روش های افزایش سرمایه شرکت

روش های افزایش سرمایه شرکت

روش های افزایش سرمایه شرکت – برای اینکه شما به عنوان شرکای شرکت بتوانید روش های افزایش سرمایه شرکت را به صورت صحیح انجام دهید نیاز است که ابتدا دانش و آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید تا بتوانید موفق شوید.

تمامی شرکت هایی که ثبت می گردند نیازمند سرمایه اولیه برای ثبت شرکت خود می باشند. باید بدانید که برای بعضی از شرکت ها سرمایه اولیه الزامی است و برای بعضی دیگر از شرکت ها الزامی نیست و شرکت ها می توانند با استفاده از اعتبار افراد به ثبت برسند ولی به هر شکلی که باشد سرمایه شرکت مشخص می شود.

اما باید بدانید که میزان سرمایه شرکت همیشه ثابت نیست و با افزایش درآمد و سود شرکت، افزایش سهام و ….. سرمایه شرکت هم به نوبه خود افزایش می یابد. اگر شما برای فعالیت یا موضوعی به سرمایه بیشتر از چیزی که در حساب شرکت وجود دارد نیاز دارید بایستی اقدام به افزایش سرمایه نمایید.

افزایش سرمایه شرکت یکی از روش هایی است که شرکا و سهامداران جهت تامین سرمایه برای اهداف مختلف شرکت در نظر گرفته می شود. شما برای افزایش سرمایه شرکت نیاز دارید که مطابق با مواد ۱۵۷ تا ۱۹۸ قانون تجارت اقداماتی قانونی انجام دهید. در واقع افزایش سرمایه شرکت یک نوع تغییر است که بایستی به ثبت برسد. انجام مراحل ثبت تغییرات شرکت هم مانند افزایش سرمایه شرکت بایستی با گزارشی از هیئت مدیره و تایید بازرس صورت بگیرد و سپس بعد از تایید مجمع عمومی فوق العاده به اداره ثبت شرکت ها اعلام گردد.

تغییرات در سرمایه شرکت غالبا به دو صورت قهری و اختیاری انجام می شود. در حالت قهری یا الزامی تغییرات در سرمایه به اجبار قانون و در زمانی که شرکت زیان ده شده باشد صورت می گیرد. به همین خاطر روش الزامی غالبا برای کاهش سرمایه لحاظ می شود و افزایش سرمایه شرکت به صورت اختیاری صورت می گیرد.

روش های افزایش سرمایه شرکت

روش های افزایش سرمایه شرکت عبارتند از:

برای افزایش سرمایه شرکت ارائه گواهی بانکی پرداخت سهام مشخص شده مطابق با ماده ۱۸۴ لایحه اصلاحی قانون تجارت به اداره ثبت شرکت ها الزامی می باشد.

شرکا یا سهامداران جدید بایستی به اداره ثبت شرکت ها معرفی گردند.

پرداخت مبلغ اسمی سهام جدید به روش های زیر صورت می گیرد:

به صورت نقدی مبلغ اسمی توسط سهامداران قبلی یا جدید واریز می گردد.

تبدیل مطالبات نقدی شرکا یا سهامداران پیشین به سهام جدید (در صورت وجود سهام جدید).

تبدیل کردن سود تقسیم نشده یا اندوخته شده سهامداران پیشین به سهام جدید به عنوان سرمایه شرکت.

استفاده و تبدیل اوراق قرضه به سهام شرکت.

افزایش سرمایه

 افزایش سرمایه شرکت از طریق بالا بردن مبلغ اسمی سهام

در شرکت های سهامی

باید دقت کرد که افزایش مبلغ اسمی سهام موجب ایجاد تعهد برای سهامداران نشود. برای این کار لازم است که سهامداران در این زمینه توافق کتبی بدهند. افزایش سرمایه شرکت در شرکت های سهامی عام حتما بایستی از طریق نقدی سهامداران پرداخت گردد ولی در شرکت های سهامی خاص می توان به وسیله آورده غیر نقدی هم برای پرداخت مبلغ اسمی افزایش یافته خود اقدام کرد. شرکت یا مجمع نمی توانند از اندوخته سهامداران برای افزایش سرمایه شرکت استفاده کنند.

نکته: رعایت تصفیه سرمایه های پیشین سهامدارن شرکت نمی توان برای افزایش سرمایه جدید شرکت اقدام کرد

افزایش سهام به شکل اسمی بدین صورت است که سهام ها به یک اندازه و در واحد مشخص افزایش می یابند و به اندازه سرمایه وارد شده از طرف هرکدام از سهامداران سهام جدید دریافت می کنند. در واقع میزان سهمی سهام ها مثل هم هستند ولی هر سهامدار به اندازه سرمایه ای که وارد شرکت می کند یا افزایش می دهد می تواند سهام دریافت کند.

در شرکت های غیر سهامی

در شرکت های غیر سهامی هم شرکا می توانند برای افزایش سرمایه اقدام کنند. در این صورت بایستی شرکای پیشین سرمایه خود را افزایش بدهند و در مقابل سهم الشرکه بیشتری از شرکت کسب کنند. در شرکت های غیر سهامی لازم نیست که تمامی شرکا به یک اندازه سرمایه خود افزایش بدهند. آنها به هر میزان که سرمایه شان را با توافق سایر شرکا افزایش می دهند، سهم بیشتری از شرکت دریافت می کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها