ثبت برند تجاری

ثبت برند تجاری - ثبت برند مواد غذایی با کمترین هزینه ممکن

ثبت برند تجاری  :از آنجایی که رقابت در بازار تجاری بسیار افزایش پیدا کرده است بسیاری از افراد اقدام به ثبت برند تجاری می کنند تا برند و علامت مخصوص به خودشان را داشته باشند. یکی از مهمترین ویژگی هایی که ثبت برند تجاریدارد این است که توسط افراد بسیاری شناخته می شود و آن را تنها به نام کالا و یا محصول شما می شناسند. علامت های تجاری در حافظه بصری ماندگار می ماند و به همین دلیل است که بسیاری از افراد تلاش می کنند برای محصولات خود لوگو و یا برند خاصی طراحی کنند. زمانی که ثبت برند تجاری شما به درستی انجام شود ماندگاری آن در اذهان مردم افزایش پیدا می کند. به عنوان مثال باید بدانید که شرکت اپل به دلیل لوگوی خاصی که دارد مشهور شده است.

یکی از نکاتی که در مورد ثبت برند تجاری اهمیت بسیاری دارد و شما باید به این نکته توجه زیادی داشته باشید این است که، آن برند به خوبی فعالیت مورد نظر شما را نشان دهد. شما می توانید در طراحی آن از حروف و یا اعداد استفاده کنید و اگر فرد دیگری از برند و تصویر شما استفاده کند با او به صورت قانونی برخورد می شود. شما در هنگام ثبت برند تجاری خود باید دقت داشته باشید که آن برند و تصویر شما توسط فرد دیگری مورد استفاده قرار گرفته نشده باشد، چرا که در این صورت با شما برخورد قانونی خواهد شد. هر عدد و یا حروفی را نمی توانید در تصویر برند خود استفاده کنید و شما باید برای آگاهی از این علائم در مورد آنها به درستی تحقیقات لازم را انجام دهید. به طور کلی برخی از علامت ها قابلیت ثبت ندارند که آنها را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

ثبت برند تجاری

ثبت برند تجاری

چه علامت هایی نمی توانند شامل ثبت برند تجاری شوند ؟

همانطوری که بیان کردیم برخی از علامت ها هستند که در ثبت برند تجاری قرار نمی گیرند و شما نمی توانید از آنها استفاده کنید که آنها عبارتند از :

 1. اگر آن برند به خوبی نتواند خدمات و یا کالای یک موسسه را از دیگر کالاها و موسسات متمایز کند قابلیت ثبت شدن ندارد.
 2. در صورتی که برند مورد نظر شما با قوانین اسلام و شرع مطابقت نداشته باشد از آن نمی توانید استفاده کنید.
 3. اگر در مورد مبدا جغرافیایی آن محصول در ذهن افراد گمراهی به وجود آورد نمی توانید از آن استفاده کنید.
 4. اگر در آن از سایر نشانه های دیگری که شناخته شده هستند استفاده کنید با شما برخورد قانونی خواهد شد، بنابراین سعی کنید برند شما ویژه و خاص باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند تجاری :

همانطوری که می دانید برای ثبت هر چیزی به مدارکی نیاز دارید که این مدارک بسیار مهم هستند، با فراهم کردن این مدارک می توانید اقدام به ثبت برند تجاری خود نمایید که این مدارک عبارتند از :

ثبت برند تجاری

ثبت برند تجاری

 1. باید دو نسخه از اظهارنامه علامت و برند مورد نظر خود را تکمیل کنید و آن را تحویل دهید.
 2. تمامی مدارکی را که هویت متقاضی فرد حقیقی را نشان می دهد را باید تحویل دهید. این مدارک شامل کپی کارت ملی و کپی شناسنامه می باشد. اگر این افراد حقوقی باشند باید آخرین روزنامه رسمی را مه نشان دهنده مدیریت او است و همچنین کپی کارت ملی و شناسنامه خود را تحویل دهد.
 3. در صورتی که تقاضای ثبت برند تجاری توسط نماینده شرکت انجام شود باید مدارک خود را که به صورت قانونی تنظیم شده است را تحویل دهد.
 4. ده نمونه گرافیکی و یا کپی از آن نمونه را باید در اندازه ۱۰ در ۱۰ تحویل دهد.
 5. در صورتی که برند و علامت شما سه بعدی می باشد باید تصویر آن را به گونه ای ارائه دهید که از تمامی زوایا قابل تشخیص باشد.
 6. مدارکی را که نشان می دهد شما در آن حوزه مربوط که می خواهید برند آن را ثبت کنید فعالیت دارید را باید ارائه دهید. پروانه کسب یکی از مدارک مهمی می باشد که اگر شرکت شما دارای این پروانه است آن را باید تحویل دهید.
 7. اگر متقاضی ثبت برند تجاری بخواهد از حق تقدم استفاده کند باید مدارک مربوط به حق تقدم خود را به صورت کامل ارائه دهد. یکی از نکاتی که در این مورد اهمیت دارد و باید به آن دقت داشته باشید این است که همزمان با تسلیم اظهارنامه باید مدارک حق تقدم را هم تحویل دهید.
 8. یک نسخه از شرایط و ضوابطی که در مورد علامت تجاری شما وجود دارد را تحویل دهید، این نکته بسیار اهمیت دارد که این نسخه باید توسط فرد صلاحیت داری تایید شود.
 9. تمامی هزینه های پرداختی ثبت برند تجاری را باید پرداخت کنید و رسید آن را ضمیمه پرونده درخواست ثبت برند خود نمایید.

ثبت برند تجاری

ثبت برند تجاری

ویژگی های مهم برای ثبت برند تجاری :

برای ثبت برند تجاری خود دقت داشته باشید که برند شما باید ویژگی های خاصی داشته باشد که آنها عبارتند از :

 1. ابداع و نوآوری :

برند و علامت مورد نظر شما که برای محصولات خود انتخاب کرده اید باید از خلاقیت و نوآوری بهره مند شده باشد. به عبارتی باید بدانید برند مورد نظر شما به هیچ عنوان نباید تکراری باشد.

 1. عدم ایجاد اشتباه در نظر مشتری :

علامت تجاری انتخاب شده شما باید شفافیت، صداقت و روشنی داشته باشد، در واقع باید دقت داشته باشید که برند مورد نظر خود را به گونه ای ترسیم کنید که موجب انحراف در ذهن افراد بیننده نگردد.

 1. تمایز و تشخیص :

یکی دیگر از ویژگی های مهمی که در ثبت برند تجاری باید به آن دقت داشته باشید داشته باشد این است که آن را بتوانید با دیگر علامت هایی که مشابه آن هستند به خوبی تشخیص دهید. شکل آن باید به گونه ای باشد که توسط افراد عادی به خوبی تشخیص داده شود.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت شرکت در سایت  ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها