ثبت علائم و نشان تجاری از ۰ تا ۱۰۰ + راهنمایی و مشاوره های لازم

ثبت علائم و نشان تجاری

ثبت علائم و نشان تجاری

ثبت علائم و نشان تجاری را می توان برای کلمات، آرم، اعداد، شعار، دستگاه و موارد دیگر در کشور به دست آورد. ثبت علامت تجاری حق قانونی انحصاری برای استفاده از علامت را برای صاحب علامت تجاری فراهم می کند. مراحل ثبت برند تجاری یک فرآیند طولانی است که شامل مراحل متعددی است. در این مقاله ما مراحل ثبت علامت تجاری را خواهیم گفت.

ثبت برند

مراحل ثبت علائم و نشان تجاری

مراحل ثبت علائم تجاری شامل موارد زیر می باشد.

جستجوی علائم تجاری

قبل از شروع مراحل ثبت علامت تجاری، کارآفرین یا متخصص علامت تجاری باید علامت تجاری پایگاه داده علامت تجاری را جستجو کند. جستجوی علامت تجاری اطلاعات مربوط به علامت تجاری مشابه یا مشابهی را که قبلا در ثبت علامت تجاری ثبت شده است، ارائه می دهد.

ثبت علائم و نشان تجاری

پس از تکمیل جستجوی علامت، درخواست ثبت نشان تجاری را می توان با ثبت کننده علائم تجاری ثبت کرد. درخواست ثبت برند تجاری باید به روش مقرر انجام شود و به همراه هزینه ثبت علامت تجاری ثبت شود. درخواست علامت تجاری را می توان در یکی از پنج دفتر ثبت علائم و نشان تجاری که دارای صلاحیت است یا به صورت آنلاین است ثبت کرد. درخواست ثبت علامت تجاری باید حاوی اطلاعات زیر باشد:

لوگو یا علامت تجاری.

نام و نشانی صاحب علامت تجاری.

طبقه بندی یا کلاس علائم تجاری.

علامت تجاری از تاریخ استفاده می شود.

شرح کالا یا خدمات.

همچنین بخوانید : ثبت علائم تجاری شرکت ها

تخصیص برنامه ثبت علائم و نشان تجاری

پس از ثبت درخواست ثبت علائم و نشان تجاری در ثبت کننده علائم تجاری، شماره تخصیص درخواست علامت تجاری در عرض یک یا دو روز کاری ارائه می شود. به طور معمول، با به دست آوردن شماره تخصیص برنامه علامت تجاری، صاحب علامت تجاری می تواند علامت TM را در کنار لوگو قرار دهد.

بررسی علائم تجاری

پس از تکمیل، درخواست ثبت علائم و نشان تجاری در دفتر ثبت برند تجاری به کارشناس علائم تجاری اختصاص داده می شود. سپس کارشناس  درخواست علامت تجاری را برای صحت بررسی کرده و گزارش بررسی علامت تجاری را صادر می کند.

مسئول علامت تجاری این امکان را دارد که درخواست ثبت علامت تجاری را بپذیرد و اجازه انتشار نشریه علامت تجاری را بدهد یا به درخواست ثبت علامت تجاری اعتراض کند.

اعتراض به علائم تجاری

در صورت اعتراض به درخواست توسط مسئول علامت تجاری، متقاضی علامت تجاری حق دارد در مقابل مسئول علامت تجاری ظاهر شود و به اعتراضات رسیدگی کند. اگر مسئول علامت تجاری از توجیهات متقاضی علامت تجاری رضایت داشته باشد، علامت تجاری مجاز به انتشار مجله علامت تجاری است. در صورت عدم رضایت مسئول علامت تجاری از توجیهات، متقاضی علامت تجاری حق اعتراض به تصمیم مقام علامت تجاری را در هیئت تجدیدنظر مالکیت معنوی دارد.

نشریه علائم ونشان تجاری

پس از پذیرش درخواست ثبت برند تجاری توسط ثبت کننده علائم تجاری، علامت تجاری پیشنهادی در مجله علائم تجاری منتشر می شود. مجله علائم تجاری به صورت هفتگی منتشر می شود و شامل تمام موارد است که توسط ثبت کننده پذیرفته شده است.

هنگامی که علامت تجاری در مجله علامت تجاری منتشر می شود، عموم مردم این فرصت را خواهند داشت که در صورت انتقاد می توانند به ثبت برند تجاری اعتراض کنند. اگر هیچ اعتراضی در ۹۰ روز پس از انتشار آن وجود نداشته باشد، علامت معمولا ظرف ۱۲ هفته ثبت می شود.

اگر شخص ثالث با درخواست ثبت برند تجاری مخالفت کند، کارشناس علامت تجاری درخواست می کند. هم متقاضی علامت تجاری و هم شخص ثالث این شانس را دارند که در جلسه رسیدگی حاضر شوند و توجیهی برای ثبت یا رد درخواست علامت تجاری ارائه دهند.

بر اساس جلسات و شواهد ارائه شده، کارشناس علائم تجاری تعیین می کند که درخواست ثبت برند  باید پذیرفته یا رد شود. تصمیم کارشناس علائم تجاری همچنین می تواند با افزایش به هیأت تجدیدنظر مالکیت معنوی به چالش کشیده شود.

همچنین بخوانید : راهنمای کامل حفاظت از علائم تجاری از ۰ تا ۱۰۰

ثبت علامت تجاری

هنگامی که هیچ اعتراض یا مخالفتی برای درخواست ثبت برند تجاری وجود ندارد، گواهی ثبت علائم و نشان تجاری تهیه و ارسال می گردد. پس از صدور گواهی ثبت برند تجاری، به عنوان یک علامت تجاری ثبت شده مالک در نظر گرفته می شود و به مالک  اجازه استفاده منحصر به فرد از علامت را می دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها