هزینه ثبت شرکت و تعرفه های آن

هزینه ثبت شرکت و تعرفه های آن

هزینه ثبت شرکت تقرسباً مشابه هزینه ثبت موسسه است، اما به هر حال تعرفه ثبت شرکت از اصلی ترین موضوعاتی است که به هنگام ثبت شرکت باید از آن مطلع باشید.

از همین ابتدا بهتر است بدانید که تعرفه ثبت شرکت ها و حتی موسسه های غیرتجاری، طبق یک خدمت مشخص یا تولید کالا نیست، بلکه مجموع فرآیندی که منجر به ثبت موسسه می‌شود را، تعرفه ثبت شرکت یا موسسه می نامند.

 هزینه ثبت شرکت

خیلی از افراد وقتی از تعرفه موجود برای ثبت شرکت مطلع می شوند، تعجب می کنند! زیرا بر این باور هستند که در قبال پرداخت هزینه کالایی نصیب شان نمی شود!!

اما در حقیقت تعرفه ثبت شرکت هزینه خدماتی است که خودتام انجام می دهید و یا به یک موسسه حقوقی می سپارید.

البته که مراحل ثبت شرکت های مختلف متفاوت است و هزینه ثبت هر کدام نیز متغیر است، اما اگر به یک موسسه واگذار کنید، این هزینه بسته به تجربه و سرعت عمل موسسه متغیر می ‌باشد.

هزینه وکالت 

وقتی خدمات ثبت شرکت به یک موسسه حقوقی واگذار می شود، این کار به وکیل متخصص در زمینه ثبت شرکت داده شده که متقاضی باید تعرفه حق وکیل ثبت شرکت را بپردازد.

این تعرفه در واقع مبلغی است که برای پیگیری امور ثبت شرکتی تا تحویل آگهی اداره ثبت را از جمله:

 • وارد کردن اطلاعات در سامانه اداره ثبت شرکت ها،
 • تعرفه انتخاب نام مناسب،
 • تنظیم موضوع فعالیت شرکت،
 • اساسنامه،
 • صورتجلسات هیئت موسسین،
 • تحویل مدارک به پست،
 • دریافت آگهی تاسیس

را شامل می شود.

حق الثبت شرکت

در مرحله پایانی ثبت شرکت، با ارسال مدارک از طریق پست برای اداره ثبت، نتیجه نهایی اعلام می شود و شما متوجه می شوید که با ثبت شرکت شما موافقت شده اس یا خیر!

در صورت ثبت شرکت، یک برگه از طرف سامانه به شما می دهند با نام “پیش نویس آگهی” که به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود.

در ادامه باید توسط وکیل امضاء شود و نهایتاً تعرفه  ثبت شرکت را متقاضی باید پرداخت کند. برای مثال در ادامه برای فهم بهتر هزینه ثبت شرکت های هفتگانه را به انتخاب توضیح می دهیم.

تعرفه ثبت شرکت سهامی خاص   

تعرفه ثبت شرکت سهامی خاص حدود ۵۰۰ هزار تومان است که موارد زیر نیز مطابق با فیش پرداختی به اداره ثبت شرکت ها اضافه می شود:

 • حق ثبت،
 • حق درج،
 • آگهی روزنامه،
 • دستمزد موسسه حقوقی.

لازم به ذکر است که هزینه فوق کلیه هزینه ‌ها را شامل می شود و موکل دیگر نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه ای ندارد.

نکته! این مبلغی که ذکر شد، یک مبلغ حدودی است، زیرا تعرفه چاپ آگهی در روزنامه رسمی کشور متغییر است. برای مثال در مورد موضوعات خیلی کوتاه و یا خیلی بلند و طولانی گاهاً هزینه ثبت شرکت کم و زیاد می شود.

از آن گذشته درج آگهی در روزنامه کثیر الانتشار به تعداد کلمات و نوع روزنامه کثیرالانتشار بستگی دارد، یعنی هزینه چاپ آگهی برای ثبت شرکت در روزنامه رسمی کشور از یکی به نوع دیگری متفاوت است و هزینه تماماً بر عهده متقاضی ثبت شرکت می باشد.

لیست تعرفه های ثبت شرکت

برای ثبت شرکت یا موسسه نیاز به صرف هزینه و پرداخت تعرفه ثبت شرکت امری بدیهی است که بهتر است قبل از هر گونه اقدام، از ریز هزینه ها مطلع باشید:

 1. هزینه تنظیم اساسنامه واظهارنامه + اوراق ثبتی،
 2. هزینه حق درج ،
 3. تعرفه حق ثبت ،
 4. هزینه چاپ اگهی در روزنامه رسمی کشور ،
 5. پوشه وگیره برای مدارک ،
 6. تعین نام مناسب برای شرکت یا موسسه ،
 7. حق الوکاله ،
 8. هزینه پلمپ دفاتر که کاملاً اختیاری است ،
 9. هزینه مهر شرکت که کاملاً اختیاری است.

تعرفه  شرکت را با “ثبت فردا” به حداقل کاهش دهید!

همان طور که واقف هستید، امروزه صاحبان کسب و کارهای کوچک و بزرگ برای رسمی کردن فعالیت خود، برای ثبت شرکت اقدام می کنند، این در حالی است که خیلی از آن ها از تعرفه های  ثبت شرکت مطلع نیستند!

شاید اگر متقاضی، شخصاً برای انجام امور ثبت شرکت اقدام کند، هزینه کمتری پرداخت کند، اما اختلاف آن تنها در پرداخت حق الوکاله وکیل ثبتی است.

اما این مزیت را دارد که شما از بابت نتیجه کار و تأیید تقاضای ثبت شرکت مطمئن هستید و نیازی نست به خاطر نقص پرونده و … مجدد اقدام کنید. پس بهتر است به موسسه های حقوقی اعتماد کنید و صفر تا صد کار را به آنها بسپارید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها