اختراعات قابل ثبت

اختراعات قابل ثبت

اختراعات قابل ثبت : بدون شک اختراعی قابل ثبت است که در آن نوآوری و خلاقیت وجود دارد. اختراعی که از لحاظ صنعتی اعم از ماهیگیری، کشاورزی، خدمات، صنایع دستی و غیره کاربرد داشته باشد، اختراع قابل ثبت به شمار می رود.

اختراعات قابل ثبت

می دانیم که برای بهره مندی از یک اختراع نیاز به ثبت آن است؛ بنابراین افرادی که اختراعی را به وجود می آورند، باید برای ثبت آن اقدام کنند. در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چه اختراعاتی را ممکن است به ثبت رساند.

زمینه فنی اختراع مشخص باشد.

این بدین معنی است که بدانیم اختراع در چه زمینه ای کاربرد دارد. به طور مثال اگر در زمینه صنعت یک وسیله جهت نوآوری و راحتی کار اختراع شود، به تایید می رسد.

اختراعی قابل ثبت است که سه ویژگی زیر را حتما دارد.

  1. نوآوری و جدید بودن به این معنی که قبلا چنین اختراعی یا شبیه به آن ثبت نشده باشد.
  2. در ایجاد آن ابتکار به خرج داده شده باشد؛ به این معنی که از نظر اشخاصی که تا حدودی در آن زمینه اطلاعات و تخصص دارند، بدیهی و ساده جلوه نکند و کاملا همراه با خلاقیت به نظر برسد.
  3. کاربرد صنعتی داشته باشد؛ یعنی در صنعت از آن استفاده شود چراکه بدون این امر از ارزش کافی برخوردار نیست و در نهایت امکان استفاده از آن در زمینه ای وجود ندارد.

هدف از اختراع مشخص باشد.

بدانیم که اختراع به وجود آمده چه کارایی دارد و هدف آن مشخص است و همینطور مشکلات فنی موجود در زمینه کاری را بیان کند. به طور مثال اگر در زمینه صنعتی بکار می رود، هدف آن به نتیجه رساندن صنعت و آسانی کار در این زمینه است.

متقاضی باید مشخصات خود را نظیر نام مخترع، عنوان اختراع، توصیف اختراع، ادعانامه اختراع به طور کامل بیان کند؛ در غیر این صورت اختراع ثبت نمی شود و در نتیجه به مرحله بهره برداری نیز نمی رسد.

سابقه پیشین اختراع

برای درک اختراع جدید باید سابقه پیشین اختراع را بیان کرد؛ بنابراین یکی دیگر از مسائل مهم سابقه قبلی آن اختراع است که باید به بررسی آن پرداخت و زمان رونمایی از اختراع این موضوعات بیان می شوند؛ همچنین اگر کسی بخواهد اختراع خود را ثبت کند، باید قبل از آن به سراغ سوابق پیشین آن اختراع برود و موارد آن را کامل مطالعه کند چراکه اختراع فقط زمانی ارزش دارد که نو و جدید بودن آن روشن باشد.

در ادامه به اختراعات قابل ثبت و نکات مهم آن می پردازیم. اگر ازجمله افرادی هستید که می خواهند اختراعی را به ثبت برسانند، با ما همراه باشید.

ارائه راه حل برای مشکل فنی موجود

چنانچه اختراع ارائه شده بر اساس شرایط دچار مشکل فنی شود، مشکل احتمالی ایجاد شده را باید در دفترچه راهنمای اختراع ثبت کرد. در واقع این اطلاعات راهکارهایی جهت حل مشکلاتی هستند که تنها مخترع از آن ها مطلع است. درنتیجه کسانی که از اختراع ثبت شده استفاده می کنند، به واسطه این دفترچه به سادگی هرچه تمام ممکن است که مشکل پیش آمده را حل کنند.

این دفترچه حاوی اطلاعاتی است که در صورت بروز هر گونه مشکل برای محصول باید به آن مراجعه کرد و به بررسی آن پرداخت؛ در نتیجه مشکل محصول را به کمک آن حل کرد. ضمن اینکه این دفترچه باید به وسیله سازنده نوشته شده باشد.

توضیح کامل در مورد اختراع

در صورت وجود اَشکال، نقشه ها و نمودارها باید توضیحات کامل در مورد عملکرد اختراع داده شود زیرا متخصص مربوطه این امکان را داشته باشد که برقراری ارتباط با دستگاه را پیدا کند.

مخترع باید تمام اطلاعات از قبیل عنوان اختراع، دانش فنی مربوط به اختراع، ارزیابی و قضاوت در مورد دانش فنی موجود و در نهایت افشای اختراع مورد نظر را کامل کند. برای اینکه عنوان اختراع به چه صورت است، باید یک عنوان کلی انتخاب شود. در قسمت بعد به حوزه فناوری که اختراع در آن صورت گرفته است، می پردازیم.

بیان واضح مزایای اختراع

مزایای اختراع باید به نحوی بیان شود که همه هدف استفاده از اختراع را درک کنند و متخصصان مربوطه از آن استفاده مفید را ببرند. واضح است که بیان این اظهارات در این موضوع اهمیت زیادی دارد چراکه برای درک هرچه بهتر اختراع و مزایای آن باید به طور کامل با آن آشنایی داشت. در این مقاله برای اختراعات قابل ثبت باید این مسائل را در نظر گرفت.

مزایای اختراع بحثی متفاوت است که باید در جا و زمانی دیگر به آن پرداخته شود؛ اما در این مقاله ما شما را با اختراعات قابل ثبت آشنا می کنیم.

بیان روش اجرایی

بیان این روش به بهره برداری و به کارگیری از اختراع کمک می کند و همینطور عملکرد اختراع را توضیح می دهد. بدون این روش در واقع اختراع به مرحله عمل نمی رسد و فقط در حد تئوری می ماند؛ بنابراین این روش یکی از دلایلی است که اختراعات قابل ثبت آن را در خود گنجانده است. این نکته را هم باید در نظر گرفت که این ویژگی یکی از ویژگی های ثبت اختراع است.

لازم است کاربرد صنعتی اختراع شرح داده شود؛ یعنی قابلیت تولید مورد اختراع در خط تولید و کارخانه مشخص باشد.

در این قسمت روش و راهکار اجرایی را به طور شفاف توضیح می دهیم که  اگر شخصی با مهارت عادی خواست با اختراع کار کند، به مشکل برنخورد. توضیحات شما در این قسمت برای فردی که قرار است اختراع را بکار برد، حائز اهمیت است.

نتیجه گیری

به طور کلی اختراعی موفق می شود که سه ویژگی جدید و نو بودن و استفاده در زمینه های صنعتی و کاربردی و ساده و بدیهی نبودن آن در نظر متخصصان مربوطه را داشته باشد. علاوه بر این باید بدانیم اختراع در چه زمینه ای استفاده می شود و هدف از اختراع کاملا مشخص شده باشد چراکه در این صورت اختراعات قابل ثبت نیستند.

سابقه پیشین اختراع امر مهمی است که به آن باید پرداخت چراکه باید بدانیم، آیا این اختراع قبلا تولید شده است یا خیر؛ بنابراین این موضوع را موقع تحویل و ثبت اختراع بررسی می کنیم.

چنانچه اختراع دچار مشکلی شده باشد، باید دفترچه ای توسط مخترع تهیه و تنظیم شود و در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد.

برای ثبت اختراعات سازنده باید تمام اطلاعات اعم از توصیفات آن را در اختیار سازمان برای رسیدگی به اختراع قرار دهد که به بررسی آن بپردازند.

روش کار محصول نیز باید در قالب یک نوشته تهیه و تنظیم شود و در اختیار متخصص قرار گیرد. امیدواریم این مقاله به کسانی که در هر زمینه ای اختراعات قابل ثبت دارند، کمک کند.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها