ضرورت ثبت شرکت چیست؟

ضرورت ثبت شرکت چیست؟

همانطور که می دانید، ثبت شرکت جز کسب و کارهای گروهی است. چرا گروهی؟ زیرا بسته به نوع شرکتی که برای ثبت انتخاب می کنید، حداقل ۲ نفر باید با هم مشارکت کنند.

طبق قانون تجارت، شرکت ‌ها انواع و اقسام مختلفی دارند و انتخاب یکی از آن‌ ها برای آغاز فعالیت اقتصادی، کمی دشوار است، اما به هر حال مزایایی به همراه دارد که دلیلی بر ضرورت ثبت شرکت می باشد.

چرا مشارکت لازمه ثبت شرکت است؟

وقتی برای تأسیس یک شرکت اقدام می کنید، اولین شرطی که دارد، شراکت است. گستردگی این کسب و کار گروهی به گونه ای است که یک نفر از عهده انجام امور بر نمی آید، اما بهتر است کسانی را برای همراهی خود انتخاب کنید که شناخت خوبی از آنها داشته باشید.

بهتر است با شناخت کافی اقدام کنید، زیرا برخی افراد ممکن است در آغاز فعالیت بسیار متعهد باشند، اما در جایی که به نفع شان نباشد کنار بکشند و بار مسئولیت ‌ها را به دوش دیگران بیندازند.

با این همه ثبت شرکت مزایای بی شماری دارد، برای مثال شما این امکان را دارید تا از تخصص و مهرات چند نفر استفاده کنید تا به سود بیشتری دست پیدا کنید.

علاوه بر آن اگر توان فراهم کردن سرمایه اولیه را نداشته باشید نیز می توانید به کمک شرکاء فراهم کنید. این در حالی است که با یک کسب و کار فردی انجام فعالیت اقتصادی به صورت فردی باعث است و صفر تا صد کار در دست خودتان می باشد.

از طرفی چون نیازی به مشورت با شرکاء ندارید، کارها سریع تر پیش می رود. چه

اما این شرایط را هم باید مد نظر داشته باشید که خودتان تخصص انجام هر کاری را ندارید و ممکن است در تأمین سرمایه اولیه نیز به مشکل بخورید.

بنابراین با درنظر گرفتن تمام مزایا و معایب هرکدام از انواع مشارکت، می ‌توانید نحوه ادامه فعالیت خود را مشخص کنید. اگر تمایل به کسب و کار جمعی و گروهی دارید، بهتر است از ضرورت ثبت شرکت بیشتر بدانید.

چرا مشارکت لازمه ثبت شرکت است؟

چرا بر ثبت شرکت اصرار می کنیم؟

از بین انواع مشارکت جمعی، ایجاد شرکت تجاری یکی از پرطرفدارترین ها است. آن هم به دلیل مزایایی است که برای متقاضیان خواهد داشت:

 • با ثبت شرکت تجاری، یک شخصیت و هویت مستقلی تشکیل می شود که همه شرکاء خود را در قبال آن مسئول می دانند. این ویژگی برای سرمایه‌ گذاران امنیت ایجاد می کند و تشویق می شوند تا بیشتر سرمایه گذاری کنند.
 • روابط شرکاء با هم و اشخاص ثالث نیز قابل ذکر است، چون برای انجام امور و رسیدگی به درخواست مشتریان لازم نیست تک تک شرکاء نظر بدهند، بلکه هر کسی بسته به مسئولیتی که دارد، اقدامات لازم را انجام می دهد. چرا؟ زیرا مدیر شرکت یا دارندگان حق امضا از طرف همه شرکاء و به نام شرکت، با شخص مراجعه ‌کننده در تعامل هستند.
 • از دیگر دلایل  ضرورت ثبت  شرکت این است که با فوت شرکا یا رفتن آن‌ ها از شرکت، شرکت منحل نمی شود و به فعالیت خود ادامه می‌ دهد. این امر باعث شده است شرکت‌ هایی با عمر طولانی وجود داشته باشند و سرمایه ها تلف نشود.

با این وجود در کنار تمام مزایا، معایبی هم هست که در ادامه اشاره می کنیم.

آیا تأسیس شرکت معایبی هم خواهد داشت؟

 1. مالک شرکت به عنوان کارفرما تعهداتی در مقابل کارمندان خود دارد، از این رو باید قرارداد کار تنظیم کنید تا هر کس مسئولیت های خود را دقیق بداند.
 2. از تعهدات کارفرما می توان به بیمه کردن کارمندان و پرداخت حق بیمه اشاره کرد. گاهی اوقات مهارت کارمندان و تعهد آنان به قدری بالا است که پرداخت ماهیانه حق بیمه به سود دهی و توسعه فعالیت شرکت می ‌ارزد.
 3. ثبت شرکت دراداره ثبت شرکت ‌ها پرداخت مالیات را هم به دنبال دارد. بنابراین اگر فعالیتی هم ندارید، باید اظهارنامه مالیاتی را تکمیل و ارسال کنید.

چه دلایلی برای ثبت شرکت وجود دارد؟

 • با ثبت شرکت مستقل خود دیگر کسی نمی ‌تواند شرکتی با نام و نشان شما به ثبت برساند،
 • افزایش اطمینان و اعتماد افراد و شرکت ‌ها برای همکاری و سرمایه‌گذاری،
 • اعتماد مشتریان به شرکت ‌ها با توجه به اطلاع‌ رسانی و تبلیغات،
 • امکان فعالیت تجاری و همکاری با دولت،
 • افتتاح حساب بانکی تجاری،
 • حمایت قانون از حقوق تمام طرفین شرکت،
 • توسعه کسب و کار شما و رونق اقتصادی،
 • رسمی شدن فعالیت های مجموعه شما،
 • اطلاع رسانی به مشتریان و مخاطبان با آگهی شدن در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار کشور،

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها