اختراع مواد غذایی

ثبت اختراع مواد غذایی

ثبت اختراع مواد غذایی

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از سازمان هایی است که در خصوص ثبت برند و اختراعات فعالیت دارد. یعنی شما برای ثبت هر نوع نام تجاری و اختراعی در تجارت و صنایع مختلف می توانید به این نهاد مراجعه نموده و کارهای اداری مربوط به آن را انجام دهید.

مواد غذایی از آن دست محصولاتی است که تنوع زیادی را در خود جای داده و هر روزه محصولات جدیدی نیز به آن اضافه می شوند. برای ثبت اختراع مواد غذایی جدید در این حوزه باید اقداماتی را انجام دهید که به آن اشاره خواهیم کرد.

بسیاری از غول های بزرگ غذایی در جهان همواره به دنبال اضافه کردن خلاقیت و نوآوری در این حوزه هستند. زیرا این صنعت دارای مصرف کنندگان و مشتریان زیادی بوده و با ارائه هر محصول جدیدی می توانید رضایت بیشتر مشتریان خود را برای برند و مجموعه خود به ارمغان آورید. بنابراین شرکت های بزرگ غذایی همواره در حال تلاش اند تا در این زمینه با یکدیگر رقابت کرده و با ارائه محصول جدید و محبوبی بتوانند رقبای خود را پشت سر بگذارند.

چه نوع محصولاتی اختراع به حساب می آیند؟

هر روزه محصولات جدیدی ارائه می شوند که هر کدام از آن ها اختراع محسوب نمی شوند. هر محصول یا خدمت جدید باید ویژگی های خاصی داشته باشد تا به عنوان یک اختراع جدید قلمداد شده و توسط سازمان های مربوطه ثبت شود. در واقع اختراع به یک وسیله که قبلاً نمونه آن وجود نداشته یا فرآیندی که پیش از این انجام نمی شده است، می گویند.

در حوزه صنایع غذایی و با افزایش تعداد مواد غذایی جدیدی که اختراع نامیده می شوند، تمیز و تشخیص اختراع سخت تر از دیگر حوزه ها خواهد بود. در این زمینه برای ثبت اختراع مواد غذایی اقداماتی لازم است که با وجود اثبات اختراع بودن مواد غذایی شما تقریباً نیمی از راه را رفته اید.

برای ثبت اختراع مواد غذایی باید به کجا مراجعه کنیم؟

طبق اطلاعیه ای که مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی به صورت عمومی ابلاغ کرده است، به علت کثرت اختراعات در این حوزه و افزایش اعتبار بخشی به این اختراعات، این سازمان به طور کامل فرآیند ثبت اختراع مواد غذایی را به اداره کل مالکیت صنعتی کشور سپرده است. این سازمان از این پس هیچ گونه مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت.

بنابراین شما برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه ثبت اختراع خود باید به سایت این اداره مراجعه کرده و ضوابط و مقررات تصویب شده به وسیله این سازمان را مطالعه نمائید. در این سایت راهنمایی هایی وجود دارد که شما از طریق آن می توانید روند ثبت اختراع محصول جدید خود را به راحتی و به صورت آنلاین انجام دهید.

ثبت اختراع مواد غذایی

مراحل ثبت اختراع مواد غذایی

ثبت اختراع یکی از آن دست اقداماتی است که دوندگی های زیادی داشته و برای اعتبار سنجی اختراع خود باید کارهای اداری زیادی را انجام دهید. امروزه این کار با گسترش روز افزون خدمات اینترنتی راحت تر شده و شما با مراجعات اینترنتی و آنلاین می توانید بسیاری از امور اداری مرتبط را بدون نیاز به حضور شخصی به انجام برسانید.

تعیین حقیقی یا حقوقی بودن

در تمام مراحل قانونی و اداری بسیاری از کارها باید مشخص کنید که فرد متقاضی یک شخص حقیقی بوده یا حقوقی است. در برخی مواقع بیشتر از یک نفر مالک و ذی‌نفع این اختراع خواهند بود که برای ثبت اختراع مواد غذایی حتماً باید این مورد نیز به صورت شفاف اعلام شود.

تکمیل و ارسال اظهارنامه

اظهارنامه در واقع یک سند حقوقی است که شما برای ارائه هر نوع درخواست حقوقی باید از آن استفاده کنید. بنابراین برای ثبت اختراع خود نیز باید فرم اظهارنامه موجود در سایت سازمان ثبت اسناد را پر کرده و آن را ارسال نمائید. توجه داشته باشید که باید هزینه این اظهارنامه را به محل حساب های این سازمان واریز کرده و به همراه فرم ارسال کنید. توجه داشته باشید که این هزینه با هزینه ثبت اختراع مواد غذایی تفاوت دارد.

ارسال مدارک مورد نیاز

شما علاوه بر ارائه درخواست ثبت اختراع خود باید مدارک هویتی خود را نیز در اختیار اداره مالکیت صنعتی قرار دهید. این مدارک شامل رونوشتی معتبر از شناسنامه و کارت ملی مالک یا مالکان حقیقی و حقوقی اختراع و ادعانامه ای مبنی بر تملک اختراع می شود.

همچنین شما باید توصیف کاملاً دقیقی از اختراع خود را در اختیار سازمان مالکیت صنعتی قرار دهید. این مدارک باید شامل چند بخش باشد. بخش اول شرح حال کاملی از خود اختراع و مراحل طراحی آن را شامل می شود.

بخش بعدی باید دارای یک چکیده تقریباً مناسب و کامل باشد تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار بگیرد. بخش سوم نیز شامل نقشه های مرتبط با اختراع خواهد بود که در صورت وجود، باید به این سازمان تسلیم شده تا در بررسی های لازم مورد استناد قرار بگیرند.

نکته قابل توجه این است که شما باید این مدارک را در سایت نام برده بارگذاری نموده تا به دست مراجع ذی‌نفع برسد. در هنگام مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و در صفحاتی که مربوط به ثبت اختراع می شود، قسمت هایی وجود دارد که برای بارگذاری مدارک مورد نیاز در اختیار شما قرار گرفته است.

توجه داشته باشید که اگر برای ثبت اختراع مواد غذایی بیش از یک مالک وجود داشته باشد یا بخشی از مالکان حقیقی و بخش دیگر حقوقی باشند، این موارد در هنگام ثبت اطلاعات باید به صورت دقیق وارد شده و در این مرحله مدارک تمامی مالکان در سیستم بارگذاری شود. در صورت کوتاهی های احتمالی، عواقب ناشی از آن به عهده متقاضیان خواهد بود.

پرداخت هزینه ثبت اختراع

بدیهی است که هر ثبت حقوقی و قانونی دارای هزینه هایی است که متقاضی باید آن ها را بپردازد و اگر کوتاهی در این زمینه صورت بگیرد، درخواست وی رد یا لغو خواهد شد. بنابراین با مطالعه تمام مفاد و آئین نامه های موجود در زمینه ثبت اختراع مواد غذایی در سایت سازمان ثبت اسناد، آگاهی های لازم را کسب نمائید. در این صورت از مصوبه های موجود در زمینه هزینه های ثبت اختراع آگاه خواهید شد.

برای پرداخت هزینه ثبت اختراع نیازی به مراجعه به محل دیگری نخواهید داشت. تنها کافی است تا مبلغ مشخص شده طبق آئین نامه های موجود را به محل حساب های این سازمان واریز نمائید. این پرداخت به صورت آنلاین و اینترنتی بوده و شما نیاز به هیچ کار اضافه ای نخواهید داشت.

داوری اختراع

پس از پایان تمام مراحل اداری، زمان داوری اختراع شما فرا خواهد رسید. در این سازمان کارشناسانی برای این منظور وجود دارند که از سطح بالای علمی و کارشناسی برخوردار بوده و می توانند اختراعات ثبت شده در این سامانه را مورد بررسی قرار دهند. این کارشناسان خبره پس از داوری نهایی محصول یا خدمت ارائه شده توسط شما، نظر نهایی خود را در اختیار سازمان قرار می دهند تا مورد تأیید یا رد نهایی قرار بگیرد.

دریافت تاییدیه نهایی

پس از احراز صلاحیت و دریافت امتیازات لازم، ثبت اختراع مواد غذایی شما به انتها رسیده و شما می توانید گواهی در این خصوص دریافت نمائید. این گواهی در واقع یک تاییدیه علمی به حساب آمده و از طریق سازمان مالکیت فکری پژوهشکده علوم و صنایع غذایی به واجدان شرایط اعطا می شود. در این مرحله است که شما می توانید گواهی رسمی را از این سازمان دریافت نموده و ثبت اختراع خود را قانونی و تمام شده بدانید.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک  ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها