مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود چه می‌باشد؟

مزایا و معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود

همانطور که می‌­دانید شرکت­‌های تجاری، هفت زیر مجموعه دارند که از بین آنها،به دلیل آنکه مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود بسیار زیاد است، بعد از ثبت شرکت­‌های سهامی، بیشترین طرفدار را دارد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیز مثل هر شرکت دیگری نیاز به شرایط، مدارک و مراحلی دارد که در مقالات قبل به آن پرداخته‌­ایم.

در این مقاله بعد از یک معرفی مختصر از این شرکت، به سراغ مزایا و معایب ثبت آن می­‌رویم تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.

شرکت با مسئولیت محدود، چه نوع شرکتی است؟

شرکت با مسئولیت محدود؛ شرکتی است که حداقل ۲ نفر برای شراکت گرد هم می‌­آیند و هر کدام به میزانی سرمایه گذاری می­‌کنند.

شرکاء در این نوع شرکت، به میزان سرمایه­‌ای که گذاشته‌­اند، مسئول تعهدات و قرض­‌های شرکت هستند. از دیگر شرایط و قوانین این شرکت می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در ثبت شرکت با مسئولیت محدود، برگه‌­ای به نام سهم الشرکه صادر نمی‌­گردد،
 2. سهم شرکاء در ثبت شرکت با مسئولیت محدود، به صورت آزادانه قابل نقل و انتقال نیست،

مزایای ثبت شرکت‌ با مسئولیت محدود

مزایای شرکت با مسئولیت محدود شامل موارد زیر است:

 1. این شرکت تنها با حضور دو نفر نیز قابلیت تأسیس دارد،
 2. برای ثبت این شرکت از طرف اداره ثبت شرکت­‌ها، حداقل سرمایه‌­ای مشخص نشده است،
 3. در شرکت با مسئولیت محدود، یک یا چند نفر مدیر هستند و وظایف مختلفی را به عهده می­‌گیرند، که لزوماً نباید از بین شرکاء انتخاب شوند،
 4. مدیریت شرکت با مسئولیت محدود، می‌­تواند در یک مدت زمان معین و یا به صورت نامحدود باشد،
 5. طبق قانون تجارت؛ اگر اعضای شرکت کمتر از دوازده نفر باشند، نهاد کنترل کننده لازم نیست، اما در صورتی که تعداد شرکا بیش از دوازده نفر باشد تشکیل یک هیئت نظاره ضروری است،
 6. اگر شرکت دارای هیئت نظاره باشد، نیازی به مجمع عمومی در این شرکت وجود ندارد، و شرکاء به طور انفرادی مورد مشورت قرار می­‌گیرند،

معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود

معایب شرکت با مسئولیت محدود شامل موارد زیر است:

 1. یکی از عیب­‌های اصلی ثبت شرکت با مسئولیت محدود این است که هر کدام از شرکاء به اندازه سرمایه و در حد سهم الشرکه خود در برابر قروض و بدهی­‌های شرکت مسئول هستند! در نتیجه شرایط برای دور زدن دور زدن و فرار از مسئولیت و عمل نکردن به تعهدات افراد نیز فراهم می­‌شود.
 2. پذیره نویسی و پرداخت تمام سهم الشرکه، جنبه رسمی و قانونی ندارد و کاملاً صوری انجام می‌­شود، علاوه بر آن برگه رسمی‌­ای که به صورت اوراق تجاری با قابلیت نقل و انتقال نیز صادر نمی‌­شود،
 3. متأسفانه در ثبت شرکت با مسئولیت محدود، انتقال سهام به صورت آزادانه نیست! بنابراین برای اینکار باید رضایت شرکایی که سه چهارم سرمایه گذاری متعلق به آنان است جلب شود. در واقع این نقل و انتقال باید با ثبت سند و به صورت رسمی باشد.

نکات ثبت شرکت با مسئولیت محدود

نکاتی که دانستن آنها خالی از لطف نیست، عبارت است از:

 • ثبت شرکت با مسئولیت محدود حاصل سرمایه است و نه اشخاص، بنابراین با فوت یا ورشکستگی و یا حتی در صورت کنار کشیدن شرکاء، این شرکت منحل نخواهد شد!
 • نباید فراموش کنید که حتماً در انتخاب اسم برای شرکت با مسئولیت محدود باید عبارت “مسئولیت محدود” ذکر شود ، تا اگر قصد معامله، همکاری، عقد قرارداد و … داشتید، همگی متوجه موضوع فعالیت شرکت باشند و سپس اقدام کنند.
 • طبق قانون تجارت ایران، هیچ کدام از شرکاء را نباید به افزایش سرمایه و یا زیاد کردن سهم الشرکه مجبور کرد؛ این امر در ثبت شرکت­‌های با مسئولیت محدود کاملاً منطقی است و در تأیید اصل پذیرش اراده سرمایه گذار در افزایش سرمایه است.

ثبت شرکت؛ با ثبت فردا

همانطور که تا به اینجا متوجه شده­‌اید،مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود  از معایب آن بیشتر است و تنها یکی از انواع پروژه­‌های ثبت شرکت است که در ایران انجام می­‌شود.

تعداد آنها نیز روز به روز در حال افزایش است، اما آیا همه آنها به سرانجام می­‌رسد؟ اگر قصد ثبت و تأسیس شرکت دارید بهتر است از مشورت با موسسه “ثبت فردا” به آدرس سایت sabtefarde.com غافل نشوید!

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها