ثبت برند و لوگو چه تفاوتی دارند؟

تفاوت ثبت برند و لوگو

تفاوت ثبت برند و لوگو – معمولاً شرکت‌ ها بعد از ثبت شرکت برای ثبت برند و لوگو، اقدام می کنند، این در حالی است که ثبت برند، اجبار قانونی ندارد، اما توصیه می شود برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی این کار را انجام دهید.

ثبت برند و لوگو در کنار این مورد، مزایای دیگری هم دارد، اما جالب است بدانید برند و لوگو دو چیز متفاوت هستند که در این مقاله قصد داریم از تفاوت آنها صحبت کنیم.

ثبت لوگو

لوگو یعنی نشان تجاری است که با به کارگیری خلاقیت، یک شکل یا طرحی خاصی طراحی می شود. معمولاً برای این کار از افراد متخصص استفاده می شود تا طرحی بی نظیر به دست آید و روی محصولات نصب شود. این لوگو متمایز کننده محصولات شما از دیگر محصولات است.

طراح باید این نکته را مد نظر داشته باشد که یک لوگو باید در ذهن مخاطب ماندگار شود تا بدون هیچ گونه فکری به هنگام خرید، محصول شما را انتخاب کند.

از همه مهم تر شما باید قبل از ثبت رسمی لوگوی خود، آن را از دیگران پنهان کنید، زیرا پنهان کردن امکان سوء استفاده دیگران از لوگوی شما توسط رقبا را تا حد زیادی کاهش می دهد.

در اینجا می توان به یکی از تفاوت های ثبت برند و لوگو اشاره کرد که لوگو معمولاً از طریق بصری سبب یادآوری شرکت و محصولات به مشتریان می شود، درحالی که برند علاوه بر یادآوری شرکت از طریق بصری، از راه های شنیداری و حس کردن نیز شرکت و محصولات را به مشتری یادآوری خواهد کرد.

ثبت برند

همان طور که می دانید، برند نشان و علامتی است که به صورت فارسی یا انگلیسی در فعالیت‌ های اقتصادی شرکت به کار می رود.

در واقع با برند است که مشتریان، تمام صفات و ویژگی‌ های محصولات را با دیدن، شنیدن، حس کردن و … به یاد می ‌آورند. ثبت برند اجبار قانونی ندارد، اما می‌تواند با جذابیت و الهام‌ بخش بودن خود به جلب توجه مشتری کمک کند.

ثبت برند چه مزیتی دارد؟

از جمله مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قانونی شدن برند و فعالیت شما،
 • ثبت برند ایجاد تمایز بین محصولات شما و محصولات مشابه را به همراه دارد که مشتریان با کمک برند شما، به سادگی شما را می یابند و از آن‌ها استفاده می کنند.
 • بازاریابی بهتر در بازار، اگرچه ثبت برند رکن اصلی این کار نیست، اما یکی از ارکان مهم در جلب مشتری و بازاریابی محسوب می شود.
 • امکان اخذ نمایندگی یا شعبه جدید در شهرهای مختلف که با این کار حق امتیاز برند خود را به دیگران هم می دهید و آن ها نیز به شهرت و اعتبار شما کمک می کنند تا درآمدی مستقل داشته باشید.
 • داشتن یک دارایی مجزا که به واسطه معروف شدن برند شما اتفاق می افتد و می‌توانید با فروش آن درآمد مناسبی را داشته باشید.
 • امکان دریافت تسهیلات بانکی، وام و سرمایه، زیرا با ثبت برند در مقابل دولت، بانک ‌ها و سرمایه ‌گذاران اعتبار خواهید داشت.

 ثبت لوگو چه مزیتی دارد؟

قبل از اشاره به تفاوت ثبت برند و لوگو، بهتر است از مزایای ثبت لوگو نیز مطلع شویم. مزیت های لوگو تقریباً مشابه برند است، اما دیگر نمی توانید نمایندگی از طریق لوگوی خود داشته باشید.

 • ایجاد تمایز بین محصولات کمپانی شما و محصولات دیگر شرکت ها،
 • جلب مشتری و بازاریابی.

تفاوت ثبت برند و لوگو

 1. لوگو تنها نشانی از محصول است که برای ایجاد تمایز و بهتر دیده شدن اجناس به کار می رود. به عبارت دیگر لوگو را از برند است، زیرا برای هر برند ثبت شده، یک لوگوی انحصاری نیز باید ثبت شود.
 2. لوگو به شرکت‌ کمک می‌ کند که نوع، چگونگی و حوزه خدمات، اهداف و محصولات خود را در کمترین زمان ممکن به مشتریان معرفی کند. هم چنین شکل لوگو باید به گونه ای باشد که با نگاه اول مخاطب برایش یادآور شرکت و سایر محصولات این لوگو باشد.
 3. تفاوت ثبت برند و لوگو در قیمت آن‌ ها هم تأثیر گذار است، یعنی قیمت طراحی یک لوگو ممکن است حدود ۲۰۰ تومان شود، در حالی که ثبت برند چندین برابر برای متقاضی هزینه بر خواهد بود.
 4. یکی دیگر از تفاوت های ثبت برند و لوگو نیز در زمان ثبت آن ها است، به گونه ای که طراحی لوگو نهایتاً ۲۴ ساعت زمان می برد، در حالی که ثبت برند زمان بسیاری نیاز دارد.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها