به خود مورد شناسایی شود.

اما نکته اصلی بعد از انتخاب نام مناسب این است که مطمئن شوید نام مورد نظر شما قبلاً جایی به ثبت نرسیده باشد. برای این کار، استعلام نام شرکت مطرح می‌ شود.

با توجه به اهمیت نام شرکت در ابتدای کار  و شروع فعالیت رسمی، تصمیم گرفتیم در مورد استعلام نام شرکت صحبت کنیم.

 چگونگی انتخاب نام مناسب برای ثبت شرکت

تمام اشخاص حقیقی و حقوقی برای شناسایی به یک نام اختصاصی نیاز دارند؛ بنابراین هر شرکتی برای اینکه به ثبت برسد باید نامی متناسب با نوع شرکت و سرمایه و موضوع فعالیت خود انتخاب کند.

البته اهمیت این کار برای یک شرکت بیشتر است، زیرا باید به گونه ای انتخاب شود که موضوع فعالیت شرکت را هم نشان دهد و به خوبی شما را در بازار بین رقبا معرفی نماید.

علاوه بر همه این موارد، نامی که انتخاب می کنبد باید جذاب و هیجان ‌انگیز باشد و مشتریان را به خود جذب کند. بنابراین در مراحل ثبت اسم ، متقاضی باید وسواس کافی به خرج دهد تا نام برازنده ای را انتخاب کند، در غیر این صورت نتایج زیان باری خواهد داشت.

 چگونگی انتخاب نام مناسب برای ثبت شرکت

استعلام نام برای ثبت شرکت

وقتی شرکتی فعالیت خود را شروع می کند، به این معناست که از مرحله استعلام نام به سلامت عبور کرده است و قبلاً نامی مشابه با آن، جایی به ثبت نرسیده است.

اداره ثبت شرکت ها نیز برای حفظ حقوق صاحبان نام شرکت ‌هایی که قبلاً ثبت ‌شده است، برای جلوگیری از انتخاب نام تکراری محدودیت‌ هایی اعمال کرده است.

هر شرکتی قصد شروع فعالیت ورسمی  را دارد باید نام خود را استعلام کند تا قبل از آنها برای شرکت دیگری ثبت نشده باشد.

مطالب بیان‌ شده در بالا هر یک از صاحبان یا به عبارت بهتر مؤسسین شرکت قبل از اقدام به ثبت نام برای شرکت  خود باید درباره ی نام شرکت خود استعلام بگیرد تا با رد نام رو به رو نشود.

برای استعلام نام شرکت روش های مختلفی وجود دارد که شما در ادامه متن با آن‌ ها آشنا می‌ شوید.

 چگونه برای استعلام نام شرکت اقدام کنیم؟

نام هر شرکتی مثل نام آدمیزاد، مختص خود او می باشد و افراد دیگر حق ندارند از نام آن ‌ها استفاده کنند. از طرفی همان‌ طور که در بالا مطرح شد نام شرکت، هویت و شخصیت شرکت است و باید مطابق با قوانین اعلام شده از سوی قانون تجارت باشد.

بعد از همه اینها باید از ۲ طریق زیر برای استعلام اقدام کنید:

• پایگاه اطلاعاتی شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور؛

یکی از راه‌ هایی که برای استعلام نام شرکت استفاده می شود، پایگاه ‌های اطلاعاتی شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور است.

با ورود به این و درج یکی از اطلاعات زیر از اسامی ثبت شرکت های انجام شده، اطلاع به دست آورید.

  • شماره ثبت،
  • شناسه ملی،
  • نام شخصیت حقوقی،

• پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور؛

با ورود به سامانه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور می ‌توانید به قسمت آگهی ‌های قانونی بروید و با درج نام و تکمیل سایر قسمت‌ های خواسته‌ شده، استعلام نام موردنظر خود را دریافت کنید. با این کار مطمئن می شوید که آیا شرکتی به این نام قبلاً به ثبت رسیده است یا خیر.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها