ثبت برند بسته بندی مواد غذایی

استعلام برند مواد غذایی -

ثبت برند بسته بندی مواد غذایی

برند یا نام تجاری یکی از مهم ترین مشخصه های هر محصول یا خدمتی است که باعث ایجاد تمایز میان این محصول در بین خدمات و محصولات مشابه می شود. بسیاری از صاحبان کسب و کارهای خرد و درشت برندهای معتبر و جذابی را برای معرفی محصولات خود به بازار ارائه می دهند تا راه پیشرفت خود را هموار تر کنند.

علاوه بر لزوم برند برای محصولات از جمله مواد غذایی، بسته بندی ها نیز باید دارای برند بوده و آن را در مراجع رسمی و قانونی ثبت نمایند. شرکت های زیادی برای بسته بندی محصولات و خدمات مختلف در حال فعالیت هستند که باید دارای برند و اعتبارهای رسمی باشند تا مورد تأیید مراجع ذی‌صلاح قرار بگیرند. برای ثبت برند بسته بندی مواد غذایی ابتدا باید حوزه فعالیت خود را مشخص نمائید.

مواد غذایی دارای دسته های گوناگونی از جمله غلات، لبنیات، گوشت و فرآورده های گوشتی، آبمیوه، روغن، نمک و افزودنی ها، شیرینی و شکلات، فرآورده های آردی، خشکبار و… هستند که برای هر دسته و تنوع بالای محصولات این دسته ها باید بسته بندی های زیبا و مناسبی وجود داشته باشد تا بتوانند سهمی از بازار را از آن خود کنند.

 آیا برند بسته بندی مواد غذایی اهمیت دارد؟

درباره مواد غذایی حساسیت های بالایی وجود دارد که به علت رابطه مستقیم آن با سلامت افراد جامعه قابل درک خواهد بود. این حساسیت تنها به تولید مواد غذایی خلاصه نشده و عرضه این محصولات نیز باید از فیلترهای مختلفی عبور کنند تا مورد تأیید مراجع ذی‌صلاح قرار بگیرند. زیرا اگر محصولات غذایی دارای کیفیت های مطلوبی هم باشند، در صورتی که در بسته بندی های نامناسب قرار بگیرند می توانند مسمومیت هایی را در پی داشته یا طول عمر تخمین زده شده برای آن ها کاهش یابند.

از طرفی خود شرکت های تولید کننده مواد غذایی نیز روی بسته بندی محصولات خود حساس هستند و سختگیری هایی را در این خصوص اعمال می کنند. این حساسیت به اندازه ای است که بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح می دهند که بسته بندی های خدمات و محصولات خود را نیز انجام دهند.

به همین منظور این شرکت ها دارای خطوط تولید بسته بندی نیز هستند. البته تمام شرکت ها این خطوط تولید را ندارند و بسیاری از کارخانجات برای بسته بندی نیاز به شرکت های مطمئن و معتبری دارند که این امر را برای آن ها انجام دهد.

ثبت برند مواد غذایی خانگی - ثبت محصول غذایی جدید

مزایای ثبت برند بسته بندی مواد غذایی

معمولاً ثبت برند چه مربوط به تولید محصولات مختلف از جمله مواد غذایی باشد یا بسته بندی آن ها را شامل شود دارای مزیت هایی است که باعث شناخت بیشتر مشتریان نسبت به صاحبان این برندها می شود. ثبت برند بسته بندی مواد غذایی باعث می شود این شرکت ها در بازارهای رقابتی سهم خوبی را به دست آورده و پیشرفت های قابل ملاحظه ای را کسب کنند.

شما با ثبت برند خود می توانید نوع بسته بندی خود را منحصر به فرد کرده و آن را برای شرکت خود اختصاصی نمائید. این امر باعث می شود تا صاحبان تجارت ها و محصولات بزرگ در آن حوزه شما را شناخته و تمایل داشته باشند تا بسته بندی محصولات خود را به شما بسپارند. در این صورت پیشرفت شما در این حوزه با سرعت بیشتری رخ داده و می توانید از فواید سرشار آن بهره مند شوید.

از دیگر مزیت های ثبت برند در این زمینه این است که شما می توانید از سو استفاده های احتمالی جلوگیری کنید. زیرا ممکن است برخی سودجویان اقدام به ارائه نوع خاص بسته بندی های شما خواهند کرد. با ثبت برند بسته بندی مواد غذایی، نوع بسته بندی خود را در مراجع ذی‌صلاح ثبت کرده و اگر شرکت هایی اقدام به کپی برداری و سو استفاده از شما داشته باشند می توانید به راحتی پیگردهای قانونی را انجام دهید.

 مراحل ثبت برند بسته بندی مواد غذایی

ثبت برند در این حوزه مانند ثبت برند برای شرکت های تولیدی محصولات بوده و شما باید فرایندهای قانونی مربوطه را طی نمائید تا برند انتخابی توسط شما از نظر قانونی به ثبت نهایی برسد. یکی از ابتدایی ترین مراحل ثبت برند بسته بندی مواد غذایی، تهیه و آماده سازی مدارک مورد نیاز برای ثبت برند است که در ادامه به مدارک لازم اشاره خواهیم کرد.

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی

برای مالک یا مالکان حقیقی که قصد ثبت برند بسته بندی مواد غذایی دارند، نیاز به مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی است. از این مدارک کپی معتبری فراهم کرده و با اصل آن ها برابری دهید. در این زمینه باید مدرک معتبری ارائه دهید تا نشان دهنده فعالیت مجاز شرکت است. پروانه کسب، پروانه بهره برداری، جواز کسب، کارت بازرگانی از جمله این مدارک معتبر هستند که می توانید ارائه داده و روند قانونی ثبت برند را انجام دهید.

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقوقی

منظور از اشخاص حقوقی، مؤسسات و شرکت هایی بوده که در حال فعالیت اقتصادی هستند. مالک یا مالکان حقوقی نیز باید با ارائه مدارک معتبری مانند کارت بازرگانی، جواز کسب و… مراجع ذی‌صلاح را از معتبر بودن فعالیت خود مطمئن سازند. تهیه کپی معتبر از شناسنامه و کارت ملی افرادی که در شرکت حق امضا دارند و عکسی از آخرین روزنامه رسمی که تغییرات مدیریتی در شرکت را به سازمان مربوطه اثبات نماید تا مراحل قانونی ثبت برند بسته بندی مواد غذایی پیگیری شود.

علاوه بر موارد نام برده، هر یک از مالکان حقیقی یا حقوقی باید نمونه ای گرافیکی از برند خود را تهیه نموده و آن را به سازمان مالکیت صنعتی ارائه دهند. این تصویر باید دارای ابعاد حداکثر ده در ده سانتی متر باشد. اگر این برند دارای توضیحات خاصی است، باید در کنار تصویر ارائه شده این توضیحات وارد شوند.

ارائه مدارک و طی شدن مراحل قانونی

شما می توانید به دو صورت حضوری و اینترنتی این مدارک را به اداره مالکیت صنعتی تحویل داده و در انتظار تأیید برند خود باشید. این سازمان پس از انجام بررسی های مورد نیاز به شما اجازه خواهد داد تا برند مورد نظرتان را به صورت قانونی ثبت نموده و فعالیت خود را آغاز کنید.

سازمان مربوطه برای ثبت برند بسته بندی مواد غذایی، از قوانین ثبت برند تبعیت کرده و در صورتی که برند شما با هیچ یک از مفاد قانون مغایرت نداشته باشد، می توانید دیگر مراحل قانونی ثبت برند را انجام داده و هزینه های دولتی مربوط به آن را پرداخت نمائید. مراحل مختلف دارای هزینه هایی است که شما برای ثبت برندتان حتماً باید پرداخت نمائید. اگر کوتاهی در این زمینه صورت بگیرد، درخواست ثبت برند شما در هر مرحله ای که باشد متوقف و حتی لغو خواهد شد.

هزینه های ثبت برند بسته بندی

هزینه های مربوط به ثبت برند بسته بندی به دو دسته تقسیم بندی می شوند. دسته اول مربوط به شرکت ها و موسساتی هستند که در زمینه ثبت برندها فعالیت دارند. اگر شما بخواهید کار ثبت برند را به طور کامل به این شرکت ها بسپارید، باید طبق توافقات و قراردادی که مابین شما عقد می شود، عمل کنید. رقم این قرارداد ثابت نبوده و به توافقات میان شما و آن مؤسسه بستگی دارد. البته سازمان های نظارتی در این زمینه معمولاً سقف هایی را قرار می دهند تا از سو استفاده ها جلوگیری شود.

هزینه های بعدی ثبت برند بسته بندی مواد غذایی مربوط به هزینه های دولتی است که شما باید واریز نموده و آن ها را به سازمان های مربوطه تسلیم نمائید. این هزینه ها در واقع برای ثبت برند شما دریافت می شود تا کارهای قانونی و رسمی آن صورت پذیرد. اداره مالکیت صنعتی هرساله مصوبه ای را برای تعیین قیمت های کارهای مختلف اداری ارائه می دهد تا عموم مردم در جریان این هزینه ها قرار بگیرند.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک  ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها