تکالیف قانونی شعبه و نمایندگی در قانون ثبت شرکت ها

تکالیف قانونی شعبه و نمایندگی در قانون ثبت شرکت ها

تکالیف قانونی شعبه و نمایندگی در قانون ثبت شرکت ها : شرکت هایی که به صورت قانونی به ثبت می رسند جهت گسترش فعالیت های خود در سطح داخلی و خارجی قادر خواهند بود تا با تاسیس شعبات و نمایندگی های متعدد کسب و کار خود را گسترش دهند.

تکالیف قانونی شعبه و نمایندگی در قانون ثبت شرکت ها

برای این منظور در ابتدا باید شرکت اصلی به ثبت رسمی در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی برسد. تکالیف قانونی شعبه و نمایندگی شرکت ها در آیین نامه و مقررات ثبت شرکت ها ذکر شده است. در صورتی که تمایل دارید تا در مورد تکالیف قانونی این شعبات اطلاعات جامع تری را به دست آورید با ما تا ادامه این مقاله همراه باشید.

ارائه گزارش از  تکالیف قانونی شعبه و نمایندگی

هر شعبه و نمایندگی شرکتی که تاسیس می شود وظایف و تکالیف متعددی بر عهده دارد که یکی از آنها ارائه گزارش از فعالیت هایی است که انجام می دهند. از آنجایی که همه شعبات زیر نظر شرکت اصلی قرار دارند و به ترویج کسب و کار شرکت مربوطه می پردازند باید گزارش کاملی از کلیه فعالیت ها و اقداماتی که در شعبات صورت می گیرد را ارائه دهند.

همچنین صورت حساب های مالی باید در مدت ۴ ماه بعد از پایان سال مالی به شرکت مربوطه ارائه شود. حسابرسی های مالی زیر نظر سازمان حسابرسی مورد قبول شرکت انجام می شود. لازم به ذکر است که افرادی که حسابرسی های مالی شعبات را انجام می دهند باید توسط اداره نظارت سازمان حسابرسی مورد تایید قرار گرفته باشند. در غیر این صورت کلیه صورت حساب های مالی نزد هیچ کدام از موسسات اعتباری، بانک ها، موسسات دولتی، شرکت های دولتی، سازمان بورس و اوراق بهادار و بسیاری از نهادهای عمومی دارای اعتبار نخواهد بود. از این رو اعتبار شرکت و نمایندگی زیر سوال خواهد رفت.

اتمام فعالیت شعبات و انحلال آنها

در صورتی که شرکت مورد نظر داری مجوز نباشد قادر به ادامه فعالیت نخواهد بود و باید کلیه فعالیت های خود را لغو کند. در این صورت انحلال مجوز شرکت سبب می شود تا کلیه تکالیف قانونی شعبه و نمایندگی های شرکت مربوطه نیز لغو شود.

طبق قانون ذکر شده در آیین نامه ثبت شرکت ها، در صورت لغو شدن مجوز شرکت به دلیل عدم تمدید آن در موعد مقرر یا انجام فعالیت های غیر قانونی یا به هر دلیل دیگر، صاحبان شرکت باید جهت تمدید مجوز مورد نظر اقدامات لازم را در مدت زمان کوتاهی انجام دهند. در صورتی که مجوز این شرکت ها از سوی سازمان اسناد رسمی تمدید نشود، صاحبان سرمایه تنها ۶ ماه زمان دارند تا انحلال شرکت و شعبات آن را انجام دهند و حسابرسی های نهایی مالی را تصفیه کنند.

شعبات و نمایندگی شرکت هایی که در زمینه امور بانکی یا بیمه به فعالیت مشغول هستند باید از دستگاه های دولتی مربوطه مجوز های لازم را دریافت کنند. در صورتی که مجوز این شعبات به هر دلیلی توسط این سازمان ها و دستگاه ها لغو شود، تکالیف قانونی شعبه و نمایندگی این است که هر چه زودتر انحلال شعبه مورد نظر را اعلام کند و اقدامات لازم جهت انحلال واحد را به انجام برساند.

ارائه گزارش سالانه از فعالیت های شرکت مورد نظر

یکی از مهمترین وظایف قانونی شعبه و نمایندگی شرکت ها این است که گزارش سالانه ای از کلیه فعالیت های شرکت را به مراجع ذیربط برسانند. این تکلیف در نظامنامه اجرای قانون ثبت شرکت ها ذکر شده است و همه شعبات و نمایندگی ها موظف به رعایت آن هستند.

بر اساس مفاد موجود در آیین نامه ثبت شرکت ها جهت انجام تکالیف قانونی شعبه و نمایندگی باید گفت که شعبات شرکت های خارجی در کشور ما موظف هستند هر ساله گزارش شرکت اصلی را همراه با حسابرسی های مالی که توسط حسابرسان مقیم کشور متبوع صورت گرفته است، به سازمان یا اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی ارائه دهند.

در این صورت اداره مربوطه از فعالیت های شرکت خارجی با خبر خواهد شد. از این طریق هرگونه تغییر و تحولی که در مجوز و فعالیت های شرکت اصلی رخ دهد یا مجوز مربوطه به نحوی باطل گردد، سازمان ذکر شده باید نسبت به انحلال شعبه و نمایندگی شرکت مربوطه در ایران اقدامات لازم را انجام دهد. البته این انحلال مربوطه به شعبه شرکت مورد نظر است و شامل نمایندگی های آن نخواهد شد.

اطلاعات موجود در گزارش از تکالیف شعبات و نمایندگی ها

شعبات و نمایندگی های شرکت ها بدین منظور در نقاط متفاوت جهان تاسیس می شوند تا به گسترش فعالیت های شرکت کمک کنند. برای این منظور همه آنها از نظر قانونی دارای تکالیفی هستند که باید در انجام آنها کوشا باشند. از جمله مهمترین تکالیفی که این شعبه ها و نمایندگی ها بر عهده دارند، ارائه گزارش به شرکت اصلی است. در این گزارش باید کلیه اطلاعات زیر ذکر شود:

  • ارائه اطلاعات مربوط به کلیه فعالیت های شعبه؛
  • مشخص کردن حدود اختیارات، نوع و محل فعالیت شعبه یا نمایندگی؛
  • برآورد نیروهای مشغول در شعبه؛
  • میزان بودجه مورد نیاز برای اداره شعبه یا نمایندگی؛
  • حسابرسی های مالی و تعیین منابع وجوه ارزی.

در نتیجه…

قطعا هر شرکت داخلی یا خارجی که به ثبت رسمی می رسد باید فعالیت های خود را در زمینه مشخص شده انجام دهد. تکالیف قانونی شعبه و نمایندگی شرکت ها نیز باید بر اساس فعالیت های آنها در نظر گرفته شود. شرکت های اصلی با تاسیس نمایندگی سعی در گسترش کسب و کار خود دارند. بنابراین این شعبات و نمایندگی ها وظیفه دارند تا گزارش فعالیت خود را ارائه دهند، در صورت لغو مجوز شرکت، انحلال شعبه و نمایندگی باید اعلام شود، همچنین کلیه اقدامات انجام شده در شعبات و نمایندگی ها باید به صورت گزارش سالانه به شرکت اصلی ارجاع شود. این گزارشات شامل حسابرسی های مالی، فعالیت های شعبه و کلیه اقداماتی است که در شعبات انجام می شود.

جهت درک بهتر تکالیف قانونی شعبه و نمایندگی شرکت اصلی باید از کارشناسان حقوقی و افراد متخصص در این زمینه اطلاعات کافی را دریافت کنید. مشاوران حرفه ای ما در ثبت فردا جوابگوی تمامی سوالات قانونی شما در زمینه ثبت شرکت و نمایندگی های آن هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها