شرکت های تعاونی روستایی

شرکت های تعاونی روستایی

شرکت های تعاونی روستایی – شرکت های تعاونی روستایی یکی از انواع شرکت های تعاونی است که در بخش روستا به فعالیت می پردازد و خدماتی را برای روستاییان عزیز فراهم می کند.

شرکت های تعاونی یک نوعی از شرکت های اعتباری هستند که برای برطرف کردن نیازی شناخته شده توسط تعدادی افراد در جامعه ی کوچک یا بزرگ تشکیل  می شود. هدف از تشکیل شرکت های تعاونی ها متفاوت می باشد. عده ای ممکن است برای ایجاد شغل، عده ای برای تامین درامد، بعضی برای انجام خدمات عمومی، تهیه و توزیع مواد مورد نیاز، برطرف کردن نیاز های جامعه به تولید برخی از کالا ها و محصولات، تامین اعتبار برای بعضی از فعالیت ها، ایجاد زمینه هایی برای رشد و تعالی یک بخش، ایجاد زیر ساخت هایی برای دانش و بهره وری از بعضی منابع و ……. همه این دلایل می توانند برای ایجاد یک شرکت تعاونی لحاظ گردند.

اما  امرزه شرکت های تعاونی که قبلا بر اساس نوع تولید و توزیعی بودند را با اضافه کردن نوع اعتباری به آن به سه قسمت تقسیم می کنند. بر اساس این تعریف شرکت های تعاونی های تولیدی نوعی از تعاونی ها هستند که برای انجام فعالیت های کشاورزی، دامداری ، دامپروری، پرورش و صید ماهی، شیلات،  بخش صنعت، معدن، ابادانی شهر ها و روستا ها و عشایر  و ……. تشکیل می شوند. بنابراین افراد مقاضی ثبت شرکت تعاونی روستایی بایستی تعاونی خود را از نوع شرکت تعاونی تولیدی به ثبت برسانند.

 

شرکت های تعاونی تولیدی

 

شرکت های تعاونی تولیدی هیچ محدودیت ندارند و با توجه به فعالیت های موجود در اساسنامه می توانند به هر فعالیتی بپردازند. البته گاهی اوقات اگر تشکیل یک شرکت تعاونی تولیدی با اهداف تامین مسکن و اشتغال همراه باشد یا در اساسنامه انها خرید سهم الشرکه و مشارکت مالی در بعضی از پروژه ها دیده شود حتی اگر در بخش های روستایی باشد می تواند نوع تعاونی توزیعی یا اعتباری هم باشد. به عبارت دیگر، ممکن است شرکت های تعاونی با پیش بینی موضوعات گوناگون در اساسنامه خود می تواند هم به صورت تولیدی و هم توزیعی و اعتباری فعالیت کنند.

 

ثبت شرکت تعاونی روستایی

در اصل شرکت های تعاونی تقریبا پیرو مقررات شرکت های سهامی هستند ولی در بعضی  موارد با آنها تفاوت قانونی دارند. برای ثبت شرکت های تعاونی روستایی بایستی حداقل ۷ سهامدار  به عنوان موسس اولیه حاضر باشند. هر یک از سهامداران شرکت های تعاونی به میزان سهام خود در شرکت مسئولیت دارند و از حقوق و وظایف مساوی با سایر شرکا برخوردار هستند. تنها وجه تمایز شرکا میزان سهام هر فرد  است. میزان سهام در مقدار مسئولیت و سود و زیان شرکت تعیین کننده است ولی در داشتن حق رای و حق دخالت در شرکت دخالتی ندارد

شرکت های تعاونی بایستی هر ساله بخشی از درآمد و سود خود را تا حداکثر ۵ درصد برای اندوخته قانونی و حداقل ۵ درصد برای اندوخته های احتیاطی شرکت در حساب شرکت نگهداری کنند. ذخیره قانونی شرکت تا میزان یک چهارم  میانگین سرمایه سه سال اخیر الزامی است و شرکت تعاونی این اختیار را دارد که تا حداکثر یک دوم ذخیره قانونی خود را برای افزایش دادن سرمایه شرکت تعاونی مورد استفاده قرار بدهد.

ثبت شرکت تعاونی روستایی با مجوز اداره تعاون روستایی ممکن است.

برای این کار بایستی ابتدا موسسین برای اخذ مجوز اقدام و سپس از کسانی که شرایط عضویت در این  شرکت تعاونی را دارند دعوت به عمل بیاورند تا با ارائه مدارک لازم در این شرکت تعاونی عضو شوند.

 

سازمان تعاونی روستایی

اخذ مجوز تعاونی روستایی

معرفی کردن حداقل ۷نفر موسس  شرکت تعاونی روستایی که در روستای مورد تقاضا ساکن هستند و دارای تخصص در حوزه های روستایی مانند باغداری، کشاورزی و دامداری هستند.

 

یک نفر به عنوان نماینده انها برای پیگیری کارها معرفی می شود که البته این کار را وکیل شرکت نیز می تواند برعهده بگیرد.

مراجعه کردن به اداره تعاون روستایی و ارائه درخواست ثبت اخذ مجوز برای ثبت تعاونی روستایی

انجام بررسی های لازم به وسیله اداره تعاون روستایی

انجام مکاتبه اداره تعاون روستایی با سازمان جهاد کشاورزی برای دریافت موافقت لازم

تشکیل پرونده بعد از دریافت موافقت نامه

فرستادن مدارک به سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران

بررسی مجدد و طرح تقاضا برای صدور مجوز

صدور مجوز در صورت داشتن شرایط لازم

اعلام اجازه تاسیس و تحویل مجوز و معرفی متقاضیان به اداره ثبت شرکت ها برای انجام کارهای ثبت تعاونی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها