ثبت اختراع محصول غذایی

ثبت برند مواد غذایی خانگی - ثبت محصول غذایی جدید

ثبت اختراع محصول غذایی

اختراع در صنعت غذایی بحث جدیدی نبوده و بسیاری از فعالان در این حوزه تلاش می کنند تا با ارائه جدیدترین محصولات غذایی در این صنعت به رقابت با یکدیگر بپردازند. در این زمینه شرکت هایی موفق تر خواهند بود که بتوانند محصولات تازه و نوین تری را با بهترین کیفیت ها روانه بازار کنند. برخی از این اختراعات جدید می توانند تحول عظیمی در این صنعت به وجود آورده و نقطه عطفی در نوع و شیوه ارائه محصولات غذایی به حساب آیند.

ثبت اختراع محصول غذایی دارای مراحلی است که باید به صورت قانونی طی شود. شما با گذراندن این مراحل قادر خواهید بود تا محصول جدیدی را به طبقه یا دسته بندی محصولات غذایی وارد کرده و عرضه کننده خدمات خلاقانه و نوآورانه ای در این صنعت باشید. برای ثبت اختراع محصول غذایی باید با روندهای قانونی و حقوقی آن آشنا بوده تا مورد سوء استفاده های احتمالی قرار نگیرید.

محصول غذایی جدید نیاز به چه مجوزهایی دارد؟

بدیهی است که وقتی قرار باشد گام نوین و خلاقانه ای در هر حوزه ای بردارید، باید مجوزهای لازم در این حوزه را دریافت نمائید. بحث مواد غذایی به خاطر حساسیت های بالایی که در رابطه با آن وجود دارد باعث سختگیری های دوچندانی در این زمینه شده است. زیرا مواد غذایی به طور مستقیم با سلامت مردم جامعه ارتباط داشته و هرگونه کوتاهی در این زمینه می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

نکته مهم این است که شما بدون کسب مجوزهای لازم نمی توانید این محصول را تحت عنوان برند خود عرضه کرده و به فروش برسانید. در صورت مشاهده چنین شرایطی متخلف بوده و مورد پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت. بنابراین اخذ مجوز ضروری بوده و مستلزم به دریافت آن خواهید بود.

به منظور دریافت مجوز برای ثبت اختراع محصول غذایی باید به نهاد ها و سازمان های نظارتی و بهداشتی مراجعه کرده و نمونه ای از محصول خود را در اختیار آن ها قرار دهید تا مورد بررسی و آزمایش های مورد نظر قرار بگیرد. پس از گذشت مدت زمان مشخصی نتیجه بررسی ها طی یک ابلاغیه به دست شما خواهند رسید و در صورت دریافت تاییدیه می توانید نسبت به تولید و عرضه آن به بازار اقدام نمائید.

مرجع رسمی برای ثبت اختراع محصول غذایی

در ابتدای امر باید از ضوابط و مقرراتی که برای ثبت اختراع وجود دارد آگاه شده تا بتوانید اقدامات مناسبی را در این خصوص انجام دهید. برای این منظور به وبسایت رسمی موسسه پژوهش علوم و صنایع غذایی مراجعه کرده و از مفاد قوانین موجود در این زمینه اطلاعات لازم را کسب نمائید. همچنین در این سایت بخش هایی وجود دارد که می تواند راهنمای شما برای پیشبرد ثبت اختراع محصول مفید واقع شود.

پژوهشکده نام برده طی ابلاغیه عمومی اعلام داشته است که از این پس مسئولیت رسیدگی به ثبت اختراعات مرتبط با صنایع غذایی به اداره مالکیت صنعتی سپرده شده است. بنابراین برای پیگیری روند اداری و قانونی در این زمینه به سایت این سازمان مراجعه کرده و فرآیند ثبت اختراع خود را پیش ببرید.

ثبت اختراع محصول غذایی

ثبت اختراع محصول غذایی چگونه انجام می شود؟

شما می توانید با مراجعه اینترنتی به سایت اداره مالکیت صنعتی تمام امور مربوط به درخواست ثبت اختراع را انجام دهید. تایید اختراع انجام شده توسط شما نیاز به داوری های تخصصی دارد که در روند ثبت برند انجام خواهد شد و نتیجه آن در اختیار شما قرار می گیرد. اگرچه شما به صورت حضوری نیز می توانید این فرآیند ها را پیگیری کنید اما انجام این فرآیندها به صورت اینترنتی و آنلاین باعث صرفه جویی در زمان و بسیاری از هزینه های اضافی خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت اختراع

برای اینکه درخواست شما مبنی بر ثبت اختراع محصول غذایی جدید در سازمان های مربوطه مورد بررسی قرار بگیرد، باید مدارکی را برای این سازمان ارسال کنید تا مشخصات هویتی شما تایید شده و روند ثبت به صورت قانونی پیگیری شود. باید از مدارک شناسایی و هویتی مالک یا مالکان حقیقی یا حقوقی اختراع رونوشتی معتبر فراهم شود. این رونوشت ها به همراه ادعانامه و سایر مدارکی که در زیر اشاره می کنیم باید به اداره مالکیت صنعتی ارسال شود.

مهم ترین بخش مدارک، در واقع تهیه یک توصیف نامه دقیق و جزیی از اختراع جدید شما خواهد بود. بنابراین همین بخش است که در داوری اختراع شما موثر بوده و می تواند باعث تایید یا رد اختراع شود. بنابراین تلاش کنید تا با تهیه یک شرح کامل از جزئیات محصول غذایی جدید خود بتوانید داوران را برای تایید خود قانع نمائید.

اگر اختراع شما دارای نقشه ها و طرح هایی است که در روند ساخت آن موثر بوده اند، باید از این طرح ها رونوشتی تهیه شده و به دیگر مدارک موجود الحاق شوند. در آخر باید یک چکیده مختصر و مفید از تمام فعالیت های انجام شده خود در روند اختراع فراهم کرده و به عنوان حسن ختامی در اختیار داوران و کارشناسان این سازمان قرار دهید.

آیا برای ثبت اختراع محصول غذایی نیاز به ارسال اظهارنامه است؟

شما برای انجام هر روند قانونی و حقوقی نیاز به تهیه یک اظهارنامه دارید که طی آن درخواست حقوقی خود را پیگیری نمائید. بنابراین برای درخواست ثبت اختراع نیز باید اظهارنامه ای در این خصوص پر کنید. اگر به صورت اینترنتی اقدام به ثبت نموده اید، به سایت مراجعه کرده و اطلاعات خواسته شده در این خصوص را وارد نمائید. علاوه بر پر کردن اطلاعات و ارسال آن، باید هزینه های مربوطه را نیز پرداخت کرده و فیش های آن را در هر مرحله به سازمان مربوطه تسلیم نمائید.

نکات قابل توجه در هنگام ارسال مدارک و اظهار نامه

توجه داشته باشید که اگر افراد ذی نفع در این اختراع بیش از یک نفر باشند یا مالکیت به صورت حقوقی است، حتماً باید مشخصات فردی و مدارک تمام مالکان حقیقی یا حقوقی این اختراع فراهم شده و برای اداره مالکیت صنعتی ارسال شود. در صورت کوتاهی در این زمینه، مشکلات بعدی به عهده متقاضی خواهد بود.

اگر قصد دارید ثبت اختراع محصول غذایی را به صورت اینترنتی انجام دهید، نیازی به مراجعه حضوری برای تحویل مدارک نخواهید داشت. تنها کافی است که این مدارک را اسکن نموده و فایل آن ها را در قسمت های مربوطه بارگذاری نمائید. به این صورت می توانید تمامی مدارک و اطلاعات مورد نیاز را به همراه اظهارنامه برای مراجع ذی صلاح ارسال نمائید.

هزینه ثبت اختراع محصول غذایی جدید

شما باید در طول ارائه درخواست برای ثبت اختراع خود، هزینه های مرتبط با ثبت اختراع را انجام داده و فیش های واریزی را تسلیم این سازمان نمائید. در صورتی که در پرداخت این هزینه ها کوتاهی کنید، عواقب ناشی از رد یا لغو درخواست به عهده خود شما خواهد بود. در این خصوص قیمت های مصوبی وجود دارد که با مراجعه به سایت اداره مالکیت صنعتی می توانید از کمیت و کیفیت آن آگاه شوید.

داوری و دریافت تاییدیه

پس از انجام تمام مراحل اداری، نوبت به داوری اختراع خواهد رسید. کارشناسان خبره ای در سازمان برای داوری های تخصصی در این زمینه وجود دارند. این داوران علاوه بر آزمایش های مورد نیاز، بررسی صحت مجوزها و مطالعه جزییاتی که شما در اختیارشان گذاشته اید را در دستور کار قرار می دهند.

پس از بررسی های لازم، تایید یا رد نهایی اعلام شده و به شما ابلاغ خواهد شد. در صورت تایید اختراع می توانید برای تکمیل کارهای اداری و دریافت ثبت اختراع جدید خود به محل این سازمان مراجعه نمائید. پس از انجام پرداخت های لازم، گواهی مبنی بر ثبت اختراع محصول غذایی جدید به مالکان این اثر اعطا خواهد شد.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک  ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها