ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص؟!

ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص

از بین تمام گزینه­‌هایی که متقاضیان پیش رو دارند، ثبت شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص، بیشترین تقاضا را دارد که به مزایای بی­شمار آنها برمی­‌گردد.

دنیای تجارت این روزها آنقدر گسترس پیدا کرده است که انتخاب نوع شرکت برای ثبت را از بین شرکت­‌های هفتگانه تجاری نیز سخت کرده است.

در این مقاله قصد داریم هر دو نوع شرکت را از جنبه­‌های مختلف بررسی کنیم تا اگر بین انتخاب آنها برای ثبت شرکت، به شک افتاده‌­اید، با اطمینان انتخاب و اقدام کنید.

منظور از شرکت سهامی خاص چیست؟

ثبت شرکت سهامی به معنای ثبت شرکتی است که سرمایه آن بسته به تعداد شرکاء به تعدادی سهام تقسیم می­‌شود و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها می­‌باشد.

این شرکت در نوع سهامی عام و سهامی خاص ثبت می­‌شود که نوع سهامی عام  حوزه فعالیت وسیعی دارد، مانند پتروشیمی، پالایشگاه و … که نیازمند سرمایه زیادی است، اما شرکت‌ سهامی خاص در حوزه موضوعات تجاری فعالیت دارد.

منظور از شرکت با مسئولیت محدود چیست؟

شرکتی که حداقل دو نفر شریک می‌­شوند و هر کدام به میزانی سرمایه­‌ای را سهیم می­‌شوند، شرکت با مسئولیت محدود است.

در ثبت این نوع شرکت‌ها با مسئولیت محدود، سرمایه به سهام تقسیم بندی نمی­‌شود و هر کس تنها به میزان سرمایه خود در شرکت مسئول بدهی­‌ها و دیگر تعهدات است.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص؟!

شرکت‌های با مسئولیت محدود و سهامی خاص، هر دو به نوعی شرکت­‌های سرمایه­‌گذاری هستند، اما تفاوت‌­های عمده‌­ای دارند که بررسی آنها کمک می­‌کند تا متوجه شویم، انتخاب کدام یک بهتر است!

این تفاوت­‌ها شامل:

¤ نحوه انتخاب شرکاء

آیا تا به حال به این فکر کرده‌­اید که قرار است با چه کسانی شراکت کنید؟ خانواده، دوستان، آشنایان و … ؟! پاسخ به این سوال در انتخاب شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص تأثیر زیادی دارد.

چرا؟ زیرا میزان مسئولیت در شرکت با مسئولیت محدود بالا است، پس اگر تصمیم به کار با افراد مورد اعتماد خود دارید، ثبت شرکت با مسئولیت محدود گزینه بهتری خواهد بود.

¤ چگونگی سرمایه گذاری

در ثبت شرکت با سهامی خاص، سرمایه شرکت، تمام و کمال به سهام مساوی تقسیم بندی می­‌شود و سود زیان نیز بر اساس هر سهم محاسبه می­‌شود.

در حالی که در ثبت شرکت با مسئولیت محدود  سهام معنایی ندارد و همه شرکاء به میزان سرمایه در شرکت شریک هستند.

¤ نحوه انتخاب هیئت مدیره

در شرکتی مانند شرکت‌ سهامی خاص با حداقل ۳ نفر از شرکاء باید اعضای هیئت مدیره انتخاب شوند تا در جلسات تصمیم گیری شرکت کنند.

اما در مقابل برای شرکت بامسئولیت محدود تنها یک نفر نیز برای انتصاب به مقام هیئت مدیره کفایت می­‌کند.

¤ چگونگی آماده سازی سرمایه

برای ثبت هر دو نوع شرکت سهامی خاص یا با مسئولیت محدود، سرمایه می‌تواند به صورت نقدی و یا غیرنقدی باشد.

نحوه پرداخت این سرمایه در دو نوع شرکت سهامی یا با مسئولیت محدود متفاوت است، به این صورت که برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود تمام سرمایه نقدی باید پرداخت و سرمایه غیرنقدی تقویم شود.

در مقابل برای شرکت سهامی سرمایه غیرنقدی باید محاسبه شود و اسناد آن به شرکت ارائه گردد و لازم به پرداخت تمامی سرمایه به‌ صورت نقدی نیست.

¤نحوه انتقال سرمایه در شرکت

در ثبت شرکت سهامی خاص، نقل و انتقال سهام راحت و بدون دردسر است و تشریفات قانونی کمتری نسبت به شرکت با مسئولیت محدود دارد.

به چه صورت؟ به گونه‌­ای که برای انتقال سهام در شرکت سهامی خاص، حداقل ۳۵ % سرمایه باید به صورت نقدی باشد و ۶۵ % باقی مانده در تعهد سهامداران بماند.

اما در شرکت با مسئولیت محدود باید کل سرمایه به مدیر عامل شرکت تحویل داده شود و مدیر عامل نیز، رسید دریافت را بدهد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص را به ثبت فردا بسپارید!

همانطور که متوجه شدید، نمی‌­توان گفت ثبت شرکت‌هایی با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص؟! تفاوت­‌های هر دو شرکت در این مقاله بررسی شد.

اما در پایان این شما هستید که باید با توجه به حوزه فعالیت خود تصمیم بگیرید کدام یک برای شما مناسب­‌تر است؟

اگر پروژه‌هایی مثل طرح­های عمرانی و … برمی‌­دارید و با شرکت در مناقصات کسب سرمایه می­‌کنید، ثبت شرکت سهامی خاص مناسب شماست.

بنابراین ما راه را به شما نشان می‌­دهیم، این شما هستید که انتخاب می­‌کنید! اگر باز هم به مشکل برخوردید، روی کمک موسسه ثبت فردا حساب کنید. کافی است به آدرس سایت sabtefarda.org مراجعه نمایئد.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها