آیا با ثبت شرکت با مسئولیت محدود از پرداخت مالیات معاف می شوید؟

پرداخت مالیات بعد از ثبت شرکت

پرداخت مالیات بعد از ثبت شرکت ، از جمله ثبت شرکت با مسئولیت محدود، ضروری است و هر ساله همه شرکت‌ ها موظف هستند برای تأیید تمام هزینه ها و سود و زیان ها،  دفاتر خود را در اداره ثبت شرکت ‌ها پلمپ کنند.

اما استثنائاتی هم وجود دارد و آن اینکه در برخی از شرایط، بعضی شرکت ‌ها از پرداخت قسمتی از مالیات یا حتی تمام آن معاف می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان مقاله همراه ما باشید.

شرایط و ضوابط مالیاتی کشور

شرایط و ضوابط مالیاتی کشور

 

پرداخت مالیات، موضوعی است که هر سال ذهن همه ارگان ‌های دولتی، شرکت های خصوصی، موسسه ها و سازمان ها را درگیر می کند. از طرفی معافیت‌ های مالیاتی هم از سوی اداره مالیات، بسیار پیگیری می ‌شود.

اما نکته این مقاله این است که آیا بعد از ثبت شرکت با مسئولیت محدود، مالک و متقاضی آن مشمول پرداخت مالیات می شود یا خیر؟! آیا معافیت مالیاتی برای شرکت با مسئولیت محدود در نظر گرفته شده است یا خیر؟!

در پاسخ به این سوالات باید به قانون تجارت مراجعه کنیم. طبق این قانون همه شرکت ‌های هفتگانه تجاری موظف هستند که شفافیت مالیاتی داشته باشند و آن را ارائه کنند.

به عبارت دیگر آن ها موظف هستند  از ابتدای شروع فعالیت، تمام هزینه ‌ها و مخارج خود را در دفاتر تجاری ثبت کنند. در ادامه با پلمپ دفاتر تجاری خود را در اداره ثبت شرکت‌ ها، اطلاعات نوشته شده در دفتر تایید می شوند. و

در پایان نیز میزان مالیات تعیین خواهد شد که باید توسط متقاضی ثبت شرکت پرداخت شود.

 

معافیت مالیاتی بعد از ثبت شرکت با مسئولیت محدود!؟

همانطور که گفته شد، پرداخت مالیات و پلمپ دفاتر برای همه شرکت ها ضروری است، اما قانون تجارت برای برخی از شرکت‌ ها استثناء قائل شده است و در برخی موارد معافیت مالیاتی در نظر گرفته است.

این معافیت بر اساس موضوع فعالیت و نوع شرکت، متفاوت است، برای مثال شرکت  ‌های دانش‌بنیان معافیت ‌های خاص خودِ را دارند. یا حتی در مواردی شرکت ‌های فعال در حوزه ای مانند گردشگری که مجوز دارند، از معافیت مالیاتی خاصی برخوردار می شوند.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود به عنوان یکی از انواع شرکت‌های تجاری هم مشمول پرداخت مالیات می باشد، اما معافیت مالیاتی نیز شامل حال آن می شود.

 

معافیت مالیاتی بعد از شرکت با مسئولیت محدود به چه صورت است؟

اولین سوالی که برای هر کسی پیش می آید این است که آیا این برنامه معافیت مالی، یک برنامه وسیع را شامل می شود یا خیر! طبق قانون تجارت، به صرف تأسیس و ثبت شرکت با مسئولیت محدود، معافیت مالیاتی برای آن وجود نخواهد داشت.

این در حالی است که فعالیت در حوزه‌ هایی مشخص و یا دانش‌بنیان می‌تواند معافیت ‌هایی از بابت مالیات را برای شرکت به ارمغان بیاورد.

 

معافیت مالیاتی ثبت شرکت با مسئولیت محدود

معافیت مالیاتی ثبت شرکت با مسئولیت محدود

همان طور که می دانید ثبت شرکت با مسئولیت محدود طرفداران زیادی دارد. به عبارتی طبق آمار دقیق تر، این نوع شرکت پس از ثبت شرکت سهامی خاص در رده دوم پرطرفدارترین شرکت‌ ها در بین شرکت های هفتگانه تجاری، برای ثبت است.

اگر شما نیز قصد ثبت شرکت با مسئولیت محدود را دارید و می خواهید از پرداخت مالیات نیز معاف شوید، می توانید به سراغ موارد زیر بروید:

 

  • شرکت‌ های ادغامی،
  • فعالیت‌ های حوزه کشاورزی،
  • صادرکنندگان محصولات حوزه کشاورزی،
  • شرکت ‌های فعال در زمینه ایران‌ گردی و جهانگردی،
  • امور تولیدی و معدنی واحد های تولیدی و معدنی بخش خصوصی و تعاونی،
  • امور انتشاراتی و مطبوعاتی،

نکته! منظور از شرکت ادغامی شرکتی است که با چند شرکت دیگر ادغام می ‌شود و تا سقف مجموع سرمایه این شرکت ‌ها از پرداخت مالیات معاف می شوند.

اما ممکن است بسیاری از افراد تمایلی به ثبت شرکت با مسئولیت محدود با این موضوعات نداشته باشند! در غیر این صورت آیا باز هم می‌ توانند از معافیت مالیاتی شرکت با مسئولیت محدود استفاده کنند؟

آیا راه دیگری برای استفاده از معافیت ‌های مالیاتی وجود دارد؟

 

معافیت مالیاتی شرکت دانش بنیان

طبق قانون تجارت شرکت‌ های دانش‌بنیان به طور اختصاصی از پرداخت برخی مالیات ها معاف می شوند. بنابراین یک راهکار برای خلاصی از پرداخت مالیات اقدام به ثبت شرکت دانش بنیان در قالب ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. شرکت‌های دانش بنیان به مدت ۱۵ سال از پرداخت مالیات معاف هستند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها