انتقال، اصلاح، استرداد و ثبت اظهارنامه ی اختراع

انتقال، اصلاح، استرداد و ثبت اظهارنامه ی اختراع

اختراع یکی از مهم ترین کارهایی است که در زندگی جامعه بشری صورت می پذیرد. ما انسان ها با استفاده از اختراعات مختلف امکان پیشرفت در زندگی و راحتی بیشتر در آن را داشته ایم؛ بنابراین به هیچ عنوان نمی شود از کنار این موضوع مهم به سادگی گذشت و لازم است برای گسترش آن تصمیماتی در رابطه با آن اتخاذ شود.

انتقال، اصلاح، استرداد و ثبت اظهارنامه ی اختراع

افرادی که خواهان ثبت اختراع خود به صورت قانونی هستند، بایستی برای ثبت آن اقدامات لازم را انجام دهند. ثبت اظهارنامه اختراع یا انتقال و اصلاح آن نیازمند طی کردن روند خاصی است. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که خواهان ثبت یا استرداد اختراع خود هستید، بهتر است اطلاعات خود را در این رابطه افزایش دهید. ما در این مقاله قصد داریم، برخی از موارد مهم در این رابطه را با شما در میان بگذاریم؛ در نتیجه بهتر است با ما همراه باشید و متن را با دقت مطالعه کنید.

اظهارنامه اختراع

اولین پرسشی که شاید برای شما نیز پیش آمده باشد این است که اظهارنامه اختراع چیست؟

در پاسخ به این سوال بایستی بگوییم که این اظهارنامه در واقع نامه ای است که قانونی بودن اختراع شما را اثبات می کند. بدون ارائه این اظهارنامه امکان ثبت آن را در مرجع ثبت ندارید؛ بنابراین جهت انجام هرگونه فعالیتی که مربوط به ثبت، انتقال، اصلاح و استرداد اختراع شما است، بایستی این اظهارنامه را ارائه داده باشید.

بر اساس ماده ۲۱ آیین نامه ثبت اختراعات انتقال مالکیت اظهارنامه یا هرگونه بهره برداری از آن بایستی درخواست کتبی را به مراجع ذی ربط ارائه دهید. این درخواست بایستی در پرونده مربوطه درج شود. همچنین این تغییر نیازمند پرداخت هزینه نیز است.

بهبود یک اختراع چگونه انجام می پذیرد؟

توسعه اختراع مورد نظر شما نیز ممکن است یکی از مسائلی باشد که نیازمند انجام آن باشید؛ البته شرط آن این است که فرد مخترع همان فرد پیشین باشد و تفاوتی پیدا نکرده باشد؛ در این صورت بایستی موارد زیر را رعایت کنید:

 • شماره اصلی ثبت اظهارنامه اختراع و همچنین تاریخ آن در اظهارنامه جدید ذکر شود
 • در قسمت توصیف اظهارنامه تکمیلی بودن آن درج شود
 • گواهی نامه اختراع در صورتی به شما ارائه می شو که اظهارنامه اصلی را ارائه کرده باشید
 • اگر اختراع اصلی ثبت شود، آگهی مربوط به ثبت اختراع تکمیلی مربوط به شماره اظهارنامه اصلی است

اگر ثبت اظهارنامه اختراع تکمیلی رد شود چه باید کرد؟

در این صورت شما بایستی در مهلت تعیین شده، نسبت به ارائه اظهارنامه مستقل تلاش کنید؛ این امر در صورتی امکان پذیر است که مفهوم آن با اظهارنامه اصلی یکسان نباشد؛ در این مواقع به اظهارنامه شما شماره جدید داده می شود و از آن پس این اظهارنامه حق تقدم دارد.

لازم به ذکر است که ثبت اظهارنامه اختراع تکمیلی شما بایستی همان قوانین مربوط به اظهارنامه اصلی را رعایت کرده باشد؛ اما مدت اعتبار گواهینامه جدید از نوع اصلی آن بیشتر نمی باشد.

ادعای اختراع چگونه باید باشد؟

ادعاهای اختراع شما بایستی شامل موارد مهم باشد و در چارچوب قوانین موجود ارائه شود. ادعاها بایستی شرایط خاصی را دارا باشند که بهتر است آنها را بشناسید و به کار ببرید. برخی از این شرایط عبارتند از:

 • تعداد ادعاهای شما باید منطقی باشد و آنها ترتیبی شماره گذاری شوند
 • ادعای اختراع نباید از توصیف آن مفصل تر باشد
 • ارائه ویژگی های اختراع
 • ارجاع به نقشه اختراع در صورت نیاز با ذکر صفحات آن
 • ادعا نباید شامل مزایای اختراع باشد

اصلاح اظهارنامه

اگر شما خواهان اصلاح در اظهارنام خود هستید، باید برخی از موارد ضمائم را که مربوط به تغییرات است، دوباره بنویسید. توجه داشته باشید که مواردی از قبیل حاشیه نویسی، زیر نویس و دیگر موارد مجاز نیست. بر اساس ماده ۲۳ شما پیش از اثبات اختراع بایستی اظهارنامه خود را اصلاح کنید؛ علاوه بر آن باید هزینه اصلاح بر اساس هزینه های مقرر انجام شود.

شرایط ارائه اظهارنامه کدام است؟

برای آن که اظهارنامه شما به بهترین شکل ممکن به نهاد مربوطه ارائه شود، بایستی برخی از عوامل را رعایت کنید؛ در غیر این صورت ممکن است اظهارنامه شما مورد قبول واقع نشود و پروسه کارهای آن به تعویق بیافتد و شما را دلسرد کند؛ به همین خاطر بهتر است پیش از تنظیم آن نکات مهم را در نظر داشته باشید. برخی از این موارد عبارتند از:

 • اظهارنامه را به زبان فارسی ارائه دهید
 • تعداد نسخه های آن سه عدد باشد
 • زمان و تاریخ را در آن ذکر کنید
 • تمام صفحات اظهار نامه خود را امضا کنید
 • اظهارنامه فاقد خط خوردگی و لاک گرفتگی باشد
 • تمام موارد مورد نیاز در اظهارنامه قید شود

ثبت اظهارنامه اختراع شامل چه مواردی است؟

یکی دیگر از پرسش هایی که ذهن افراد زیادی را به خود مشغول کرده است، سوال فوق است؛ در واقع جهت تنظیم اظهارنامه مناسب بایستی از مفاد آن اطلاع داشته باشید و تمام تلاش خود را برای ارائه اطلاعات خواسته شده، به کار گیرید؛ در غیر این صورت اظهارنامه شما ناقص تلقی می شود و اختراع مورد نظر ثبت نمی شود. برای افزایش آگاهی شما برخی از این موارد را در ادامه ذکر می کنیم:

 • نام و نام خانوادگی، شماره ملی، کد پستی، آدرس، تابعیت، نوع کار، محل اسکان، شماره ثبت و محل آن
 • نام، شماره ملی، آدرس و کد پستی نماینده قانونی متقاضی
 • در صورتی که متقاضی اظهارنامه ساکن ایران نباشد و اشخاصی ابلاغ ها را دریافت کنند، نام و نام خانوادگی ابلاغ کننده، اقامتگاه و کد پستی
 • زمانی که متقاضی خود شخص مخترع نباشد، نام و نام خانوادگی مخترع، آدرس و شغل او
 • ذکر عنوان و نام اختراع که بهتر است بین سه تا ده کلمه باشد
 • در صورت تقاضای حق تقدم، تاریخ، مکان و کد اظهارنامه مربوطه
 • در صورتی که اختراع تکمیلی باشد، اطلاعت مربوط به اظهارنامه اصل

نتیجه گیری

ثبت اظهارنامه اختراع مدرکی برای اثبات اختراع شما است. ممکن است شما مایل به تغییر و اصلاح این اظهارنامه باشید؛ در این صورت بهتر است مفاد انجام این کار را به خوبی مطالعه کنید و با دقت آنها را در اظهارنامه خود به کار ببرید. ما در این مقاله سعی کردیم تمامی نکات مربوط به این موضوع را برای شما بیان کنیم. شما با مطالعه این متن امکان انجام کارهای خود را به بهترین نحو دارید.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها