اصول ثبت برند

ثبت برند

اصول ثبت برند

ثبت برند در واقع برای متمایز کردن محصولی با محصولات مشابه موجود در بازار به کار می رود. دارا بودن برند و لوگو روی محصول نشان دهنده کیفیت و مرغوبیت یک کالا بوده و می تواند نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند. برای ثبت لوگو یا نام تجاری، شما باید مراحلی قانونی را طی کنید.

اصول ثبت برند باید به گونه ای باشد که به طور صحیح و قانونی در اداره های مربوطه به ثبت رسیده و اشخاص دیگر اجازه کپی نام برند محصول شما را نداشته باشند. اگر این مراحل به طور اصولی انجام شود، در صورت مرغوبیت کالا، آوازه نام برند شما در بازار به گوش خواهد رسید. ما در این مقاله قصد داریم تا اصولی ترین روش ثبت برند را برای شما بازگو کنیم.

رعایت اصول ثبت برند از چه اهمیتی برخوردار است؟

برند در واقع نام و هویت یک محصول است. به همین دلیل باید مراحل ثبت آن به طور اصولی انجام شود تا از اعتبار بالایی در بین مصرف کنندگان برخوردار باشد. در واقع اصول ثبت برند به تولید کنندگان کمک می کند تا اجناس تولید شده توسط این افراد با سایر محصولات متمایز شود.

در صورتی که نشانه محصول یا برند شرکت طبق مراحل قانونی انجام شود، به طبع به طور قانونی به ثبت می گردد. همچنین دیگر شرکت ها یا افراد حقیقی اجازه کپی یا تولید محصولاتی با برند مشابه را نخواهند داشت به همین دلیل است که اجناس با برند به ثبت رسیده از دیگر محصولات متمایز می شود.

در صورتی که قاعده و اصول ثبت به درستی انجام نشده و توسط سیستم و اداره های مربوطه به ثبت نرسیده باشد به راحتی نام برند و فرد حقیقی را می توانند کپی کرده و برای محصولات خود به کار ببرند. در نتیجه ثبت برند به صورت اصولی از اهمیت بالایی برای مصرف کنندگان و تولید کنندگان برخوردار است.

ثبت برند - اصول ثبت برند

چه مدارکی برای ثبت اصولی برند مورد نیاز است؟

اصول ثبت برند به طوری است که باید مراحل قانونی با مدارکی معتبر از طرف اشخاص حقیقی و حقوقی ارائه شود. مدارک مورد نیاز به شرح زیر است:

شخص حقیقی

  • فتوکپی از مدارک شناسایی از فرد متقاضی (شخص حقیقی)
  • فتوکپی کارت بازرگانی در صورتی که نام برند با زبان انگلیسی باشد.
  • یک نسخه از علامت یا لوگو در ابعاد ۱۰ در ۱۰ سانتی متر
  • کپی مجوز کسب یا فعالیت های شرکت مرتبط با تولیداتی که عرضه می کنند.

شخص حقوقی

  • کپی از مدارک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه
  • فتوکپی از اسناد شرکت در تمامی فعالیت ها
  • فتوکپی از آگهی های روزنامه که مربوط به تاسیس شرکت است.
  • فتوکپی از آخرین تغییراتی که در آگهی رخ داده است.
  • فتوکپی از کارت بازرگانی
  • مهر مجموعه یا شرکت

همه این موارد ذکر شده را برای رعایت اصول ثبت برند باید به همراه داشته باشید. شما به دو روش می توانید نشانه شرکت خود را به ثبت برسانید. برخی برای ثبت به صورت حضوری در مراکز ثبت برند حضور یافته و درخواست خود را به صورت کتبی به کارشناسان تحویل می دهند.

در روش دیگر می توانید به راحتی و در کمترین زمان به سامانه و سایت های مربوطه مراجعه کرده و اطلاعات درخواست شده را در سیستم وارد کنید. در اسرع وقت به درخواست شما رسیدگی خواهد شد.

چه مراحلی را جهت داشتن ثبت اصولی برند باید انجام داد؟

همانطور که می دانید نام برند یا لوگوی شرکت شما نباید با سایر شرکت ها یا محصولات دیگر مشابه باشد به همین جهت باید قبل از اقدام هرکاری جهت به ثبت رساندن برند خود استعلام ثبت شرکت ها را تهیه کنید. شما برای تهیه استعلام برند شرکت های دیگر کار ساده ای را در پیش دارید.

در ابتدا باید به سایت های مربوطه مراجعه کرده و اطلاعات خود را مانند نام و نام خانوادگی، شماره تماس و فعالیت خود را در فرم های ارائه شده در سایت وارد کنید. در کمترین زمان استعلام ثبت شرکت برای شما ارسال خواهد شد.

شما با استفاده از این لیست می توانید به راحتی از نام ها و برند های مشابه با برند های درخواستی خود مطلع شوید. در صورت مشابه بودن برند های درخواستی تان، باید نام برند تکراری را از لیست خود خط بزنید. استعلام نام برند به شما کمک خواهد کرد تا با حداقل زمان ثبت برند خود را انجام دهید.

هدف از ثبت برند و لوگو چیست؟

اصول ثبت برند باید به گونه ای باشد تا هدف های مثبتی را برای تولید کنندگان به همراه داشته باشد. زمانی که اصول ثبت برند یا لوگو به خوبی و طبق قوانین انجام شود هدف های خوبی را برای تولید کنندگان به همراه خواهد داشت.

برند یا لوگوی ثبت شده می تواند موجب منحصر شدن محصولات تولید شده شود. در واقع هدف اصلی شرکت ها یا مجموعه های تولید کننده به دنبال متمایز و منحصر کردن محصولات خود هستند. این گونه برند های ثبت شده، سبب می شود تا در صورت بالا بودن کیفیت، مشتریان به نام برند ثبت شده محصولات خود را خریداری کنند.

همچنین این برند یا لوگوی ایجاد شده به مدت ۱۰ سال برای تولید کنندگان یا اشخاص حقیقی مورد استفاده قرار می گیرد. پس از گذراندن دوره ۱۰ ساله شما باید تمامی مراحل را طی کنید تا به طور اصولی برند خود را به ثبت برسانید.

رعایت اصول ثبت برند سبب می شود تا از محصولات به طور قانونی حمایت شده و در سطح بین المللی اعتبار بالایی برای مصرف کنندگان داشته باشد. شما با درخواست برند و لوگوی تجاری می توانید مانع از سودجویی بسیاری از افراد شوید.

بسیاری از افراد سودجو هستند که به دلیل به ثبت نرسیدن برخی از برند ها نام و لوگوهای تجاری را از آنها کپی برداری کرده یا محصولات شرکت ها را با نام تجاری خود به ثبت می رسانند.

در نتیجه، می توان گفت رعایت اصول ثبت برند می تواند در اعتبار آن محصول و شرکت بسیار تاثیرگذار باشد. باید همه مدارک مورد نیاز را قبل از انجام ثبت تهیه کرده و همچنین لیست استعلام های ثبت شرکت را مورد بررسی قرار دهید. سپس اقدام به مراحل ثبت برند خود در دفتر های ثبت برند داشته باشید. در صورت رعایت تمامی این مراحل می توانید به راحتی و به طور قانونی برند مورد نظر خود را به ثبت برسانید.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک   ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها