شرایط و مقررات حاکم بر ثبت شرکت در دبی

قوانین ثبت شرکت در دبی

ثبت شرکت در دبی

با قوانین ثبت شرکت در دبی در محیطی که امارات متحده امتیازات فراوانی در پیش روی سرمایه‎ گذاران گذاشته است می‎تواند حوزه‎های جذابی برای کارآفرینان و سرمایه گذارن خارجی مهیا کند تا  کسب و کار خود را راه اندازی کنند.

سرمایه گذاران می‎توانند طیف گسترده‎ای از گزینه های ثبت شرکت در دبی را انتخاب کنند.

برای ثبت شرکت در امارات باید از میان سه حوزه قضایی دست به انتخاب بزنید این سه حوزه عبارتند از: حوزه اصلی، منطقه آزاد و حوزه قضایی فراساحلی.

بر اساس تصویب‎نامه جدید دولت در سال ۲۰۲۱، شرکت مادر در حالی می‎تواند در دوبی ثبت شود که سرمایه خود را تا ۱۰۰ درصد متعلق به کشور مبدأ نگه دارد. با این حال، بسته به فعالیت تجاری و بخش صنعتی، مقررات خاصی وجود دارد که باید توسط سرمایه گذار رعایت شود.

مناطق آزاد و شرکت‎های فراساحلی را می‏توان با ۱۰۰٪ سهام خارج از کشور راه‎اندازی کرد. با این حال، آنها در ویژگی‎های خود، عملیات تجاری و همچنین قوانین تجاری حاکم متمایز هستند. برای ثبت شرکت از نوع منطقه آزاد در امارات متحده عربی باید ۱۱۷۰۰ درهم هزینه کنید. مناطق آزاد در امارات مجموعه متنوعی از کسب و کارها و جوازهای تجاری را در خود جایی داده‎اند.

یک راه متداول برای شرکت‎های خارجی برای حفظ مالکیت خارجی تحت قانون شرکت‎های تجاری در امارات متحده عربی، ایجاد شعبه یا دفتر نمایندگی (RO) است که مالکیت ۱۰۰٪ توسط شرکت مادر را مجاز می‎کند. این فرم‎ها هویت حقوقی جداگانه‎ای ندارند و بنابراین به عنوان پسوند شرکت خارجی تلقی می‎شوند که مسئولیت فعالیت آنها باقی می‎ماند.

مقررات حاکم بر ثبت شرکت در دبی

یک شعبه مجاز است در امارات متحده عربی به فعالیت تجاری بپردازد و سود کسب کند. برای اهداف مندرج در مجوز کسب و کار خود مجوز دارد و فقط می‎تواند در فعالیت‎هایی مشابه فعالیت‎هایی که توسط شرکت خارجی در حوزه قضایی خود انجام می‎شود، شرکت کند.

RO مجاز به کسب سود در داخل امارات نیست و فعالیت‎های آن به بازاریابی یا تبلیغ محصولات و خدمات شرکت مادر خارجی خود در امارات محدود می‎شود.

هر دو شعبه و RO باید تحت مجوز ثبت تجاری و مجوز به نام شرکت خارجی فعالیت کنند، و هر دو باید یک نماینده خدمات ملی (NSA) را تعیین کنند، که باید یک فرد ملی امارات متحده عربی یا یک نهاد شرکتی ملی ۱۰۰٪ اماراتی باشد.

به طور کلی قوانین جدید ثبت شرکت در دبی، رویه‌های نظارتی منعطف، جدول زمانی سریع و فرآیندهای تأیید آسان، مجوز Mainland را به یک انتخاب مورد علاقه در میان جامعه نوپا و سرمایه‌گذاران منطقه تبدیل کرده است. طبق قوانین جدید FDI، برای ثبت شرکت در دبی و راه‌اندازی آن، نیازی به اسپانسر محلی ندارید، به این معنی که مهاجران اکنون می‌توانند مالک ۱۰۰ درصد شرکت خشکی باشند. بعلاوه برای ثبت شرکت در دبی، داشتن یک فضای اداری فیزیکی اجباری نیست.

ثبت شرکت در دبی

شرایط ثبت انواع شرکت

در سال ۲۰۲۱ به دنبال تصمیم کابینه تغییرات چشمگیری در فرایند ثبت شرکت در دوبی ایجاد شد.  انواع انواع شرکت‌های سرزمین اصلی در مجموعه های متعدد کسب و کار اعم از شرکت‎های تجاری و صنعتی می‎توانند تعلق خود به خارج از کشور را تا ۱۰۰ درصد حفظ کنند.

بخش‎‌های تجاری استراتژیک خاصی مانند فعالیت‎های امنیتی، دفاعی و نظامی وجود دارد. از میان شرکتهایی که مالکیت ۱۰۰ درصد آنها برای خارج از کشور محدود شده است می‎توان به مخابرات، صرافی ها و بانک ها اشاره کرد.

یک لیست فعالیت کسب و کار مثبت از حدود ۱۲۲ کسب و کار وجود دارد که می‎تواند ۱۰۰٪ در اختیار مهاجران باشد. برای اینکه مهاجران بتوانند ۱۰۰ درصد مالکیت شرکت خود را که متعلق به خارج از امارات است داشته باشند به حداقل سرمایه نیاز دارند.

در مورد بخش خدمات، ۱۰۰% مالکیت خارجی خارجی در کلیه فعالیت‎های تجاری وجود دارد. با این حال، باید یک کارگزار خدمات محلی برای ارتباط با وزارت توسعه اقتصادی برای کارهای اداری منصوب شود.

 

الف. شرکت با مسئولیت محدود (LLC)

ماهیت ساختار شرکت با مسئولیت محدود به گونه‎ای است که به طور چشمگیری مورد توجه سرمایه‎گذاران در دوبی قرار گرفته است. در خصوص ثبت شرکت در دوبی معمولا سرمایه گذاران در صورتی شرکت با مسئولیت محدود را راه اندازی می‎کنند که چند سهامدار حداکثر تا ۵۰ نفر برای تاسیس شرکت در سرزمین اصلی امارات تصمیم نهایی خود را گرفته باشند. افتتاح شرکت با مسئولیت محدود در دوبی برای کارآفرینان امتیازات متعددی دربردارد.

داشتن مسئولیت در شرکت به میزان سهام موجود و محافظت از دارایی شخصی از امتیازات متعلق به مزیت اصلی سهامدار شرکت با مسئولیت محدود است. این شرکت‎ها را می‎توان در امارات برای کسب و کارهای متعدد تشکیل داد. فعالیت‎های تجاری، خدماتی و صنعتی را می‎توان از طریق تشکیل یک شرکت LLC انجام داد. درخصوص راه‎اندازی شرکت با مسئولیت محدود باید گفت که مطابق تغییرات و اصلاحیه اخیر، در فهرست تعیین‎شده مربوط به فعالیت‎های کسب و کار در امارات، برخورداری از مالکیت ۱۰۰٪ خارجی وجود دارد. یکی از امتیازات مربوط به تاسیس شرکت با مسئولیت محدود، این است که شما لازم نیست یک حامی ملی یا محلی در امارات داشته باشید.

اما شرکتهای خدماتی برای ثبت شرکت در امارات با مسئولیت محدود لازم است که یک نماینده خدمات محلی اماراتی تعیین کنند. در عین حال نماینده خدمات محلی نه سهمی در سود شرکت و نه کنترلی بر عملیات آن خواهد داشت.

 

قوانین ثبت شرکت در دبی

ب. شرکت شرکت عمران

اشخاص دارای مهارت در حوزه ‎های پزشکی، حقوقی، مالی از پتانسیل راه اندازی شرکت های عمرانی در امارات برخوردارند. مالک می‎تواند ۱۰۰% مالکیت سهام شرکت را حفظ کند. وزارت توسعه اقتصادی(DED)، شرایطی را برای ثبت یک شرکت عمران تعیین کرده است از جمله اینکه به منظور برقراری ارتباط با مقامات محلی، درخواست کننده باید یک نماینده خدمات محلی را با هزینه سالانه تعیین کند.

را ه اندازی شرکت عمرانی در دوبی امتیازات فراوانی برای سرمایه‎گذاران دارد از جمله اینکه سهامدار بدون اینکه نیازی به حضور یک تبعه اماراتی به عنوان شریک ملی داشته باشد می‎تواند ۱۰۰٪  مالکیت شرکت را در اختیار داشته باشد.

 

ج. شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی

در صورتی که سرمایه‌ ‎گذاران، شرکتی در مناطق آزاد کشور امارات داشته باشند می‎توانند در سرزمین اصلی امارات نیز نمایندگی یا شعبه مربوط به شرکت خود را افتتاح کنند. این قاعده البته شامل شرکت‎های خارج از امارات نیز می‎شود. برای تشکیل شعبه یا نمایندگی، الزامات و معیارهای خاصی وجود دارد. راه‎اندازی شعبه‎ای از شرکتهای خارجی در امارات یک اقدام سرمایه گذارانه پرسود برای این شرکتهاست، شرکت‎هایی که قصد دارند با تمام توان در بازارهای این کشور حضور داشته باشند. سازمان‎های بزرگ با تاسیس شعبه می‎توانند اقدامات تجاری خود را در فضاهای جدید بازاری، از پیچیدگی و سردرگمی رها کنند و همچنین بازخوردهای بازار و واکنش احتمالی مصرف‎کنندگان یا مخاطبان خود را قبل از اقدام برای هرگونه سرمایه گذاری، مورد سنجش قرار دهند.

ثبت شرکت منطقه آزاد در دبی

ثبت شرکت در دبی از نوع منطقه آزاد نسبتا ساده‎تر از تشکیل شرکت اصلی است.

ثبت شرکت منطقه آزاد در دبی

 

مناطق آزاد دبی به دلیل آسان‏سازی در شروع یک کسب و کار، وجود امکانات زیرساختی در مقیاس جهانی و فضای مطلوب کسب و کار، به شدت مورد توجه سرمایه‎گذاران قرار گرفته است.

یکی از مزایای اصلی راه‎اندازی شرکت منطقه آزاد تعیین شده، معافیت از مالیات بر ارزش افزوده (مالیات بر ارزش افزوده) است. بعلاوه فعالیت یک شرکت واقع در منطقه آزاد نیاز به حداقل هزینه‎های جاری دارد به این دلیل که پرداخت همه هزینه‎های مربوط به آب و برق، محل استقرار اداره و امکانات رفاهی باید به صورت سالیانه انجام شود. ثبت شرکت در دبی از نوع منطقه آزاد از امتیازات تجاری بالایی برخوردار است از جمله آنها می‎توان به  انتقال آسان مالکیت، عدم نیاز به آماده کردن گزارش حسابرسی، پرداخت نکردن مالیات بر ارزش افزوده، انتقال ۱۰۰ درصد سود حاصله به کشور مبدأ و بهره برداری از انبارهای ارزشمند بین المللی اشاره کرد.

حداقل هزینه ثبت شرکت در دبی در منطقه آزاد ۱۳۹۰۰ درهم می‎باشد و این، راه‎اندازی شرکت در این مناطق را بسیار مقرون به صرفه می‎کند. به طور کلی مناطق آزاد دبی مجموعه وسیعی از پویش های کسب و کار را پیش‎روی افراد علاقمند به سرمایه‎گذاری در این حوزه در امارات قرار می دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها