مجمع عمومی شرکت سهامی

مجمع عمومی شرکت سهامی

مجمع عمومی شرکت سهامی – در این مقاله شما را با انواع شرکت های سهامی و وظایف مجمع عمومی شرکت سهامی آشنا خواهیم کرد.

شرکت سهامی

شرکت سهامی شرکتی که سرمایه آن به سهام تقسیم می شود و مسئولیت صاحبان سهام به اندازه ی مبلغ اسمی سهام آنها است. از میان انواع شرکت های مشخص شده در قانون تجارت، شرکت سهامی تنها شرکتی است که فارغ از موضوع فعالیت آن، شرکت تجاری شناخته می شود. برای ثبت برند تجاری روش های متفاوتی وجود دارد که با توجه به نوع شرکت فرد متقاضی بایستی شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت موردنظر را فراهم کند.

انواع شرکت های سهامی

ماده ۲۰ قانون تجارت انواع شرکت های تجاری را بیان می کند که عبارتند از:

شرکت سهامی عام

شرکت سهامی خاص

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت تضامنی

شرکت مختلط غیر سهامی

شرکت سهامی مختلط سهامیگ

شرکت نسبی

شرکت تعاونی تولید و مصرف

انواع مجمع

مجامع عمومی شرکت های سهامی

مجمع عمومی موسس:

وظایف مجمع عمومی شرکت سهامی موسس جزء اولین اجتماع صاحبان سهام و پذیره نویسانی هستند که حداقل نصف سرمایه شرکت سهامی عام را متعهد شده اند. در ماده ۸۲ لایحه اصلاحی قانون تجارت آمده است که تشکیل مجمع عمومی مؤسس در شرکت سهامی خاص لازم نیست. عمر مجمع عمومی مؤسس بعد از تشکیل شرکت پایان می یابد. در ماده ۷۵ لایحه اصلاحی قانون تجارت آمده است که اگر در مجمع عمومی سوم، رأی اکثریت برای تصمیم گیری به دست نیامد مؤسسان عدم تشکیل شرکت را اعلام می کنند.  بعد از اینکه تشکیل و ثبت برند تجاری، مجمع عمومی مؤسس وظایفی را برعهده دارد که عبارتند از:

تصویب کردن طرح اساسنامه

انتخاب کردن اولین مدیران و بازرسان شرکت

انجام کارهای مربوط به تأسیس شرکت

مجمع عمومی عادی:

مجمع عمومی عادی، عضو مهم شرکت است که دارای بالاترین قدرت شرکت و تعیین کننده مقررات است. این مجمع عمومی از اجتماع سهام داران تشکیل می شود. هر موضوعی که به صورت مستقیم در صلاحیت مجمع عمومی مؤسس یا مجمع عمومی فوق العاده وجود نداشته باشد در بخش  اختیارات مجمع عمومی عادی قرار می گیرد که هر یک از سهام داران جدا از میزان سهم خود در آن جلسه حضور می یابند.

وظایف مجمع عمومی شرکت سهامی شامل موارد زیر می باشد

انتخاب مدیران شرکت

انتخاب بازرسان شرکت

تصویب ترازنامه و تنظیم حساب سود و زیان شرکت

رسیدگی به گزارش عملکردهای مدیران و بازرسان

گاهی اوقات در خلال سال مالی برای گرفتن تصمیم درباره فعالیت هایی که در صلاحیت مجمع عمومی عادی است مانند حجر، فوت، استعفا یا سلب شرایط مدیر یا بازرس، مصادیق ماده ۱۱۲ لایحه اصلاحی قانون تجارت و ……. که دعوت مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده لازم است انجام گردد. مجمع عمومی عادی تنها از نظر زمانی فوق العاده است، ولی از نظر نصاب و صلاحیت ها شامل مقررات راجع به مجمع عمومی عادی قرار می گیرد

مجمع عمومی فوق العاده:

مجمع عمومی فوق العاده، مجمعی است که در مورد موضوعات خاصی تشکیل می شود و وظایفی برعهده دارد که عبارتند از :

تصمیم گیری در مورد هر نوع تغییر در اساسنامه شرکت مانند تغییر سرمایه یا تمدید کردن مهلت فعالیت شرکت و ……….

تصمیم گیری در مورد انحلال شرکت پیش از زمان مشخص شده

آیا سهام شرکت های سهامی  قابلیت نقل و انتقال دارند؟

بعد از تشکیل و ثبت برند تجاری، سهم به موجب قرارداد یا اجبارا مانند ارث یک حق مالی محسوب می شود که قابلیت نقل و انتقال دارد. سهام شرکت های سهامی با توجه به نوع مالکیت به دو سهام با نام و سهام بی نام تقسیم می گردد. انتقال سهام با نام بایستی در دفتر ثبت سهام شرکت ثبت گردد وگرنه این انتقال در مقابل شرکت و شخص ثالث ارزشی ندارد. بایستی میان نفوذ یک عمل حقوقی و استناد کردن به آن تفکیک قائل شد. اگر انتقال سهام بانام در دفتر ثبت سهام شرکت ثبت نشود فقط بین طرفین ارزش دارد و خریدار می تواند با توجه به آن، می تواند خواستار التزام فروشنده به انجام عملیات ثبتی انتقال سهام گردد.

امیدواریم که این مقاله برای شما مثمر ثمر واقع شده باشد و مسیر شما را برای ثبت شرکت تجاری خود هموار کرده باشد

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها