تعرفه‌­ها و هزینه­ ثبت شرکت به چه صورت است؟

هزینه ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت نیز مانند انجام هر کار دیگری مشمول پرداخت‌هایی خواهد شد. این هزینه­‌ها نیز از تورم اقتصادی در امان نیستند و سالانه با تعرفه اعلام شده از جانب اداره ثبت شرکت­‌ها به روز خواهند شد. هزینه ثبت شرکت شامل: هزینه چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار، پست مدارک، حق‌­الوکاله شرکت و … می‌­شود که در ادامه با جزئیات بررسی می­‌کنیم.

هزینه ثبت شرکت شامل …

 • مبلغ کارمزد برای ثبت شرکت در صورتی که این کار را به موسسه­‌های ثبتی بسپارید،
 • حق الثبت شرکت که در زمان تحویل پیش نویس به اداره ثبت شرکت‌­ها پرداخت می­‌شود،
 • هزینه باطل کردن تمبر سرمایه شرکت که به اداره مالیات پرداخت می­‌شود،
 • هزینه پست مدارک ثبت که بر عهده موسس است،
 • هزینه روزنامه رسمی شرکت به منظور چاپ آگهی تأسیس در روزنامه رسمی کشور،
 • هزینه روزنامه کثیر الانتشار جهت درج آگهی تاسیس در روزنامه کثیر الانتشار،
 • و …

این نکته را به خاطر بسپارید که اگر از متخصصین این حوزه کمک گرفتید مانند موسسات ثبتی، قطعاً هزینه‌­ ثبت شرکت حق الوکاله دریافت می­‌کنند که با توجه به نوع شرکت (سهامی خاص/ عام، مسئولیت محدود، دانش بنیان و …) و تعداد شرکاء و هر موردی که پیچیدگی کار را بیشتر یا کمتر کند، هزینه متفاوتی دریافت می­‌کنند.

مشروح هر کدام از هزینه­‌های نام برده، به شرح زیر است:

هزینه ثبت شرکت برای حق الوکاله 

هزینه ثبت شرکت در واقع هزینه‌­ای است که در جهت پیگیری امور ثبت شرکت تا تحویل آگهی اداره ثبت شامل موارد زیر می‌شود:

 • ورود اطلاعات در سامانه اداره ثبت،
 • هزینه تعیین نام شرکت،
 • تنظیم موضوع فعالیت شرکت،
 • اساسنامه،
 • صورتجلسات هیئت موسسین،
 • تحویل مدارک به پست،
 • دریافت آگهی تاسیس شرکت.

تعرفه و حق‌­الثبت شرکت

بعد از آماده‌­سازی تمام مدارک مورد نیاز و هزینه ثبت شرکت، باید آنها را در یک پاکت مخصوص به پست به اداره ثبت ارسال کنید و پس از سه الی پنج روز در سامانه جواب ثبت شرکت مشخص می­‌شود.

در صورتی که جواب اداره، مثبت باشد، یک برگه از طرف سامانه داده می­‌شود به عنوان “پیش نویس آگهی تاسیس” که این برگه پیش نویس آگهی باید به اداره ثبت شرکت­‌ها برده شود.

پس از امضا توسط وکیل، باید همانجا هزینه حق الثبت شرکت به صورت نقدی از طریق کارت­‌های عضو شبکه شتاب پرداخت شود.

تعرفه باطل نمودن تمبر سرمایه شرکت

پس از طی نمودن مراحلی ابتدائی یعنی ثبت شرکت و دریافت آگهی تاسیس، باید به اداره ثبت شرکت‌­ها مراجعه کنید و شماره تمبر سرمایه را دریافت و با مراجعه به سایت اداره مالیات کشور نسبت به پرداخت مالیات حق تمبر ۰.۵ در هزار سرمایه شرکت اقدام نمایید.

هزینه پست مدارک شرکت

بعد از ورود اطلاعات و تعیین نام شرکت و تنظیم مستندات، مدارک هویتی اعضا و مستندات تنظیم شده توسط شما یا موسسه حقوقی طرف قراردادتان، شامل اساسنامه، تقاضانامه، شرکت نامه و … در پاکتی که به تاسیس شرکت مربوط است، گذاشته شود و تحویل مراکز پستی تعیین شده توسط اداره ثبت اسناد شود.

تحویل پاکت پستی نیازمند پرداخت هزینه است تا بعد از آن برای پست کردن مدارک شما اقدام کنند.  فراموش نکنید که این هزینه یک مبلغ مشخص نیست و به فاصله مکانی شما تا اداره ثبت نیز مربوط می‌­شود.

تعرفه روزنامه رسمی شرکت

بعد از پست مدارک به اداره ثبت و دریافت تاییدیه سامانه و رجوع به اداره ثبت برای دریافت آگهی ثبت شرکت، تا زمانی که این آگهی ثبت در روزنامه رسمی شرکت آگهی نشده و به اطلاع عموم نرسد در واقع شرکت شما به صورت رسمی ثبت نشده است.

پس در واقع می‌­توان گفت آخرین مرحله برای ثبت رسمی شرکت، چاپ آگهی آن در روزنامه‌­های رسمی و کثیر الانتشار کشور است. که هزینه آگهی ثبت شرکت همان درج در روزنامه رسمی می‌­باشد.

فقط اینکه هزینه روزنامه کثیرالانتشار و رسمی جدا از هم است و بسته به میزان موضوع شرکت متفاوت خواهد بود، در واقع هرچه موضوع طولانی‌­تر باشد هزینه روزنامه کثیرالانتشار نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

هزینه روزنامه کثیر الانتشار شرکت

بهتر است بدانید که هزینه آگهی روزنامه­‌ها به تعداد کادر و بزرگی آگهی وابسته است. بنابراین هرچقدر موضوع فعالیت طولانی­‌تر و تعداد اعضا بیشتر باشد تعداد خطوط آگهی شما بیشتر خواهد شد و مبلغ بیشتری برای درج آگهی در روزنامه رسمی باید پرداخت کنید.

با ثبت فردا در هزینه ثبت شرکت، صرفه­‌جویی کنید!

هزینه ثبت شرکت یک پروسه‌­ای است که خواه ناخواه با پرداخت هزینه همراه است، اما اگر بدون دانش قبلی اقدام کنید یا در جمع‌آوری مدارک کوتاهی کنید، مجبور می­‌شوید مراحل را مجدداً انجام دهید.

پس بهتر است کار را به متخصص آن بسپارید تا با پرداخت یک حق‌­الوکاله ثبت شرکت، از نتیجه کار مطمئن شوید.

در این مسیر می‌­توانید روی کمک موسسه ثبت فردا حساب کنید. کافی است برای مشاوره به سایت  sabtefarda.org مراجعه کنید و یا با شماره ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس بگیرید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها